Прашања за Исламот III

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Исламот е совршен,а муслиманите се исто така луѓе кои грешат.
па така често грешката на муслиманите вас ви се чини дека е грешка на исламот,а не е така :)
Ако муслиманите грешат, зошто треба да им се верува кога тврдат дека исламот е совршен?
 

Muwehid

Abdullah
Член од
3 мај 2013
Мислења
36
Поени од реакции
14
Ако муслиманите грешат, зошто треба да им се верува кога тврдат дека исламот е совршен?
I said n I'll repeat it once again.....Too much philosophy in one post :)
Одговор: Затоа што е совршен :)
--- надополнето: 6 мај 2013 во 01:56 ---
прво и основно, МЕ ИНТЕРЕСИРА и затоа прашувам
а за грешки, .... ко поклоник на научното размислување јас уз пат наоѓам греши секаде, во сите религии (и многу други нешта)
и како трето, ако немаш одговор, нема за зло да ти биде фатено ако кажеп НЕ ЗНАМ. а не да преќутуваш и да дозволуваш гордоста да биде пред се и да го тврдиш болдираното.
а за болдираното,...... за да знам и бидам убеден дека е совршено, треба со факти да биде поткрепено, а тоа значи дека ти или било кој друг кој го дава ова тврдење го разбрал и знае куранот од прва до последна буква со сите нивни значења.
така да последниве две нешта ми се контрадикторни. :confused:
Мислам дека е малку претерано да бараш секој муслиман да го знае куранот од прва до последна буква за да ти одговара тебе, иако би требало :)
Ние 2-3 членови овде одговараме на цел форум,на разни провокации и на разни тешки прашања за нас муслиманите,иако можеби тебе ти изгледаат лесни.
Значи се трудиме што е можно повеќе да ги разбиеме тие стереотипи,фобии,недоразбирања кога е во прашање исламот.
Но ете ако навистина ТЕ ИНТЕРЕСИРА
ете ти доктор за овие области,и баш за тебе како поклоник на научното размислување,убаво објаснето од др Закир Наик,излагање на тема наука и ислам на универзитетот во Оксфорд.
Поздрав.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
I said n I'll repeat it once again.....Too much philosophy in one post :)
Одговор: Затоа што е совршен :)
--- надополнето: 6 мај 2013 во 01:56 ---

Мислам дека е малку претерано да бараш секој муслиман да го знае куранот од прва до последна буква за да ти одговара тебе, иако би требало :)
Ние 2-3 членови овде одговараме на цел форум,на разни провокации и на разни тешки прашања за нас муслиманите,иако можеби тебе ти изгледаат лесни.
Значи се трудиме што е можно повеќе да ги разбиеме тие стереотипи,фобии,недоразбирања кога е во прашање исламот.
Но ете ако навистина ТЕ ИНТЕРЕСИРА
ете ти доктор за овие области,и баш за тебе како поклоник на научното размислување,убаво објаснето од др Закир Наик,излагање на тема наука и ислам на универзитетот во Оксфорд.
Поздрав.
ќе го изгледам фала. али морам да ти репллицирам за твојот одговор на ипси. а тоа совршен, е затоа што ти тоа го знаеш затоа што си го разбрал целиот куран или го знаеш затоа што некој така кажал?
а и делот за мене неманет, зошто сите би требало да го знаат куранот, па уште и на МЕНЕ да ми одговарале? ДА, со таквите одговори можда би се надминале стереотипите кај луѓето, иако во денешно време таквите шеријатски закони тешко, да не кажам никако не би биле прифатени освен со сила. и нема тешки прашања, има тешки одговори (ако не го знаеме одговорот). исто ко нема глупи прашања, само глупи одговори.
 

Muwehid

Abdullah
Член од
3 мај 2013
Мислења
36
Поени од реакции
14
ќе го изгледам фала. али морам да ти репллицирам за твојот одговор на ипси. а тоа совршен, е затоа што ти тоа го знаеш затоа што си го разбрал целиот куран или го знаеш затоа што некој така кажал?
а и делот за мене неманет, зошто сите би требало да го знаат куранот, па уште и на МЕНЕ да ми одговарале? ДА, со таквите одговори можда би се надминале стереотипите кај луѓето, иако во денешно време таквите шеријатски закони тешко, да не кажам никако не би биле прифатени освен со сила. и нема тешки прашања, има тешки одговори (ако не го знаеме одговорот). исто ко нема глупи прашања, само глупи одговори.
Ок,јас веќе еднаш ти споменав дека се трудам одговорите што е можно да ти ги приспособувам на наш јазик за да не се збуниш уште повеќе ти го сфати тоа како избегнување на одговор.

Еве ти чист исламски одговор на твоите прашања.
ќе го изгледам фала. али морам да ти репллицирам за твојот одговор на ипси. а тоа совршен, е затоа што ти тоа го знаеш затоа што си го разбрал целиот куран или го знаеш затоа што некој така кажал?
Куранот е последна објава од Аллах,ајетите во куранот се Аллахов говор и муслиманите не сомневаат во таа Книга.
А Аллах во куранот вели:
Денес верата ваша ви ја усовршив и благодатта Своја спрема вас ја надополнив и задоволен сум исламот да ви биде вера.“ (Ел Маиде, 3)

И за мене ова прашање е завршено.

Во ред е сега? Вака да продолжам да одговарам во иднина?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
апсолутно НЕ. али ти си знаеш како понатаму.
сепак, од овој одговор закллучувам дека некој ти кажал дека е совршен, а не затоа што ти си дошол до таков заклучок.
а ако е така, тогаш секој христијанин кој слепо верува до библијата ќе го каже комплетно истото. дека христијанството е вистинската религија.
и така може до недоглед. затоа е потребно да си има доблест и кај едните и кај другите и кај третите и четвртите да се признае дека во сите религии има убави и добри работи, но во исто време и да признае дека ниедна не е совершена, се разбира битна работа е ДОБЛЕСТА ДА СЕ РАЗМИСЛУВА СО СВОЈА ГЛАВА
П.С. околу видеото, ....... не видов ништо научно, само шпекулации. пример: за биг бенг, на 6:55 може да биде и другачие сфатено, а тоа е дека порано земјата и небото биле едно затоа што рајот бил на земјата, се додека анам и ева не биле избркани. значи шпекулативно.
 

Muwehid

Abdullah
Член од
3 мај 2013
Мислења
36
Поени од реакции
14
апсолутно НЕ. али ти си знаеш како понатаму.
сепак, од овој одговор закллучувам дека некој ти кажал дека е совршен, а не затоа што ти си дошол до таков заклучок.
а ако е така, тогаш секој христијанин кој слепо верува до библијата ќе го каже комплетно истото. дека христијанството е вистинската религија.
и така може до недоглед. затоа е потребно да си има доблест и кај едните и кај другите и кај третите и четвртите да се признае дека во сите религии има убави и добри работи, но во исто време и да признае дека ниедна не е совершена, се разбира битна работа е ДОБЛЕСТА ДА СЕ РАЗМИСЛУВА СО СВОЈА ГЛАВА
П.С. околу видеото, ....... не видов ништо научно, само шпекулации. пример: за биг бенг, на 6:55 може да биде и другачие сфатено, а тоа е дека порано земјата и небото биле едно затоа што рајот бил на земјата, се додека анам и ева не биле избркани. значи шпекулативно.
Барај си ја вината кај себе,јас убаво ти објаснив порано
За мене како муслиман,твоите прашања ми се перфектно јасни а и моите одговори ми се перфектно јасни :D ако ме разбираш :)
Пробувам на наш јазик да ти го доближам одговорот,да не цитирам курански сури кои нема да ги разбереш и ништо не сме направиле.
Ама изгледа како повеќе одговарам така повеќе навлегуваш во детаљи.
За мене веќе реков: Тоа е така напишано и пријатно :)
Јас тебе те разбирам зошто ти е тоа интересно зошто е вака или така и дали е дискриминирачки и така натаму.
За мене е тоа перфектно јасно :)
Ти ми пиша дека избегнувам одговори.
Ти пишав веќе кој ми рекол,Аллах во куранот вели Денес верата ваша ви ја усовршив и благодатта Своја спрема вас ја надополнив и задоволен сум исламот да ви биде вера.“ (Ел Маиде, 3)
И тоа е за мене крај за сите дискусии околу тоа дали е исламот совршен.
А ти слободно најди ми цитат каде во библијата се вели дека христијанството е совршена религија,или воопшто спомнат зборот 'христијанство' негде во библијата.

П.С за твојот П.С ....:pos:,не знам што друго да ти кажам.
Мислам,стварно...ептен се трудам што поубаво да ти објаснам,ти давам најјубаво ти изглегуваш со смешни тези.
Така да,од сега па понатаму ќе одговарам стриктно исламски,па кого му се свиѓа одговорот Ок,Исламот не е објавен за да го прилагодуваш како ти сакаш туку ако сакаш да го прифатиш.
А не да поставуваш прашања во стилот: Поставувам прашање и очекувам одговор кој сакам да го слушнам,ако не ќе им кажам дека не е така.

Принципот е: Поставуваш прашање-добиваш одговор.
Ти се свиѓа или не,тоа понатаму е твој проблем.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Барај си ја вината кај себе,јас убаво ти објаснив порано

Ти ми пиша дека избегнувам одговори.
Ти пишав веќе кој ми рекол,Аллах во куранот вели Денес верата ваша ви ја усовршив и благодатта Своја спрема вас ја надополнив и задоволен сум исламот да ви биде вера.“ (Ел Маиде, 3)
И тоа е за мене крај за сите дискусии околу тоа дали е исламот совршен.
А ти слободно најди ми цитат каде во библијата се вели дека христијанството е совршена религија,или воопшто спомнат зборот 'христијанство' негде во библијата.

П.С за твојот П.С ....:pos:,не знам што друго да ти кажам.
Мислам,стварно...ептен се трудам што поубаво да ти објаснам,ти давам најјубаво ти изглегуваш со смешни тези.
Така да,од сега па понатаму ќе одговарам стриктно исламски,па кого му се свиѓа одговорот Ок,Исламот не е објавен за да го прилагодуваш како ти сакаш туку ако сакаш да го прифатиш.
А не да поставуваш прашања во стилот: Поставувам прашање и очекувам одговор кој сакам да го слушнам,ако не ќе им кажам дека не е така.

Принципот е: Поставуваш прашање-добиваш одговор.
Ти се свиѓа или не,тоа понатаму е твој проблем.
црвенито, јас не прилагодувам ништо, напротив, вие муслиманите си ги прилагодувате работите како ви одговора.а ако нешто не се поклопува со вашата теза, немате одговор, ќе си преќутувате се деодека некој не излезе со нешто што ќе ви биде од корист. пример со седумте неба и ѕвезди и невидливи столбови ................ никој не призна дека е грешно напишано.
зеленото ми беше само пример како може да биде протолкувано од христијанска гледна точка, и дека ако секој држи до своето дека некогава книга е вистинската, тогаш сите се слепи
 

Muwehid

Abdullah
Член од
3 мај 2013
Мислења
36
Поени од реакции
14
црвенито, јас не прилагодувам ништо, напротив, вие муслиманите си ги прилагодувате работите како ви одговора.а ако нешто не се поклопува со вашата теза, немате одговор, ќе си преќутувате се деодека некој не излезе со нешто што ќе ви биде од корист. пример со седумте неба и ѕвезди и невидливи столбови ................ никој не призна дека е грешно напишано.
зеленото ми беше само пример како може да биде протолкувано од христијанска гледна точка, и дека ако секој држи до своето дека некогава книга е вистинската, тогаш сите се слепи
За такви примери мора да се посоветуваш со учени луѓе кои знаат арапски,а не од форум на кајгана бидејќи тоа се комплексни теми во исламот за кои треба многу појаснувања.

зеленото,јас веќе ти реков,најди ми таков цитат во библијата.
Јас си држам до моето дека мојата книга е вистинска,ти што не си ја читаш твојата книга тоа е твој проблем.
Аллах џ.ш. во Куранот вели: „Ова е Книга во која нема сомнеж, упатство е за богобојазните“
И ете уште едно стриктно исламски одговорено прашање,по твоја желба/вина :)

И да,и порано ти имам пишано: Не ги сведувај прашањата на дискусија со мене,овде одговарам на прашања за Исламот па држи се до тоа.
Муабет со мене може на кафе да правиме кога ќе посакаш.
Поздрав.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Јас си држам до моето дека мојата книга е вистинска,ти што не си ја читаш твојата книга тоа е твој проблем.
Аллах џ.ш. во Куранот вели: „Ова е Книга во која нема сомнеж, упатство е за богобојазните“
И ете уште едно стриктно исламски одговорено прашање,по твоја желба/вина :)
Замисли некој Петре од Валандово му текне да се напише света книга. Зема пенкалото, отвара тетратката и почнува: „Ова е Божји говор. Во оваа книга има само вистина. Во оваа книга не треба да се сомневате...“ И потоа Петре оди на сред село, ги наоѓа селаните собрани и им вика:

Петре: Здраво пријатели. Ќе ве молам за внимание. Вчера додека бев дома и работев нешто у гаража, ми се објави Бог и ми ги кажа овие зборови, ја ги запишав и ова е сега света книга што вие треба да ја верувате и да ви биде упатство за живеење.
И некој од селаните го прашува: А од каде би знаеле дека е Божји говор?
Петре: Па еве види, така започнува книгата: „Ова е Божји говор“!
Друг селанин: А од каде знаеме дека тоа е вистина?
Петре: Хах, зарем мислевте дека немам одговор на тоа прашање? :) Па тоа е вториот стих од мојата света книга: „Во оваа книга има само вистина“!
Трет селанин: Мене ова му е накако сумљиво, да не си се напил бе ти брат троа повеќе?
Петре: Абе какво пиење, види шо вика книгата: „Во оваа книга не треба да се сомневате“!
Селанинот: А зошто да не се сомневаме?
Петре: Па затоа што пишува дека е Божји збор!!
Селанинот: Ама зошто да ти веруваме во тоа?
Петре: Па затоа што пишува дека во неа има само вистина!
Селаните: Ама дај некаков доказ за тоа!
Петре: Офф леле, ама зарем се сомневате?
Селаните: Оф корс!
Петре: Па нели ви кажав дека тука пишува да не се сомневате?!!
Селаните: Аман бре човече Божјо, али од каде да знаеме дека ти не си го измислил сето тоа, дека не си лажел таму?!
Петре: Ете гледате, што туку ме нарековте човече Божјо? А човеците Божји не лажат така? И нели ви кажав дека во книгата пишува дека во неа има само вистина! Епа ако во неа има само вистина, тогаш како може да има и лага? Тууу глупи луѓе, една толку проста работа не можат да сфатат. И ај доста веќе се вртиме во круг, кој сака нека верува у ова, а кој не, си има упатства во книгата и за таквите :)
 

Muwehid

Abdullah
Член од
3 мај 2013
Мислења
36
Поени од реакции
14
Не е убаво од тебе како верник да збиваш вакви шеги на сметка на една религија.
Можеш вака до утре да пишуваш,тоа што го пишува во Куранот за мене е закон,исто како што за тебе е библијата,би било ли убаво на темата за прашања за христијанството да дојдам и да се исмејувам со библијата?
И после барате да има меѓурелигиска толеранција и почитување,а немаш ни трошка почитување за нечија Света книга.
Но за среќа го имаш форумот и компјутерот па само тука и само на овој начин можеш да пишуваш вакви бљувотини.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Толку од аргументите а? :)
Нека биде у реду,ако имаш уште прашања,бујрум :)
бтв. Еден совет од мене,кога поставуваш прашања поставувај ги затоа што те интересира да дознаеш нешто повеќе за тоа што го прашуваш,а не за да најдуваш грешки.
Многу поголеми умови од тебе тргнале да му бараат грешки на исламот и на крај примиле ислам.

П.С за потсетување,ние што одговараме овде сме исто така луѓе..не сме доктори и магистри за ислам,само си ја сакаме и почитуваме и проучуваме својата религија и се трудиме да работиме за неа.
Па ете ако и немаме одговор за некое прашање,поучени луѓе имаат.
Исламот е совршен,а муслиманите се исто така луѓе кои грешат.
па така често грешката на муслиманите вас ви се чини дека е грешка на исламот,а не е така :)
Абе ме изнасмеа чоек еј со болдов:pos:

Страв не фаќа д аму бараме грешки, оти муслимани ќе се сториме одма:D

ДОктори и магистри за ислам:confused::eek::facepalm:

Исломот е совршен:facepalm:

Што ли чоек да дискутира по ова, освен да ве остави да си се давите во калта и понатаму.
На чоек со сила моеж д аму земеш, ама не можеш со сила да му даеш.

После ваква лоботомија залудни се било какви прашања да се постават, кога однапред тргате со девизата дека се што пишуе у куранот е така, па и магарето лета.

Исламот е совршено ропство. Поданиците негови се совршени робови, онакви какви што секој би посакал за манипулација, да бидат среќни што се робови.

Самите се нарекувате Алахови робови. Ако сте негови, одлично е, ама дали сте негови, или нечии други?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
I said n I'll repeat it once again.....Too much philosophy in one post :)
Одговор: Затоа што е совршен :)
Муслиманите убиваат, казнуваат и судат криејќи се зад наводен божји авторитет. Ти самиот си кажа дека не се совршени и прават грешки толкувајќи нешто кое според истите тие несовршени муслимани било совршено. И ти сега ми велиш дека прашањето било премногу филозовско?!:facepalm:
Дали тогаш ова прашање е помалку филозофско:
Зошто на совршено битие му се потребни луѓе да делат правда, казнуваат и судат во негово име?
Споредбите со држави, родители и слични ситуации однапред ќе кажам дека не се валидни, бидејќи ниту државата, ниту родителите ниту било што друго нема моќ да поседува сезнајност (да ги знае сите можни исходи) и семоќност (да може да влијае и да ги менува тие исходи).
 

Muwehid

Abdullah
Член од
3 мај 2013
Мислења
36
Поени од реакции
14
Муслиманите убиваат, казнуваат и судат криејќи се зад наводен божји авторитет. Ти самиот си кажа дека не се совршени и прават грешки толкувајќи нешто кое според истите тие несовршени муслимани било совршено. И ти сега ми велиш дека прашањето било премногу филозовско?!:facepalm:
Дали тогаш ова прашање е помалку филозофско:
Зошто на совршено битие му се потребни луѓе да делат правда, казнуваат и судат во негово име?
Споредбите со држави, родители и слични ситуации однапред ќе кажам дека не се валидни, бидејќи ниту државата, ниту родителите ниту било што друго нема моќ да поседува сезнајност (да ги знае сите можни исходи) и семоќност (да може да влијае и да ги менува тие исходи).
Болдираното е веќе одговорено на темава.
позз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom