Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
22 февруари 2012
Мислења
61
Поени од реакции
6
Znaci vaka, denes razbrav deka imalo nekoi pumpi sho samo ja vrtele vodata a drugite i ja cistele istovremeno, da sum vnimaval koga kupuvam..Vistina e to?
 
Член од
4 април 2013
Мислења
30
Поени од реакции
5
Знае ли некој како да се направи ова со шишево... затоа што во мојот аквариум чувам скалари и карас. :нинџ:
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Znaci vaka, denes razbrav deka imalo nekoi pumpi sho samo ja vrtele vodata a drugite i ja cistele istovremeno, da sum vnimaval koga kupuvam..Vistina e to?
Пумпа или филтер?
Знае ли некој како да се направи ова со шишево... затоа што во мојот аквариум чувам скалари и карас. :нинџ:
А шо е ова некој филтер или?
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
ima razlika pomeghju niv? shto da kupam za da ja cisti vodata vo akvarium?
Филтерот ти е за прочистување а пумпата тие онаја која прави меурчиња (за да има кислород во вдата)
 
Член од
4 април 2013
Мислења
30
Поени од реакции
5
Пумпа или филтер?


А шо е ова некој филтер или?
Тоа е шише со гупи...
--- надополнето: 12 април 2013 во 22:01 ---
ima razlika pomeghju niv? shto da kupam za da ja cisti vodata vo akvarium?
Па можеш да земеш пумпа-филтер... а имаш и само филтер, ама поскапо ти е да земеш само филтер... затоа што ке ти треба и пумта за воздух... :)
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
61
Поени од реакции
6
Epa dajte slika od toa pumpa filter da vidam kako izgleda da ne zgresham
 
Член од
3 јануари 2013
Мислења
13
Поени од реакции
5
Чувам караси повеќе од 4 месеци имам 1 телескоп пред 2-3 недели ми пливаше на грб го извадив во друг сад го нахранив малку и за 1 саат пак го вратив во аквариумот и си беше таман. Вчера повторно го видов на грб повторно го извадив го нахранив и пак го вратив во аквариум но денеска го гледам повторно се превртува на грб како да е замелушавен. Може ли некој да ми каже што да правам?Дали се работи за некоја болест или нешто друго?
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Не знам во какви услови ги чуваш.пиши повеќе информации.
Ги чуваш во аквариум,кугла,иммаш ли пумпа.на кој начин ги храниш и каква храна.
на колку време менуваш вода итн....
колку риби имаш во аквариумот.димензиии на аквариум литража....
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Чувам караси повеќе од 4 месеци имам 1 телескоп пред 2-3 недели ми пливаше на грб го извадив во друг сад го нахранив малку и за 1 саат пак го вратив во аквариумот и си беше таман. Вчера повторно го видов на грб повторно го извадив го нахранив и пак го вратив во аквариум но денеска го гледам повторно се превртува на грб како да е замелушавен. Може ли некој да ми каже што да правам?Дали се работи за некоја болест или нешто друго?
Остај го да плива грбно, нека развие мускулатура, трицепс бицепс ово оно... Шала на страна еве ти нешто повеќе: http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100612092545AAYBfNz
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.420
Чувам караси повеќе од 4 месеци имам 1 телескоп пред 2-3 недели ми пливаше на грб го извадив во друг сад го нахранив малку и за 1 саат пак го вратив во аквариумот и си беше таман. Вчера повторно го видов на грб повторно го извадив го нахранив и пак го вратив во аквариум но денеска го гледам повторно се превртува на грб како да е замелушавен. Може ли некој да ми каже што да правам?Дали се работи за некоја болест или нешто друго?
:pos:
 
Член од
3 јануари 2013
Мислења
13
Поени од реакции
5
80 литри е аквариумот, чувам 11 караси од кој 1 само телескоп, 2 анцитруса и 2 муљаши. Воздушна пумпа со филтер + со воздушната пумпа имам направено и уште еден филтер(ја влече водата отоздоле преку црево и се цеди преку сунѓер). Ги хранам 2 пати на ден со мешавина лисната, црвен џигер, дафне и еднаш неделно безеље.
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
му ги пружаш сите услови што му требаат,
Карасите се многу издржливи риби.Па од неовите гени од Крап знае да измамува или да глуми мртов.Ако е болен ќе има некоја краста на телото но сигурно е некој природен инстикт па не би требало да е болен.
Немој да ги прехрануваш зошто 11 риби тешко дека ќе јадат еднакво.давај им по многу малклу храна два до три пати дневно.најбитно е да им ја одржуваш водата свежа на колку време ја менуваш се менува еднаш во неделата 20-30%.Со овие услови јас никогаш сум немал проблеми.
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
61
Поени од реакции
6
E sega problemot mi e kade da go smestam akvariumot xaax se mislam megju detska i dnevna :3 predlozi?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom