Убавата страна на мултиетничноста и соживотот

Статус
Затворена за нови мислења.
А

Атомската мравка

Гостин
Затоа што кога ќе се исклучам од форумов, јас ќе бидам онаа што живее во населба со мнозинско македонско население, имам супер односи со сите кои ги познавам, а ти повторно ќе бидеш оној заќоравен националист, што утре ќе се плаши детето да го испрати во Чаир, да седне во чаршија и да помуабети со Албанци, а потоа и натаму ќе шири националистичка омраза (на форуми само, секако). :)
Нормално дека ти ќе бидеш онаа што слободно си живее во населба со мнозинско македонско население кога Македонецот е мирен толерантен народ и не напаѓа без причина недолжни луѓе, што не е случај и со Албанците кои со притисоци, закани по живот ги натераа Македонците да си ги продадат куќите и сега истите Албанци да имаат етнички чисти населби.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.562
Поени од реакции
3.857
Кога ќе бидат осудени вистинските злосторници (доколку се овие на пример), се надевам дека ќе добијат доживотна казна затвор, исто како што се надевам дека ти си за неослободување на човекот кој веќе имаше досие и уби двајца Албанци, така? :)
Почит од виртуелен поборник за македонските права не ми треба, доволно ми е да бидам почитувана од оние за кои и самата имам почит, а тоа сигурно не си ти. Затоа што кога ќе се исклучам од форумов, јас ќе бидам онаа што живее во населба со мнозинско македонско население, имам супер односи со сите кои ги познавам, а ти повторно ќе бидеш оној заќоравен националист, што утре ќе се плаши детето да го испрати во Чаир, да седне во чаршија и да помуабети со Албанци, а потоа и натаму ќе шири националистичка омраза (на форуми само, секако). :)
А ти затоа ги почитуваш Албанците повеќе од Македонците? Затоа што живееш во мнозинско македонска населба без никаков проблем, а Македонците во мнозинско албанските населби се плашат за својата безбедност кога и да излезат од дома?
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
За жал соодносот е полош, повеќе накај 1:50. Тоа може многу лесно да се види од медиумските извештаи од извесен период.
Тоа е зошто баба ми ме учеше да простувам, и ме учеше да не ширам омраза... Се дур не дојде моментот мој мој па преку мој. Радикализам тераат, и послем сакаат соживот. Дете од 5 години пее албански песни и го учат како ние сме непријатели и 1 ден ќе живее во Голема Албанија. Рачунај тоа кога ќе напуни 10 му даваат нож, на 15 пиштол. на 25 се самоубива во министерство.. Извини не у министерство, они им даваат работа. Во нешто Македонско, на пример Црква на Кале и слични објекти кои според нив нетреба да ги има.
Ја пцујам баба ми секој ден. Барем да ме учеше да дигнам рака на непријателите, а не да бегам како пичка и да терам европски менталитет. Многу полесно ќе ми беше во главата, сеа ќе си патам.
 

Verdict

Galadriel
Член од
21 мај 2012
Мислења
2.197
Поени од реакции
2.114
Мајче е*авте со гастербајтериве и овие од албанија што ги носите, ццц :D зверој сте за вакви работи мора да ви се признај, искрено, хахахахах :D +50,000 гласа добивате како бонус сигурно :D ама ве бива, искрено, ве бива, алал да ви е
:D
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Нормално дека ти ќе бидеш онаа што слободно си живее во населба со мнозинско македонско население кога Македонецот е мирен толерантен народ и не напаѓа без причина недолжни луѓе, што не е случај и со Албанците кои со притисоци, закани по живот ги натераа Македонците да си ги продадат куќите и сега истите Албанци да имаат етнички чисти населби.

Кажи пример каде со сила му ја купиле куќата на македонецот!!!
Кажи пример каде македонецот ја продал куќата а немало оглас за тоа....!!!
--- надополнето: 24 март 2013 во 15:35 ---
Тоа е зошто баба ми ме учеше да простувам, и ме учеше да не ширам омраза... Се дур не дојде моментот мој мој па преку мој. Радикализам тераат, и послем сакаат соживот. Дете од 5 години пее албански песни и го учат како ние сме непријатели и 1 ден ќе живее во Голема Албанија. Рачунај тоа кога ќе напуни 10 му даваат нож, на 15 пиштол. на 25 се самоубива во министерство.. Извини не у министерство, они им даваат работа. Во нешто Македонско, на пример Црква на Кале и слични објекти кои според нив нетреба да ги има.
Ја пцујам баба ми секој ден. Барем да ме учеше да дигнам рака на непријателите, а не да бегам како пичка и да терам европски менталитет. Многу полесно ќе ми беше во главата, сеа ќе си патам.
Абе не измислувајте глупости жити Бога, ако навистина те интересира што како е кај албанците еве дојди кај мене дома, те поканувам, и те уверувам дека нема да те јадам......ќе пиеме кафе и потоа жив и здрав ќе те вратам дома, секако со блиндирано комбе :facepalm:....
 
A

AnFem

Гостин
Кажи пример каде со сила му ја купиле куќата на македонецот!!!
Кажи пример каде македонецот ја продал куќата а немало оглас за тоа....!!!
Puno, кочи! Јас имав колешка која не може да поднесе ниту еден Албанец, само затоа што зет и’ сестра и’ се разболеле и умреле од грижи. Накратко, некој Албанец го бркал со пушка околу куќата на човеков, само затоа што не сакал доброволно да си ја напушти сопствената куќа.
Затоа ти реков, ако си неутрален, биди неутрален. Не завземај и не брани страни. Гнасни случки можат да споделат и двете...
 
B

babsyy

Гостин
Нормално дека ти ќе бидеш онаа што слободно си живее во населба со мнозинско македонско население кога Македонецот е мирен толерантен народ и не напаѓа без причина недолжни луѓе, што не е случај и со Албанците кои со притисоци, закани по живот ги натераа Македонците да си ги продадат куќите и сега истите Албанци да имаат етнички чисти населби.
Исто како што Албанците во Нерези можат "спокојно" да живеат, прочитај страна наназад и ти и kukuzel , и не, не сум ја добила почитта затоа што сте многу мирољубив народ генерално, туку затоа што самата правам селекција на луѓе и можам да се адаптирам со секаква вера, националност. Ниту пак имам специфично име кое укажува на мојата националност, па моите познаници според тоа да ме третираат. Како ќе се поставите спрема другите, така ќе се постават и тие спрема вас. А немили настани без никакви иницијатори претходно можам да издвојам и јас и вие. :)

Не се сомневам јас во ништо и ја прашав девојката, не тебе.
Откако се случи настанот униформирани Македонци, семејни пријатели ни дадоа такви информации, дека целиот настан е наместен. Јас не сакав да прејудицирам се' додека не се добие конечна пресуда и виновниците (кои и да се) го добијат заслуженото.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Кажи пример каде со сила му ја купиле куќата на македонецот!!!
Кажи пример каде македонецот ја продал куќата а немало оглас за тоа....!!!
Македонците од Чаир, Арачиново итн од многу убавина избегаа не дека стварно имале притисоци, и да малце размисли пред да пишеш некој пост на Берик му викаш на предходнава страна дека требало да гние во затвор зошто ширел омраза а ништо не коментираше за вчерашната реплика на говорот на Дехари.. ваљда него треба да му дадат нобелова награда за мир

Исто како што Албанците во Нерези можат "спокојно" да живеат
Еден инцидент што се случи во 20+ години и тоа со навивачка група го споредуваш со секојднево малтретирање и тепање на не-албанци во нивните етнички средини, извини ама не си ни малку реална со споредбиве што ги правиш..
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Puno, кочи! Јас имав колешка која не може да поднесе ниту еден Албанец, само затоа што зет и’ сестра и’ се разболеле и умреле од грижи. Накратко, некој Албанец го бркал со пушка околу куќата на човеков, само затоа што не сакал доброволно да си ја напушти сопствената куќа.
Затоа ти реков, ако си неутрален, биди неутрален. Не завземај и не брани страни. Гнасни случки можат да споделат и двете...
Имаш право ќе кочам.....
Секако дека има такви случаеви, јас знам некои такви притисоци не кон македонци туку кон албанци и роми, но изгледа прашањето не ми беше добро формулирано....
 
B

babsyy

Гостин
Еден инцидент што се случи во 20+ години и тоа со навивачка група го споредуваш со секојднево малтретирање и тепање на не-албанци во нивните етнички средини, извини ама не си ни малку реална со споредбиве што ги правиш..
Да правев компарација ќе ги наведев сите случаеви кои се случија изминативе недели, конкретно дискутиравме за тој настан бидејќи е вчерашен. И моите ставови во врска со сите случки ги имам изјаснето и во другата тема каде што дискутиравме. Има само една дистинкција, јас ги осудувам сите вакви случки, а Македонците во нитуедна тема не осудиле било какво кривично дело од страна на Македонец врз Албанец. Јохан и Љубе се херои, убиецот од Гостивар исто така. Албанците се Орки и неписмени планинари кои лебот си го заработуваат продавајќи зелки. Епа од вакви размислувања државава ниту се помрднала од мртва точка, ниту ќе просперира било кога. Затоа што за осуда, сите сте тука, а кога треба самокритичност, никаде ја нема.
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
108
Поени од реакции
146
Нормално дека ти ќе бидеш онаа што слободно си живее во населба со мнозинско македонско население кога Македонецот е мирен толерантен народ и не напаѓа без причина недолжни луѓе, што не е случај и со Албанците кои со притисоци, закани по живот ги натераа Македонците да си ги продадат куќите и сега истите Албанци да имаат етнички чисти населби.
Па не би рекол баш дека е мирен и толерантен во Кисела Вода, колку само случаеви има врз самите Македонци, а конкретно врз Албанците ако треба да издвојам, периодот кога имаше протести петорица Албанци седеа на клупите кај средното економско Васил Антевски. На одморот едно 20 души Македонци кога ги приметија дека се Албанци по зборењето им се нафрлија и ги претепаа (и клупите беа превртени). Среќа имаше полиција интервенираше, значи муабетот не ти држи вода ама ич...
 
B

Borg_Drone

Гостин
Затоа што за осуда, сите сте тука, а кога треба самокритичност, никаде ја нема.
Одете си тогаш ако не ви е убаво и продолжете да си го живеете вашиот живот во Белград.Имате пари да купувате имоти, пробајте населете се таму.Што барате воопшто тука ако не ви е убаво?Ова е твојот дом сакаш да кажеш, цел живот си живеела тука?
Ако не можете таму, тогаш во Софија.Таму уште подобро, ќе имате шанси слободно да патувате низ ЕУ.И онака вашата политика на ширење се заснова на масивно купување имоти на една одредена локација во првата фаза.Во втората се знае, ширење како рак низ сите страни.Само на овие места колку ќе ве толерираат не знам.
Мене не ми е на пример убаво тука, и јас во секој момент би се иселил од тука, ама немам доволно финансии за тоа.Вие на пример имате.Или пак знаете дека имате тука благодети повеќе од Македонците па затоа и сакате да седите?!Што автоматски со ова ти пропаѓа тврдењето дека ние не сме биле толерантни и дека не сме ви овозможиле доволно за да живеете тука подобро.......
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.048
Па не би рекол баш дека е мирен и толерантен во Кисела Вода, колку само случаеви има врз самите Македонци, а конкретно врз Албанците ако треба да издвојам, периодот кога имаше протести петорица Албанци седеа на клупите кај средното економско Васил Антевски. На одморот едно 20 души Македонци кога ги приметија дека се Албанци по зборењето им се нафрлија и ги претепаа (и клупите беа превртени). Среќа имаше полиција интервенираше, значи муабетот не ти држи вода ама ич...
За жал, заради девојка ти се ставаш во ситуација да браниш морално и етички сосема погрешна кауза која еден ден и на некој од твоја близина ќе му донесе несреќа. Верувај.
Да не беше така, не би се ставал во ситуација да споредуваш еден со педесет.
 
B

babsyy

Гостин
Одете си тогаш ако не ви е убаво и продолжете да си го живеете вашиот живот во Белград.Имате пари да купувате имоти, пробајте населете се таму.Што барате воопшто тука ако не ви е убаво?Ова е твојот дом сакаш да кажеш, цел живот си живеела тука?
Ако не можете таму, тогаш во Софија.Таму уште подобро, ќе имате шанси слободно да патувате низ ЕУ.И онака вашата политика на ширење се заснова на масивно купување имоти на една одредена локација во првата фаза.Во втората се знае, ширење како рак низ сите страни.Само на овие места колку ќе ве толерираат не знам.
Мене не ми е на пример убаво тука, и јас во секој момент би се иселил од тука, ама немам доволно финансии за тоа.Вие на пример имате.Или пак знаете дека имате тука благодети повеќе од Македонците па затоа и сакате да седите?
Да, цел живот сум живеела тука и искрено не си ја планирам иднината во ваква непросперитетна држава. Патем имам стан во Кисела Вода, куќа во Козле, и уште една во Железара (жалам што имотно сме поспособни). Инаку последнава ми е на продажба,повели оглас, па ако си заинтересиран и способен да кешираш 300к евра, ќе ми го забрзаш процесот на преселување од твојата љубена држава. ;)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom