Шо се случува со Субрата Рој и Сахара груп?

Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Да :coffee:
Единствен спас е народот да стани и сите да ги отера упм. Ама тоа нема да се случи така да....... искористи што можи да се искористи од земјава и уживај во последните моменти :coffee:
Да има што.
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Tava e shto vikaat bugarite. Otkako kje go shitnesh gzot dzabe prashuvash dali e golem ili mall, kje trpish : ).
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018
може не е со склад во темава ама гледавте ли на златна буба мара песната за субрата рој закон беше
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Под start up ventures мислев на компании кој започнуваат и сеуште се во концепт стазата. Значи бараат pre-seed или seed капитал. Може да бидат од било која индустрија. Има разни концепти како да се дојде до пари ко што спомна, банки, кредити, бизнис ангели итн итн. Јас имам инвестирано во фирми пред се на луѓе што ги знам, значи сме работеле заедно или сум им бил банкар па знам дека знаат што прават. Не е превара, значи постои се тоа. Концептот е колку порано вложиш толку поевтино ги купуваш акциите АМА и толку поголем ризик имаш. Последнава компанија во која вложив вака акциите ги купив за 5 центи плус презедов и некој други обврски бев инволвиран на кусо во собирање средства, логистика, преговори дур не се оформи тим. Денес вреди 2,80е на германската берза. Кога вложив се што имаше компанијата беше нотарски договор дека ако соберат ИКС долари ќе добијат опција да купат неколку рудника за ИКС цена за 2 години од тогаш. Значи мојот ризик беше огромоен, прво да се соберат средствата за да се купи опцијата а после да се соберат повторно поголеми средства за ДОКОЛКУ се исплати да се купат и рудниците. Команијата после неколку години заебанции на крај се најде на германската берза од каде што на крај дојдоа големите инвеститори. Денес има рудници на повеќе места во светот и некој јаки технологии.
Имаш ти некој т.н. ризичен фонд кој ги помага овие бизниси?Сигурно ја надгледуваш ти фирмата како работи како се развива?Дали поседуваш лично ти еден вид акции или т.н. варанти и дали можеш тие истите потоа да ги замениш во еден вид вистински приоритетни акции во таа фирма?Претпоставувам живееш во странство,има ли можност и во Македонија да се помогне ваква фирма во раната фаза од своето постоење?
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Кај сте бе хејтери? Кај сте бе глувци? Кај сте бе јадачи на бурек? Кај сте бе ''неутралци'' што 24 ништо не им се свига од проекттите , а? Кај сте сега да коментирате за веста како глувци во мишова дупка се сокривте? Ајде сега лижето по тоа што плукавте и серевте и се правевте паметни. Не помина ни една недела ви пропадна пропагандава за пропадната инвестицијата. Типот си ги подмири своите обврси, а вие се изнајадовте :гомце: . Сега нигде ве нема на темава, кај ибегавте? Кај е сега Dark King да кажува мудрости? Кај е Lurtz што за него беше Сведмилк работава во која дупка сега се крие? Pat Bateman абе кај си бе душо:D бекни нешто кажи , гукни кажи нешто. Ти беше загрижен многу за Сурата, ти олесна ли сега? Го фрли ли дијазепамот , можеш ли сега мирно да спиеш. Откако човекот си плати обврските. Кај се сега тие што правеа фељтони по телевизии и весници за Сурата криминалецот , кај се сега да прават вонредни емисии и да викаат експертутки да кажуваат дека Сурата ги вратил парите? koskar Сега што правиме кога ти ја утрнаа тезата дека гејтс плаќа по одлуки на суд а Сурата не плаќал? Кажи нешто бе експертутко моја:D Hank Moody кај си сега да го тупиш дека Сурата не почитува одуки на врховниот суд. кај си бе брат, и ти ли се изгуби?firewall кај си бе отпораш мој убав адвокат опозициски , не коменитраш ништо и тебе да не те исклучија од партија? Се извинувам што сите не ве набројав многу сте. Ајде сега лижете по тоа што плукавте и серевте. Пријатно јадење.
Backa.
Kisче.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
The sad thing is правилно се пишува mwa кис4е. :icon_lol:
Само ќути ЛАВИШТЕНО, изгледа има наплив на работа.
Не коментирам вест што се има објавено само во 2 опозициски портали и тоа само во Македонија. На неколку дена пред избори. Бил привиден во Хитроу од ми-6. Бар ми-5 да ставеја дека 007 го уапсил поинтересно да беше. А 99% од тие што коменираат на темава ни знаат како во Индија функционираат работите. И кој против кого работи. Кој чиви интереси брани. За кој одработуваат некој извршни органи во Индија итн. Сите станаа екперти по оваа тема. На Македонија се што треба да и битно е дали ќе инвестира и ако инвестира типот да има гаранции за таа инвестиција дека ќе се направи. А дали ќе биде невин , виновен или ќе се одолговлечи процесот тоа Македонија нема што да ја боли. Срамота е во држава каде што поранешни учки се во влада и парламент, Македонија да збори кој е подобен или неподобен инвеститор.
П.С Прашајте ги Британците колку руски сурати има во Лондон и зошто ги чуваат.

Ај сега продолжете да го дрвите на темава. Јас кажав што имав да кажам повеќе време да губам со вас на темава немам:)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не коментирам вест што се има објавено само во 2 опозициски портали и тоа само во Македонија. На неколку дена пред избори. Бил привиден во Хитроу од ми-6. Бар ми-5 да ставеја дека 007 го уапсил поинтересно да беше. А 99% од тие што коменираат на темава ни знаат како во Индија функционираат работите. И кој против кого работи. Кој чиви интереси брани. За кој одработуваат некој извршни органи во Индија итн. Сите станаа екперти по оваа тема. На Македонија се што треба да и битно е дали ќе инвестира и ако инвестира типот да има гаранции за таа инвестиција дека ќе се направи. А дали ќе биде невин , виновен или ќе се одолговлечи процесот тоа Македонија нема што да ја боли. Срамота е во држава каде што поранешни учки се во влада и парламент, Македонија да збори кој е подобен или неподобен инвеститор.
П.С Прашајте ги Британците колку руски сурати има во Лондон и зошто ги чуваат.

Ај сега продолжете да го дрвите на темава. Јас кажав што имав да кажам повеќе време да губам со вас на темава немам:)
Се врзале и овие ми-6 со сдсм, си ебале мамата :D
Шала на страна и ја не верувам дека е уапсен, да беше така сакале нејќеле некој од нашиве медиуми ќе известеа за ова.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.126
Не коментирам вест што се има објавено само во 2 опозициски портали и тоа само во Македонија. На неколку дена пред избори. Бил привиден во Хитроу од ми-6. Бар ми-5 да ставеја дека 007 го уапсил поинтересно да беше. А 99% од тие што коменираат на темава ни знаат како во Индија функционираат работите. И кој против кого работи. Кој чиви интереси брани. За кој одработуваат некој извршни органи во Индија итн. Сите станаа екперти по оваа тема. На Македонија се што треба да и битно е дали ќе инвестира и ако инвестира типот да има гаранции за таа инвестиција дека ќе се направи. А дали ќе биде невин , виновен или ќе се одолговлечи процесот тоа Македонија нема што да ја боли. Срамота е во држава каде што поранешни учки се во влада и парламент, Македонија да збори кој е подобен или неподобен инвеститор.
П.С Прашајте ги Британците колку руски сурати има во Лондон и зошто ги чуваат.

Ај сега продолжете да го дрвите на темава. Јас кажав што имав да кажам повеќе време да губам со вас на темава немам:)
И ќе инвестира ли сега Субрата? Што мислиш ти.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Едно не ми е јасно...цел интернет го пребарав и нигде не пишува дека е приведен...туку дека има налог.

Е сега ако нашиве опозициони медиуми се во директен контакт со МИ-6 тогаш ок.....во спротивно адвокатскиот тим на Субрата може да им стегне тужба за нарушување на углед,што ќе го исплаќаат и внуците на тие што работат по медиумите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom