Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Како бе неможиш да се поправиш, јас за месец и пол малку почнав да забушавам со исхраната и да поткаснувам благо и покалорична храна и отидов 4 кг + .
Ако ми кажиш дека имаш брз метаболизам то не е оправдание, бидејќи колку што знам јас разлики помеѓу брз и бавен метаболизам можи да е до кај 300ккал. Така да изгледа помалку јадиш од што трошиш. Имам еден другар заедно вежбаме и тој цел живот се вади дека има брз метаболизам а ко ми кажа колку јади ме зачуди како воопшто стигнал и 74 кг на 1.86 висина.
Проста математика од нормален внес оди + 300-600 ккал и ќе се поправаш гарантирано. Ако сакаш и повеќе салце можи и повеќе калории + да внесиш
Ни јадам ни трошам тоа сум јас "Моментално" не се оправдувам со брз метаболизам како што кажав прееска пред 2 години за 2 ипол недели качив 2 кила и тоа без чоколада и тие останати работи туку само со таа исхрана што ја пишам ама морам да кажам дека не сериозноста и повредите ме утепаа ама нема веќе лабаво време е за акција :)
 
П

Пепси_

Гостин
Јас искрено не бројам ниту калории,според слободна проценка знам од прилика колку и што да јадам,за овие скоро 2 месеца сум задоволен од напредокот во килажа (според огледалото,на вага планирам по натаму да се качам чисто да знам до каде сум) :)

Бидејќи сум воа тие години,многу наеднаш извисочив,и станав прилично слаб,и сега се борам да надокнадам.

Чудно ми е што визуелно сум многу добро поправен,а исто така и стомакот е доста добар бидејќи воопшто не сум загоен,туку е оцртан доста добро.


и како што кажав претходно,љубам да си мавнам чоколадо чат пат во неделата,и сок пијам. :)


И за крај,ептен сум задоволен оти ми стана дел од животот одењето во теретаната,уште некој месец ќе направам скоро 1 година (со мали паузи) :)


ако се сака,се се може.
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Колку грама декстроза има во една доаерка од протеин (36г). Декстрозата е потешка , затоа прашувам а немам дигитално вагиче.
Колку калории има во 100 гр декстроза?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Колку грама декстроза има во една доаерка од протеин (36г). Декстрозата е потешка , затоа прашувам а немам дигитално вагиче.
Колку калории има во 100 гр декстроза?
45 грама декстроза. Инаку 100гр декстроза има 375 калории
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Покрај големиот број на калории што ќе треба да ги внесам дали има шанси да направам добра стомачна мускулатура ?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Покрај големиот број на калории што ќе треба да ги внесам дали има шанси да направам добра стомачна мускулатура ?
Да, ама после ќе мораш да го симнеш салото од врз нив
 
П

Пепси_

Гостин
Покрај големиот број на калории што ќе треба да ги внесам дали има шанси да направам добра стомачна мускулатура ?
нема да рендаш кашкавал од нив ама можеш солидни да имаш. ;)
--- надополнето: 7 март 2013 во 16:02 ---
Покрај големиот број на калории што ќе треба да ги внесам дали има шанси да направам добра стомачна мускулатура ?
нема да рендаш кашкавал од нив ама солидни може :)
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Како рачунате протеини масти и јаглехидрати во конзерва туна?
Вредностите дадени на неа се за сувата материја или за комплетно со се масло....
Да речиме во 180 гр има 110 сува материја знаци 70 гр масло цедиме, дали тоа знаци дека ги задрзува сите протеини сто ги пишува на пакуванјето а губи голем дел од маснотиите или пак вредностите сто се дадени на конзервата се однесуваат само на сувата материја ?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Како рачунате протеини масти и јаглехидрати во конзерва туна?
Вредностите дадени на неа се за сувата материја или за комплетно со се масло....
Да речиме во 180 гр има 110 сува материја знаци 70 гр масло цедиме, дали тоа знаци дека ги задрзува сите протеини сто ги пишува на пакуванјето а губи голем дел од маснотиите или пак вредностите сто се дадени на конзервата се однесуваат само на сувата материја ?
Зависи, обично се за сува материја (исцедено масло)
Треба да се околу 29 протеин, 8 масти, 0 ЈХ. (198калории) за цедена 100гр.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
653
Поени од реакции
434
Цел живот пијам млеко, јогурт и јадам сирење, и ни на крај памет не сум помислил дека можам да имам проблеми со лактоза. Но откако си направив нов план за јадење, почна да ми се случува нешто во стомакот. Секој ден почнав да конзумирам по 500мл млеко, 300мл јогурт, 150гр урда и нешто ситно сирење. Млекото ми е за доручек, а останатото за вечера. И помеѓу, околу 5-6 саат попладне, доаѓа моментот кога стомакот ми се дува и добивам грчеви и гасови. Првин го игнорирав, но еве го се случува цела недела, можеби го немаше ден-два само.

Искуства и совети некој? И дали сигурно ми е од лактоза? Да не е нешто од пренајаденост, зашто пробувам да дигнам килажа и јадам 4 пати на ден, ми се јадело или не. Во новиов план освен горенаведеното почнав да јадам овесни снегулки секој ден, а останатото ми е исто како порано ( грав, грашок, јајца, стек, компир, макарони и ориз ).

И за крај, страшно ме изнервира целата ситуација зашто млекото ми е домашно и се што морав да купувам за доручек беа овесните снегулки кои чинат само 10денари по оброк :/
 
А

Атомската мравка

Гостин
Правам склекови/стомачни 3-4 пати неделно исто така и трчам 3-4 пати неделно по 5-10км, исхранава горе-доле ја средив и полека се навикнувам е сега целта ми е да симнам вишок наслаги што имам нешто и да ставам нешто мускул не претерано нешто налик ова значи колку да ми се исцрта телото што се вика. Прашањето е сега дали е препорачливо да зимам и протеин и каков? со оглед на тоа дека не одам во теретана значи стрикно трчање, склекови/стомачни и деновиве вратило планирам да земам.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Цел живот пијам млеко, јогурт и јадам сирење, и ни на крај памет не сум помислил дека можам да имам проблеми со лактоза. Но откако си направив нов план за јадење, почна да ми се случува нешто во стомакот. Секој ден почнав да конзумирам по 500мл млеко, 300мл јогурт, 150гр урда и нешто ситно сирење. Млекото ми е за доручек, а останатото за вечера. И помеѓу, околу 5-6 саат попладне, доаѓа моментот кога стомакот ми се дува и добивам грчеви и гасови. Првин го игнорирав, но еве го се случува цела недела, можеби го немаше ден-два само.

Искуства и совети некој? И дали сигурно ми е од лактоза? Да не е нешто од пренајаденост, зашто пробувам да дигнам килажа и јадам 4 пати на ден, ми се јадело или не. Во новиов план освен горенаведеното почнав да јадам овесни снегулки секој ден, а останатото ми е исто како порано ( грав, грашок, јајца, стек, компир, макарони и ориз ).

И за крај, страшно ме изнервира целата ситуација зашто млекото ми е домашно и се што морав да купувам за доручек беа овесните снегулки кои чинат само 10денари по оброк :/
Може тоа да ти е од овесните снегулки.Содржат глутен а може твојот организам не го поднесува.Затоа не треба да се конзумира такви производи кој содржат глутен.А и млечните производи треба да се намалат бидејки и некој од нив го содржат,има глутен фрее производи пишува на нив па најдобро би било такви да зимаш.Сепак можда да и е од нешто другу.Нека напише некој поискусен
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Прво елиминирај го млекото ако не е од него е дефинитивно од овесните снегулки, ако не ги поднесуваш замени ги со обичен овес.
Од јогурт и урда дефинитивно не е.
Правам склекови/стомачни 3-4 пати неделно исто така и трчам 3-4 пати неделно по 5-10км, исхранава горе-доле ја средив и полека се навикнувам е сега целта ми е да симнам вишок наслаги што имам нешто и да ставам нешто мускул не претерано нешто налик ова значи колку да ми се исцрта телото што се вика. Прашањето е сега дали е препорачливо да зимам и протеин и каков? со оглед на тоа дека не одам во теретана значи стрикно трчање, склекови/стомачни и деновиве вратило планирам да земам.
До такво тело искрено тешко е да се стигне, протеин нема да ти биде на одмет може само да ти користи.
 
А

Атомската мравка

Гостин
До такво тело искрено тешко е да се стигне, протеин нема да ти биде на одмет може само да ти користи.
Добро малце може претерав сепак не се брзам а и најбитно ми е да го стопам ова малце вишокот плус да оцртам малце од малце мускул.. инаку каков протеин да земам да ми препорачате нешто ? глеам различни видови, различни цени итн.

Плус по колку се конзумира на ден, пред/после јадење/тренинг или како?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Разлистај ја оваа тема малце повеќе и темата за суплементи и ќе најдеш одговор па после ако има нешто нејасно пиши.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom