Автомобили во размер

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Барем имаат донесено бајаги коли, еве да речеме дека има некој си избор. И се мислам на Панамерата или на СЛ500, ама 2500 се премногу за Маисто (премиер едицијата)
Од Маистое тотално промашена
http://www.carmodel.net/zoomPage.php?NTgwOTY8Oj4wPDo YWRkVG9DYXJ0KCdjRzl5YzJOb1pTQThPejVNUWxJdExURTRMVEF0TXpBdE1TMHcnLCcnLCAnJywgJycsJycsICdhZGQtMS01ODA5NicsICcwJyk=
Од вели е добра
http://www.carmodel.net/zoomPage.php?NDk4ODk8Oj4wPDo YWRkVG9DYXJ0KCdVRTlTVTBOSVJTQUpVRUZPUVUxRlVrRWdQRHMrVEVKU0xTMHhPQzB3TFRNd0xURXRNUT09JywnJywgJycsICcnLCcnLCAnYWRkLTEtNDk4ODknLCAnMCcp
А од норев е закон
http://www.carmodel.net/zoomPage.php?NDE4MjI8Oj4wPDo YWRkVG9DYXJ0KCdVRTlTVTBOSVJTQUpVRUZPUVUxRlVrRWdQRHMrVEVKU0xTMHhPQzB3TFRNd0xURXRNUT09JywnJywgJycsICc
Кога би ја купувал секако од норев би ја избрал
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Јас би земал Вели затоа што според мене добиваш многу за цената. Ама кај нас ги нема, и не планирам да фрлам пари на поштарина и др. глупости. Кога ќе одлучам, земам модел од сталажа и готово.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Јас би земал Вели затоа што според мене добиваш многу за цената. Ама кај нас ги нема, и не планирам да фрлам пари на поштарина и др. глупости. Кога ќе одлучам, земам модел од сталажа и готово.
Mожеме да се договориме 2-3 да купиме on'-line,тогаш поштарината е многу помала
Мене лично поштарината не ми смета.Поголемо задоволство ми причинуваат деталите и квалитетто на изработка на модело.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тазе набавено: „Корвета„ од ‘70-ата, размер 1:24, на картонска ( :confused: ) подлога:

DSCF3129.JPG
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Mожеме да се договориме 2-3 да купиме on'-line,тогаш поштарината е многу помала
Мене лично поштарината не ми смета.Поголемо задоволство ми причинуваат деталите и квалитетто на изработка на модело.
Поштарината е релативно мала, но ако земаш како што викаш 2-3 модела одеднаш, тогаш цената + поштарината ќе го прејде лимитот од 45 ЕУР и тогаш пратката ќе подлежи на давачки т.е. ќе ја задржат на царина. Како и да е не се исплати. :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Поштарината е релативно мала, но ако земаш како што викаш 2-3 модела одеднаш, тогаш цената + поштарината ќе го прејде лимитот од 45 ЕУР и тогаш пратката ќе подлежи на давачки т.е. ќе ја задржат на царина. Како и да е не се исплати. :)
Па и не е баш мала:Бугарија е 11 евра,Италија 19 евра,Германија(зависи од кој дел) 20-30 евра,Швајцарја,Франција и Холандија е 30-40 евра.
По пошта сум добивал 2-5 модела во вредност од 100-200 евра и не сум платил никакви давачки бидејќи не подлежат на царина и данок.
Само сум плаќал поштарина 150-350 деднари во зависност од големината на пакетот.
Во некои нарачки нарачувам модел што ги има и тука бидејќи ми излегува и до 30% поефтин
Секако дека се исплати,бидејќи тие модели ги нема и никогаш нема да ги има во Македонија и се МНОГУ поквалитетни од иззборот што ни е достапен во Македонија.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Па и не е баш мала:Бугарија е 11 евра,Италија 19 евра,Германија(зависи од кој дел) 20-30 евра,Швајцарја,Франција и Холандија е 30-40 евра.
По пошта сум добивал 2-5 модела во вредност од 100-200 евра и не сум платил никакви давачки бидејќи не подлежат на царина и данок.
Само сум плаќал поштарина 150-350 деднари во зависност од големината на пакетот.
Во некои нарачки нарачувам модел што ги има и тука бидејќи ми излегува и до 30% поефтин
Секако дека се исплати,бидејќи тие модели ги нема и никогаш нема да ги има во Македонија и се МНОГУ поквалитетни од иззборот што ни е достапен во Македонија.
Пишав релативно е ефтина поштарината, појасно е сега, нели ?? За тоа што си плаќал по 100 - 200 ЕУР по пратка и не си платил давачки, тоа си имал среќа (читај : добра воља на цариникот) или е нешто друго во прашање. :D Читај тука :

За пратки примени по пошта физичките лица се ослободени од давачки при влез доколку вредноста на стоката заедно со трошоците за испорака не надминува 45 евра. Во спротивно се плаќа царина со единствена царинска стапка во висина од 15% од вредноста и ДДВ со стапка од 18%. Во даночната основица се вклучува вредноста на стоката со износот на царината.
--- надополнето: 16 декември 2012 во 23:26 ---
Сите поштенски пратки кои се предмет на меѓународниот поштенски сообраќај подлежат на мерките на царински надзор и постапка како што е предвидено со царинските и поштенските прописи.

Начелно, при пристигнување на поштенските пратки на царинското подрачје на Република Македонија, согласно одредбите на Уредбата за спроведување на Царинскиот закон под надзор на царински службеник се врши издвојување на пратките кои се пуштаат во слободен промет без обврска за поднесување на царинска декларација и тоа:

- поштенски картички и писма кои содржат само лични пораки,
- писма пишувани со Браилово писмо,
- печатен материјал кој не подлежи на плаќање на увозни давачки и
- сите други пратки од некомерцијална природа кои се испраќаат со писмо или со поштенски пакет од незначителна вредност, со вкупна вредност до 45 ЕУР во денарска противвредност, под услов да не постои обврска за плаќање на увозни давачки, а кои содржат ситни подароци, рекламен материјал, ситни мостри и слично, освен пратките кои содржат алкохол и пијалоци што содржат алкохол, парфеми и тоалетни води, тутун и производи од тутун.

Пратки од некомерцијална природа согласно Уредбата за спроведување на Царинскиот закон се сметаат пратки кои се испратени од едно на друго физичко лице, повремено се увезуваат и нивниот вид и количина укажува дека се наменети за приватна, лична и семејна употреба на примачот или која очигледно е наменета за подарок.

Пратките кои не подлежат на давачки согласно став 3 од членот 144 од УСЦЗ се смета дека се ставени на увид на царинскиот орган во смисла на член 73 од Царинскиот закон, дека царинската декларација е прифатена и дека е одобрено пуштање на стоката, во моментот кога стоката е испорачана до примачот. Овие пратки, после извршената контрола од страна на царинскиот орган во изменичната пошта можат да се пуштат во слободен промет без царински формалности.

Извор :

http://www.customs.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=365
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Пишав релативно е ефтина поштарината, појасно е сега, нели ?? За тоа што си плаќал по 100 - 200 ЕУР по пратка и не си платил давачки, тоа си имал среќа (читај : добра воља на цариникот) или е нешто друго во прашање. :D Читај тука :

За пратки примени по пошта физичките лица се ослободени од давачки при влез доколку вредноста на стоката заедно со трошоците за испорака не надминува 45 евра. Во спротивно се плаќа царина со единствена царинска стапка во висина од 15% од вредноста и ДДВ со стапка од 18%. Во даночната основица се вклучува вредноста на стоката со износот на царината.
--- надополнето: 16 декември 2012 во 23:26 ---
Сите поштенски пратки кои се предмет на меѓународниот поштенски сообраќај подлежат на мерките на царински надзор и постапка како што е предвидено со царинските и поштенските прописи.

Начелно, при пристигнување на поштенските пратки на царинското подрачје на Република Македонија, согласно одредбите на Уредбата за спроведување на Царинскиот закон под надзор на царински службеник се врши издвојување на пратките кои се пуштаат во слободен промет без обврска за поднесување на царинска декларација и тоа:

- поштенски картички и писма кои содржат само лични пораки,
- писма пишувани со Браилово писмо,
- печатен материјал кој не подлежи на плаќање на увозни давачки и
- сите други пратки од некомерцијална природа кои се испраќаат со писмо или со поштенски пакет од незначителна вредност, со вкупна вредност до 45 ЕУР во денЕарска противвредност, под услов да не постои обврска за плаќање на увозни давачки, а кои содржат ситни подароци, рекламен материјал, ситни мостри и слично, освен пратките кои содржат алкохол и пијалоци што содржат алкохол, парфеми и тоалетни води, тутун и производи од тутун.

Пратки од некомерцијална природа согласно Уредбата за спроведување на Царинскиот закон се сметаат пратки кои се испратени од едно на друго физичко лице, повремено се увезуваат и нивниот вид и количина укажува дека се наменети за приватна, лична и семејна употреба на примачот или која очигледно е наменета за подарок.

Пратките кои не подлежат на давачки согласно став 3 од членот 144 од УСЦЗ се смета дека се ставени на увид на царинскиот орган во смисла на член 73 од Царинскиот закон, дека царинската декларација е прифатена и дека е одобрено пуштање на стоката, во моментот кога стоката е испорачана до примачот. Овие пратки, после извршената контрола од страна на царинскиот орган во изменичната пошта можат да се пуштат во слободен промет без царински формалности.

Извор :

http://www.customs.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=365
Добро бе луѓе што сте се фатиле ко слеп за стап,оглав ли имате на очите.
Колку пати да објаснувам дека ПРОИЗВОД КОЈ НЕ ПОДЛЕЖИ НА ДАВАЧКИ во случајов царина и данок,ЦАРИНСКИОТ СЛУЖБЕНИК НЕ МОЖЕ ПРОИЗВОЛНО И ОД РАКАВ ДА ОДРЕДИ ДАВАЧКА.
Денеска 06.03.2013 од пошта подигнав еден пакет со три автомобили во размер 1:18 во вредност од 240 +25 евра и платив само 270 денари поштарина
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Добро бе луѓе што сте се фатиле ко слеп за стап,оглав ли имате на очите.
Колку пати да објаснувам дека ПРОИЗВОД КОЈ НЕ ПОДЛЕЖИ НА ДАВАЧКИ во случајов царина и данок,ЦАРИНСКИОТ СЛУЖБЕНИК НЕ МОЖЕ ПРОИЗВОЛНО И ОД РАКАВ ДА ОДРЕДИ ДАВАЧКА.
Денеска 06.03.2013 од пошта подигнав еден пакет со три автомобили во размер 1:18 во вредност од 240 +25 евра и платив само 270 денари поштарина
Кога успеа така рано бе докторе ?? Офтамолог, така ??:pos: Браво за тебе. И дај стави слики баш да видиме, можеш и од Ф-рата, некој аргумент плус, чисто да се увериме. :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мојот предпоследен улов: „Камаро„ од 2010-тата, М 1:24.
DSCF3258.JPG
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Кога успеа така рано бе докторе ?? Офтамолог, така ??:pos: Браво за тебе. И дај стави слики баш да видиме, можеш и од Ф-рата, некој аргумент плус, чисто да се увериме. :)
Кој рано рани две среќи граби
Нарачано на 27.02 во 02:38 испратено истиот ден по ДХЛ во 10:00-10:30.
Во 18:00 добив track number на mail за на 01.03 пакетот да биде во Македонија,а бидејќи кај нас се мрзи па им требаше два ипол дена несметајќи го викендот пакетот да оди од пошта 2 до Капиштец.
За 5-7 дена доаѓа пратка од Германија до Македонија
Не покажувам јавно Ф-ра,а слики ќе ставам деновиве колку да се уверите
Прочитај го овој пасус и добро протолкувај го
Пратките кои не подлежат на давачки согласно став 3 од членот 144 од УСЦЗ се смета дека се ставени на увид на царинскиот орган во смисла на член 73 од Царинскиот закон, дека царинската декларација е прифатена и дека е одобрено пуштање на стоката, во моментот кога стоката е испорачана до примачот. Овие пратки, после извршената контрола од страна на царинскиот орган во изменичната пошта можат да се пуштат во слободен промет без царински формалности.:)
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
22
Поени од реакции
18
Барем имаат донесено бајаги коли, еве да речеме дека има некој си избор. И се мислам на Панамерата или на СЛ500, ама 2500 се премногу за Маисто (премиер едицијата)
Ako ja sakas panamerata 100 pati podobra ti e na Norev a ne e mnogu poskapa.

https://ssl.kundenserver.de/modelissimo.de/Mitte.php4?SeiteAnzeigen=1&a=1&Ident=1362675360&Sprache=0&Sortierung= Bezeichnung&suchen=panamera&Detail=52598
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
22
Поени од реакции
18
Добро бе луѓе што сте се фатиле ко слеп за стап,оглав ли имате на очите.
Колку пати да објаснувам дека ПРОИЗВОД КОЈ НЕ ПОДЛЕЖИ НА ДАВАЧКИ во случајов царина и данок,ЦАРИНСКИОТ СЛУЖБЕНИК НЕ МОЖЕ ПРОИЗВОЛНО И ОД РАКАВ ДА ОДРЕДИ ДАВАЧКА.
Денеска 06.03.2013 од пошта подигнав еден пакет со три автомобили во размер 1:18 во вредност од 240 +25 евра и платив само 270 денари поштарина
Mene mojata kolekcija 90 % mi e od internet porcvana a bidejki imam mnogu skapi modeli koi sum poracval i po 3-4 od ednas koja suma pominuvala i od 200 evra. sum plakal samo postarina koja sto ja odreduva postata a carina nikogas za modeli ako gi smetaat kako igracki za licna upotreba a ne za trgovija. sum imal problem vo carinata vo bitola bidejki mi stigale po 3-4 pati modeli nedelno nekogas ke se pogodese sekoj den da odam na posta i me viknaja da me prasat so pram so tolku modeli i plus gi gledat fakturite deka se visoki so skapi modeli ama jas im rekov deka sum kolekcioner i od togas ne mi napravija nikakov problem poveke duri ni pratkite ne mi gi otvoraat koga ke prisigne na moe ime a koga pisi deka e diecast toys.
 
Член од
7 март 2013
Мислења
4
Поени од реакции
1
Еве уште едно моделче, 1/18 Maisto Audi TT turbo quattro, кое го земав од еден другар без тркала и ретровизори. Новите тркала се од F&F Toyota Supra од Ertl и искрено се изнамачив да ги преправам за да ги вградам и сега слободно вртат и тркалаат. Исто така моделчево го спуштив со кратење на федерите. Останаа само ретровизорите кои чекаат за вградување. :)







Bash ubavo sto im menuvas bandazi na kolickive ama so TT si utnal napred,mislam deka ti treba pogolem offser na bandazot ako me razbirash ili mnogu ti e vnatre
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Сосема те разбирам, но не знаеш т.е. не можеш да претпоставиш колку беше тешко да ги модифицирам само за да ги вградам во ТТ-во и се нормално да функционира. На Ertl моделите прикачувањето на тркалата е сосема различно него ли кај Maisto. Така да и со ова сум ептен задоволен. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom