Дали верувате во натприродното?

Дали верувате?

  • Да

    Гласови: 324 64,3%
  • Не

    Гласови: 103 20,4%
  • Зависно (објаснете)

    Гласови: 77 15,3%

  • Вкупно гласачи
    504

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Верувам, во енергија која мислам дека не опкружува и влијае врз работите што се случуваат во нашето секојдневие....

Односно со други зборови - Карма .

Натприродно постои без разлика дали верувате или не .. Натприродно е сето она што сеуште не е пронајдено/истражено. Односно Натприродно е Тоа Што Сеуште Не Е Природно :wink:
 
U

UnholY

Гостин
Односно со други зборови - Карма .

Натприродно постои без разлика дали верувате или не .. Натприродно е сето она што сеуште не е пронајдено/истражено. Односно Натприродно е Тоа Што Сеуште Не Е Природно :wink:
Сепак карма е индиски термин што значи дело или акција....значи под тоа се подразибира дејствување и неговите последици...а инаку е индиско учење и неговата темелна мисла е објаснувањето дека се што човекот прави и добива е резултат на неговото дејстување... пораката на кармата гласи: Прави добро, ќе ти се врати со добро; Прави зло ќе ти се врати со зло....мислам дека успеав подетално да ти го објаснам терминот карма,а енергија е нешто сосема друго....таа е она шо дејствува и што не опкружува....
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Сепак карма е индиски термин што значи дело или акција....значи под тоа се подразибира дејствување и неговите последици...а инаку е индиско учење и неговата темелна мисла е објаснувањето дека се што човекот прави и добива е резултат на неговото дејстување... пораката на кармата гласи: Прави добро, ќе ти се врати со добро; Прави зло ќе ти се врати со зло....мислам дека успеав подетално да ти го објаснам терминот карма,а енергија е нешто сосема друго....таа е она шо дејствува и што не опкружува....
Точно така.
Можеби изгледа чудно вака кажано,како некои спиритуелни срања,ама е точно.
За многу луге енергијата не значи ништо и воопшто не обрнуваат внимание на неа,бидејки ја чувствуваат од денот на нивното рагање.Таа е составен дел од сите нас,и делува како позадински процес.Затоа никој не ни ја забележува можеби не ни знае за нејзиното постење.
Сепак,може да се случи,поради различни причини и човек да ја изгуби.Дури тогаш станува свесен за нејзиното присуство,бидејки тоа болно му недостига.
А тешко е да се поврати назад.Сепак,не и невозможно.
И кога веке еднаш ке бидеш способен одново да ја почувствуваш и да проструи низ тебе,тогаш си се искачил на едно повисоко ниво.Не во однос на другите луге,туку на тебе самиот.И стануваш навистина срекен.Твојата животна енергија,нештото кое толку многу си го посакувал и толку многу си се борел да го добиеш,сега е одново во тебе.
И никогаш повеке нема да го изгубиш,бидејки сега знаеш колку многу вреди и колку многу ти значело.
п.с Не се праам паметен,туку зборуам малку од лично искуство,малку од искуства на други луге кои биле во еден или друг период дел од мојот живот.
п.п.с Верујте ми,не сакате да видите човек кој комплетно ја изгубил својата животна енергија и за кој нема вракање назад.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
790
кога се преиспитав видов дека не верувам ама претходно имав кликнато на ПОНЕКОГАШ затоа не мора да објаснивам многу
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
spored edna teorija , duhovite koj sto "gi gledame" , vsusnost prestavuvaat elektromagnetni snimki na minatoto :toe:....

Znaci ne se mrtvi dusi , tuku "sliki" od tie luge niz koj vo toj moment pominale eletromagnetni zracenja koi bila tolku silni za da mozat da ja vrezat skilata vo prostorot i vremeto ...

Imali vistina vo ova , ne znam , ali interesna teorija e ...
 
U

UnholY

Гостин
spored edna teorija , duhovite koj sto "gi gledame" , vsusnost prestavuvaat elektromagnetni snimki na minatoto :toe:....

Znaci ne se mrtvi dusi , tuku "sliki" od tie luge niz koj vo toj moment pominale eletromagnetni zracenja koi bila tolku silni za da mozat da ja vrezat skilata vo prostorot i vremeto ...

Imali vistina vo ova , ne znam , ali interesna teorija e ...
Постојат многу теории, за овие работи и поприфатливи за луѓето се оние кои ни изгледаат за пологични...инаку се согласувам со тебе стварно интересна теорија, ама ако почнеме да веруваме на сите теории што испаѓаат кај ќе ни биде крајот....:)
 
Член од
9 февруари 2008
Мислења
542
Поени од реакции
15
da veruvam, mi se nema sluceno nisto nadprirodno no veruvam sum slusnala na luge so gi poznavam deka im se slucilo
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Се разбира дека не верувам, тоа се приказни за плашење мали деца. :toe:
Мислам на духовите, вампирите и сличните измишљотини, инаку може да има нешто натприродно, ама видете вака, сите имаме по еден живот, и кога ќе умреме идеме 2 метра под земја и готово е. Нема ни духови, ни ништо. :toe:

П.С. Од кога ве прочитав сите да додадам нешто.
Јас верувам дека човечката фантазија е безгранична, се друго има граници, само што ние не сме го откриле уште. Како што кажа The Maxx, грмотевиците се објаснети, но духовите и вампирите не се. Можеби за милион години (помалку или повеќе) се тоа ќе биде објаснето и нема да биде натприродно. Значи јас не се замарам, може па има некои луѓе како Волшебничките што им е тоа нормално, а може и нема, во секој случај, нашата потсвест и нашите стравови за кои и можеби не сме свесни, се појаки од нас.
 
Член од
20 октомври 2007
Мислења
268
Поени од реакции
5
Незз... зависи... има моменти коа се задлабочувам во такви срања се замарам со такви работи.. духови и сл. има некои моменти... коа си седам.. и свесна сум си дека околу мене има духови... и си викам.. сеа на пр. ништо чудно ако дојдат и ми земат пенкало.. ова она...
а има моменти и кога онака не верувам во ништо па ни во Господ...
и знам дека порано ми се случуваа повеке такви “натприродни“ работи... ама во моментов нишчо не ми текнвит..
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Незз... зависи... има моменти коа се задлабочувам во такви срања се замарам со такви работи.. духови и сл. има некои моменти... коа си седам.. и свесна сум си дека околу мене има духови... и си викам.. сеа на пр. ништо чудно ако дојдат и ми земат пенкало.. ова она...
а има моменти и кога онака не верувам во ништо па ни во Господ...
и знам дека порано ми се случуваа повеке такви “натприродни“ работи... ама во моментов нишчо не ми текнвит..
Да има околу тебе духови нема , тоа психата те мава коа си сама , стануваш параноична ,а другото само по себе си доаѓа ..
 
Член од
26 март 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
Точно така.
Можеби изгледа чудно вака кажано,како некои спиритуелни срања,ама е точно.
За многу луге енергијата не значи ништо и воопшто не обрнуваат внимание на неа,бидејки ја чувствуваат од денот на нивното рагање.Таа е составен дел од сите нас,и делува како позадински процес.Затоа никој не ни ја забележува можеби не ни знае за нејзиното постење.
Сепак,може да се случи,поради различни причини и човек да ја изгуби.Дури тогаш станува свесен за нејзиното присуство,бидејки тоа болно му недостига.
А тешко е да се поврати назад.Сепак,не и невозможно.
И кога веке еднаш ке бидеш способен одново да ја почувствуваш и да проструи низ тебе,тогаш си се искачил на едно повисоко ниво.Не во однос на другите луге,туку на тебе самиот.И стануваш навистина срекен.Твојата животна енергија,нештото кое толку многу си го посакувал и толку многу си се борел да го добиеш,сега е одново во тебе.
И никогаш повеке нема да го изгубиш,бидејки сега знаеш колку многу вреди и колку многу ти значело.
п.с Не се праам паметен,туку зборуам малку од лично искуство,малку од искуства на други луге кои биле во еден или друг период дел од мојот живот.
п.п.с Верујте ми,не сакате да видите човек кој комплетно ја изгубил својата животна енергија и за кој нема вракање назад.

Точно животна енергија или Чи (chi, qi ) кое го преведуваат исто така и како воздух или аура која се развива со верување, медитирање и со доволна посветеност зависно од тоа како се насочува (за позитивна или негативна цел) може да се развиваат различни способности како телекинеза, пирокинеза, телепатија и што уште не, зависно од желбата што ја поседува секој па кон неа се усмерува. Во главно се кажува дека медитирањето е главно за подобрување на здравјето и енергијата но има и повисока цел доколку стварно верувате во тоа.
п.с. И јас не пробвам да се праам паметен туку само да го пренесам моево знаење :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
17 април 2008
Мислења
62
Поени од реакции
1
Духови, телепатија, вампири, реинкаранација, парапсихологија, се' што не може да си го објасни човековата перцепција. Колку верувате во тоа? дали ви се случила некоја случка која ве убедила во спротивното? И како вие ја интерпретирате таа случка?
ОД овде само во вампири не верувам а во врколаци да :):) Иначе ми се ма случено еднаш една глупа случка и тоа пред да легнувам одев в соба и нанервиран бев нешто од чаршија и реков ко нема се да се испокрши ...и во купатилото падна нешто се скрши :) . Ко сум се штрекнал :):) одма си легнав :D
 

ivana87

magic is everywhere
Член од
7 јуни 2007
Мислења
1.613
Поени од реакции
220
Јас верувам многу во телепатија и парапсихологија.:toe:
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Ne veruvam. Se se toa babini devetini i lovdziski prikazni.
 
Член од
12 април 2007
Мислења
21
Поени од реакции
4
da veruvam deka postoi bidejki imam seteno nesto slicno
koga bev pomala me kasna zmija i ne znaeja doktorite dali ke preziveam bidejki mn kasno mi stavija anti otrov i bev negde 5-6 dena vo koma ne se znaese dali ke preziveam i pred da se razbudam ja sonvav Bogorodica kak mi podade raka i jas se osvestiv
Sepak ima nekoja visa sila
 

Kajgana Shop

На врв Bottom