Најдобар антивирус?

Кој е подобар АнтиВирус: Kaspersky или Norton?

  • Kaspersky AntiVirus

    Гласови: 192 29,7%
  • Norton AntiVirus

    Гласови: 53 8,2%
  • Не знам, не можам да се одлучам.

    Гласови: 30 4,6%
  • Што е тоа антивирус?

    Гласови: 15 2,3%
  • AntiVir

    Гласови: 39 6,0%
  • Некој друг (ќе наведам кој)

    Гласови: 118 18,3%
  • NOD32

    Гласови: 199 30,8%

  • Вкупно гласачи
    646
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.897
Поени од реакции
717
А има некој key да ми прати за аваст 6 на ПП?
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
зошто бит дефендер????????

јас имам таков

ај објасни ако сакаш зошто
епа имав бит дефендер 6 месеци
цели 6 месеци неможев рает да видам виндоус седумката цел ми се губеше ке го уклучам компјутерот и оп креш бит дефендерот мора рестарт некогаш и на сред игра нале другото шо го имаат напраено ако ти е windows update of нон стоп он да ти кажва waring демек со опцијата fix он ке средел и ја уклучвам таа опција и скрос ке се закоче ке иде и на критикал еррор плус и многу рам зафаќа плус и прокси страниците ги блокира едноставно речено најголемо срање сега 2 месеци од ко клаов AVG Internet Secure 2011 x64 е 100 % компитабилно со седумкава нема ни еден креш ни проблем јавено рает ми е глата еднаш го уклучвам и за секогаш

--- надополнето ---

БИт дефендерот за еден скан на компјутерот да напрае му требаше цели 24 часа за разлика од авгто кое прае скан за 5-10 минути

кој сака оригинални лиценци нека ми пише на пвт да му дам за АВГ
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
А има некој key да ми прати за аваст 6 на ПП?
Зашти ти трeба KEY?

FREE! е... аман луѓе до толку да не можете да прочитате..

Повели линк.

@Login.php, Avg & McAfee единствените антивируси што не би ги препорачал ни како просечни, во 2009/2010 личеа на нешто, сега се ѓубре.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
Добар виц. MSE 2 е еден од најдобрите антивируси, безплатен е екстремно лесен на рисорси, има повеќе нивоа на заштита, не го успорува системот, додека скенира не се осеќа (ова ниеден Антивирус до сега не го постигнал) и многу лесно ги одстранува вирусите-без рестарт и слични проблеми. Идеален е за нубови и просечни корисници кои бараат нешто што го инсталираш и забораваш на него, јас го користев до пред 3 месеци но бидејќи сакам да си играм со сетинзите и да правам опасни тестови го променив :)
Се согласувам со целиот твој пост, али за ова мора да дополнам: "... и корисници кои се доволно паметни да не идат на сајтови кои содржат вируси".
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
Зашти ти трeба KEY?

FREE! е... аман луѓе до толку да не можете да прочитате..

Повели линк.

@Login.php, Avg & McAfee единствените антивируси што не би ги препорачал ни како просечни, во 2009/2010 личеа на нешто, сега се ѓубре.
еми така е може јас не се разбирам толку
ама подобро ми е да си користам AVG со оригинална лиценца него таму нортон,касперски со крак или пач а како прво пачот да си го детектирваат како вирус
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.897
Поени од реакции
717
Зашти ти трeба KEY?

FREE! е... аман луѓе до толку да не можете да прочитате..


Повели линк.

@Login.php, Avg & McAfee единствените антивируси што не би ги препорачал ни како просечни, во 2009/2010 личеа на нешто, сега се ѓубре.




Бесплатен е,FREE e aма само 1 месец!?!Од линкот што ти го стави го симнав :) :smir: :smir:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Значи регистрација најверојатно само мејл бара, внеси мејл таму и нема да имаш проблем, сепак мора да има мал маркетинг, многу труд и пари е вложено во Аваст 6.
 
A

Auditore

Гостин
Имам користено НОД32, Авира, АВГ, Аваст и за секој поедниначно ќе пишам.

- НОД32.Го користев солидни две години, на стариот пц, но тогаш и не се разбирав многу околу тие работи и што ти знам, често пати ми паѓаше системот од вируси, или пак инсталирам нешто почне да ми сецка пц, скенирам со нешто друго детектира вирус кој НОДОТ не го открил, добар е што не го кочи ПЦ-то, мака ми е да ги менувам и да ги тражам кодовите на секои 3-4 месеци.

- Авира(ФРЕЕ).Овој антивирус најмалку време го пробував, за тоа време шо го користев можам да кажам дека е добар за корисниците кои паметно го користат интернетот и пазат каде идат.

- Аваст.Овој антивирус едно време беше многу добар, после се изобличи и стана многу полош, фаќаше многу вируси и многу пропушташе, пред неколку месеци го користев, со лицецнка на една жена од Шпанија и го имав фулл, го користев 2 месеци и ми падна системот од вируси.

- АВГ(Фрее).Овој антивирус го користам веќе година дена и сум задоволен, не ми го оптеретува пц-то, не дозволува да влезат вируси, а кога би имало нешто на кое има вирус моментално го блокира и брише, едноставен е за користење, многу вируси ми фати повеќе од НОДОТ и Авастот, воопшто не сум знаел дека на некои програми имав вируси на цд додека не го ставив АВГ-то, сега за сега ми останува АВГ-то во ПЦ.

Сега онака општо, значи најдобар антивирус не постои од проста причина што сите антивируси имаат голем број на недостатоци, плус на тоа ко ќе надоврзеш дека и самите креатори на вирусите работат во компаниите за антивируси со цел да продаваат антивируси.
Мојата препорака е да се користат ФРЕЕ верзиите, краковите, кејгените и што ти знам да се баталат на страна затоа што самите тие содржат вируси, црви и ред други глупости, најдобро е ПЦ-то да се користи паметно да се внимава каде се оди, што се симнува и редовно да си го одржувате пц-то(TuneUp, CCleaner) и нема да имате проблеми.

Би сакал некој повеќе да ме информира за Microsoft Security Essentials, дали е добар, би сакал да го пробам пред се затоа што е фрее верзија и според вас дали е подобар од АВГ и слично за него, искуства споделите, фала однапред.
 

insence

VendettaQ
Член од
30 јануари 2011
Мислења
193
Поени од реакции
12
Avast користам и задоволен сум досега немам вируси пред 3 месеци ми е компјутерот а нешто да питам?
Spybot - Search & Destroy ова антивирус е?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
А од кај знаете дека немате вируси? :)
 

insence

VendettaQ
Член од
30 јануари 2011
Мислења
193
Поени од реакции
12
Не дека нема сигурно има некој мал,ама не од тие поголемите што прават проблеми.
Spybot - Search & Destroy ова антивирус е?
 
A

Auditore

Гостин
А од кај знаете дека немате вируси? :)
Па на 2,3 недели го одржувам пц-то и тогаш го средувам туто комплето и правам скен со АВГ не ми јавува никакви вируси, а доколку би имал сигурно дека би имал некој проблем, би ми сецкал пц-то или слично, а такви симптоми не ми појавува.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Имам користено НОД32, Авира, АВГ, Аваст и за секој поедниначно ќе пишам.

- НОД32.Го користев солидни две години, на стариот пц, но тогаш и не се разбирав многу околу тие работи и што ти знам, често пати ми паѓаше системот од вируси, или пак инсталирам нешто почне да ми сецка пц, скенирам со нешто друго детектира вирус кој НОДОТ не го открил, добар е што не го кочи ПЦ-то, мака ми е да ги менувам и да ги тражам кодовите на секои 3-4 месеци.

- Авира(ФРЕЕ).Овој антивирус најмалку време го пробував, за тоа време шо го користев можам да кажам дека е добар за корисниците кои паметно го користат интернетот и пазат каде идат.

- Аваст.Овој антивирус едно време беше многу добар, после се изобличи и стана многу полош, фаќаше многу вируси и многу пропушташе, пред неколку месеци го користев, со лицецнка на една жена од Шпанија и го имав фулл, го користев 2 месеци и ми падна системот од вируси.

- АВГ(Фрее).Овој антивирус го користам веќе година дена и сум задоволен, не ми го оптеретува пц-то, не дозволува да влезат вируси, а кога би имало нешто на кое има вирус моментално го блокира и брише, едноставен е за користење, многу вируси ми фати повеќе од НОДОТ и Авастот, воопшто не сум знаел дека на некои програми имав вируси на цд додека не го ставив АВГ-то, сега за сега ми останува АВГ-то во ПЦ.

Сега онака општо, значи најдобар антивирус не постои од проста причина што сите антивируси имаат голем број на недостатоци, плус на тоа ко ќе надоврзеш дека и самите креатори на вирусите работат во компаниите за антивируси со цел да продаваат антивируси.
Мојата препорака е да се користат ФРЕЕ верзиите, краковите, кејгените и што ти знам да се баталат на страна затоа што самите тие содржат вируси, црви и ред други глупости, најдобро е ПЦ-то да се користи паметно да се внимава каде се оди, што се симнува и редовно да си го одржувате пц-то(TuneUp, CCleaner) и нема да имате проблеми.

Би сакал некој повеќе да ме информира за Microsoft Security Essentials, дали е добар, би сакал да го пробам пред се затоа што е фрее верзија и според вас дали е подобар од АВГ и слично за него, искуства споделите, фала однапред.
MSE 2, е неколку години пред АVG, Avast? цела деценија, значи каде е твојата грешка? ти мислиш дека ако антивирус фаќа/детектира вируси при скенирање е добар? добар антивирус е оној кој нема да дозволи да фатиш вирус! значи после скенирањето со него нема да најде ништо а истото ќе биде потврдено од други скенери од типот на Malwarebytes, Hitman Pro & Norton power eraser. AVG & Mcafee се најлошите антивируси во моментов генерално, Avast е во топ 3, а ти го ставаш AVG како подобар, нема логика. Друго, како тоа Аваст се изболичил, немојте ве молам на памет да зборите, Аваст е најкористениот антивирус и единствениот со рејтинг 4.5 на Cnet! (гласови на корисниците) а на истата страна има 131 милиони данлоуди на истиот.

Друго, како што кажа и Мац, како знаете дека немате вируси? скенирате со Антивирусот? тоа е голема нелогичност, ако сакаш да се увериш треба да користиш он деманд скерни т.е. програмите кои ги наведов горе.

П.С. Мал предлог,

Инсталирајте го ова, и ќе има доста подобра заштита при сурфање, испробано работи одлично (не го успорува сурфањето воопшто) и има околу 75% детекција на заразени страни, ако истите се постари од неколку дена (на нив нема вируси/редирект/експлоити пуштени на интернет пред само неколку часа) истата детекција иде до неверојатни 95%

И да не верувам дека ти паѓал системот од вируси додека си имал Аваст а богами ни Нод, си имал корпуција на Windows/Xp или нешто слично, затоа што чисто сумљам дека користиш додатни скенери за да потврдиш дали е вирус или корпуција на бут/регистри/неодржуван софтвер или било кој дел од оперативниот систем.


Не дека нема сигурно има некој мал,ама не од тие поголемите што прават проблеми.
Spybot - Search & Destroy ова антивирус е?
Не е и ѓубре е, веќе две години нема абдејти на ејнџинот нити се вложува во развој на него, кроисти ги оние програми што ги наведов горе ако сакаш да провериш дали имаш вирус. Ако сакаш добар антивирус, пробај нешто од Microsft Security Essential, Avast или Avira, од безплатните овие се добар избор.
 
A

Auditore

Гостин
MSE 2, е неколку години пред АVG, Avast? цела деценија, значи каде е твојата грешка? ти мислиш дека ако антивирус фаќа/детектира вируси при скенирање е добар? добар антивирус е оној кој нема да дозволи да фатиш вирус! значи после скенирањето со него нема да најде ништо а истото ќе биде потврдено од други скенери од типот на Malwarebytes, Hitman Pro & Norton power eraser. AVG & Mcafee се најлошите антивируси во моментов генерално, Avast е во топ 3, а ти го ставаш AVG како подобар, нема логика. Друго, како тоа Аваст се изболичил, немојте ве молам на памет да зборите, Аваст е најкористениот антивирус и единствениот со рејтинг 4.5 на Cnet! (гласови на корисниците) а на истата страна има 131 милиони данлоуди на истиот.

Друго, како што кажа и Мац, како знаете дека немате вируси? скенирате со Антивирусот? тоа е голема нелогичност, ако сакаш да се увериш треба да користиш он деманд скерни т.е. програмите кои ги наведов горе.

П.С. Мал предлог,

Инсталирајте го ова, и ќе има доста подобра заштита при сурфање, испробано работи одлично (не го успорува сурфањето воопшто) и има околу 75% детекција на заразени страни, ако истите се постари од неколку дена (на нив нема вируси/редирект/експлоити пуштени на интернет пред само неколку часа) истата детекција иде до неверојатни 95%

И да не верувам дека ти паѓал системот од вируси додека си имал Аваст а богами ни Нод, си имал корпуција на Windows/Xp или нешто слично, затоа што чисто сумљам дека користиш додатни скенери за да потврдиш дали е вирус или корпуција на бут/регистри/неодржуван софтвер или било кој дел од оперативниот систем.




Не е и ѓубре е, веќе две години нема абдејти на ејнџинот нити се вложува во развој на него, кроисти ги оние програми што ги наведов горе ако сакаш да провериш дали имаш вирус. Ако сакаш добар антивирус, пробај нешто од Microsft Security Essential, Avast или Avira, од безплатните овие се добар избор.
Дали ќе дојде во конфликт доколку го инсталирам ова со АВГ-то?
И од овие бесплатните MSE, Avira, Avast, според тебе кој е најдобар и зошто, наведи некои карактеристики зошто се подобри од АВГ, гледам се разбираш, ме интересира, пошто ете и јас бев корисник на Аваст долго време и после тоа ми се деси тоа, плус имав лиценца на жена од Шпанија и ми даде интернет секјурити пак, тој MSE не ми е познат ич, а овој Авира што знам.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Треба многу да ти објаснувам...на кратко

Еве што нуди AVG-ANTI-VIRUS
FREE EDITION

http://free.avg.com/ww-en/download-avg-anti-virus-free


Еве Avast 6 Free,


Real-time anti-rootkit protection
Prevents stealth malware (‘rootkits’) that, when loaded by the computer’s OS, are invisible to ordinary scanners.

Silent Firewal
Stops hackers, using heuristic and behavioral analysis and a white list of safe applications.

Antispam
Comprehensive spam and phishing filter, which works as a plug-in to MS Outlook and a generic POP3/IMAP4 proxy for other email clients.

WebRep
Provides website reliability and reputation ratings according to community-provided feedback.

Boot-time scanner
Scans your computer for infections before the OS can start to activate any viruses beneath it (now applies also to 64-bit versions of Windows 7 and Windows Vista).

avast! SafeZone
Opens a new (clean) desktop so that other applications don’t see what’s happening – perfect for banking or secure ordering/shopping – and leaves no traces once it’s closed.

AutoSandbox
Prompts users to run suspicious applications in the virtual Sandbox environment.

Sandbox
Provides an extra layer of security for you to run your PC and its applications in a virtual environment – where any attacks are thus targeted (instead of your real PC).

Silent/Gaming Mode
Automatically detects full-screen applications and disables pop-ups and other notifications without compromising security.

File System Shield
Real-time scanning of opened/executed files.


Web Shield
Scans all visited web pages, downloaded files, and java scripts. Thanks to the intelligent stream scanning feature, the Web Shield doesn't slow your web browsing.

P2P Shield/IM Shield
Checks files downloaded via P2P programs and while using IM or “chat” programs.

Network Shield
Protects against network-based viruses with two main components: a URL blocker for malicious URLs, and a lightweight intrusion-detection system.


Script Shield
Detects malicious scripts hidden in web pages and prevents them from hijacking and potentially damaging your computer.

Behavior Shield
Stops ‘zero-day’ threats and unknown malware before virus definitions have been obtained.



Разлика ден и ноќ, едниот(AVG) само основна заштита, од два вида на вируси-зарази додека Аваст можеш да видиш сам повеќеслојна заштита од секаков вид на вируси/малвери/експлоити/килогиери/руткитс/p2p штит, и што уште не...

Ако го инсталираш Norton DNS нема да има никаков конфликт, сосема другачие работи од Антивирус, од тие што ги наброја вака би ги оценил.

FREE

1.Аvast 6
2.MSE 2
3.Avira


Paid

1.Norton Internet Security
2.Comodo Intertnet Security/Firewall
3.F-Secure Internet Security
4.Kasperky Internet Security
 

Kajgana Shop

На врв Bottom