Универзум, бесконечност

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.591
Поени од реакции
13.279
такви прашања има многу, 99% се во овој стил т.е одат во основите димезии односно дали има нешто поголемо/помало
но има и поинтересни прашања- дали вселената постои или се е измислица на нашиот мозок? дали воопшто се што е околку мене постои или јас свесно си замислувам?

овие се прашања кои, со извинување, нетреба да се третираат бидејки се прекомплицирани за нас, ние треба да се ограничиме на тоа што можме да го одговориме, а овие прашања да им ги оставиме на идните генерации кои напомош ќе ги имаат нашите одговори на малите прашања, така и ние ќе имаме удел во одговорот
јас тоа едностасвно си го објаснувам вака вселената ја замислувам ограничен простот кој нема крај значи ОГРАНИЧЕН НО БЕЗ КРАЈ... слично како и планетата и се околу нас ...
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
јас тоа едностасвно си го објаснувам вака вселената ја замислувам ограничен простот кој нема крај значи ОГРАНИЧЕН НО БЕЗ КРАЈ... слично како и планетата и се околу нас ...
извини но тоа е бесмислено, јас кога не можам да си дадам одговор на некои прашања се помирувам со тоа...
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
затоа ти си на факултет а јас завршив прва средно не требаше да пишувам али ок ... :smir:
нема врска, и јас кога бев средно имав вакви идеи се додека не сфатив дека не сум семоќен:wink:
треба да се размислува на вакви теми но не со ултимативна цел да се даде одговор

гледај ако навистина сакаш да биде решено прашањето огледај се на поговорката: мисли глобално делувај локално!

еве еден пример, некој не ја изучувал обичната леќа, потоа некој го создал првиот двоглед, па некој направил минијатурен телескоп па тој се разивал и се развивал и го имаме Хабал... и имаме одговор на многу прашања а се започнало со тој кој ја пронајдол леќата а не со Хабал!!!
 
Член од
20 јуни 2005
Мислења
132
Поени од реакции
2
Да се вмешам и јас во темава,
според тоа што последно го знам кварковите се најамли честички, мислам тоа е веќе докажано, НО според најпопулрната гранка на денешната физика- кванатната механика има некои хипотези според кои се може да се претстави како бран (порано важеше браново-корпускуларната теорија а сега ја форсираат само брановата) па според тоа ирелаевантно е што е бескрајно во смисла на тоа што ние подразбираме под бескрајно.
Грешка си, не е тоа дел од квантната механика туку од string theory, работата е што со оваа теорија која ја нарекуваат уште и теорија на се, се предвидуваат стрингови или нишки, конци не знам како се преведени кај нас. Овие се чиста енергија и се толку мали што ако зголемиме еден атом во големина на сончев систем еден стринг ќе биде голем колку дрво. Стринговите можат да создаваат мембрани, или скратено бран, и можат да станат бесконечно големи нормално ако има доволно енергија. Се теоретизира дека секој ваков бран е граница помеѓу паралелните универзуми и дека го ограничува нашиот простор и време. Единствено нешто што може да премине преку нив е гравитонот, затоа сега градат една машина во ЦЕРН Швајцарија со која се надеваат дека ќе можат да видат како гравитонот ја преминува оваа граница (меѓу другото). Ова е малку бледо објаснето али кго го интересира повеќе http://www.pbs.org/wgbh/nova/elegant/program.html
П.С. За Небо 666 хиперуниверзум??? можеби сакаш да го замениш со мултиверзум, само сугестија како сакаш!
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Мислам дека основа на вселената не е материјата, материјата опстојува со помош на енергија, енергијата е основата, бидејки со помош на енергијата ке движи секоја материја во вселената.
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
Грешка си, не е тоа дел од квантната механика туку од string theory, работата е што со оваа теорија која ја нарекуваат уште и теорија на се, се предвидуваат стрингови или нишки, конци не знам како се преведени кај нас. Овие се чиста енергија и се толку мали што ако зголемиме еден атом во големина на сончев систем еден стринг ќе биде голем колку дрво. Стринговите можат да создаваат мембрани, или скратено бран, и можат да станат бесконечно големи нормално ако има доволно енергија. Се теоретизира дека секој ваков бран е граница помеѓу паралелните универзуми и дека го ограничува нашиот простор и време. Единствено нешто што може да премине преку нив е гравитонот, затоа сега градат една машина во ЦЕРН Швајцарија со која се надеваат дека ќе можат да видат како гравитонот ја преминува оваа граница (меѓу другото). Ова е малку бледо објаснето али кго го интересира повеќе http://www.pbs.org/wgbh/nova/elegant/program.html
П.С. За Небо 666 хиперуниверзум??? можеби сакаш да го замениш со мултиверзум, само сугестија како сакаш!
ах дете уште си ти дете
стринг теоријата е дел од квантна механика!!!
а гравитоните не се сеуште доажани туку се претпоставува дека тие постојат!!!
совет: неверувај им на секакви веб страни
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
Мислам дека основа на вселената не е материјата, материјата опстојува со помош на енергија, енергијата е основата, бидејки со помош на енергијата ке движи секоја материја во вселената.
да се разбереме

материјата има две лица на постоење, маса и енергија
масата може да преминува во енергија и обратно

доказ

нема јас да докажувам туку Ајнштајн
Е = m x c x c
односно енергијата е еднаква на масата помножена со брзината на светлината на квадрат!

јасно?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
да се разбереме

материјата има две лица на постоење, маса и енергија
масата може да преминува во енергија и обратно

доказ

нема јас да докажувам туку Ајнштајн
Е = m x c x c
односно енергијата е еднаква на масата помножена со брзината на светлината на квадрат!

јасно?
Знам за тоа :) ама јас гледам на енергијата од друг агол ама нема врска :) Знам за равенката и за ајнштајн :)

Ама сакав јас овде да кажуваме наши теории не веќе докажани сакам да ги видам вашите свои теприи доколку имате такви
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
Знам за тоа :) ама јас гледам на енергијата од друг агол ама нема врска :) Знам за равенката и за ајнштајн :)

Ама сакав јас овде да кажуваме наши теории не веќе докажани сакам да ги видам вашите свои теприи доколку имате такви
јас ја напишав ајнштајновата равенка бидејки иако те поправив првиот пат ти повторно напиша дека енергијата е основа на вселената а не материјата! е сега откако се разбравме дека енергијата е начин на постоење на материјата може да се продолжи со нашите идеи
 
Член од
20 јуни 2005
Мислења
132
Поени од реакции
2
ах дете уште си ти дете
стринг теоријата е дел од квантна механика!!!
а гравитоните не се сеуште доажани туку се претпоставува дека тие постојат!!!
совет: неверувај им на секакви веб страни
Добро бе бато не се карај :wink:
Погледни ги клиповите што се на страната што ја ставив погоре стварно се објаснети доста работи, јас погоре напишав дека моето објаснување е површно и кој сака подетално нека види таму, траат три саати сите заедно не можам јас сето тоа да го објаснам во еден пост. Гравитоните се претскажани со стринг теоријата, така се поврзуваат квантната механика и физиката на макрокосмосот. Има доста научници кои се занимаваат со квантна механика и кои не ја одобруваат стринг теоријата бидејќи сега во моментов не можат да ги докажат стринговите.
Луѓето што се појавуваат во документарциве се научници од најпризнатите колеџи во светов, така да не верувам на било какви веб страни.
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Бескраен простор

Sto mislite vie za beskrajniot prostor.Dali navistina postoi ili postoi samo vo coveckiot mozok....
(rekov deka nema da pisuvam na forumov,i nema da pisuvam,samo ke ve citam vas sto ke napisete za toa)
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Ај пиши ти што мислиш. Без разлика што е, нема да ти контрадиктирам на мислењето.

Јас мислам дека вселената е бесконечна. Зошто? Бидејќи ако има крај, што би имало после таа граница? Стварно не знам, а и додуша никој друг не знае...никој не може да докаже...
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.591
Поени од реакции
13.279
јас лично мислам дека бескраен простор е се околу нас ... земете за пример планетата таа е ограничен но бескраен простор кај е крајот АНТАРТКИКОТ лол но сепак е ограничен односно има определена територија и истото мислење го имам за вселената ...
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.591
Поени од реакции
13.279
Ај пиши ти што мислиш. Без разлика што е, нема да ти контрадиктирам на мислењето.

Јас мислам дека вселената е бесконечна. Зошто? Бидејќи ако има крај, што би имало после таа граница? Стварно не знам, а и додуша никој друг не знае...никој не може да докаже...
јас мислам дека вселената е МАЛ дел од нешто поголемо-мое мислење...
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Ај пиши ти што мислиш. Без разлика што е, нема да ти контрадиктирам на мислењето.

Јас мислам дека вселената е бесконечна. Зошто? Бидејќи ако има крај, што би имало после таа граница? Стварно не знам, а и додуша никој друг не знае...никој не може да докаже...
Kako sto kazav na drugite temi,3d univerzumot e beskraen,i e holografska granica od nekoj 4d.Vo 4d univerzumot ima beskonecno mnogu 3d univerzumi,znaci ima beskonecno segasnosti idnini i minati vreminja,t.e. za sekoj del od vremeto postoi po eden univerzum.Vremeto vsusnost pretstavuva dvizenje niz 3d univerzumot,koe se odviva spored nekoj algoritam ili logika.Ako najdeme nacin da patuvame niz vremeto,nie sme nasle nacin da patuvame od eden 4d univerzum vo drug,so toa sto sme go smenile minatoto,kako sto pisa eden clen,deka ako patuvame vo minatot ke ispustime povekje co2,ke ubieme nekoja bakterija i t n.So toa nie sme sozdale nov 4d univerzum,koj e sodrzan vo nekoj 5d,a vo ovoj 5d ima beskonecno mnogu 3d univerzumi.
Kako 3d univerzumot e sodrzan vo nekoj 4d?
kako sto edna prava (1d) prostor e sodrzana vo edna ramnina(2d),kolku pravi moze da se nacrtaat vo edna ramnina?beskonecno mnogu.Kako sto ramninite se sodrzani vo nekoj 3d univerzum.Kolku ramnini ima vo eden 3d univerzum?beskonecno mnogu.A kolku 3d univerzumi ima vo eden 4d?logicki sledi deka ima beskonecno mnogu.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom