Проценка на конфигурации и помош за купување

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
веќе си купив ХД6870 и го ставив во компјутерот и одлично фураа иначе компјутерот е старо околу 2,5год и процесор КОР 2 КВАД 2.4 Гхц и напојување е реал пауер глацијалтеч 650ват а матична е интел ДП35ПД али јебига тие идиоти ми ставија никаква матична ама сепак се држи а кулерот igloo GlacialTech како и да е ич не жалам супер фурааа играм STAR WARS UNLEASHED ,DiRT2, FAR GRY2 и супер графика чудо невидено;)
Е ама си нашол игри за benchmark... :tapp:

Земи тестирај на Crysis, Metro 2033, Batman: Arkham Asylum, Bad Company 2, Just Cause 2... Можеш дури и со Civilization 5 да пробаш.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
веќе си купив ХД6870 и го ставив во компјутерот и одлично фураа иначе компјутерот е старо околу 2,5год и процесор КОР 2 КВАД 2.4 Гхц и напојување е реал пауер глацијалтеч 650ват а матична е интел ДП35ПД али јебига тие идиоти ми ставија никаква матична ама сепак се држи а кулерот igloo GlacialTech како и да е ич не жалам супер фурааа играм STAR WARS UNLEASHED ,DiRT2, FAR GRY2 и супер графика чудо невидено;)
Glacial Tech?? Ако можеш подитно смени го за некое CM Real Power или Silent Pro од 550-600W.
Графичката не работи со полна брзина, (иако и вака ќе покаже мн. подобри перформанси од 3870) се гуши од процесорот :) клокни го процесорот и ќе видиш уште подобри перформанси.
@ Psyside Q6600 на 3.2GHz би требало да е доволно за HD 6870.

--- надополнето ---

И BTW 6870 е нешто појака од 5850, така да процесорот мора да се клокне.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
@ Пане, Јас ништо не те разбирам, искрено.

@ Master_#0 не е доволно, 6870= 5870 без малце. и7 на сток во некои моменти не е доволен за сингл 5870 т.е. минималните фремови се на удар, а Q6600 е светлосни години позади и7 во поглед на перформанси, а за архитектура и ефикасност на јадрата да не збориме, така да тоа е тоа.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Lugje jas sum onoj sto ima uste od starite kompjuteri :)

Imam proceros 2.9Ghz, DDR1 1GB, maticnata pojma nemam koja mi e, HDD 320Gb i grafickata mi e GF 5200.


Mojata zelba e da mi kaze nekoj koja graficka da zemam samo da bide podobra od ovaa sho ja imam :) I normalno cenata dokolku ja znae odprilika da mi ja napishe.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Lugje jas sum onoj sto ima uste od starite kompjuteri :)

Imam proceros 2.9Ghz, DDR1 1GB, maticnata pojma nemam koja mi e, HDD 320Gb i grafickata mi e GF 5200.


Mojata zelba e da mi kaze nekoj koja graficka da zemam samo da bide podobra od ovaa sho ja imam :) I normalno cenata dokolku ja znae odprilika da mi ja napishe.
треба да си луд за да зимаш делови за тој компјутер т.е. тенеќе. Продај го за некои 3000 денари преку сила, додај уште некој 200 евра и земи си еден солиден офис компјутер кој ќе биде 10 пати побрз од овој што го имаш сега.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
@ Пане, Јас ништо не те разбирам, искрено.

@ Master_#0 не е доволно, 6870= 5870 без малце. и7 на сток во некои моменти не е доволен за сингл 5870 т.е. минималните фремови се на удар, а Q6600 е светлосни години позади и7 во поглед на перформанси, а за архитектура и ефикасност на јадрата да не збориме, така да тоа е тоа.
Епа ако не целосно барем ќе го намали ботлнекот во голема мера ако го клокне на 3.2GHz. Тоа се 800MHz+.
Во секој случај сега со новава графичка PCто ќе му биде многу побрзо за игри.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Ajde vaka brza procenka na delovive :

maticna asus m2n4 sli socet 940 podrzue ddr2 ram i moze da se staa 2 graficke integrirani

procesor amd 3200+

napajanje 450 w
Jas ovie delovi go poseduvam so toa sto sakam da gi prodadam samo mi treba nekoj sto ke mi gi proceni.


Sto graficka bi odgovarala na ovaa maticna? Kolku taa graficka kosta?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
@ Пане, Јас ништо не те разбирам, искрено.

па види перфомансите меѓу овие две картички 5850 и 6870 се иста класа односно иста сила, е сега чипот на 5850 (џунипер) и има 1440 стрим процесор и бара малце посилен процесор од мојот додека
чипот на 6870 (барт хт) е помал чип од оној 5850 и има 1120 стрим процесор и има помалку потрошувачка од напојување значи 6870 е мејнстрим класа и е инспиран како оној 4890 само што друга архитектура и помал чип;)

патем што е тоа болтнек??? баш ме интересира што значи и што може да биде сериозно на картицата????
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
6870 е побрза од 5850. Друго, ботлнек е ситуацијата кога процесорот нема доволно снага да се носи со картицата т.е. доаѓа до послаби перформанси додека играш така што наместо да ти лизга играта на некои моменти ќе иде поспоро, нема да биде течен гејлмепјот. Поготово кога има многу акција во играта т.е. многу ефекти и симулации на физика.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
6870 е побрза од 5850. Друго, ботлнек е ситуацијата кога процесорот нема доволно снага да се носи со картицата т.е. доаѓа до послаби перформанси додека играш така што наместо да ти лизга играта на некои моменти ќе иде поспоро, нема да биде течен гејлмепјот. Поготово кога има многу акција во играта т.е. многу ефекти и симулации на физика.
брзина меѓу овие две картички горе-долу е мала разлика зависи кои игри некои побрз некои побавен а што се однесува за течен гејмплеј досега немам проблем се е супер иде можеби уште е рано е да се каже ај ќе пробам некои игри и ќе кажам импресии и мислења
патем ми интересира процесорот 2.4 Гхц дали лошо ќе влијае на новата картица или ништо страшно????
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Многу треба да ти објаснувам, не е штетно за картицата ама не вадиш маскимум од неа.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
брзина меѓу овие две картички горе-долу е мала разлика зависи кои игри некои побрз некои побавен а што се однесува за течен гејмплеј досега немам проблем се е супер иде можеби уште е рано е да се каже ај ќе пробам некои игри и ќе кажам импресии и мислења
патем ми интересира процесорот 2.4 Гхц дали лошо ќе влијае на новата картица или ништо страшно????
Ако ти е пентиум на 2.4.... џабе патот :)
Ако ти е некој i5 на 2.4... тогаш е веќе друг муабет.

Значи не е до 2.4, туку до процесорот :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Ако ти е пентиум на 2.4.... џабе патот :)
Ако ти е некој i5 на 2.4... тогаш е веќе друг муабет.

Значи не е до 2.4, туку до процесорот :)
Уште не му текнува да пише модел на процесорот, а 100 пати му кажавме до сеа :pos2:
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
pa ne ja prodavaj sto ke ti e nova graficka ako gi tera site novi igri ne za drugo i jas imam takva ne ja prodavam barem ne sea
Не бе не ни планирам топ си е. Него што пари ќе ме фатат Intel Core i5 760, 4GB DDR3 RAM и некоја ОК матична (може да подржува и crossfire, тоа би било плус)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom