Нарекувајте го исламот "ислам"

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Се разбираме нели.
Јок. Не се разбираме. Никаде јас не реков и не спомнав докази. Ти очигледно не ме разбираш мене.
Ќе ти повторам, не е избор. Такви се од раѓање. Со сила не можеш да ги направиш тоа што не се. Има и такви што глумат дека не се, ќе оформат дури и фамилија, колку да не ги разбере светот, па пак си тераат по своето. Бог ја утнал работата сигурно.... каде.... не знам. Не ни мое ни твое да расправаме за тоа.
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Јок. Не се разбираме. Никаде јас не реков и не спомнав докази. Ти очигледно не ме разбираш мене.
Ќе ти повторам, не е избор. Такви се од раѓање. Со сила не можеш да ги направиш тоа што не се. Има и такви што глумат дека не се, ќе оформат дури и фамилија, колку да не ги разбере светот, па пак си тераат по своето. Бог ја утнал работата сигурно.... каде.... не знам. Не ни мое ни твое да расправаме за тоа.
За докази има многу и за и против.Конкретност немаш на ниедна страна и затоа никој неможе нити да ги оправда нити да не ги оправда.Парадоксно е!
Но разликата измеѓу вас и нас е оваа: Ние веруваме дека тоа е зло,вие не.Не можеш да тврдиш дека тоа мое верување е погрешно...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
За докази има многу и за и против.Конкретност немаш на ниедна страна и затоа никој неможе нити да ги оправда нити да не ги оправда.Парадоксно е!
Но разликата измеѓу вас и нас е оваа: Ние веруваме дека тоа е зло,вие не.Не можеш да тврдиш дека тоа мое верување е погрешно...
Кои тоа нас и вас бе брате? Луѓе сме сите да му се невиди. Какви сме такви сме, идеални луѓе нема, сите заслужуваме живот. Повеќе толеранција кон различните од нас. Зарем сите свети книги (и не само тие) не го кажуваат тоа? Ако е зло, има кој да им суди, нели? Не ни мое ни твое да им судиме.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Кои тоа нас и вас бе брате? Луѓе сме сите да му се невиди. Какви сме такви сме, идеални луѓе нема, сите заслужуваме живот. Повеќе толеранција кон различните од нас. Зарем сите свети книги (и не само тие) не го кажуваат тоа? Ако е зло, има кој да му суди, нели? Не ни мое ни твое да им судиме.
Ne go rece radi toa,tuku za razlicnoto veruvanje i pogled kon svetot.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Ne go rece radi toa,tuku za razlicnoto veruvanje i pogled kon svetot.
Е ако де... Јас кажав дека не е наше да судиме...ма кои и да сме, христијани,муслимани, атеисти, хиндуисти, будисти.... итн...
Ако ви сметаат, не дружете се со различните (општо зборувам, за која и да е припадност, не само за хомосексуалците), не судете... н-е-м-а-т-е право на тоа.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.958
Поени од реакции
11.968
Ауууу Омер... уште не ти платиле а ти ги потврди ставовите на оние што не се муслимани дека исламот е непријателска и нетолеранта религија која мора да остане таму каде што е и да си го одржува декадентниот пат како мајката и маќеа = христијанството.

Почни да зборуваш од своја глава бидејќи вака правиш премногу проблеми. Не е ова исламски центар и да ти ракоплескаме за вакви зборови. Може ти да фрлаш од МТВ само камчиња со ќесенца врзани и да мислиш дека се падобранци.
Брееј, исламисти насекаде... не така!

Ете и Soul-of-Space ти лајкнува... браво. Исламот минус!
 
M

Muranyi

Гостин
Jas i gi sozaluvam. Loso e koga covek ke navikne da gazi pred sebe oti se nasol vo takva sredina... pa se menuva vremeto i ne moze da se pomiri so sudinata deka toa poveke ne odi. Se zamisluva nekoj a ustvari zalosno e i kolku nisko padnat deka se' mu se odzema,deka i kokoskite lebot od race mu go zemaat...
Соул,еве јас ќе бидам искрен макар и по цена да звучам наивен,глупав,кретен или не знам каков.Иако со тебе не можам да се согласам во се,но тоа не е страшно бидејќи нормално и природно е да имаме спротивставени ставови за одредени гледишта,сепак ќе ти кажам дека од сите Муслимани на форумов само тебе те ценам.Ќе прашаш зошто?Па бидејќи си културен,цивилизиран,никогаш никого не си навредил,одржуваш одреден критериум за дискусија на ниво,се обидуваш на културен начин да ги објасниш и одговориш прашањата кои тебе или општо за Исламот се поставени,иако понекогаш чувствувам доза на нервоза во твоите постови,но сепак и ти си човек.Особено кога некој ќе ти ја навреди верата,пратеникот,книгата или пак Богот.Тој што тоа го прави,а некогаш сум го правел и јас самиот,нека му служи на чест.
Но,зошто бе Соул го подржуваш кретенот Омер во неговите изјави дека некого треба да обеси,да фрли од МТВ,кога некого го нарекува-педериште или курвиште или лезбејчиште?Зарем веруваш дека тоа е правилниот начин на дискусија со било кој,макар и тој некој да навредува?Зарем Бог не треба да биде љубов,зарем не треба секого да почитуваш,макар и тој самиот од твоја гледна точка-прави будала од себе,навредува?Е тоа бе Соул и ти пишав на ПП,тоа е проблемот со вас,што и вас ве има нормални,човечни,морални,макар што верувате во Бог кој за многумина е несфатлив и имате пророк кој за многумина бил недоличен и неморален,но сепак има Муслимани на кои многу атеисти,Христијани,будисти,пагани можат да им позавидат во многу полиња.Но,за жал пријател,вие кога се работи за верата не размислувате како единка,поединец,личност,туку како да се претпопувате во аморфна маса на радикални исламисти,како будалата кој ќе бутал динамит во нечив задник.Зошто така,не знам.И затоа исламот има таква репутација меѓу останатите.Се надевам ја сфаќаш мојата поента.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Дури и да е генетски како што напомена(иако не постојат цврсти докази за истото),сепак епигенетизмот ќе ја игра главната улога(ова беше моето тврдење).

Концептот за бог и неговата сезнајност е оваа:Имаш избори,било каков избор да избереш тоа е веќе предодредено од бог(бидејќи бог знае се она што го носиме во нашите мисли и ги најдобро ги знае нашите намери) и секој избор што ќе го избереш бог знае што ќе ти се случи во иднина како последица на тој избор.
Со прости зборови, се што ти се случува било неизбежно да ти се случи.
Се разбираме нели.
Хмм, велиш се што се случува е неизбежно да се случи.

У реду е то.

Причинско - последични настани. Теорија на хаос. Почитувам.

ДОаѓаме до заклучок дека Алах ги знае сите причинско-последични врски за секоја жива единка на планетава, што и да направи, што и да стори таа единка како избор, Алах секако знае какви понатамошни каузални врски предизвикува тој избор.

Моето прашање е следно - зашто Алах како таков супермоќен ентитет би се занимавал со нас обичните смртници?
Ако не сака толку, тогаш нека ни ја открие тајната да и ние ги знаеме каузалните врски.

Вака наликува дека некој одозгора си поигрува со нас како ние со белите глувчиња во разно разни експерименти. Или можеби сме и експеримент?

Второ прашање - од каде ти знаеш дека Алах не сака намерно да те држи во покорност и да си поигрува со тебе (со нас), за да случајно не ги осознаеш и ти (ние) неговите (божјите) тајни и со тоа станеш рамен на него, и полека го свргнеш од престолот?
Дали е тоа страв кај тој супемоќен ентитет?

Во Стара Грција живееја таквите ентитети на Олимп, па човекот со помош на Херкул, Сизиф и останатаите ги избрка од планината, и ги прати да живеат на небото.
Пред 10 ина века развојот на науката и технологијата ги избрка и од небото и ги прати некаде надвор од планетва таквите супермоќни ентитети.

Нели ти се чини дека полека се доближува хомосапиенсот до нив?

Или едноставно тоа било илузија создадена од некој попаметен од тебе за да те држи како покорен роб, како што тоа го прави до ден денес?

Согласно ова колку си поголем верски фанатик, толку поголем и попосакуван роб си.
А денес токму муслиманите се најголемите верски фанатици.
Заклучокот е јасен, нели?
 
W

Werther

Гостин
Исламот е милитаристичка доктрина,тоа му е во матрицата.Џихад...

Мухамед кој имал 24+ жени од кои едно девјче на 9 годишна возраст.Мухамед кои бил крвник,оставал села и помали градови опустошени,запалени,ограбени.

Мухамед кои убил голем број на луѓе,обезглавил многу луѓе.

Е тој човек муслиманите го сметаат,а воедно и Исламот за човек со висок морал,а Алах го сметал за најчистиот човек кој некогаш живеел.

Заклучок сами донесете.

:)
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Хмм, велиш се што се случува е неизбежно да се случи.

У реду е то.

Причинско - последични настани. Теорија на хаос. Почитувам.

ДОаѓаме до заклучок дека Алах ги знае сите причинско-последични врски за секоја жива единка на планетава, што и да направи, што и да стори таа единка како избор, Алах секако знае какви понатамошни каузални врски предизвикува тој избор.

Моето прашање е следно - зашто Алах како таков супермоќен ентитет би се занимавал со нас обичните смртници?
Ако не сака толку, тогаш нека ни ја открие тајната да и ние ги знаеме каузалните врски.

Вака наликува дека некој одозгора си поигрува со нас како ние со белите глувчиња во разно разни експерименти. Или можеби сме и експеримент?

Второ прашање - од каде ти знаеш дека Алах не сака намерно да те држи во покорност и да си поигрува со тебе (со нас), за да случајно не ги осознаеш и ти (ние) неговите (божјите) тајни и со тоа станеш рамен на него, и полека го свргнеш од престолот?
Дали е тоа страв кај тој супемоќен ентитет?

Во Стара Грција живееја таквите ентитети на Олимп, па човекот со помош на Херкул, Сизиф и останатаите ги избрка од планината, и ги прати да живеат на небото.
Пред 10 ина века развојот на науката и технологијата ги избрка и од небото и ги прати некаде надвор од планетва таквите супермоќни ентитети.

Нели ти се чини дека полека се доближува хомосапиенсот до нив?

Или едноставно тоа било илузија создадена од некој попаметен од тебе за да те држи како покорен роб, како што тоа го прави до ден денес?

Согласно ова колку си поголем верски фанатик, толку поголем и попосакуван роб си.
А денес токму муслиманите се најголемите верски фанатици.
Заклучокот е јасен, нели?
Дали знаеш како Иблис(шејтан) постана шејтан,и кој беше шејтанот пред да биде проколнат од бога? Дали знаеш зошто беше проколнат?
-Немам доволно време но иншаллах ќе ја разјаснам таа енигма во исламот кога ќе добијам време.
Друга важна работа:Твојата креација никогаш неможе да те надмине тебе како креатор.И ѓаволот и луѓето,ангелите,џиновите....се само божји креации и никогаш во ништо неможат да му наштетат на бог(кога бог би сакал тие нити не би постоеле-постојат поради милоста божја).
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Дали знаеш како Иблис(шејтан) постана шејтан,и кој беше шејтанот пред да биде проколнат од бога? Дали знаеш зошто беше проколнат?
-Немам доволно време но иншаллах ќе ја разјаснам таа енигма во исламот кога ќе добијам време.
Друга важна работа:Твојата креација никогаш неможе да те надмине тебе како креатор.И ѓаволот и луѓето,ангелите,џиновите....се само божји креации и никогаш во ништо неможат да му наштетат на бог(кога бог би сакал тие нити не би постоеле-постојат поради милоста божја).
Бесмислено е совршено битие да проколнува сопствена креација.....како неможе да сватите толку прост и очигледен апсурд. Ако Алах е семоќен и сезнаен, знаел каква ќе биде неговата креација, во спротивно не е семоќен и сезнаен.
И не е точно дека креацијата неможе да го надмине креаторот. Знаеш ли колку примери има каде синовите или ќерките ги надминуваат нивните родители во сите аспекти?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.921
Дали знаеш како Иблис(шејтан) постана шејтан,и кој беше шејтанот пред да биде проколнат од бога? Дали знаеш зошто беше проколнат?
-Немам доволно време но иншаллах ќе ја разјаснам таа енигма во исламот кога ќе добијам време.
Друга важна работа:Твојата креација никогаш неможе да те надмине тебе како креатор.И ѓаволот и луѓето,ангелите,џиновите....се само божји креации и никогаш во ништо неможат да му наштетат на бог(кога бог би сакал тие нити не би постоеле-постојат поради милоста божја).
И што врска има тоа со постот на Donald Sikert? Што има толку да се знае за ангелите и шејтанот(ѓаволот). Прикаски. Му кажав и на Мики1 и тебе ќе ти кажам. Чувајте си ги за вас и со вас сите богови, пророци, ангели, ѓаволи. Нам не ни требаат и не влијаат на нашиот живот. Ако вас ви вршат работа, верувајте си бе луѓе, не наметнувајте на другите.
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Хмм, велиш се што се случува е неизбежно да се случи.

У реду е то.

Причинско - последични настани. Теорија на хаос. Почитувам.

ДОаѓаме до заклучок дека Алах ги знае сите причинско-последични врски за секоја жива единка на планетава, што и да направи, што и да стори таа единка како избор, Алах секако знае какви понатамошни каузални врски предизвикува тој избор.

Моето прашање е следно - зашто Алах како таков супермоќен ентитет би се занимавал со нас обичните смртници?
Ако не сака толку, тогаш нека ни ја открие тајната да и ние ги знаеме каузалните врски.

Вака наликува дека некој одозгора си поигрува со нас како ние со белите глувчиња во разно разни експерименти. Или можеби сме и експеримент?

Второ прашање - од каде ти знаеш дека Алах не сака намерно да те држи во покорност и да си поигрува со тебе (со нас), за да случајно не ги осознаеш и ти (ние) неговите (божјите) тајни и со тоа станеш рамен на него, и полека го свргнеш од престолот?
Дали е тоа страв кај тој супемоќен ентитет?

Во Стара Грција живееја таквите ентитети на Олимп, па човекот со помош на Херкул, Сизиф и останатаите ги избрка од планината, и ги прати да живеат на небото.
Пред 10 ина века развојот на науката и технологијата ги избрка и од небото и ги прати некаде надвор од планетва таквите супермоќни ентитети.

Нели ти се чини дека полека се доближува хомосапиенсот до нив?

Или едноставно тоа било илузија создадена од некој попаметен од тебе за да те држи како покорен роб, како што тоа го прави до ден денес?

Согласно ова колку си поголем верски фанатик, толку поголем и попосакуван роб си.
А денес токму муслиманите се најголемите верски фанатици.
Заклучокот е јасен, нели?

Само за инфо го ставам видеово(иако не се искажани уште многу работи(значи на кратко е) за човекот и зошто воопто постои човекот т.е како настанал,Аллаховата семоќност во знаење и Аллаховата милост).
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Соул,еве јас ќе бидам искрен макар и по цена да звучам наивен,глупав,кретен или не знам каков.Иако со тебе не можам да се согласам во се,но тоа не е страшно бидејќи нормално и природно е да имаме спротивставени ставови за одредени гледишта,сепак ќе ти кажам дека од сите Муслимани на форумов само тебе те ценам.Ќе прашаш зошто?Па бидејќи си културен,цивилизиран,никогаш никого не си навредил,одржуваш одреден критериум за дискусија на ниво,се обидуваш на културен начин да ги објасниш и одговориш прашањата кои тебе или општо за Исламот се поставени,иако понекогаш чувствувам доза на нервоза во твоите постови,но сепак и ти си човек.Особено кога некој ќе ти ја навреди верата,пратеникот,книгата или пак Богот.Тој што тоа го прави,а некогаш сум го правел и јас самиот,нека му служи на чест.
Но,зошто бе Соул го подржуваш кретенот Омер во неговите изјави дека некого треба да обеси,да фрли од МТВ,кога некого го нарекува-педериште или курвиште или лезбејчиште?Зарем веруваш дека тоа е правилниот начин на дискусија со било кој,макар и тој некој да навредува?Зарем Бог не треба да биде љубов,зарем не треба секого да почитуваш,макар и тој самиот од твоја гледна точка-прави будала од себе,навредува?Е тоа бе Соул и ти пишав на ПП,тоа е проблемот со вас,што и вас ве има нормални,човечни,морални,макар што верувате во Бог кој за многумина е несфатлив и имате пророк кој за многумина бил недоличен и неморален,но сепак има Муслимани на кои многу атеисти,Христијани,будисти,пагани можат да им позавидат во многу полиња.Но,за жал пријател,вие кога се работи за верата не размислувате како единка,поединец,личност,туку како да се претпопувате во аморфна маса на радикални исламисти,како будалата кој ќе бутал динамит во нечив задник.Зошто така,не знам.И затоа исламот има таква репутација меѓу останатите.Се надевам ја сфаќаш мојата поента.
Ti blagodaram za komplimentite i ubavite zborovi. Ne e deka sakam samo da vozvratam na ubavite zborovi so obavo,tuku na vistina i vie ste eden od retkite so sprotivno mislenje na kogo navistina go cenam i od kogo ocekuvam razcionalno gledanje iskreno prasanje iskren odgovor i fino i kulturno muabetenje.

Vo Islamot ima edno pravilo: Ako veke moras da se odlucis pomegju dve zla,odberigo ona sto e pomalku zlo.
Da ne se razbereme pogresno,znaci,ako si prisilen i primoran da izberes pomegju dve losi raboti izberija onaa koja e pomalku.
Bi trebalo so ova da sum do nekade jasen.

Vo pravo e OMER i toa kako koga veli: "Vie sakate samo da vregjate,da plukate a nie sekogas mirni da ostaneme" Ova e prijatele poveke od jasno i so ova se soglasuvam 100% i za toa i komentirav,ako zabelezavte. Da ste sposobni da gi poglednete niz forumov navredite koi se frlani prema muslimanite i islamot (onie licno do mene i ne gi racunam),ke se zgrozite samite sebesi od toa a ako eden Musliman napise nesto priblizno na toa,priblizno,bidejki vo tolkava mera strav mu e da navreduva,site se frlate ne vrz osobata tuku vrz islamot.
Ete i @Хептаграм XI Ne mu dade minuska na Omer i Soul tuku na Islamot a ne moze da proceni deka vo momentite inaetot i nervozata od nas zboruvaat. Pa ajde eden den ke si zemam vreme i ke gi pisuvam takvite komentari od vasa strana,ke gi delam od Ateistite i Hristijanite pa da vidite (ako voopsto mozete) kolku gadno se odnesuvate prema Muslimanite.

Vie ednostavno kako da sakate da bideme nie bezgresni. Allah da ve upati,go cenam jas toa,no sepak,kako sto i sam kaza,nie sme luge i nam nekogas preku glava mozat da ni dojdat niskite provokacii na nevaspitani decista nad koi nemaat kontrola odgovornite na forumov.

Nekogas si vikam; Vie evlii ke ne napravite. Kolkua treba da vnimavame na svoeto odnesuvanje,na svoeto ponasanje na svoeto pisuvanje,zboruvanje za da ne bideme banirani ili pogresno svateni od drugite.... A kolku e loso koga nekoj misli deka ima pravo,deka ima vlast nad nekogo sto tolku moze da gresi sto i satanata od nego bi se zasramila sto do toj stepen go donesala.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom