Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.725 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.177

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.237
Поени од реакции
4.847
А геолошките докази за водата на Марс кога се објавени, мислам гледајте ја епизодата со сигурност тврди дека има вода на Марс дури и на половите, научно фантастична серија !993 година емитирана....

За лицето се дава објаснување но за водата со сигурност се тврди дека имало, нешто што мислам дека во последниве години се споменува како веројатност.
Па дааа.... вода има на Марс... на половите. Тоа е одамна откриено.
Не знам што е тука чудно...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Па дааа.... вода има на Марс... на половите. Тоа е одамна откриено.
Не знам што е тука чудно...
Кога тоа одамна дај временска рамка да утврдиме пред по или за време на емитирање на епизода од научно фантастична серија. Плус се спомнуваат дефекти на спејс шатловите кои што во 1993 не знам дали ги имало ама последниве години ги имаше.....
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
А геолошките докази за водата на Марс кога се објавени, мислам гледајте ја епизодата со сигурност тврди дека има вода на Марс дури и на половите, научно фантастична серија !993 година емитирана....

За лицето се дава објаснување но за водата со сигурност се тврди дека имало, нешто што мислам дека во последниве години се споменува како веројатност.
Меѓу другото има и за вештачките вируси и медиумски “пандемии“ десетина години пред да се појават, а секако и 9-11 нападот во спин-оф епизодата март 2001...
Иако главната тема е сепак околу вонземјаните...

Examine closely and compare the 1976 photo with the 1998 and 2001 photos. Many of the formations that give the significant characteristics are not in the same positions in the three photos. The mouth, eyes and chin are in relatively different positions. I can accept that the shadows can change because of lighting conditions, but the land formations causing the shadows wouldn’t move to different positions over 25 years–shifts of many miles. The mouth in ’76 photo is more verically centered than the ’98 photo and the ’01 photo doesn’t even have a mouth. What happened to the eyes in the ’98 and ’01 photos? The formation bottom in the ’76 photo is relatively straight, in the ’98 photo the bottom is clearly curved. I could point out many other inconsistencies but you get the point. The average citizen has no way of validating information from NASA–we all know the power of Photoshop. Governments around the world are admitting they have been covering-up/misinforming about unexplained phenomenon. Do you really think NASA is any different?



http://www.universetoday.com/69766/extreme-close-up-of-the-face-on-mars/
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.237
Поени од реакции
4.847
Кога тоа одамна дај временска рамка да утврдиме пред по или за време на емитирање на епизода од научно фантастична серија. Плус се спомнуваат дефекти на спејс шатловите кои што во 1993 не знам дали ги имало ама последниве години ги имаше.....
Не знам точно кое време.... некаде во седумдесеттите, кога почнале да се испраќаат сонди кон Марс.
Иако од поранешните набљудувања се претпоставувало дека има вода.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Mars Water Discovery Spurs Deeper Questions

Stefan Lovgren
for National Geographic News

March 3, 2004
NASA scientists said Tuesday that the roving robot Opportunity has found evidence that water once soaked the planet Mars.
Liquid water is the one absolute requirement for life on Earth. Although the discovery does not mean the evidence of life on Mars has been found, it suggests that life could have evolved there at one point just as it did on Earth.
The discovery may have laid to rest one of the most vexing questions in planetary science: whether Mars was once capable of sustaining some form of life.
But it has also prompted a plethora of new questions.
"If liquid water existed on Mars, did life develop there? What is required to form life? How unique is life on Earth?" said Matt Golombek, a geologist at the Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, California, who was in charge of choosing the landing sites for the two rovers. "These are compelling questions that we can begin to address with a Mars exploration program."
El Capitan
The Mars mission was specifically launched to check if Mars ever had a persistently wet enough environment to host life. By landing the rover Opportunity next to an exposed slice of bedrock on the inner slope of a small crater in the Meridiani Planum region of Mars, the scientists hit the jackpot.
Pictures from the rover's panoramic camera and microscopic imager of the target rock, dubbed "El Capitan," revealed salt-laden sediments that would have been shaped by flowing water or maybe even a great Martian lake or sea.
The dense deposits of sulfates, which are similar to Epsom salts on Earth, are the key evidence that water once existed on Mars.
Pebble-like structures, which the scientists nicknamed "blueberries," were found embedded in the rock. The scientists have concluded that these were created from mineral deposits emerging from a watery solution inside the rock.
"Most of the evidence to date has been strongly suggestive, based on morphology, but perhaps not conclusive," said Golombek. "The evidence is in the chemistry and mineralogy [sulfates] and textural clues for thin bedding, relict minerals that have been dissolved away and the growth of concretions which requires liquid water."
Most Like Earth
Scientists will now attempt to learn if Mars had any standing bodies of water—lakes or even seas—or if the water simply bubbled up from underground. They will also try to find out when the water disappeared.
"Understanding liquid water's role on the Martian surface in the past is key to understanding whether Mars could have been an abode for life," said Bruce Betts, director of projects at the Planetary Society in Pasadena, California.


Mars is the planet in our solar system that most closely resembles Earth. It has a rocky surface, making it easier for life to gain a foothold. Some scientists believe primitive life could survive around hydrothermal vents near the planet's surface. Today it's perhaps too cold for life to exist there, but organisms may have thrived in the past.
"Liquid water isn't stable on the surface of Mars now, but existed on the Martian surface in the past," said Betts. "More water for longer periods in the Martian past would mean more chance, presumably, for life to evolve and exist."
Mars may have been not only wetter in the past, but could have had a denser atmosphere. There is the possibility that life arose on Mars, only to die out as conditions on the planet worsened. Some researchers have suggested that future searches for life be shifted to focus on extinct, rather than extant, life.
Manned Missions
On Earth, such extinct life can be found in the form of fossils dating from 3.5 billion years ago. But the rovers cannot date Martian rocks or detect mineral signatures left by living organisms.
While the new discovery proves that water once existed on Mars, the rovers cannot test the possibility that liquid water may still exist beneath the planet's surface.
Instead, the findings have prompted new questions of what happened to the water and atmosphere on Mars.
Scientists now hope the success of the latest mission will expand the Mars exploration program so that some of those questions can be answered. The rover missions have raised the possibility of sending a manned mission to Mars.
"Mars exploration rarely disappoints," said Betts. "It certainly didn't this time."
http://news.nationalgeographic.com/news/2004/03/0303_040303_marswater_2.html

На 3 Март 2004 каже Гугл и Национал географик.

Најстар датум што можев да го најдам...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.237
Поени од реакции
4.847
http://news.nationalgeographic.com/news/2004/03/0303_040303_marswater_2.html

На 3 Март 2004 каже Гугл и Национал географик.

Најстар датум што можев да го најдам...
Ааа, си мислел за вода во течна состојба... не сум те разбрал добро. :)
Да откриена е во овој век, а лендерот Феникс ја потврди во 2010 година...

И шо беше сега уствари финтата?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Ааа, си мислел за вода во течна состојба... не сум те разбрал добро. :)
Да откриена е во овој век, а лендерот Феникс ја потврди во 2010 година...

И шо беше сега уствари финтата?
Па финтата е во тоа што пред да се потврди или рчка околу таа вест во епизодата таа претходно што ја пишав од Досие икс сигурно се тврди за вода на Марс и на половите дури.....

Има и други нешта во таа епизода да не излезат и тие пророчки :icon_lol:.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.237
Поени од реакции
4.847
Па финтата е во тоа што пред да се потврди или рчка околу таа вест во епизодата таа претходно што ја пишав од Досие икс сигурно се тврди за вода на Марс и на половите дури.....

Има и други нешта во таа епизода да не излезат и тие пророчки :icon_lol:.
Ок, сега сфатив за шо се работело.
Но, како што реков, мраз (поларните капи) на Марс беа откриени уште многу порано, па само прашање на време беше кога ќе се открие течна вода.
А за тоа беше потребна опрема која ја немале во минатиот век. И финансии можеби. :)

Ај, пиши да видиме кои се тие други нешта... :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Ај, пиши да видиме кои се тие други нешта... :)
Со вонземјани е поврзано нормално, ама нема да раскажувам ќе си гледаш самиот ако те интересира.
 
V

Vollstandig

Гостин
Еве едно видео кое не ми изгледа баш многу како монтажа, па кажете вие шо мислите, дали е НЛО или пак некои летечки порцелански чинии на НАСА :)




Во врска со вонземјани изгледајте ја серијата FARSCAPE која е многу интересна иако е снимена во период од 1990-те па се досега , изгледа како да е снимена во овој век поради добрите ефекти што ги има. Многу “уреди“ што ги користат во серијата како земени за во филмот, денеска постојат и се користат во реалноста, исто и многу интересни работи има во врска за вонземјаните.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Баш ќе постирав за ова - има поопширно на порталот кајгана.ком, еве го видеото од таму:

 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Баш ќе постирав за ова - има поопширно на порталот кајгана.ком, еве го видеото од таму:

еве и текст малце :Во оваа неверојатна снимка можеме да видиме нешто што налукува на мистична ѕвезда, а со оглед на фактот дека НЛО се спуштил на свето тло, се поставува прашањето каде и кон кого било насочено?

Момчињата ја снимиле феноменалната појава на 28 јануари, околу еден часот по полноќ, од рид кој има поглед кон Ерусалим. Тоа што на почетокот изгледалo како ѕвезда, на крајот се претворилo во нешто импресивно.

По одредено време светлиот објект се спуштил ниско и таму стоел одредено време, па одеднаш со блесок се вратил назад на небото.

Оваа појава различно се објаснува: некои сметаат дека било воена вежба, некои сметаат дека било светлосно шоу, а трети пак сметаат дека сепак тоа било посета од вознемјани.

Како и да е снимката можете да ја погледнете подолу и сами да одлучите и да верувате во тоа што сакате.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ме потсети на Миленко последнава емисија нешто што одамна сакав да го отворам како тема но не стигнав (од разно разни причини).

Месечината.

Колку повеќе ја истражуваме, се помистериозна е. Најчудниот вселенски објект во универзумот, а одма како прв комшија ни се нашол, во нашиов Сончев систем.

Има се повеќе индикации дека можно е Месечината да е вештачки објект, т.е. вештачки сателит, не толку различен од нашите, но со малку повеќе козметика помине како природно тело. Ако е вештачки, кој го ставил овде и со каква намена?

Високо развиена вонземска цивилизација можеби? :)
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Сигурно постојат вонземјани...Меѓутоа или се многу поуназадени од нас, па ни тие незнаат дека не постоиме, или пак знаат дека постоиме знаат се за нас само се премногу мирољубиви па ги нема тие работи од филмовите:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom