Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.725 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.177
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Имам да кажам 2-3-4-5 збора околу НЛО во Македонија...Имаше на форумов тема "НЛО сакаат вода?"незнам кај ја гледав темава...
значи темата беше дека руски подморници сретнувале НЛО во вода,а ист случај имало во Осумдесеттите,кога 8 нуркачи имале подводен контакт со НЛО,по што од 8 нуркачи,4 го изгубиле животот,другите 4 повредени.Значи били нападнати...Е сеа да се надоврзам за темата НЛО ВОДА

-Пред неколку години на МТВ имаше емисија за НЛО,и имаше гости од Велешкиот регион,поточно селото Отовица,најблиското село до Езеро Младост.Луѓето тврдеа дека многу ноќи можеле комотно да набљудуваат НЛО на небото,и тоа дека се "вртат" околу и близу водата...Се што гледале и цртале,па така имаше слики од Објектите...Не беа класични "чинии" како што ги знаеме,туку нешто како цилиндар,исто така со едно јако светло на долниот дел,и други светла околу,што го ствараат кругот на леталото(оздола гледано).Може ќе звучи глупо,ама јас мислам дека еднаш до сега имам видено чудни светлини кај езерото...Да,таму вртат авионите за пред да слетаат на аеродромот,ама се разликува што е јако бело или црвено светло,од повеќе светла што светат прецизно распоредени...Сега не се ни сеќавам,ама да сум имал тогаш камера,ќе сум го снимел настанот...

-Од друга страна ме чуди тоа што Македонија,земја со мала површина,а толку многу НЛО пријавени случаи:toe:
-еве ја сторијата,ја најдов на kajgana.com
Руската морнарица за време на своето делување снимила непознати објекти различни од било што познато направено од човечка рака.

Снимките датираат од времето на делување на советските морнарици, а дело се на специјалните групи кои собирале податоци за необјасниви појави. Групата ја предводел командантот Николај Смирнов, а документите кои ги собрале сведочат за бројни случаи на појава на НЛО, пишува Russiatoday.
Владимир Ажажа, поранешен поручник во руската морнарица и познат УФО-лог, тврди дека собраниот материјал има непроценлива вредност.
„50% од среќавањата на НЛО се поврзани со океани, а другите 50% со езера. Нема сомнение дека вонземјаните ја сакаат водата“, објаснува Ажажа.
Едно од местата каде честопати е пријавувано присуство на НЛО е руското езеро Бајкал. Тамошните рибари сведочат за силно светло кое доаѓа од длабочината и понекогаш може да се види на површината на езерото. Во 1982. година нуркачи за време на тренинг на Бајкалското езеро забележале група на човеколики суштества во сребрени одела. Ова се случило на длабочина од 50 метри, а нуркачите се обиделе да ги фатат необичните суштества. Притоа, тројца од нив смртно настрадале, додека останатите четворица поминале со повреди.
„Ми паднало на памет дека вонземјаните имаат бази под вода. Ваквата опција воопшто не е исклучена“, заклучи Ажажа.
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
skeptik sum za nlo,glupo i nelogicno e so sigurnost da se tvrdi deka sigurno ima ili nema(zboram za vonzemski nlo).
no so sigurnost znam deka ima fake vanzemski letecki objekti napraveni od nas samite lugeto i izgledaaat fascinantno mozat da te ostavat bez zdiv procepkajte na youtube i sl. strani,poentata na vakvite letecki objekti od samite nie(lugeto) e da sozdadat euforija.
inace i jas sum videl dva puti interesni NLO'a ptviot pred 5/6 godini mislam deka bese u Varna ili Burgas vecerno vreme bevme edno deset dusi na vecera u restoran kraj plaza i se pojavi ogromen objekt na dalecina okolu eden kilometar najmalce i isto tolku visoko, se dvizeshe od moreto nakaj plazata dosta brzo otprvin mislevme deka e nekoj golem voen hilihopter ali cuden oblik imase okrugla forma ne sveteshe premnogu jako ne zacudi koga pocna da de dvizi vo razlicno pravci mnogu brzo a takvi manevri nemoze hilihopter ni avion pa kakov i da bil,no pri bidejki site si bevme taka malku pijani ne mu daovme na znacenje mnogu na potencialniot vanzemaljski NLO.
vtoriot pat u Skopje isto vecerno vreme nekade nad skopska crna gora isto okrugol svetecki objekt so ne pogolem dijametar od 3/4 metri idese od skopska crna gora nakaj selo bardovci se dvizeshe so ne tolku golema brzina cudno bese sto vecerno vreme nema tolku galama a nemase nikakov zvuk od letaloto.
mislam deka onie koi se fanaticni vernici deka doagjaat tuka vanzemski letala i onie so totalno sprotivno mislenje se nerazumni so stavovite,primer jas sum videl kolku moze da te fascinira da vidis nesto sto stvarno moze da te stai u misla i da te zbuni i sl. ali sigurno znam deka ima tolku dobro napraveni letecki objekti od luge za razuznavacka ili druga namena i bas me interesira dali ministerstvoto ili razuznavacive imaat bespilotni letala (kako toa sto go vidov nad skopska crna gora hehe ova zvuci kako naucna fantastika ali nikad ne se znae).
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
гледав документарка која беше многу интересна на National Geographic ама неможама да ја најдам на нет! Се зборуваше за бариерите со кој ќе се соочат вонземјаните ако дојдат на земјата,колку време требало да патуват до овде (со брзината на светлината), или патување низ времето, па бактерии и др работи кои беа спомнати и анализирани од многу познати светски научници и "UFO-лози" и скептици... интересна програма беше... ако ја најдам ќе ја постирам :smir:
 
B

BELIEVE ME

Гостин
Пензионираниот учител Џон Повил се затрчал по својот фотоапарат кога во близина на британската воена база во Wiltshirer здогледал летечки објект како кружи над авионот RAF.

nlo-nad-voena-baza-de.jpg

Додека работел во својата градина вниманието на Џон Повил му го привлекол авионот кој се спуштал на блиската воена база Lynehan. Кога погледнал малку подобро над авионот од тип Херкулес забележал блесок. Потоа забележал нешто што му наликувало на сребрена кугла лебдело на небото. Иако прво бил скептичен, тој потрчал да го земе фотоапаратот.

“Јас инаку не верувам во такви работи, но нешто навистина го следеше тој авион. И моите соседи во тоа време беа во градината, сакав да повикнам по нив но не сакав да изговорам:’Погледнете ја летачката чинија на небото’, па затоа не им кажав ништо. Не ни помислив дека на фотографијата ќе се види така добро. Сега сум навистина љубопитен да знам што точно беше тоа на небото.“- раскажал 56 – годишниот пензиониран професор.

Но, од Министерството за одбрана порачале дека нема да го истражуваат ’случајот’ затоа што нема никакви докази за потенцијална закана.

Сепак, научникот Ник Поуп, кој од порано истражувал појави на НЛО за Министерството за одбрана, смета дека фотографијата сепак е вредна за истражување.

“Интригантна е. Тешко е да се даде некој конечен заклучок, но нешто сигурно било таму. Тешко е дека се работи за некаков технички проблем со фотоапаратот. Што и да се мисли за постоењето на НЛО, самиот факт дека нешто поминувало толку блиску до воената база е доволно за да постои загриженост. Ако ништо друго, станува збор за воздушна безбедност. Министерството за одбрана може со еден повик да дознае дали нешто сомнително е забележано на радарите.“- изјавил Поуп.

Еве уште еден доказ дека има нло на земјата
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Пензионираниот учител Џон Повил се затрчал по својот фотоапарат кога во близина на британската воена база во Wiltshirer здогледал летечки објект како кружи над авионот RAF.

Прегледај го приврзокот 12275

Додека работел во својата градина вниманието на Џон Повил му го привлекол авионот кој се спуштал на блиската воена база Lynehan. Кога погледнал малку подобро над авионот од тип Херкулес забележал блесок. Потоа забележал нешто што му наликувало на сребрена кугла лебдело на небото. Иако прво бил скептичен, тој потрчал да го земе фотоапаратот.

“Јас инаку не верувам во такви работи, но нешто навистина го следеше тој авион. И моите соседи во тоа време беа во градината, сакав да повикнам по нив но не сакав да изговорам:’Погледнете ја летачката чинија на небото’, па затоа не им кажав ништо. Не ни помислив дека на фотографијата ќе се види така добро. Сега сум навистина љубопитен да знам што точно беше тоа на небото.“- раскажал 56 – годишниот пензиониран професор.

Но, од Министерството за одбрана порачале дека нема да го истражуваат ’случајот’ затоа што нема никакви докази за потенцијална закана.

Сепак, научникот Ник Поуп, кој од порано истражувал појави на НЛО за Министерството за одбрана, смета дека фотографијата сепак е вредна за истражување.

“Интригантна е. Тешко е да се даде некој конечен заклучок, но нешто сигурно било таму. Тешко е дека се работи за некаков технички проблем со фотоапаратот. Што и да се мисли за постоењето на НЛО, самиот факт дека нешто поминувало толку блиску до воената база е доволно за да постои загриженост. Ако ништо друго, станува збор за воздушна безбедност. Министерството за одбрана може со еден повик да дознае дали нешто сомнително е забележано на радарите.“- изјавил Поуп.

Еве уште еден доказ дека има нло на земјата
можеби е НЛО, но незначи дека се вонземјани :) може е нов стелт фајтер на русите што американските радари не го фаќаат...
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
Јас мислам дека постојат но не ми се верува 90 % да се видени во САД или Англија
на пример видете ги постовите ке видите дека се во британија видено. глупости!
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Пензионираниот учител Џон Повил се затрчал по својот фотоапарат кога во близина на британската воена база во Wiltshirer здогледал летечки објект како кружи над авионот RAF.

Прегледај го приврзокот 12275

Додека работел во својата градина вниманието на Џон Повил му го привлекол авионот кој се спуштал на блиската воена база Lynehan. Кога погледнал малку подобро над авионот од тип Херкулес забележал блесок. Потоа забележал нешто што му наликувало на сребрена кугла лебдело на небото. Иако прво бил скептичен, тој потрчал да го земе фотоапаратот.

“Јас инаку не верувам во такви работи, но нешто навистина го следеше тој авион. И моите соседи во тоа време беа во градината, сакав да повикнам по нив но не сакав да изговорам:’Погледнете ја летачката чинија на небото’, па затоа не им кажав ништо. Не ни помислив дека на фотографијата ќе се види така добро. Сега сум навистина љубопитен да знам што точно беше тоа на небото.“- раскажал 56 – годишниот пензиониран професор.

Но, од Министерството за одбрана порачале дека нема да го истражуваат ’случајот’ затоа што нема никакви докази за потенцијална закана.

Сепак, научникот Ник Поуп, кој од порано истражувал појави на НЛО за Министерството за одбрана, смета дека фотографијата сепак е вредна за истражување.

“Интригантна е. Тешко е да се даде некој конечен заклучок, но нешто сигурно било таму. Тешко е дека се работи за некаков технички проблем со фотоапаратот. Што и да се мисли за постоењето на НЛО, самиот факт дека нешто поминувало толку блиску до воената база е доволно за да постои загриженост. Ако ништо друго, станува збор за воздушна безбедност. Министерството за одбрана може со еден повик да дознае дали нешто сомнително е забележано на радарите.“- изјавил Поуп.

Еве уште еден доказ дека има нло на земјата
Вакви фотографии има 3836294638 и уште толку ќе се појават, од кои половината ќе бидат монтажи.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Вакви фотографии има 3836294638 и уште толку ќе се појават, од кои половината ќе бидат монтажи.
кажи сите...

да имало контакти до сега, сигурно ке било дознаено со подобри докази. Можда и имало ама на такви лоу баџет снимки што повекето се феил не верувам.

Не сме сами тоа е факт, дека некој не надгледува, могуче, дека имало контакти могуче, ама покрај тие шо се лажни, неможеш да знаеш кои се вистински, се додека не започнат инвазија, или алианса, ор џаст френдшип, начин на комуникација. Само што нашиве американци одма ке извадат пушките.

си напраив муаебет кој и не беше нешо потребен ама ај.
 

Barbara.

Irreparable perfectionist
Член од
23 јули 2009
Мислења
369
Поени од реакции
15
Убедена сум дека Наса кријат многу докази кои би го потврдиле постоењето на Вонземјани, многу работи никогаш не биле дообјаснети и доизтражувани..навистина и нешто друго се крие тука!..:toe:
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
што е толку чудно што НЛО постои.Почудно ке биде доколку нема,и сме сами во овој f*cking голем простор.МИР
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
704
Поени од реакции
260
Ако може нека побара некој подетално за Вимана(Vimana),има некои работи објаснуваат многу,има записи дека и Александар сретнал некои од нив,ќе проверев и јас ама многу ми спие,во меѓувреме видете го линков,сликите сигурно ви се веќе познати ама читајте после нив :)

http://www.crystalinks.com/vimanas.html
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.497
Поени од реакции
22.202
Убедена сум дека Наса кријат многу докази кои би го потврдиле постоењето на Вонземјани, многу работи никогаш не биле дообјаснети и доизтражувани..навистина и нешто друго се крие тука!..:toe:

Па сите влади кријаат информаци за тоа..Никој не смее да излезе со соопштение дека вонземјанци шетаат на нашата планета..Оти ќе се случи неверојатна паника и нереди низ целиот свет..Сеуште не сме подготвени за тоа...
 
B

BELIEVE ME

Гостин
НЛО прелетало ’низ’ BBC вести

НЛО прелетало ’низ’ BBC вести
НЛО – ата повторно ги полната насловните страни на светските медиуми откако во вторникот наутро во Њукасл, за време на јавувањето во живо, камерата забележала блескаво светло како прелетува во кадарот.


Изненадната ’посета’ ја забележала камерата на BBC во 9 – часот наутро, а време на траењето на локалните вести. Презентерот Колин Бригз не забележал што се случило и продолжил да чита вести.

nlo-na-bbc-vesti.jpg

Дури подоцна, после прегледувањето на снимката поради повиците од страна на граѓаните, во BBC сфатиле дека ’сепак нешто чудно се случило.’ Снимката на која се гледа како нешто го прелетува Милениумскиот мост во Њукасл, повторно беше пуштена пред јавноста.

Експертот за НЛО Ник Поуп настанот го опишал како интригантен и автентичен. “Прво помислив дека се работи за птица, но тоа го исклучив откога ја видов снимката. “
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726

:smir:


и другите делови од документарецот
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.497
Поени од реакции
22.202
НЛО прелетало ’низ’ BBC вести
НЛО – ата повторно ги полната насловните страни на светските медиуми откако во вторникот наутро во Њукасл, за време на јавувањето во живо, камерата забележала блескаво светло како прелетува во кадарот.


Изненадната ’посета’ ја забележала камерата на BBC во 9 – часот наутро, а време на траењето на локалните вести. Презентерот Колин Бригз не забележал што се случило и продолжил да чита вести.

Прегледај го приврзокот 12303

Дури подоцна, после прегледувањето на снимката поради повиците од страна на граѓаните, во BBC сфатиле дека ’сепак нешто чудно се случило.’ Снимката на која се гледа како нешто го прелетува Милениумскиот мост во Њукасл, повторно беше пуштена пред јавноста.

Експертот за НЛО Ник Поуп настанот го опишал како интригантен и автентичен. “Прво помислив дека се работи за птица, но тоа го исклучив откога ја видов снимката. “


Не ми изгледа како птица..Дефинитивно треба да се дообјасни..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom