Бадников оган/Коледе леде

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
no kade e tuka crkvata da reagira ??? ...mislam stupidno e kako seto toa se odviva vo makedonija, jes da sme bile deleni a pa do olku nikad ne bilo do sega. preska gledav nesto na 24 vesti se ispoti popot ama nikako da objasni za sustinata na vakvoto dejanie ...i taka e toa sekoja godina nisto ne se menuva nitu se isfrlaat nekoi paganski obicai tuku na nekoj nacin stanuvaat sostaven del od obicaite na crkvata.
Dobro e bar so vencavkata nasekade e ista :pos:
А како би можела да реагира црквата кога ова нема врска со христијанството, туку е чисто паганско наследство. Најверојатно разликите настанале уште во раното средновековие кога овие обичаи за новите тогашните поколенија биле само нејасен остаток од паганските предхристијански процесии и прослави според тоа како биле пренесени од постарите.
Зарем треба владиката да одреди која е поисправна меѓу две погрешни (според нив!!) постапки?
Така останало, така и ќе продолжи. Неможе попот да ти одредува кога да си кршиш погача со паричка дома со фамилијата или кога да палиш оган.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Не ги субвенционирала државата се жалеа пред некој ден :facepalm:
А за ова и јас не сфаќам зошто на едни места (обично Југоисточна Македонија - Охрид, Струга, Ресен, Дебар, Битола, Прилеп, Кичево) палат оган за Василица т.е.Стара Нова Година, а надвор од овие места за Бадник?

ПС : Чувството ко ќе ти дојдат од сабајле на врата за коледе деца Скопјанишча - бесценето :pos:
:pos::pos::pos:(y)

pa toa i jas se prasuvam celo vreme a toa i popot go prasuvaa na 24 vesti ali ko nekoj politicar samo vrti naokolu.
ce gi pravime i popovite drzani sluzbenici ama i ti ce si podlezat na danok na drzavata (go gledam kaj mene selskiot pop si zemal mercedes c 220 kompresor od kaj pari be pope, se si naplajka za svadba za krstevka za penje, e*ate popot se turi od pari zemanje ). vo ova drzava samo pop da si i policaec se drugo e aut


a za ova pogore se si mislam deka ni e nametnato so okupacijata de Srpska, De bugarska pa izmesani ni se rabotite do den denesen, samo me nervira sto se uste nemo posmatra crkvata !!!
--- надополнето: 6 јануари 2012 во 22:38 ---
А како би можела да реагира црквата кога ова нема врска со христијанството, туку е чисто паганско наследство. Најверојатно разликите настанале уште во раното средновековие кога овие обичаи за новите тогашните поколенија биле само нејасен остаток од паганските предхристијански процесии и прослави според тоа како биле пренесени од постарите.
Зарем треба владиката да одреди која е поисправна меѓу две погрешни (според нив!!) постапки?
Така останало, така и ќе продолжи. Неможе попот да ти одредува кога да си кршиш погача со паричка дома со фамилијата или кога да палиш оган.
toa e vo red ama po periodot na ednoumie i ateizam redno e crkvata da go zapoznae narodot so najfundamentalnoto nesto a toa e verata, a ne samo da se misli na money counting :cautious:
a kako se gradelo hristijanstvoto i za toa ima istorija kolku vselenski sobori se drzele, pa koj simboli da se biraat (naprvin ribata , kako prv i najstar crkoven simbol, posle doagja krstot).
e sega e redno crkvata preku reformi da vlijae na vernicite (nesto sto odamna go napravi bugarksta grckata i ostanatite pravoslavni zaednici), kako primer ce ti navedam za masloto ( vo minatot se cuvalo vo kozurci od ovca namesto vo sise od tie pricini se zabranuval ili se voveduval stro post, vo denesno vreme se pakuva vo plasticna ambalaza taka da nema potreba.. ima i drugi vakvi i slicni primeri..
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
еден демант:
Во Прилеп се палеше коледарски оган сношти
една потврда:
Да ние вртиме паричка само на Василица, а ова Скопјаниве кој како сака
една забелешка:
смени го то Југоисточна Македонија во Југозападна.....че ти се смејат скопјаничиштана
имаш лајк за скопјанчињата пред врата.... Мери Крисмас
Палеа и овде.Ама инцидентни случаи.Пијаници ебаго, пак ќе палат (пијат) за Василица :D
Југоисточна сменето, ама ете грешка од пуста возбуда ради дечињата скопски Мери Христос такоЃе и свите шо го слават.

Само нешто ме збуна, пошо не сум некој верник ако мојт некој да ми објаснит.Зш пиет ракија, а е строг пост?
:pos::pos::pos:(y)

pa toa i jas se prasuvam celo vreme a toa i popot go prasuvaa na 24 vesti ali ko nekoj politicar samo vrti naokolu.
ce gi pravime i popovite drzani sluzbenici ama i ti ce si podlezat na danok na drzavata (go gledam kaj mene selskiot pop si zemal mercedes c 220 kompresor od kaj pari be pope, se si naplajka za svadba za krstevka za penje, e*ate popot se turi od pari zemanje ). vo ova drzava samo pop da si i policaec se drugo e aut
Ма какви државни службеници, полошо ќе им е така...Еден одговор за господата свештени лица т.е. владиката Петар во врска со сонот за субвенции , имаше една изрека порано - Господ ќе ти платит :D
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Ова е исто ко да прашаш зашо збориме на толку дијалекти :pipi:
Имаме доста обичаи и богата традиција која е пренесувана од колено на колено, така да секој се води по она шо им го кажале/оставиле предците.
da samo sto ima slucai od selo do selo sto se razlikuvaat, toa e uste pointeresno.
Цената за венчавка е различна во секоја црква :pos:
Охрид била троа поефтина, да видам да не верувам :icon_lol:
cuti pusti srce dedo stefan :LOL:, imase pred nekoi 3 meseci gratis vencavki ama namesto kruni venci im stavaa :tapp: ali pak zasteti narodecov nas ;) (inaku kaj nas cenata e okolu 3.000,00 denari bez ddv ) direkno vo dzepce na popecot nas za da ne ojt peski do eparhiite :) cunki bozji covek e
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.045
Поени од реакции
15.006
Само нешто ме збуна, пошо не сум некој верник ако мојт некој да ми објаснит.Зш пиет ракија, а е строг пост?
ја че ти кажам...ти прашај...зашо локаат ракија? ами има оган така? со огно шо ој? топла ракија, ама ракијата мој и во снего да падни и да биде во ладна состојба.
и ја не сум верник...
***
абе шо верник си ти од Охрид? :vozbud:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
ја че ти кажам...ти прашај...зашо локаат ракија? ами има оган така? со огно шо ој? топла ракија, ама ракијата мој и во снего да падни и да биде во ладна состојба.
и ја не сум верник...
***
абе шо верник си ти од Охрид? :vozbud:
Јас верувам во исцелителната моќ на Александар Петрески :P
 
I

Iblis

Гостин
Во словенската митологија постои бог Коледа кој бил бог на зимското сонце.Дабот им бил свето дрво.По христијанизацијата на нашите предци старите верувања и обичаи си нашле место во христијанството.Јас мислам вака.
Бог на зимското сонце кај Словените е бил Хорс, третиот ден од краткодницата се палеле огнови со цел да се врати богот на сонцето, Сварог(Сварожич), некаде може да се сретне дека оганот се пали за да се повика сонцето(кое се сметало дека е божество за себе) и Бог Дајбог(Дажбог), сепак и Коледа може да се сретне како божество, ама поверојатно е дека станува збор за ритуал(недостиг од пишани извори, целата словенска митологија е таква, усните извори доминираат). За значење на ритуалот нема единствено мислење, некој сметаат дека корен е зборот "коло/и" , а извори има повеќе , коло како тркало(коловрт), коло како оро, коли како убива. Сите целат кон кругот на животот, раѓање, смрт и повторно раѓање се до недоглед. Она што е интересно е дека , како што напоменав горе, се пали на третиот ден од зимската рамнодневица, во овој период сонцето е најниско на хоризонтот и привидно не се движи(рамнодневицата се случува секогаш на 21 или 22 декември), се така до 25 декември кога денот почнува да расте. (погодете кој се родил баш на овој ден :D ). Втор битен момент е дабот. Централното место во светот,кај Словените, го завзема Световното Дрво(Дрвото на Светот, како ви одговара), кое случајно (или не) е даб кај Словените(и Финците, ама тоа е веќе ,иако сродна,друга приказна). Уште нешто, овие обичаи не се Српски или Руски или Бугарски или Хеленски, туку се Се'Словенски и датираат доста пред христијанството и пред појавата на нациите и државите.
Е сега назад на нашево Коледе овде, во Гевгелија се крши погача во која има паричка и истата се дели на парчиња.Првото оди на Господ, па после тоа следат работата, куќата, па од најстариот член до најмладиот(ова е повеќе за Бадник, избегав малце). Трпезата е строго посна(али јбг, има исклучоци секогаш:) ) и истата не се пастргнува додека не дојде Божиќ. Порано малите деца ги теравме(не тераа) да го викаме Дедо Божиќ да вечера со нас, сега од тоа многу малку е останато. Песните кои се пеат не се "мрсни", за разлика од оние за Василица.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Таа митологија е рекла-казала на кој што му текнало.
На овие не им требале да ги чекаат Словените од 6 век да дојдат во Гевгелија за да го опишуваат и толкуваат римскиот Календе во третиот и четвртиот век низ разни места од Римската Империја.

"A comparable approach was used by the prominent third-century Babylonian teacher Rav to explain the origin of the Roman New Year. According to Rav's account it was Adam, the first man, who had instituted the Kalends.
Since in the very first year of his life he had no way of knowing the cyclical seasonal changes that occur in the lengths of the days, Adam became very disturbed when the first winter began to approach and he saw that the days were getting shorter and the nights longer. He began to fear that the day was being consumed by a cosmic serpent, and that the pattern would persist indefinitely until daylight disappeared altogether.
This dread continued to trouble Adam until the arrival of the winter solstice, when the pattern began to reverse itself and the days began to lengthen. At this point, relates Rav, Adam--in an allusion to what would become known as the Kalends--exclaimed Kalon dio, a Greek phrase which has been construed by assorted modern scholars as meaning, "Praise be to God," "Beautiful day," or "May the sun set well."
From that day onward, the Talmud concludes, the day of the solstice has been observed by Adam's descendants, though the original reason may have been garbled in the transmission."

http://www.myjewishlearning.com/holidays/About_Holidays/Non-Jewish_Holidays/New_Years/In_the_Talmud.shtml

Kalende.png
Kalende1.png
http://books.google.mk/books?id=k3NH7dv1OfUC&pg=PA130&lpg=PA130&dq=Kalendae celebrations&source=bl&ots=vwk24w6Dgp&sig=u5UkU7LF7k_Xi_Pf3GsjkBjffXg&hl=en&sa=X&ei=yoEHT828As7NswaQioGCDw&redir_esc=y#v=onepage&q=Kalendae celebrations&f=false

After the fall of Rome the Christian Church conducted a campaign of repression similar to Caesar's, all the while absorbing and adapting pagan customs until it was difficult to know what were their original beliefs. In those early years Christ's birth was celebrated on various days of December, January, and March, as the church did not establish Christmas as a Christian festival until the mid-fourth century. In the fifth century, the 25th of December was selected for the birth of Jesus, with the first day of the new year falling seven days later. In 601 Pope Gregory directed Augustine of Canterbury to decorate the churches as the pagans did their temples, but to sanctify the occasion by Christian feasting. "Nor let them now sacrifice animals to the Devil, but to the praise of God kill animals for their own eating, and render thanks to the Giver of all for their abundance. . . . For from obdurate minds it is impossible to cut off everything at once" (p. 30). This decking of the churches with pagan evergreens included holly, rosemary, bay, and fir, but no mistletoe, perhaps because when taken from the oak tree it was especially sacred to the Druids and Celts.
..................................
There is in fact a unity of truth between the celebrations of the birth of a Savior and the birth of the new year, which goes beyond the astronomical sun reaching its southernmost point and commencing its northern journey. The birth was not of Jesus but of the Christ in him, the solar life and light -- hence the custom of lighting candles at Christmas. This was a birth of the spirit, a second birth. Indeed, Jesus was said to have been born anew at the particular time of the year when it is possible for the spiritual life of the solar being to infill him. This relation to the sun is expressed in an early Christian hymn used as late as the seventh century:
O Thou, Real Sun, infill us,
Shining with perpetual light!
Splendor of the holy Spirit
Pervade our minds!
-- Rambach 118
http://www.theosophy-nw.org/theosnw/world/christ/xt-kvm.htm
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.836
Поени од реакции
11.030
Како и стално мора за се и сешто да се водат полемики во државава и да се мрчи па така и за огинов. Искрено мене ме заболе дали е пагански, христијански или било каков обичај. Важно ми е што тоа е една многу убава вечер кога се собираме сите што живееме во близина, јас живеам во зграда и да не биде бадниковиов оган нема никад толку луѓе да се собереме заедно, што стари што млади што средни. Има пиење музика муабети смеење, тоа е тоа што претставува бадниковата вечер за мене и доста често ми е многу подобра од самата новогодишна вечер. Затоа relax со религииве и обичаите и уживајте малце во гозбата.
А за коледево порано имам одено неколкупати како мал, претежно првата песна се пеела, нормално најпевлива е и најпозната. А текстот иначе е извонредно глуп, незнам кој е авторот но пратете ги зборовите и најдете ми некоја поврзаност помеѓу коледето и тоа што се пее во песната...
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Вечерва се пали Бадников оган, ќе одите ли? Ако сте во близина на центар бујрум на оган кај МНТ (спроти европски универзитет) :pipi:
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Ако сте за, дојдете во Ново Лисиче лево од полицијата, страна АСНОМ. Огинче ќе се пали, жолта и риба. Плус забава до сабајле ако не дојде мурија :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Чекај вечер или утре вечер е?
Вечерва се огновите, утре е празникот. Не можам повеќе, вчера бев во кафана, вечерва пак ќе треба да се пие топла ракија и пак на бапка.
 
Член од
4 јануари 2013
Мислења
4
Поени од реакции
2
Баш ми се идеше на оган вечерва, и сакав да пеам на цел глас вулгарни песни.4 дена седам болна дома, и искрено се чував за денес. И замислете ми заврна, и празници и се, аман. На крај пак, домашна атмосфера со филмови и пуканки. :/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom