Каква гитара сакате да имате + општо за гитарите

која марка ви е омилена?

  • ESP

    Гласови: 10 3,8%
  • Gibson

    Гласови: 74 28,0%
  • Fender

    Гласови: 59 22,3%
  • Ibanez

    Гласови: 34 12,9%
  • Jackson

    Гласови: 25 9,5%
  • Kramer

    Гласови: 2 0,8%
  • BC Rich

    Гласови: 11 4,2%
  • Dean

    Гласови: 3 1,1%
  • Yamaha

    Гласови: 33 12,5%
  • Друго

    Гласови: 13 4,9%

  • Вкупно гласачи
    264
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Лелеее :)) 2 страни праите маабет за глупости,никако да ми одговори некој :)) Значи нагласив 5 години Класико и Акустико :) не ми треба некоја еби ветер гитара...Ама пак да си прашам дали некој ја има користено гитарава.... тоа беше се :))
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.589
Лелеее :)) 2 страни праите маабет за глупости,никако да ми одговори некој :)) Значи нагласив 5 години Класико и Акустико :) не ми треба некоја еби ветер гитара...Ама пак да си прашам дали некој ја има користено гитарава.... тоа беше се :))
Јас имам ваков пакет, и појма неам дали чини или не чини пошо на друга електрична гитара не сум пробал:pipi: Ми се појавија некој проблеми, ама изгледа то оти јас чепкав а притоа појма немав:toe: значи сакав да ги спуштам жиците, и сеа не 2 прагови на 3-4 жица мислам ми се јавува еден звук неубав, и пљус последната жица(најтанката) не ми фајча убо на магнето.
Е сеа ја пошо си ја користам само за дрнкање подома арна ми е:pipi:
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Јас имам ваков пакет, и појма неам дали чини или не чини пошо на друга електрична гитара не сум пробал:pipi: Ми се појавија некој проблеми, ама изгледа то оти јас чепкав а притоа појма немав:toe: значи сакав да ги спуштам жиците, и сеа не 2 прагови на 3-4 жица мислам ми се јавува еден звук неубав, и пљус последната жица(најтанката) не ми фајча убо на магнето.
Е сеа ја пошо си ја користам само за дрнкање подома арна ми е:pipi:
Хахаха ти стварно си чепкал кај што не треба... :) ако си од скопје кај гино ке ја однесеш ке ти ја стегне ке ти ја напрај за 500 денари ( ако е сетапот у прашање )
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.589
Хахаха ти стварно си чепкал кај што не треба... :) ако си од скопје кај гино ке ја однесеш ке ти ја стегне ке ти ја напрај за 500 денари ( ако е сетапот у прашање )
А бе ваљда до сетапот е :) Оти ко ја купив, жиците по дефолт ги местели повисоко, и ко ја фатив од гитаристов од Нон Стоп гитарата гледам жиците малтене залепени за вратот, и каде каде полесно ми беше на незе, и ми вика има на интернет туторијали ако ми фајча акало да пробам да ги симнам, и јас се исилив, ама изгледа не ми фајчаше :) А за ова кај Гино, фала за инфово, не знаев дека е толку ефтино, прва прилика ко че одам Скопје че ја однесам, само тогаш че те прашам подетално да ми кажиш кај се најдува.

П.С
Дај бе кажи некој тип како да научам убо соло да свирам :) Ми се меша прстинава :) Дај кажи некој сола од песни, ко за почетник да си ги вежбам, некој што се убај за тренинг на прстите што можат да ми се опуштат.
И немој да ми речиш скали да учам, знам дека мора, ама дури некој не ми покажи асолно не можам да се снајдам од интернет оние сликине, така да држисе до некој песни, со поспори сола, за да можам по слух да си ги фатам. Пошо и по слух свирам:smir:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
А бе ваљда до сетапот е :) Оти ко ја купив, жиците по дефолт ги местели повисоко, и ко ја фатив од гитаристов од Нон Стоп гитарата гледам жиците малтене залепени за вратот, и каде каде полесно ми беше на незе, и ми вика има на интернет туторијали ако ми фајча акало да пробам да ги симнам, и јас се исилив, ама изгледа не ми фајчаше :) А за ова кај Гино, фала за инфово, не знаев дека е толку ефтино, прва прилика ко че одам Скопје че ја однесам, само тогаш че те прашам подетално да ми кажиш кај се најдува.

П.С
Дај бе кажи некој тип како да научам убо соло да свирам :) Ми се меша прстинава :) Дај кажи некој сола од песни, ко за почетник да си ги вежбам, некој што се убај за тренинг на прстите што можат да ми се опуштат.
И немој да ми речиш скали да учам, знам дека мора, ама дури некој не ми покажи асолно не можам да се снајдам од интернет оние сликине, така да држисе до некој песни, со поспори сола, за да можам по слух да си ги фатам. Пошо и по слух свирам:smir:
Зависи колку време свириш, дали знаеш некои техники у свирење, прецизност на прсти, позицијата за шред, држењето на левата и на десната рака и тако даље. Можеш да го пробаш солото од Хотел Калифорниа. Немав некои потешкотии со него после 3 месеца свирење ка шо памтим :)
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.589
Зависи колку време свириш, дали знаеш некои техники у свирење, прецизност на прсти, позицијата за шред, држењето на левата и на десната рака и тако даље. Можеш да го пробаш солото од Хотел Калифорниа. Немав некои потешкотии со него после 3 месеца свирење ка шо памтим :)
Го знам него :) Од акустичната верзија ама, дај друго :) свирам бааги време,претежно ритам, ама ти викам по слух, не знам некој техники, и не знам колку правилно ги држам позицииве.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Го знам него :) Од акустичната верзија ама, дај друго :) свирам бааги време,претежно ритам, ама ти викам по слух, не знам некој техники, и не знам колку правилно ги држам позицииве.
Stairway to Heaven :) Ќе ги сфатиш и пентатониките


Btw, мора да научиш прво основни Major скали и Pentatonics, после треба да научиш Alternative Picking, левата рака да ја држиш паралелно со прагот на гитарата и со десната рака да ги пригушуваш жиците кога ќе биде потребно, прстите да бидат што поблиску до вратот, и гледај малиот прст да не ти се дига у вис многу :) И шред позиции на прстите да ги извежбаш (1-2-4, 1-3-4, 1-4-3 и тако даље (=
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
една од моите животни желби е да научам да свирам на гитара :)
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
сакам електрична гитара бела боја, сакам акустична но електрична повеќе!
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Незнам колку сваќаш ама звукот што е произведен е од појачалото 90%, тоа го зборам. Гитарата не ти го дефинира звукот , тие 10% од звукот се на пример разликите помеѓу Фендерки и Џипсонки , Фендерот има некој пошуплив звук а Џипсонот поакустичен звук. Ама тоа е мала занемарлива ствар , со дисторзија ќе се изедначат .
Е сега гитара Behringer + Mesa/Boogie Lonestar ќе има убав звук , нели.
А Fender Telecaster + Behringer појачало ќе има лош звук.
Не зборам за дефектна гитара него за гитара од „пониска класа“ .
Абе види не е баш така, ја свирам со Сквеер страт на Влад 60W појачало, и звучи предобро, ама ко го чув појачалово со Gibson Les Paul... си реков да ти еб*м сквеерот да ти наеб*м :)))
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
А Сквеер има некаде у Мк шо се продава на ново???
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Да бе... Цики во ГТЦ, во Мими музика имаш. Иначе овие од мими се копиљаци невидени. Нити услужни нити грам мозок имаат. Идиоти. Ја си земав гитара од таму и поише не им идам. Говнарија тешка.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Да бе... Цики во ГТЦ, во Мими музика имаш. Иначе овие од мими се копиљаци невидени. Нити услужни нити грам мозок имаат. Идиоти. Ја си земав гитара од таму и поише не им идам. Говнарија тешка.
а шо цена е ??Мјузик Сторе се 150 евра,али ако си порачиш то е како мачка у вреќа :)) незнаеш шо може да ти стигне...А така :)) у живо ќе си ја испробам :)) Кај Цики Шо Цена се?



Ова го сакам...ако не е премногу
Ова да го свириш прво треба да си цар на обична
 

Kajgana Shop

На врв Bottom