Каква гитара сакате да имате + општо за гитарите

која марка ви е омилена?

  • ESP

    Гласови: 10 3,8%
  • Gibson

    Гласови: 74 28,0%
  • Fender

    Гласови: 59 22,3%
  • Ibanez

    Гласови: 34 12,9%
  • Jackson

    Гласови: 25 9,5%
  • Kramer

    Гласови: 2 0,8%
  • BC Rich

    Гласови: 11 4,2%
  • Dean

    Гласови: 3 1,1%
  • Yamaha

    Гласови: 33 12,5%
  • Друго

    Гласови: 13 4,9%

  • Вкупно гласачи
    264
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
немој од смешко...што и да правиш немој од таму. Другар мој зема од таму...едвај дочека да му стигне другиот бас што го порача. Крив врат, никаква електроника и тапа штимери. Недела дена беше басот кај мене да го средувам. Успеав се да средам ама вратот не се исправуваше...плус штрафот внатре многу рѓосан, па и грешна големина на тоа клучот му дале.

Е сеа си зема од Ibanez GSR 200 мислам дека беше и Marshall MB-30. Басот е одличен, кај нас мислам дека Ибанез можеш во Артист да најдеш. Појачалото не е нешто посебно...бааѓи гласно е, што од него што ради активниот бас. Друг модел што можеш да побараш е ESP - B50 во Цики у ГТЦ или некој Squier. Ако зимаш Squier имај на ум да биде или Affinity или Standard серија. Сите овие се преку 250 евра, арно ама натака нема да ти треба да земаш нов бас доколку сакаш да добиеш нешто подобро, само мењаш магнети и електроника и во краен случај штимери (во зависност од тоа како држат штим првичните).

Ова ипак ти е зборење у празно зашто побитно ти е појачало добро да имаш (не е баш интересно да треба да купиш 2 појачала у период од година/две). Кај нас баш и немаш од ништо посебно избор. Behringer (во Артист ги има) се добри ради јаката заштита што ја имаат па луѓе викаат дека тешко цркаат...арно ама ептен се безвезе коа станува збор за тон. Исто можеш и Fender Rumble (во Мими) али дефинитивно најдобро би ти било Roland Cube ама тој па е ептен скап за почетник.

ПС: Знам забегав од тема...ама може ќе му се најде на некој.
Не забега таман си,ради то шо од постов извадов заклучок/ци :) . Според мене најдобра опција ми е Цики во ГТЦ ради то шо се познавам со продавачот и мислам дека нема да ми шитне нешто колку да продаде роба,освен ако стварно сака да ми шитне и да ми ги земе парите,но како и да е,повеќе од 200еу не планирам да дадам ради тоа што сум апла почетник,т.е. не ни имам почнато да свирам,во моментов имам само пуста желба и восхит кон бас гитара(не знам,можда ми е филм).Ајде здравје најбитно,па во меѓувреме дур да донесам правилна одлука и подсоберам кеш,ќе се консултираме меѓусебно на форумов :smir:

Да ти кажам право незнам, ќе се распрашам .Како и да е ептен почетнички , не многу квалитетни ама сепак солидни, имаш во Смешко во ГТЦ ако си од Скопје.
Не сум од Ск ама како и да е ко ќе се решам да земам ќе ги расшетам сите можни продавници што ги знам: Мими и комшиите во Капиштец,Артист кај универзална,Цики во ГТЦ и околу наоколу.....:smir:
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Не забега таман си,ради то шо од постов извадов заклучок/ци :) . Според мене најдобра опција ми е Цики во ГТЦ ради то шо се познавам со продавачот и мислам дека нема да ми шитне нешто колку да продаде роба,освен ако стварно сака да ми шитне и да ми ги земе парите,но како и да е,повеќе од 200еу не планирам да дадам ради тоа што сум апла почетник,т.е. не ни имам почнато да свирам,во моментов имам само пуста желба и восхит кон бас гитара(не знам,можда ми е филм).Ајде здравје најбитно,па во меѓувреме дур да донесам правилна одлука и подсоберам кеш,ќе се консултираме меѓусебно на форумов :smir:
:
Scofield ima Epifone ,Ibanez ili Dean Acustic-Electric kombinacija za pocetnici so pojacalo,torba,stimer,rezervni zici itn. na www.musiciansfriend.com za 200 US pobaraj kaj nas bi trebalo da e nekade okolu 200 evra.

http://guitars.musiciansfriend.com/navigation/value-package-acoustic-electric-guitars?N=100001+330618
Mislam deka ti e najdobra varijanta za pocetnik
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Scofield ima Epifone ,Ibanez ili Dean Acustic-Electric kombinacija za pocetnici so pojacalo,torba,stimer,rezervni zici itn. na www.musiciansfriend.com za 200 US pobaraj kaj nas bi trebalo da e nekade okolu 200 evra.

http://guitars.musiciansfriend.com/navigation/value-package-acoustic-electric-guitars?N=100001+330618
Mislam deka ti e najdobra varijanta za pocetnik
Овие од линков ко да не се басови,или мене така ми се чини :kesa:
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Ne se .ti sakas na Bas Gitara da pocnes da ucis?
Да бе,си напишав погоре фино лепо.Како што гласи темата,сакам да имам Фендер Џез Бас (желба),а понатаму барав консултации за почетнички бас,ко шо видов на страницава шо ми ја даде има доста евтинки,ама тоа е за таму некаде,а за кај нас цениве појма неам како се движат :smir:
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Ја идиот не видов дека има Фендер гласав за друго.Инаку сакам Фендер Стратокастер Делукс по можност ХСС(со хамбукери)
 
Член од
10 јули 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0

Дали знае некој каде има копија од ваква гитара (на изглед)? Знам видов еднаш во Карпош имаше во една продавница ама ја затворија :(
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809

Дали знае некој каде има копија од ваква гитара (на изглед)? Знам видов еднаш во Карпош имаше во една продавница ама ја затворија :(

www.musicstore.de <---------- На линков моеш да најдеш милијарди копии...Има Jack&Danny за 200 евра негде отприлика Паули, исто имаш и Epiphone(подмарка на Gibson) негде 400 евра отприлика..како што е Squier на Fender...
 
П

Паган-др

Гостин
Кастм мејд (зошто нема онака) електрична за леваци. :)
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Некој да не знае случајно која е таа нова продавница..негде у центар била за музички инструменти, имало оригинали Gibson, Epiphone и тако даље...сеа ми кажуваат на мсн ?
 
Г

Господ

Гостин
Дали знае некој каде има копија од ваква гитара (на изглед)? Знам видов еднаш во Карпош имаше во една продавница ама ја затворија :(

Mi rekoa deka karsi ramstor otvorile Guitar shop ja bas se mislam da naminam nekoj den da vidam ceni ova ona inace
sakam Dean RC-7 sig model na Rusty Cooley
mislam,deckoto za nea ima receno
"This guitar is the Lamborghini of 7 strings"


sea ne mora taa grafika da e ali toj model mora :vozbud::vozbud::vozbud:
inace ke treba i dobar diler da najdam poso retki se Dean u zemjava:toe:
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
јас имам фендер и задоволен сум но и гибсон не е лоша :):vozbud:
 

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
Sakam BC RICH a imam edno gitarce fender square
 

Kajgana Shop

На врв Bottom