Регистрирање на фирма?

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Sto se desava vo vakov slucaj ako najdam nekoj koj sto e vece vraboten da mi pomaga vo ducanot edno 4 -5 sati dali i nego treba da go osiguram ?? Ednas e vece osiguran ova prasuvam za inspekcii da ne me zezaat
Ти многу си се исплашил од инспекции :)
Само да не го фатат како работи, а и да го фатат треба да се извади, брат, братучед ти е ти покажува нешто за работата, ќе си докаже дека е вработен и немаш никаква казна. Мислам за фризерски салон стануваше збор твоево, па ти покажува најнова фризура итн. Е сега по втор пат ако го фатат ќе си имаш проблем. Ова се случува само ако некој те наклевети, инаку во никој случај. Нека иде после 3 по пладне, кога си идат инспекторите по дома и не се на терен. Плус и си преку проект за самовработување, никој не ве задева, не се плаши до толку :)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Ти многу си се исплашил од инспекции :)
Само да не го фатат како работи, а и да го фатат треба да се извади, брат, братучед ти е ти покажува нешто за работата, ќе си докаже дека е вработен и немаш никаква казна. Мислам за фризерски салон стануваше збор твоево, па ти покажува најнова фризура итн. Е сега по втор пат ако го фатат ќе си имаш проблем. Ова се случува само ако некој те наклевети, инаку во никој случај. Нека иде после 3 по пладне, кога си идат инспекторите по дома и не се на терен. Плус и си преку проект за самовработување, никој не ве задева, не се плаши до толку :)

Ne se plasam jas od inspektori se plasam od onie 2000-3000 eura kazna:P
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ne se plasam jas od inspektori se plasam od onie 2000-3000 eura kazna:P
Треба само да си снаодлив, а не да се здрвуваш као кој знае кој ти влага у канцеларија барак обама. Тие се митаџии смрдени, од нив немој да се плашиш :)
 
R

Rigel Kent

Гостин
Прашај го сметководителот дали може да те пријави на 2 часа неделно, така месечно ќе минеш по 1000денари за севкупни трошоци. Доколку фирмата веќе не прави фактури, тоа ти е како форма за мирување.
Ne postoi osiguruvanje ba 2 casa nedelno , postoi skrateno (pola rabotno vreme) i celosno rabotno vreme . Za pola rabotno vreme minimum plata i pridonesi e okolu 6000 den a na celo rabotno vreme e okolu 12000 (brojkite se zaokruzeni) :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ne postoi osiguruvanje ba 2 casa nedelno , postoi skrateno (pola rabotno vreme) i celosno rabotno vreme . Za pola rabotno vreme minimum plata i pridonesi e okolu 6000 den a na celo rabotno vreme e okolu 12000 (brojkite se zaokruzeni) :)
Постои :)
Имаш 2 часа неделно да се пријавиш вкупно заокружено ти е околу 1000денари да поминеш месечно :)
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Добро вечер!
Епа вака работам како Вулканизер во Странство веќе 3 години пракса ама без диплома.

Сакам да знам дали можам да отворам фирма за Вулканизер кај нас во Македонија без диплома?
Исто така сакам да вршам сервис на коли , масло,филтери едно друго да менувам.
и истотака ме занима који се ттрошковите за таква фирма?

Поздрав
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
здраво форумџии.

Добра тема, интересна дискусија.

Како и да е... дали може да се изготви план т.е. "толку и толку чекори до вашата прва фирма". Секој бизнис план се темели врз основа на трошоците и приходите. Отварањето фирма е трошок кој мора да биде вкалкулиран во самиот почетокот како фиксен и еднократен,како и за нејзиното затварање. Тука се: од пенкалца,печати,принтер,компјутер.фискална, биро...па се до фирмарини.сметководители,плати,даноци и слично.

Знам дека се работи за.мнг различни дејности но сепак има мнг основни работи кои би можеле да бидат вкалкулирани. Па потоа се останато да се додаде. Пример јас појма немав дека ќе треба да плакам сметка за тв а.ни тв да неам у фирма. Или пак дека во ск јадеш лепенка од обезведување т.е. класика рекет. Навидум смешни работи али нивниот збир знае и те како да ви ги помати сметките, особено ако имате броени пари а и бизнисот не цвета баш. А тек коа би сакале да го.затворите... правец у бардовци.

Осбен форумчево постои ли друго место каде на културен начин би имале достапност до сите тие информации.

Благодарам
 
P

Princ

Гостин
За регистрирање и тековно работење задолжителни трошоци ти се:
регистрација
фирмарина
радиодифузија
годишна сметка/сметководство

Регистрацијата на фирмата зависи дали сам ќе ја направиш или друг ќе ти брка работа, фирмарината е 7000 годишно мислам, радиодифузија 190 денари месечно, и сметководството зависи, може од 2000 денари месечно па нагоре (2000 ако скоро ич немаш работа).

До затварање уште немам стигнато со мојата (и се надевам никогаш нема да стигнам) така да не ги знам тие трошоци.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
За регистрирање и тековно работење задолжителни трошоци ти се:
регистрација
фирмарина
радиодифузија
годишна сметка/сметководство

Регистрацијата на фирмата зависи дали сам ќе ја направиш или друг ќе ти брка работа, фирмарината е 7000 годишно мислам, радиодифузија 190 денари месечно, и сметководството зависи, може од 2000 денари месечно па нагоре (2000 ако скоро ич немаш работа).

До затварање уште немам стигнато со мојата (и се надевам никогаш нема да стигнам) така да не ги знам тие трошоци.
..ако си чист према сите и државата , сам си ја затвараш во Централен Регистар со некоја мала такса, ако не си баш сигурен , а опасно скапо е да лажеш, дека си расчистил се....бараш од Судот да те "затвори" , тоа ќе те чини како ќе процени судијата од 25.000 па нагоре:)...обично не повеќе од 50.000 за фирми на смртници :)
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Изготвувањето на документите за основање се врши бесплатно во ЦР така да нема потреба да се плаќа некој да ти ја брка работата,такса на ЦР за регистрирање на ДООЕЛ/ДОО е 2399,00 (1199,00 за студенти). Или 2244,00 (250,00 за студенти) ако се поднесуваат документите online преку crm.com.mk
--- надополнето: 18 октомври 2012 во 15:24 ---
За ликвидација на фирма постапката е малце подолга и се одвива во две фази

I фаза Ликвидација
-Уверение од Управа за јавни приходи – доказ дека се подмирени сите давачки.
-Потврда од Банка за состојба на жиро сметка
-Одлука за престанок со работа на друштвото-потпишана од основачите
-Одлука за разрешување на управител и именување на ликвидатор-потпишана од основачите
-Изјава заверена на нотар (дека нема отворено други жиро-сметки во ниту една банка на територија на РМ);
-ПП образец
-ППЗ образец
-Уплата од 1.603,00 ден. и плус 200,00 денари доколку има скратен назив кој се става во ликвидација
По добивање на решението,треба да поминат 7 дена па се оди со објава на ликвидацијата на веб страната на Централен Регистар со пополнување на пријава и уплата од 604,00 ден.
По истекот на 30 дена се пристапува кон 2 фаза ликвидација

II фаза Ликвидација-бришење


-Уверение од Управа за јавни приходи – доказ дека се подмирени сите давачки.
- Потврда од Банка за состојба на жиро сметка
-Одлука за одобрување на работата на ликвидаторот,извештај за работа и годишна сметка -потпишана од основачите
-Одлука за бришење на друштвото -потпишана од основачите
-Извештај дека во претходната година друштвото не работело и во текот на ликвидационата постапка немало никакви деловни трансакции.Во текот на постапката за ликвидација немало уплати,исплати на средства од сметка ниту вработувања на работници-Изјава дека нема отворено жиро-сметка во друга банка- од Ликвидаторот, заверена на нотар
- ПБ образец
-Уплата од 1.302 ден
-Добтоволна ликвидација 500,00 ден.
-Изјава заверена на нотар (дека нема отворено други жиро-сметки во ниту една банка на територија на РМ);
-Кон втората фаза се приложува и пропратно писмо за поднесена завршна пресметка за 2010 година
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Dobro za fiskalizacija dali e podobro da platis 6500 na Akcent kompjuteri i da ne odis vao Stip tie da ti go fiskalizirat ili se povece isplati da otides vo Stip i da prijdes poevtino ( sto e poevtino kupiv fiskalna i sega se mislam sto ce bide poevtino) ??
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
А да ве прашам вака.Дали регистрирано здружение на граѓани може да врши издавачка дејност,да издава списание да речеме??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom