Анте Готовина и Младен Маркач ослободени-Хрватска на нозе!

Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Браво за одлуката!

Тие генерали ја бранеа Хрватска од желбата на Милошевиќ за создавање на Голема Србија.
На Србите кои живееја во Хрватска им беше понудена автономија,Милошевиќ одби,сакаше да откине дел,стигна до Задар,Дубровник,овие генерали не дозволија,секоја чест!
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
[quote="Велешанец, post: 5460069, member: 45769
Еее ЕВРОПО, зар го заборави ова?! Срамота![/quote]
136 000 се вратиле назад после војната.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
[quote="Велешанец, post: 5460069, member: 45769
Еее ЕВРОПО, зар го заборави ова?! Срамота!
136 000 се вратиле назад после војната.[/quote]
Кој ти ја кажа таа статистика?Хрватската влада?Во Далмација живееја еден куп Срби, а отиди денес да видиш колку живеат и колку се вратија.Се вратија само старците и добија камења и закани ништо повеќе.Јас не оправдувам ниедна страна, не сум ни на српска ни на хрватска страна, затоа што преку глава ми е веќе белци да се тепаат и убиваат меѓу себе, и онака веќе не снемува од планетата земја, а уште се и убиваме меѓу себе..Само кажувам реална состојба на терен.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
[quote="Велешанец, post: 5460069, member: 45769
Еее ЕВРОПО, зар го заборави ова?! Срамота!
136 000 се вратиле назад после војната.[/quote]
И да е вака, од 300 000, се вратиле 136, да не збориме што ти е бројкава за никаде.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Точно зборува човекот!
Многу од нив се вратени ,бидеји им се доделуваа станови на повратниците!
Србите, дел од нив,за време на војната беа грубо изманипулирани од своите од Србите,требаа да знаат дека никој не поклонува парче држава за да задоволи нечиј апетит..за да се спои со друга држава!
Имаше и Срби кои војуваа на Хрватска страна,ни тоа не го знаете,кои не сакаа да бидат дел од некој план .
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Точно зборува човекот!
Многу од нив се вратени ,бидеји им се доделуваа станови на повратниците!
Србите, дел од нив,за време на војната беа грубо изманипулирани од своите од Србите,требаа да знаат дека никој не поклонува парче држава за да задоволи нечиј апетит..за да се спои со друга држава!
Имаше и Срби кои војуваа на Хрватска страна,ни тоа не го знаете,кои не сакаа да бидат дел од некој план .
Се враќаа на кратко, продаваа станови, куќи , имоти и пак се вратија да живеат во Србија поради страв од одмазда.Многу од нив беа пречекани со камњеа, заканување и останати работи.Ако многу од Србите се вратија и живеат денес таму тие ќе се голем и влијателен фактор, а не се реално.Значи јас не зазимам никаква страна, туку кажувам само реална состојба.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
136 000 се вратиле назад после војната.
Кој ти ја кажа таа статистика?Хрватската влада?Во Далмација живееја еден куп Срби, а отиди денес да видиш колку живеат и колку се вратија.Се вратија само старците и добија камења и закани ништо повеќе.Јас не оправдувам ниедна страна, не сум ни на српска ни на хрватска страна, затоа што преку глава ми е веќе белци да се тепаат и убиваат меѓу себе, и онака веќе не снемува од планетата земја, а уште се и убиваме меѓу себе..Само кажувам реална состојба на терен.[/quote]
Ова е официјален податок, Србите тврдат дека се вратени 60 - 70 000. Значи не се вратени само старци, има општини каде и денес се мнозинство.
http://www.snv.hr/vijesti/asimilacija-je-najveca-opasnost-za-srbe-u-hrvatskoj/
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Се враќаа на кратко, продаваа станови, куќи , имоти и пак се вратија да живеат во Србија поради страв од одмазда.Многу од нив беа пречекани со камњеа, заканување и останати работи.Ако многу од Србите се вратија и живеат денес таму тие ќе се голем и влијателен фактор, а не се реално.Значи јас не зазимам никаква страна, туку кажувам само реална состојба.
Не обвинувам никого дека зазема страна,но реалната страна е малку поинаква од она што ни се прикажуваше долго овде,во Македонија!Просрпските медиуми го направија своето.

Како не се влијателен фактор, кога Србите во Хрватска се дел од власта?!

I
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Не ми е криво зошто ги пуштиле, криво ми е што Јохан го затворија. Ако Јохан убил 10, овие убиле 10,000!

Ахх што ми е мило да ги мавне едно цунами ебанине низоземци па овде да ми амалат за 100 денари на ден!
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Прашањето е со каква позадина или намера...да го прекинат зближувањето на две земји, да покажат кој е кој, да наградат некого за ‘успешниот референдум‘...
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.298
Поени од реакции
5.369
Браво , се задоволи правдата , хероите на Хрватска повторно на слобода.
Потврда дека борбата на хрватскиот народ била праведна , одбранбена.
Не беа хрватите тие кои ја нападнаа Србија , туку Србија ја нападна Хрватска.

Кој се србите да одлучуваат кој народ смее да стане независен а кој не.

Зошто тие имаа право да се мешат од Словенија до Македонија.

Југославија не беше Србија.

Србија имаше право на Југославија , колку и Хрватска.

Србите откинаа еден дел на Хрватска и прогласија Република Српска Крајина.

Зошто ?

Што им направија хрватите за тие да бараат отцепување ? Кои права им беа загрозени?

Зошто србите го гранатираа Загреб , при што убија цивили.

Велите дека 150.000 - 200.000 срби биле избркани од своите домови.
Јас не би рекол дека тие се избркани , туку дека заминале после поразот.
Голем дел од нив војувале против хрватите , и знаеле дека после поразот , нема веќе што да останат таму.

Фрањо Туџман пред да започне операцијата Олуја ги молеше србите кои немаат прљави раце со хрватска крв да останат во Хрватска и дека ќе бидат интегрирани во Хрватска , почитувајќи ги сите нивни права.

Но Србија нели како и секогаш , не сака преговори , не сака со дијалог да ги реши проблемите , и тогаш кога веќе не разбираа од зборови , се премина во воена акција.

Акцијата била многу чиста , прецизна , за многу брзо време се средија сепаратистите , и Хрватска повторно ги врати назад границите кои и припаѓаа , и кои не заслужуваше да ги изгуби по никоја основа. Тие понудија мирно решение , но не беше прифатено , понудија почитување на правата на србите , кои никогаш не беа прекршени.

Знаете што велам јас , Милошевиќ треба да добие по еден споменик во Загреб и Приштина. (онака логички)
Ни Клинтон , ни Германија , ни УЧК ни ХВ ... туку Милошевиќ со дружината е човекот кој ја направи Косово република , и што ја направи Хрватска ваква каква што е денес , целовита и со решени проблеми со србите.

Честито Хрватска ! хероите се назад.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
428
Поени од реакции
519
Тоа што го правеа србите во Хрватска е исто со она што го правеа косоварите кај нас само во многу помала верзија, шаблонот беше ист.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.351

Еее ЕВРОПО, зар го заборави ова?! Срамота!
Им дојде некој на овие дома и ги отера на клоци или самите избегаа 1-3 дена пред да влезе хрватската војска ?
Ако е второто, овде не се работи за никаков воен злостор.Цела документација на РСК говори за планска евакуација на цивилното население во случај на воени дејствија.Ако се водиме по логиката на оваа тужба,секоја војна е воено злосторство затоа што има избеглици.
Целата тужба против Готовина беше фарса......
Еден од темелите на тужбата беше прекумерното гранатирање на Книн,град кој 90% беше нечепнат и 90% од зградите неоштетени.Овој дел е смешен,да не е трагичен.
Најголем дел од воените злосторства се случија во периодот после Олујата и тоа најчесто како индивидуални чинови на одмазда - во време кога Готовина води воени операции во БиХ.После Олујата не се запре, ХВ продолжи и во Босна......Бања Лука на пример беше на артилериски домет.
Готовина води еден сектор од операциите,тој во кој што цивилните жртви се сведени на минимум додека во другиот каде што се случуваат срањата,генералот Стипетиќ мислам дека беше,кој е одговорен за тој сектор не е обвинет и има направено спогодба за сведочење.
Во тужбата се товарат генералите дека се здружиле да направат воено злосторство и дека акцијата била заедничко злосторничко здружување.Акцијата е признаена како легитимна.Сами си мочаат во уста со овој дел од тужбата,од една страна ја признаваат за легитимна акцијата,а од друга велат дека е здружен злосторнички потхват.
Судијата што ја донесе првата пресуда,на него сите пресуди до сега му се или поништени или драстично намалени.
Хашкиот суд е комедија,како прво што дозволи и да се дигне тужба против конкретно овие генерали.Ниту оваа пресуда,ниту една друга не ми значи ништо.Овој суд е целиот комедија......а ниту целиов овој случај не е поразличен.

На сите срби од крајина им е доделена амнестија и куќите им се изградени.Во мешаните средини,како кај нас испобутани се по полиција и администрација.......сите бивши српски војници сега се хрватски полицајци.2 министри во сегашната влада се Срби.....иако Србите се можеби и помалку од 4%.
Тоа што и ден денес дел од нив не ја признаваат Хрватска и не сакаат од тие причини да се вратат - тоа е друга работа.Или на другите што им се уарнија Белград и Војводина и не им се враќа во дупка каква што е внатрешноста на Далмација (нешто налик на Мариово,права пустелија е тој регион).
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.351
Тие понудија мирно решение , но не беше прифатено , понудија почитување на правата на србите , кои никогаш не беа прекршени.

.
И тој дел го заборавив.Понуден им е на србите и на хрватите планот Z4.Според тој план србите во Хрватска би добиле држава во држава,Туѓман неволно го прифати прод амерички притисок - РСК подбуцната од Милошевиќ го одби.
Србите тој план неколку пати го одбиваат,последен пат вечерта пред Олуја мислам.Нивното одбивање дури и да се преговара и да го разгледаат планот е зелено светсло за Олиуја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom