Пазарете се тука!

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Да на mobilnisvet гледав. Стварно добра страна. Можеш да се информираш како се движат цените а и да видиш каде е најевтино и од тамо да си го купиш. Штета што кај нас нема таква страна.
Од telefoni.com.mk се потрудиле но или нема цена, или има цена од една мобилара.

Најчудно е тоа што некои мобилни имаат исти цени и кај нас и во Србија, но некои се бајаги поскапи. А и која конкуренција си се и Германос,Тмобиле,Космофон,Импулс,2бе(новото) кога исти цени имаат.
Срамота.

Necro, точно е дека секој треба да си го цени својот труд, но треба да се цени и според условите па пазарот. 2000-3000 евра за декодирање некако многу ми се. Колку што знам декодирањето е чисто софтверска работа, така да сите пари идат во чист ќар. (или пак можеби се лажам, па треба и некоја хардверска модификација? - поправиме ако грешам)
И јас мислам баш така.. декодирањето е поприлично софтверска работа.. и мислам дека некогаш малку претеруваат со цената за декодирање.. Инаку за цени кај нас нема баш некоја реална конкуренција и доста е скапо. А и новиов веб сајт телефони.. нема воопшто ни одблиску толку информации како што има на мобилнисвет. :pardon:
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Пошто декодирањето е софтверска работа, ај да ве видам сами декодирајте ако сте мужи. BB5 едино има хардверско сечење на некои водови, ама може и без тоа да се прави.
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
Се зависи од цената. Ако земам кодиран н95 за 100 до 150 евра тогаш и би доплатил 50 за декодирање. Но ако цената на кодираниот н95 е 300евра тогаш 50 евра за декодирање се многу.

Кои се цените на кодираните телефони?
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
зависи... во германија се и по 1 евро :D

некогаш кодираните се и поскапи од недекодираните, најчесто телефоните се кодираат за операторот да се заштити на некој начин - т.е. да знае дека тој телефон ќе се користи само на нивна картичка, и не - не е лесно да се декодираат телефони, најчесто бесплатни солуции излагаат одкако телефонот ќе излезе од мода или пак ако е неатрактивен модел.

од 10 телефони барем 2-3имаат големи шанси да паднат софтверски.

позаштитените платформи еве како што напомена димитарц - треба да се сечат тест поинти, еве ко за пример ќе ја земеме нокиа Н73


малце посилно притисни на тест поинтот и освен дисплејот,маската и микрофончињата/звичничињата - ништо друго на телефонов нема да вреди, освен тоа бб5 боксот - е околу 300/350 до 400 евра, зависи до кога сакаш супорт.
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
Епа тогаш купувам кодиран н95 од Германија и тоа десет пати поскапо, односно за 10 евра. И давам за декодирање 100 евра. :vozbud:

Изгледа треба да се помириме со реалноста, мал пазар - се поскапо.
Во Србија изгледа многу повеке мобилни декодираат па им се може да имаат пониски цени.

Некро, имаш ли некој ценовник за мобилни што продаваш нови или половни?
Барам некој до 50-60 евра за поклон. Така по женски мобилен.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
178
Поени од реакции
5
tocno e toa deka kaj nas cenite se mnogu povisoki i se bezveza za razlika od drugi drzavi u srbija eden drugar od vip zema n95 kodirana za 200 evra a inaku za kaj nas t-mobile,impuls,germanos,cosmofon,2be stvarno imaat visoki ceni ama poprvo bi kupil telefon od kaj niv nego od nekoja privatna mobilara
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Што им фали на приватните мобилари,стереотипен човеку?!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Пиши цена, ако има некој заинтересиран ќе ти пише порака.

Ко јавен повик за тендер да објавуваш у курац.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.053
Поени од реакции
744
decki sakam da zemam nokia 6120 ili nova ili malku koristena ama da e vo dobra sostojba... moze da mi kazete koja e najniska cena po koja nekoj bi mozel da mi ja nabavi? poz
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Prodavam Nokia 6131, super niska cena. Pisete poraka za dogovor
супер ниска цена за мене е 2000 денари, се разбира доколку се е во ред со телефонот и има педигре т.е. документи.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
супер ниска цена за мене е 2000 денари, се разбира доколку се е во ред со телефонот и има педигре т.е. документи.
така е некро супер ниска цена се слагам дека е 2000-2500 ама 70 евра не ќе да е :vozbud:
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Продавам п990и,донесен е од швајцарија,со оранж софтвер,си работи нормално на наша картица,било која нали,користен,му фали само стапчето.
Ептен е итно,значи до утре најкасно,иначе за цена,до кај 150 евричи нека иде.Пошо ми е хитно,ке остаам телефон,кој е заинтересиран,нек се јави-075289392
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Продавам п990и,донесен е од швајцарија,со оранж софтвер,си работи нормално на наша картица,било која нали,користен,му фали само стапчето.
Ептен е итно,значи до утре најкасно,иначе за цена,до кај 150 евричи нека иде.Пошо ми е хитно,ке остаам телефон,кој е заинтересиран,нек се јави-075289392
 

Kajgana Shop

На врв Bottom