Легализација на инцест

  • Креатор на темата NikolaMKD91
  • Време на започнување
O

Orion.

Гостин
Не би се сложиле сите дека хомосексуалноста не е болест и под кои услови е тргната од листата на ДСМ :)
Многу работи се скриени во цела таа листа, не е ништо толку црно и бело.

Релевантните доктори и научници, прво работат за пари. Ако добијат доволно пари, да кажат дека хомосексуалноста е болест, демек нема да кажат?

Хомосексуалноста е пореметување во сексуалниот нагон, исто како инцестот, исто како мастурбирањето, фетишизмот и ред други работи ;) Официјално тоа, според АПА.

Имено, дури најрелевантните доктори и научници (АПА, де) за инцест во најновиот ДСМ 4 - ТР го спомнуваат само инцестот родител-дете, односно за деца под 18 години. Некако, слабо стојат со проучувањето и дијагностицирањето на возрасните кои своеволно имаат инцестоидни односи.
Јас знам дека хомосексуалноста не се води како болест. Зашто е тоа така не знам, не сум се заинтересирал да истражам затоа што не ме интересира, веројатно докторите знаат поише од мене. Од друга страна има широк дијапазон на терапии кои се адекватни токму за другите горенаведени ментални пореметувања. Значи тие луѓе се болни, потребна им е поддршка(не во тоа што го прават) и соодветна терапија.

Јас не гледам разлика меѓу шизофренија од една страна и сексуален нагон кој својата мајка од друга страна.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Ти очигледно имаш некој сериозен проблем.
Двоен аршин е, ако јас бидам повредена?!
Жити се!

Моите примери се добри, ти си неспособен да направиш паралела.
Убаво те прашав, дали ќе бидеш повреден ако жена ти се онади со друг? Ќе бидеш, нормално. Ама не ти текнува закон против тоа да правиш, нели?
Што се однесува до атеизмот, има доста психолози кои сметаат и дека релијата е доста позитивна и потребна работа во животот на човекот, а и односот према Господ (Алах, Исус, набројнекој) зависи од примарниот однос родител-дете. Тоа што ти не си прочитал, не значи дека не постои.

Јас убаво ти кажав. Повредена сум што моите јадат месо бе. Јас го сметам животот на телето за свет. Па сеуште комуницирам со нив, живеам со нив, ама не јадам месо со нив. За мене најголем грев можен е да убиеш некое суштество, и да го изедеш.

НИВНОТО ПРАВО Е ДА ЖИВЕАТ ОНАКА КАКО ШТО САКААТ.

МОЕ ПРАВО Е ДАЛИ ЌЕ ГО ПРИФАТАМ ТОА ИЛИ НЕ.

Ако се ебаваат меѓу себе, НИВНО ПРАВО.
Дали ќе го одржам МОЈОТ контакт со нив, МОЕ ПРАВО.
НИКОЈ не мора да живее според МОИ ПРАВИЛА. Ниту јас според НЕЧИИ туѓи.

И ти нема да ми кажеш на што јас можам да одговарам. А твојот памет се гледа, прости примери не успеваш да разбереш, скраја да е нешто посложено.
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 16:00 ---
И откако твојот ,,мнозинството,, аргумент пропадна, сега ќе го правдаме атеизмот.
Паралелата е важна, ама толку успеваш ти да разбереш.
Еве, продолжуваш со лицемерието и двојните аршини.
За каков избор ми збориш? Зошто избор? Зошто избор дали да го одржиш контактот со нив? Па нели тоа е нивно право, НЕЛИ ТОА ЗА ТЕБЕ Е ОК?

И за крај, кога ќе ти биде ок, не само кај комшијата, туку и кај тебе дома маж ти, керка ти и син ти да се плеснат во тројка тогаш дојди на темава да продаваш квази либерализам. А не сега да продаваш лицемерие и двојни аршини.
Пријатно.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас знам дека хомосексуалноста не се води како болест. Зашто е тоа така не знам, не сум се заинтересирал да истражам затоа што не ме интересира, веројатно докторите знаат поише од мене. Од друга страна има широк дијапазон на терапии кои се адекватни токму за другите горенаведени ментални пореметувања. Значи тие луѓе се болни, потребна им е поддршка(не во тоа што го прават) и соодветна терапија.

Јас не гледам разлика меѓу шизофренија од една страна и сексуален нагон кој својата мајка од друга страна.
Тоа што ти не гледаш, не значи дека не постои разлика. Шизофренијата е со оргaнска основа, односно невролошка, со прекумерното активирање на Д2 рецепторите (ако те интересира, мислам дека Вики има добро објаснето). За инцестот пак, не постојат такви докази.

Исто така, познати се случаеви на инцестоидни парови кои всушност, и не знаеле дека се брат/сестра.
Тие се вљубуваат, живеат заедно, имаат потомство, доцна дознаваат дека всушност се во најблиско крвно сродство.

Последно имаше, некоја статија, каде што жената дури по смртта на мажот дознава дека тој и е татко. Имаат деца, сосема нормални, внуци итн.

И пази, јас ти зборувам за тоа што највлијателните доктори во светски рамки напишале, а тие напишале официјално само за односот родител-малолетно дете. Тоа не е ,,нездраво,, само од аспект на инцест, туку представува изживување и злоставување на дете, претставува силување, а и не постои согласност од другата страна.
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 17:21 ---
Јас реков, имаш ти проблем со разбирање.
Моите јадат месо. Јас сметам дека е тоа најголем грев, поголем не постои за мене.
Нивен избор е. Мој избор е дали ќе поминам преку тоа. Поминувам очигледно.

Јас сум радикална во поглед на религијата. Ако постои радикален атеизам, се пријавувам.
Моите се верници. Нивен избор, мој избор. Јас поминувам преку нивниот избор, ги прифаќам.

Дечко ми може да ме изневери. Негово право. Мој избор дали ќе простам или нема.

Како што јас имам право на избор, така и секој друг.
И мајка ми, и комшијата, и прабаба ти. Сите по ред.

Не може да очекувам луѓето да живеат како мене ми одговара. Секој треба да живее онака како нему му одговара, се додека не го загрозува животот на некој друг. А другите, можат да прифатат или не, но не и ДА СЕ МЕШААТ, ЗАБРАНУВААТ ИЛИ ОДОБРУВААТ.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Јас реков, имаш ти проблем со разбирање.
Моите јадат месо...
:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:

Јас реков, имаш ти проблем со разбирање.
Моите јадат месо. Јас сметам дека е тоа најголем грев, поголем не постои за мене.
Нивен избор е. Мој избор е дали ќе поминам преку тоа. Поминувам очигледно.

Јас сум радикална во поглед на религијата. Ако постои радикален атеизам, се пријавувам.
Моите се верници. Нивен избор, мој избор. Јас поминувам преку нивниот избор, ги прифаќам.

Дечко ми може да ме изневери. Негово право. Мој избор дали ќе простам или нема.

Како што јас имам право на избор, така и секој друг.
И мајка ми, и комшијата, и прабаба ти. Сите по ред.

Не може да очекувам луѓето да живеат како мене ми одговара. Секој треба да живее онака како нему му одговара, се додека не го загрозува животот на некој друг. А другите, можат да прифатат или не, но не и ДА СЕ МЕШААТ, ЗАБРАНУВААТ ИЛИ ОДОБРУВААТ.
Еве, продолжуваш со лицемерието и двојните аршини.
За каков избор ми збориш? Зошто избор? Зошто избор дали да го одржиш контактот со нив? Па нели тоа е нивно право, НЕЛИ ТОА ЗА ТЕБЕ Е ОК?

И за крај, кога ќе ти биде ок, не само кај комшијата, туку и кај тебе дома маж ти, керка ти и син ти да се плеснат во тројка тогаш дојди на темава да продаваш квази либерализам. А не сега да продаваш лицемерие и двојни аршини.
Пријатно.
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
150
Поени од реакции
106
Јас мислам дека без потреба се инаетите вие овде онака што се понаклонети при инцестот,заразлика од ние кои го сметаме за лоша појава.
Значи од една страна трубите вака-така,а сепак не го одобрувате за легализирање.Тогаш која е вашата поента?Што сакате да докажете,дека сте инаетчии ко магариња и магарици?
Никој овде не е приклонет кон инцестот.

Овде само има луѓе кои бараат објаснување зошто нешто е забрането и има луѓе од другата страна кои не знаат да објаснат. Овие вториве црекаат дека ние сме извитоперени. Бог да чува.

Еве, и ти исто, пишуваш, се мачиш, а пак не кажуваш зошто треба да е забранет, него само ги обвинуваш другите дека се ненормални. Не ли ти е глупо?
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 19:42 ---
http://phys.org/news157222220.html



Incest can lead to more disease in offspring, crow study finds March 25, 2009 By Krishna Ramanujan Incest can lead to more disease in offspring, crow study finds Enlarge The crow on the right is from a large, open population around Ithaca, N.Y. that was tagged for study. (PhysOrg.com) -- Crows that are the product of incest are more susceptible to diseases, according to a new Cornell study published online this month in the journal Proceedings of the Royal Society B. Ads by Google What Happens When You Die - New scientific theory says death isn't the end - RobertLanza.com The findings have important implications for endangered species, which may find mating with relatives unavoidable if they have a small pool of potential mates, say the researchers from Cornell and Binghamton University. Using a powerful technique of genetic analysis to disentangle the family histories of hundreds of wild crows, the researchers were surprised to find that nearly a quarter of newly hatched crows result from matings between mothers and sons or other such close family members as cousins, aunts, uncles, nephews and nieces. While this level of inbreeding might be expected in small, isolated populations where birds have few mating options, the study revealed surprisingly high rates of familial matings in a large, open population of crows around the Ithaca, N.Y., study location. "It's very rare to find inbreeding and incest in wild populations in birds," said Andrea Townsend, a graduate student in the Cornell Lab of Ornithology's Fuller Evolutionary Biology Program and the paper's lead author. "But in some cases, it might be that people expect it won't happen, so they are not looking for it." By measuring the overall survival rates of both normal and inbred crows, the researchers found that the inbred crows often died in the nest prior to fledging, and those that did fly off were far more susceptible to such diseases as avian pox and bacterial infections. One likely cause of these deaths is that incest and inbreeding increase the chances that recessive genetic diseases will be expressed in offspring. Another potential reason is that when both parents' genes are very similar, the offspring's immune system is less able to fight off a broad diversity of pathogens, explained Townsend. "Sexual relations in these crow families rival those from Greek mythology or your favorite daytime soap opera," said Irby Lovette, director of Cornell's evolutionary biology program, Townsend's adviser and co-author. "And just as we have long been taught, there are real costs to mating with your relatives. For these crows, we now know that inbreeding results in greater susceptibility to diseases of many kinds." While crows are often known to bond with their mates for life, they are also promiscuous; females sometimes produce offspring with males other than their primary mates, said Townsend, and sometimes those males are the females' sons. The researchers have been tagging and tracking crows in the Ithaca area since 1988. In most wild animals, it is difficult to document patterns of disease, but crows are well known as the sentinel species for West Nile virus. Because of their concern for West Nile virus, local citizens who find dead crows often contact the crow research group, and the Cornell veterinary school determines the birds' cause of death. By doing so, the researchers assembled an unusually complete inventory of the causes of death of their tagged birds.

Read more at: http://phys.org/news157222220.html#jCp
и што?!?

Студија на гаврани. Многу добро. Тоа ти е аргументот зошто блиски роднини кои се опнале да одат во затвор.

Возрасен пар во својата 4-та деценија има повеќе од 10% шанси да има генетски дефектен пород. Кај млад инцест-пар таа веројатност е 4%

Што треба прво да се забрани?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Темава отерала преку 30 страни, не ми се веруе...
Инцестот едноставно неможе да биде легализиран од таа причина што ако се легализира оваа ужас ќе треба по автоматизам да се легализира и педофилијата, па и зоофилијата, некрофилијата... па ако се легализираат и тие работи ќе треба да се легализираат и сите други ужасни работи како тепање, убиства, силување, канибализам, дроги и.т.н. што е нон-сенс !
Пазете во голем број на земји сеуште проституцијата не е декриминализирана, ниту пак легализирана, во многу земји денеска во 21 век се прават дискусии дали треба или нетреба да се забрани абортусот(кој е лично право на мајката/жената, нејзино тело-нејзин плод), во многу земји ствари каква што е хомосексуалството се дочекуваат на нож... а ние па сето тоа го скокаме и тек правиме муабет за легализација на инцестот ............ Инцестот тешко дека ќе биде некогаш легализиран во најдемократските и најлиберални општества, а камо ли па во поконзервативните општества !
 
O

Orion.

Гостин
и што?!?

Студија на гаврани. Многу добро. Тоа ти е аргументот зошто блиски роднини кои се опнале да одат во затвор.

Возрасен пар во својата 4-та деценија има повеќе од 10% шанси да има генетски дефектен пород. Кај млад инцест-пар таа веројатност е 4%

Што треба прво да се забрани?
http://healthland.time.com/2011/02/11/dna-tests-of-disabled-kids-uncovers-evidence-of-incest/

Не умарај со тој факт за постарите партнери и нивните деца, тоа е ирелевантно, тоа не го менува фактот дека потомството кое е плод на инцест има ризик од генетски болести поради истородните гени на родителите, настрана од УЖАСОТ И ГАДЕЊЕТО од помислата да имаш секс со твојте родители, браќа, сестри. Не ми се верува дека дискутирам со тип кој поддржува инцест...
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
As I said.... Имаш проблем со посложените операции.
На пример, да направиш паралела помеѓу два примери.
Не грижи се, не си ти крив.
Еве, продолжуваш со лицемерието и двојните аршини.
За каков избор ми збориш? Зошто избор? Зошто избор дали да го одржиш контактот со нив? Па нели тоа е нивно право, НЕЛИ ТОА ЗА ТЕБЕ Е ОК?

И за крај, кога ќе ти биде ок, не само кај комшијата, туку и кај тебе дома маж ти, керка ти и син ти да се плеснат во тројка тогаш дојди на темава да продаваш квази либерализам. А не сега да продаваш лицемерие и двојни аршини.
Пријатно.
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
150
Поени од реакции
106
http://healthland.time.com/2011/02/11/dna-tests-of-disabled-kids-uncovers-evidence-of-incest/

Не умарај со тој факт за постарите партнери и нивните деца, тоа е ирелевантно, тоа не го менува фактот дека потомството кое е плод на инцест има ризик од генетски болести поради истородните гени на родителите, настрана од УЖАСОТ И ГАДЕЊЕТО од помислата да имаш секс со твојте родители, браќа, сестри. Не ми се верува дека дискутирам со тип кој поддржува инцест...
Јас не поддржувам инцест. Јас барам објаснување зошто треба да е забранет со закон.

Инцестот не значи и потомство. Инцестот е сексуална врска со близок род. Сексуалниот чин не значи и дете.

Дури и да значи, веројатноста за генетски дефекти кај пар од прво или второ колено е статистички неважен во споредба со веројатноста кај тазе родители во Скопје (~30 години).

Според последново, „има ризик од генетски болести“ не е валиден аргумент за забрана.

Дај друго дете.
 
O

Orion.

Гостин
Јас не поддржувам инцест. Јас барам објаснување зошто треба да е забранет со закон.

Инцестот не значи и потомство. Инцестот е сексуална врска со близок род. Сексуалниот чин не значи и дете.

Дури и да значи, веројатноста за генетски дефекти кај пар од прво или второ колено е статистички неважен во споредба со веројатноста кај тазе родители во Скопје (~30 години).

Според последново, „има ризик од генетски болести“ не е валиден аргумент за забрана.

Дај друго дете.
Ти си болен човек:coffee:
 
2

~2A

Гостин
Никој овде не е приклонет кон инцестот.

Овде само има луѓе кои бараат објаснување зошто нешто е забрането и има луѓе од другата страна кои не знаат да објаснат. Овие вториве црекаат дека ние сме извитоперени. Бог да чува.

Еве, и ти исто, пишуваш, се мачиш, а пак не кажуваш зошто треба да е забранет, него само ги обвинуваш другите дека се ненормални. Не ли ти е глупо?

Па ненормални с(т)е. Ај сеа оди опни се со баба ти. :sick:
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Јас не поддржувам инцест. Јас барам објаснување зошто треба да е забранет со закон.

Инцестот не значи и потомство. Инцестот е сексуална врска со близок род. Сексуалниот чин не значи и дете.

Дури и да значи, веројатноста за генетски дефекти кај пар од прво или второ колено е статистички неважен во споредба со веројатноста кај тазе родители во Скопје (~30 години).

Според последново, „има ризик од генетски болести“ не е валиден аргумент за забрана.
Друже ај да ги оставиме децата, да речеме дека нема да имаат деца/потомство...
Дали е нормално таткото да ја шиба родената му ќерка... (како оној Јозеф Фрицл) во Австрија !
Дали е нормално синот да ја шиба биолошката му мајка...
Дали е нормално братот да ја шиба родената му сестра...
Дали е нормално братучедот да има секс.врска со братучедка му...
Инцестот е ужасна и болна ствар ............. инцестот тешко дека ќе биде некогаш легализиран во најдемократските и најлиберални земји, а камо ли па во поконзервативните земји !
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
150
Поени од реакции
106
Па ненормални с(т)е. Ај сеа оди опни се со баба ти. :sick:
Да кажеш зошто, не знаеш, а да вреѓаш знаеш. Браво, царе.

Како и сите догматици, први у одбрана, последни у резон.
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 20:51 ---
Друже ај да ги оставиме децата, да речеме дека нема да имаат деца/потомство...
Дали е нормално таткото да ја шиба родената му ќерка... (како оној Јозеф Фрицл) во Австрија !
Дали е нормално синот да ја шиба биолошката му мајка...
Дали е нормално братот да ја шиба родената му сестра...
Дали е нормално братучедот да има секс.врска со братучедка му...
Инцестот е ужасна и болна ствар ............. инцестот тешко дека ќе биде некогаш легализиран во најдемократските и најлиберални земји, а камо ли па во поконзервативните земји !
Дали е нормално да изедеш 6 хамбургери дневно? Не е. Зошто нема закон против јадење повеќе од 6 хамбургери?
Дали е нормално двајца мужи да си го даваат? Не е. Зошто хомосексуалноста не е забранета?

Си ги побркал демократските лончиња.

Демократијата не е дали нешто е нормално, туку дали се прекршени нечии права. Какви права тебе ти се прекршуваат ако брат и сестра у Мамутчево се ебат у плевна?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom