Легализација на инцест

  • Креатор на темата NikolaMKD91
  • Време на започнување

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Мажите не бранат инцест. Бранат рацио и право на избор, без агресија. Многу е лесно да се разбере - само треба да си фер.
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 03:11 ---

толку ти сече.

Бранат, бранат, ама ако се случи у нивна куќа не го бранат.

Sense, they make none. Толку им сече
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Бранат, бранат, ама ако се случи у нивна куќа не го бранат.

Sense, they make none. Толку им сече
Хаха... а што ќе направам ако мене ми се случи?
Што ќе направам ако дечко ми ме изневери?
Што ќе направам ако сестра ми се замонаши, а јас сум алергична на религија?
Е што ќе направам де?

Секој има право на СВОЈ живот.
Еве моиве по дома, се верници, ги боли срце што јас во црква не влегувам, па не знам што да е. И што сега ќе направат? Што можат да направат?
Сум донела своја одлука.
Не јадам месо, а баба ми е длабоко повредена заради тоа. И што, да не пројадам случајно, зошто неа бабинскиот инстикт и е повреден?

Секој живее за себе. Просто, јас да го изневерам дечко ми, ќе си простам сама на себе. Тој да ме изневери, нема да му простам.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Хаха... а што ќе направам ако мене ми се случи?
Што ќе направам ако дечко ми ме изневери?
Што ќе направам ако сестра ми се замонаши, а јас сум алергична на религија?
Е што ќе направам де?

Секој има право на СВОЈ живот.
Еве моиве по дома, се верници, ги боли срце што јас во црква не влегувам, па не знам што да е. И што сега ќе направат? Што можат да направат?
Сум донела своја одлука.
Не јадам месо, а баба ми е длабоко повредена заради тоа. И што, да не пројадам случајно, зошто неа бабинскиот инстикт и е повреден?

Секој живее за себе. Просто, јас да го изневерам дечко ми, ќе си простам сама на себе. Тој да ме изневери, нема да му простам.
Пак од твоите неповрзани постови без смисла.
Не е работа што можеш да направиш работата е во тоа што кога е во прашање твојот живот имаш едно мислење, а кога е во прашање комшијата имаш друго.
Е не одат работите така во животот.

Си го кажа ти предходно своето, така да терај.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~A~
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Пак од твоите неповрзани постови без смисла.
Не е работа што ке направиш, и во двата случаи ништо не можеш да направиш, работата е во тоа што кога е во прашање твојот живот имаш едно мислење, а кога е во прашање комшијата имаш друго.
Е не одат работите така во животот.

Си го кажа ти предходно своето, така да терај.
Не, туку ти правиш глупава споредба.
Убаво те прашав: дали ќе бидеш повреден ако девојка ти те изневери со било кој на планетата?

И што сега, ако тоа тебе те повредува, да забраниме изневерување со закон?
Погледни си подалеку од носот, онака, сфати што ти се кажува, не е се црно и бело.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Не, туку ти правиш глупава споредба.
Убаво те прашав: дали ќе бидеш повреден ако девојка ти те изневери со било кој на планетата?

И што сега, ако тоа тебе те повредува, да забраниме изневерување со закон?
Погледни си подалеку од носот, онака, сфати што ти се кажува, не е се црно и бело.
Не зборувам со лицемерни луге со двојни аршини, но ајде да ти одговорам.
Ќе бидам повреден, но не ми паѓа ни на крај памет да барам закон за изневерување. Еве можеби женската сфатила дека не и оди со мене повеке, што е нормално.
Споредбата на изневерување со еб*ње со мајка и татко ти е прајслес. Али што друго може да се очекува од лицемерни луге со двојни аршини.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Слабо ти со демократија, а? Лончињата никако да си ги средиш?

Демократија не е што ти сакаш. Демократија е што е фер. Без оглед дали ти се свиѓа или не.

Јеби га. никој не рече дека ќе биде едноставно...
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 02:30 ---

Можеш ли да го поткрепиш тоа тврдење со некаква студија или слично?

На пример, јас можаам да ти залепам дека е далеку (многу повеќе) ризично да имаш дете на 35, него со сетра ти на 28.

Ова е статистички факт.

Што ќе кажеш?
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 02:35 ---

Еве зошто:

Ако бротот сака да и' го смести, а она го чека, ќе и' го смести, на нејзино задоволство, а нема закон на земјава кој нив ќе им го ускрати тоа. Напротив, Он ќе и' го стаи, а она ќе се откачи скроз, пошто сака.

Тоа е тоа.

Забраната на свесен избор е однапред осудена на пропаст; токму како што историјата кажува.

Прочитајте - се' си пишува.
Ох бре дечко па за ваков ли аргумент говориме, токму заради таквите фрикови нема да се легализира инцестот, точно е дека постојат инцест односите, ама замисли да не наидуваат на осуда , погоре ти пишав исклучоците го потврдуваат правилото.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не зборувам со лицемерни луге со двојни аршини, но ајде да ти одговорам.
Ќе бидам повреден, но не ми паѓа ни на крај памет да барам закон за изневерување. Еве можеби женската сфатила дека не и оди со мене повеке, што е нормално.
Споредбата на изневерување со еб*ње со мајка и татко ти е прајслес. Али што друго може да се очекува од лицемерни луге со двојни аршини.
Како тоа имам двојни аршини, жити се?
Или онака си кажуваш што прво ти падне на памет?

Начинот на кој ги перцепираш работите е what matters the most.
За некого ти си тежок злосторник, проклет атеист, тебе треба на клада да те запалат. ПА ТРЕБА ЛИ?
Само затоа што си различен? Или тоа што е нормално за тебе, треба и за сите да биде?

Ти си тој со двојни аршини, а не јас.
Јас убаво потенцирав дека многу работи не се исправни лично за мене, но јас НЕМАМ НАМЕРА никому да судам и забранувам да се однесува некако, се до оној степен, кога ќе почне физички да загрозува некој друг.

А дали некој ќе биде емотивно повреден од моите избори, не може да биде мој, твој, на комшиката проблем.
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 06:32 ---
Ох бре дечко па за ваков ли аргумент говориме, токму заради таквите фрикови нема да се легализира инцестот, точно е дека постојат инцест односите, ама замисли да не наидуваат на осуда , погоре ти пишав исклучоците го потврдуваат правилото.
Секогаш ќе наидуваат на осуда.
Абортусот е легален, па постојатно се осудувани жените кои го извршуваат.
Државата треба и мора да најде начин како ќе ги контролира овие свои граѓани, од аспект да се спречи што повеќе нивната прокреативност.
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 06:35 ---
Пак од твоите неповрзани постови без смисла.
Не е работа што можеш да направиш работата е во тоа што кога е во прашање твојот живот имаш едно мислење, а кога е во прашање комшијата имаш друго.
Е не одат работите така во животот.

Си го кажа ти предходно своето, така да терај.
Јок, ни најмалку.
Мислењето ми е тоа. Секој има право на свој избор.
Ќе бидам повредена и ако сестра ми се замонаши, и ако моите се разведат.... итн, итн, итн.

Мој избор е дали заради нивните избори ќе го одржам контактот со нив. Нивен избор е што сакаат да прават со своите животи.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
[quote="PurplePuma, post: 5444566, member: 25939"
]Како тоа имам двојни аршини, жити се?
Или онака си кажуваш што прво ти падне на памет?

Начинот на кој ги перцепираш работите е what matters the most.
За некого ти си тежок злосторник, проклет атеист, тебе треба на клада да те запалат. ПА ТРЕБА ЛИ?
Само затоа што си различен? Или тоа што е нормално за тебе, треба и за сите да биде?

Ти си тој со двојни аршини, а не јас.
Јас убаво потенцирав дека многу работи не се исправни лично за мене, но јас НЕМАМ НАМЕРА никому да судам и забранувам да се однесува некако, се до оној степен, кога ќе почне физички да загрозува некој друг.

А дали некој ќе биде емотивно повреден од моите избори, не може да биде мој, твој, на комшиката проблем.
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 06:32 ---


Секогаш ќе наидуваат на осуда.
Абортусот е легален, па постојатно се осудувани жените кои го извршуваат.
Државата треба и мора да најде начин како ќе ги контролира овие свои граѓани, од аспект да се спречи што повеќе нивната прокреативност.
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 06:35 ---


Јок, ни најмалку.
Мислењето ми е тоа. Секој има право на свој избор.
Ќе бидам повредена и ако сестра ми се замонаши, и ако моите се разведат.... итн, итн, итн.

Мој избор е дали заради нивните избори ќе го одржам контактот со нив. Нивен избор е што сакаат да прават со своите животи.[/quote]

Зошто се побиваш самата себе? Велиш дека лично не се прашуваш ти и немаш намера да забраниш некој како да се однесува се до оној момент кога физички ќе те загрози.Значи кога ќе ти се загрозат интерсите тогаш ќе се прашаш.


Ова е далеку од абортус вие или неможете да направите прескок на повисоко ниво или имате слаба моќ за расудување.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Зошто се побиваш самата себе? Велиш дека лично не се прашуваш ти и немаш намера да забраниш некој како да се однесува се до оној момент кога физички ќе те загрози.Значи кога ќе ти се загрозат интерсите тогаш ќе се прашаш.


Ова е далеку од абортус вие или неможете да направите прескок на повисоко ниво или имате слаба моќ за расудување.
За мене тоа е границата на толеранција. Се додека не дојде некој да ги повредува моите права, може да прави сам со себе што сака. Ако некој ме силува, убие, тепа, краде, имам проблем. Ако го живее својот живот без никому да наштетува, слободно нека продолжи.
За тебе на пример е далеку од абортус, но на темата за абортус ќе приметиш членови за кои абортусот е исто што и убиство.
Тоа што ти го мислиш, не значи и дека е исправно. Мешањето во туѓите избори за мене е најнеисправна работа.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
За мене тоа е границата на толеранција. Се додека не дојде некој да ги повредува моите права, може да прави сам со себе што сака. Ако некој ме силува, убие, тепа, краде, имам проблем. Ако го живее својот живот без никому да наштетува, слободно нека продолжи.
За тебе на пример е далеку од абортус, но на темата за абортус ќе приметиш членови за кои абортусот е исто што и убиство.
Тоа што ти го мислиш, не значи и дека е исправно. Мешањето во туѓите избори за мене е најнеисправна работа.
Значи. соседот до тебе е педофил и ти воочуваш дека тој сексуално општи со некое дете и ти нема да регираш не му се мешаш (пријавуваш во полиција) се со цел да не му ја нарушиш интимата, бидејќи тој тебе не ти наштетува.Ама ако дојде и го употреби твоето дете? (не злупотреби бидејќи детето си сака со повозрасни).
Или соседите дома полово си општат кој со кого ќе си стигне и по завршување на чинот оп кај тебе на кафе
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Значи. соседот до тебе е педофил и ти воочуваш дека тој сексуално општи со некое дете и ти нема да регираш не му се мешаш (пријавуваш во полиција) се со цел да не му ја нарушиш интимата, бидејќи тој тебе не ти наштетува.Ама ако дојде и го употреби твоето дете? (не злупотреби бидејќи детето си сака со повозрасни).
Или соседите дома полово си општат кој со кого ќе си стигне и по завршување на чинот оп кај тебе на кафе
Добро бе, толку ли е тешко да читаш?
Не, нема да ми биде во ред ако е педофил и општи со дете, ако ја тепа жена му, ако ги тепа децата, ако општи со кучето..... се што представува НАСИЛСТВО, без оглед за кого станува збор, ќе ми пречи и ќе превземам нешто.
Ама ако општи со сестра му, а и двајцата тоа го сакаат, уво нема да ми чуе.
И детето без оглед што сака, ДЕТЕ Е. Не го прашуваме за мислење, од причина што не е способно само да се грижи за себе и да биде одговорно за своите избори.
А соседите нека си општат меѓу себе, се додека не се насилни и не го чепкаат мојот двор, не е мој проблем.
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
150
Поени од реакции
106
Пак од твоите неповрзани постови без смисла.
Не е работа што можеш да направиш работата е во тоа што кога е во прашање твојот живот имаш едно мислење, а кога е во прашање комшијата имаш друго.
Е не одат работите така во животот.

Си го кажа ти предходно своето, така да терај.
Дечко, гледам нешто sense none, sense none... Слаб си ти нешто со сенсов, очигледно.

Чим тебе ништо не ти прави смисол, провери да не си затуцан малце.
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 12:06 ---
Ох бре дечко па за ваков ли аргумент говориме, токму заради таквите фрикови нема да се легализира инцестот, точно е дека постојат инцест односите, ама замисли да не наидуваат на осуда , погоре ти пишав исклучоците го потврдуваат правилото.
Повторно истите муабети во круг. Немаш аргумент против инцестот освен „не е тоа убаво, знаеш“, а тоа не е аргумент.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ме боли мене мадето како е во македонија, и во македонија се расцепкани и атеистите не се малцинство туку некоја шкљ религија е.
Туку не ми одговори на прашањето, зошто нема да бидеш срекна и зошто не би сакала на тебе да ти се случи тоа? Повредена ли ке бидеш од таа ситуација, како ке се чувствуваш?
Во Македонија не би рекол дека Атеистите се малку и дека се малцинство ................. напротив сите Атеисти се попишуваат и декларираат како Православни-Христијани, но мислам дека Атеистите се всушност мнозинство во државава !
А и темава нема врска со религиите ............ за други работи тука говориме .............. воглавном се согласувам со мислењето на Пумата !
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ~A~
2

~2A

Гостин
Јас мислам дека без потреба се инаетите вие овде онака што се понаклонети при инцестот,заразлика од ние кои го сметаме за лоша појава.
Значи од една страна трубите вака-така,а сепак не го одобрувате за легализирање.Тогаш која е вашата поента?Што сакате да докажете,дека сте инаетчии ко магариња и магарици?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom