Легализација на инцест

  • Креатор на темата NikolaMKD91
  • Време на започнување

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Teмава прв пат ја гледам. Во таа за хомосексуалци си ги бараа тие правата и ги имаше, ме мрзи да листам наназад, на темава зарем има такви шо сака да и го закачат на сестрата или обратно? !
 
2

~2A

Гостин
Teмава прв пат ја гледам. Во таа за хомосексуалци си ги бараа тие правата и ги имаше, ме мрзи да листам наназад, на темава зарем има такви шо сака да и го закачат на сестрата или обратно? !
Па делумно да,со други зборови.Се додека не правеле деца,зошто да не?

:facepalm:
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Или онака си кажуваш што прво ти падне на памет?

Начинот на кој ги перцепираш работите е what matters the most.
За некого ти си тежок злосторник, проклет атеист, тебе треба на клада да те запалат. ПА ТРЕБА ЛИ?
Само затоа што си различен? Или тоа што е нормално за тебе, треба и за сите да биде?
Не знам дали сфакаш, но глупи ти се споредбите. Не знам колку пати треба да ти се каже.
Нема ни еден единствен доказ дека атеизмот е негативна појава за некој аргументирано и издржано да смета дека е. За инцестот има. Глупи ти се споредбите.

Како тоа имам двојни аршини, жити се?
Ти си тој со двојни аршини, а не јас.
Јас убаво потенцирав дека многу работи не се исправни лично за мене, но јас НЕМАМ НАМЕРА никому да судам и забранувам да се однесува некако, се до оној степен, кога ќе почне физички да загрозува некој друг.

А дали некој ќе биде емотивно повреден од моите избори, не може да биде мој, твој, на комшиката проблем.
Ме заебаваш, толку ти сече или кратко помнење имаш?
Еве овде тоа имаш двојни аршини:


Повредена ли ке бидеш од таа ситуација, како ке се чувствуваш?
Значи ако на комшиката децата и нејзиниот сопруг направат тројка, ти тогаш нив ке ги подржиш, тоа е нивно право, но ако твоите деца и сопруг направат тројка ти тогаш ке бидеш повредена и нема да ги подржиш.


Па уште и си погази на своите зборови, демек сега емотивната повреда не се смета за повреда :facepalm:

Тоа ти е лицемерие, двојни аршини и сеирџиски менталитет.
Мој избор е дали заради нивните избори ќе го одржам контактот со нив. Нивен избор е што сакаат да прават со своите животи.
Еве, продолжуваш со лицемерието и двојните аршини.
За каков избор ми збориш? Зошто избор? Зошто избор дали да го одржиш контактот со нив? Па нели тоа е нивно право, НЕЛИ ТОА ЗА ТЕБЕ Е ОК?
(реторичко е, не одговарај, ништо паметно нема да напишеш)

И за крај, кога ќе ти биде ок, не само кај комшијата, туку и кај тебе дома маж ти, керка ти и син ти да се плеснат во тројка тогаш дојди на темава да продаваш квази либерализам. А не сега да продаваш лицемерие и двојни аршини.
Пријатно.
Во Македонија не би рекол дека Атеистите се малку и дека се малцинство ................. напротив сите Атеисти се попишуваат и декларираат како Православни-Христијани, но мислам дека Атеистите се всушност мнозинство во државава !
А и темава нема врска со религиите ............ за други работи тука говориме .............. воглавном се согласувам со мислењето на Пумата !
Убаво е ти што се согласуваш со лицемерието и двојните аршини на пума, туку не знам каде виде дека јас кажав дека атеистите се малцинство во македонија. Напротив. Читај повнимателно :)
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 15:05 ---
Дечко, гледам нешто sense none, sense none... Слаб си ти нешто со сенсов, очигледно.

Чим тебе ништо не ти прави смисол, провери да не си затуцан малце.
Да, слаб сум со сенсот, не ми се допага, повеке сум по чист ванила интерфејс.

Чекај сега, човек што подржува инцест (но не и кај него дома!) ми вели да се проверам?

 
O

Orion.

Гостин
Можеш ли да го поткрепиш тоа тврдење со некаква студија или слично?

На пример, јас можаам да ти залепам дека е далеку (многу повеќе) ризично да имаш дете на 35, него со сетра ти на 28.

Ова е статистички факт.

Што ќе кажеш?

http://phys.org/news157222220.html



Incest can lead to more disease in offspring, crow study finds March 25, 2009 By Krishna Ramanujan Incest can lead to more disease in offspring, crow study finds Enlarge The crow on the right is from a large, open population around Ithaca, N.Y. that was tagged for study. (PhysOrg.com) -- Crows that are the product of incest are more susceptible to diseases, according to a new Cornell study published online this month in the journal Proceedings of the Royal Society B. Ads by Google What Happens When You Die - New scientific theory says death isn't the end - RobertLanza.com The findings have important implications for endangered species, which may find mating with relatives unavoidable if they have a small pool of potential mates, say the researchers from Cornell and Binghamton University. Using a powerful technique of genetic analysis to disentangle the family histories of hundreds of wild crows, the researchers were surprised to find that nearly a quarter of newly hatched crows result from matings between mothers and sons or other such close family members as cousins, aunts, uncles, nephews and nieces. While this level of inbreeding might be expected in small, isolated populations where birds have few mating options, the study revealed surprisingly high rates of familial matings in a large, open population of crows around the Ithaca, N.Y., study location. "It's very rare to find inbreeding and incest in wild populations in birds," said Andrea Townsend, a graduate student in the Cornell Lab of Ornithology's Fuller Evolutionary Biology Program and the paper's lead author. "But in some cases, it might be that people expect it won't happen, so they are not looking for it." By measuring the overall survival rates of both normal and inbred crows, the researchers found that the inbred crows often died in the nest prior to fledging, and those that did fly off were far more susceptible to such diseases as avian pox and bacterial infections. One likely cause of these deaths is that incest and inbreeding increase the chances that recessive genetic diseases will be expressed in offspring. Another potential reason is that when both parents' genes are very similar, the offspring's immune system is less able to fight off a broad diversity of pathogens, explained Townsend. "Sexual relations in these crow families rival those from Greek mythology or your favorite daytime soap opera," said Irby Lovette, director of Cornell's evolutionary biology program, Townsend's adviser and co-author. "And just as we have long been taught, there are real costs to mating with your relatives. For these crows, we now know that inbreeding results in greater susceptibility to diseases of many kinds." While crows are often known to bond with their mates for life, they are also promiscuous; females sometimes produce offspring with males other than their primary mates, said Townsend, and sometimes those males are the females' sons. The researchers have been tagging and tracking crows in the Ithaca area since 1988. In most wild animals, it is difficult to document patterns of disease, but crows are well known as the sentinel species for West Nile virus. Because of their concern for West Nile virus, local citizens who find dead crows often contact the crow research group, and the Cornell veterinary school determines the birds' cause of death. By doing so, the researchers assembled an unusually complete inventory of the causes of death of their tagged birds.

Read more at: http://phys.org/news157222220.html#jCp
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 15:47 ---
Како тоа имам двојни аршини, жити се?
Или онака си кажуваш што прво ти падне на памет?

Начинот на кој ги перцепираш работите е what matters the most.
За некого ти си тежок злосторник, проклет атеист, тебе треба на клада да те запалат. ПА ТРЕБА ЛИ?
Само затоа што си различен? Или тоа што е нормално за тебе, треба и за сите да биде?

Ти си тој со двојни аршини, а не јас.
Јас убаво потенцирав дека многу работи не се исправни лично за мене, но јас НЕМАМ НАМЕРА никому да судам и забранувам да се однесува некако, се до оној степен, кога ќе почне физички да загрозува некој друг.

А дали некој ќе биде емотивно повреден од моите избори, не може да биде мој, твој, на комшиката проблем.
http://www.buzzle.com/articles/oedipus-complex.html

Извадоци од текстот:

-The Oedipus complex is a mental illness
-How to Deal with Oedipus Complex Patients
-The only healthy way to treat the Oedipus complex is to give these children access to psychotherapy and independence away from their respective object of desire
:LOL:


1. Сите кои се палат на својата мајка/татко/брат/сестра
2. Сите кои се палат на фецес
3. Сите кои се палат на животни
4. Сите кои се палат на деца
Треба да посетат психијатар, фала, чао, пријатно.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
http://phys.org/news157222220.html



Incest can lead to more disease in offspring, crow study finds March 25, 2009 By Krishna Ramanujan Incest can lead to more disease in offspring, crow study finds Enlarge The crow on the right is from a large, open population around Ithaca, N.Y. that was tagged for study. (PhysOrg.com) -- Crows that are the product of incest are more susceptible to diseases, according to a new Cornell study published online this month in the journal Proceedings of the Royal Society B. Ads by Google What Happens When You Die - New scientific theory says death isn't the end - RobertLanza.com The findings have important implications for endangered species, which may find mating with relatives unavoidable if they have a small pool of potential mates, say the researchers from Cornell and Binghamton University. Using a powerful technique of genetic analysis to disentangle the family histories of hundreds of wild crows, the researchers were surprised to find that nearly a quarter of newly hatched crows result from matings between mothers and sons or other such close family members as cousins, aunts, uncles, nephews and nieces. While this level of inbreeding might be expected in small, isolated populations where birds have few mating options, the study revealed surprisingly high rates of familial matings in a large, open population of crows around the Ithaca, N.Y., study location. "It's very rare to find inbreeding and incest in wild populations in birds," said Andrea Townsend, a graduate student in the Cornell Lab of Ornithology's Fuller Evolutionary Biology Program and the paper's lead author. "But in some cases, it might be that people expect it won't happen, so they are not looking for it." By measuring the overall survival rates of both normal and inbred crows, the researchers found that the inbred crows often died in the nest prior to fledging, and those that did fly off were far more susceptible to such diseases as avian pox and bacterial infections. One likely cause of these deaths is that incest and inbreeding increase the chances that recessive genetic diseases will be expressed in offspring. Another potential reason is that when both parents' genes are very similar, the offspring's immune system is less able to fight off a broad diversity of pathogens, explained Townsend. "Sexual relations in these crow families rival those from Greek mythology or your favorite daytime soap opera," said Irby Lovette, director of Cornell's evolutionary biology program, Townsend's adviser and co-author. "And just as we have long been taught, there are real costs to mating with your relatives. For these crows, we now know that inbreeding results in greater susceptibility to diseases of many kinds." While crows are often known to bond with their mates for life, they are also promiscuous; females sometimes produce offspring with males other than their primary mates, said Townsend, and sometimes those males are the females' sons. The researchers have been tagging and tracking crows in the Ithaca area since 1988. In most wild animals, it is difficult to document patterns of disease, but crows are well known as the sentinel species for West Nile virus. Because of their concern for West Nile virus, local citizens who find dead crows often contact the crow research group, and the Cornell veterinary school determines the birds' cause of death. By doing so, the researchers assembled an unusually complete inventory of the causes of death of their tagged birds.

Read more at: http://phys.org/news157222220.html#jCp
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 15:47 ---


http://www.buzzle.com/articles/oedipus-complex.html

Извадоци од текстот:

-The Oedipus complex is a mental illness
-How to Deal with Oedipus Complex Patients
-The only healthy way to treat the Oedipus complex is to give these children access to psychotherapy and independence away from their respective object of desire
:LOL:
А како желбата за сексуален однос со сестра си, претставува Едипов комплекс? :)
Едиповиот комплекс се јавува исклучиво кај машки деца, Електриниот кај женски.
А што со браќата и сестрите?
 
O

Orion.

Гостин
А како желбата за сексуален однос со сестра си, претставува Едипов комплекс? :)
Едиповиот комплекс се јавува исклучиво кај машки деца, Електриниот кај женски.
А што со браќата и сестрите?
Во текстот се говори и за Електра комплексот, а браќата и сестрите влегуваат по пат на аналогија:)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не знам дали сфакаш, но глупи ти се споредбите. Не знам колку пати треба да ти се каже.
Нема ни еден единствен доказ дека атеизмот е негативна појава за некој аргументирано и издржано да смета дека е. За инцестот има. Глупи ти се споредбите.


Ме заебаваш, толку ти сече или кратко помнење имаш?
Еве овде тоа имаш двојни аршини:





Значи ако на комшиката децата и нејзиниот сопруг направат тројка, ти тогаш нив ке ги подржиш, тоа е нивно право, но ако твоите деца и сопруг направат тројка ти тогаш ке бидеш повредена и нема да ги подржиш.


Па уште и си погази на своите зборови, демек сега емотивната повреда не се смета за повреда :facepalm:

Тоа ти е лицемерие, двојни аршини и сеирџиски менталитет.

Еве, продолжуваш со лицемерието и двојните аршини.
За каков избор ми збориш? Зошто избор? Зошто избор дали да го одржиш контактот со нив? Па нели тоа е нивно право, НЕЛИ ТОА ЗА ТЕБЕ Е ОК?
(реторичко е, не одговарај, ништо паметно нема да напишеш)

И за крај, кога ќе ти биде ок, не само кај комшијата, туку и кај тебе дома маж ти, керка ти и син ти да се плеснат во тројка тогаш дојди на темава да продаваш квази либерализам. А не сега да продаваш лицемерие и двојни аршини.
Пријатно.

Убаво е ти што се согласуваш со лицемерието и двојните аршини на пума, туку не знам каде виде дека јас кажав дека атеистите се малцинство во македонија. Напротив. Читај повнимателно :)
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 15:05 ---

Да, слаб сум со сенсот, не ми се допага, повеке сум по чист ванила интерфејс.

Чекај сега, човек што подржува инцест (но не и кај него дома!) ми вели да се проверам?

Ти очигледно имаш некој сериозен проблем.
Двоен аршин е, ако јас бидам повредена?!
Жити се!

Моите примери се добри, ти си неспособен да направиш паралела.
Убаво те прашав, дали ќе бидеш повреден ако жена ти се онади со друг? Ќе бидеш, нормално. Ама не ти текнува закон против тоа да правиш, нели?
Што се однесува до атеизмот, има доста психолози кои сметаат и дека релијата е доста позитивна и потребна работа во животот на човекот, а и односот према Господ (Алах, Исус, набројнекој) зависи од примарниот однос родител-дете. Тоа што ти не си прочитал, не значи дека не постои.

Јас убаво ти кажав. Повредена сум што моите јадат месо бе. Јас го сметам животот на телето за свет. Па сеуште комуницирам со нив, живеам со нив, ама не јадам месо со нив. За мене најголем грев можен е да убиеш некое суштество, и да го изедеш.

НИВНОТО ПРАВО Е ДА ЖИВЕАТ ОНАКА КАКО ШТО САКААТ.

МОЕ ПРАВО Е ДАЛИ ЌЕ ГО ПРИФАТАМ ТОА ИЛИ НЕ.

Ако се ебаваат меѓу себе, НИВНО ПРАВО.
Дали ќе го одржам МОЈОТ контакт со нив, МОЕ ПРАВО.
НИКОЈ не мора да живее според МОИ ПРАВИЛА. Ниту јас според НЕЧИИ туѓи.

И ти нема да ми кажеш на што јас можам да одговарам. А твојот памет се гледа, прости примери не успеваш да разбереш, скраја да е нешто посложено.
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 16:00 ---
И откако твојот ,,мнозинството,, аргумент пропадна, сега ќе го правдаме атеизмот.
Паралелата е важна, ама толку успеваш ти да разбереш.
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 16:04 ---
Во текстот се говори и за Електра комплексот, а браќата и сестрите влегуваат по пат на аналогија:)
Инцестоидните нагони не се ,,лекуваат,,.
Колку и психијатрите да се обидуваат, лек за инцест и хомосексуалност, сеуште никој не пронашол.
Многу е веројатно дека проблемот е органски, а не социолошки или психолошки.

Сепак, мојот став е тој. Нека си бркаат работа, бракови и заедници, се додека не раѓаат нови единки.
И подобро да склучуваат бракови и државата да ги контролира, него да се онадат скриено и да сфаќаме што се случило дури по раѓањето на дефектното потомство.
 
O

Orion.

Гостин
Ти очигледно имаш некој сериозен проблем.
Двоен аршин е, ако јас бидам повредена?!
Жити се!

Моите примери се добри, ти си неспособен да направиш паралела.
Убаво те прашав, дали ќе бидеш повреден ако жена ти се онади со друг? Ќе бидеш, нормално. Ама не ти текнува закон против тоа да правиш, нели?
Што се однесува до атеизмот, има доста психолози кои сметаат и дека релијата е доста позитивна и потребна работа во животот на човекот, а и односот према Господ (Алах, Исус, набројнекој) зависи од примарниот однос родител-дете. Тоа што ти не си прочитал, не значи дека не постои.

Јас убаво ти кажав. Повредена сум што моите јадат месо бе. Јас го сметам животот на телето за свет. Па сеуште комуницирам со нив, живеам со нив, ама не јадам месо со нив. За мене најголем грев можен е да убиеш некое суштество, и да го изедеш.

НИВНОТО ПРАВО Е ДА ЖИВЕАТ ОНАКА КАКО ШТО САКААТ.

МОЕ ПРАВО Е ДАЛИ ЌЕ ГО ПРИФАТАМ ТОА ИЛИ НЕ.

Ако се ебаваат меѓу себе, НИВНО ПРАВО.
Дали ќе го одржам МОЈОТ контакт со нив, МОЕ ПРАВО.
НИКОЈ не мора да живее според МОИ ПРАВИЛА. Ниту јас според НЕЧИИ туѓи.

И ти нема да ми кажеш на што јас можам да одговарам. А твојот памет се гледа, прости примери не успеваш да разбереш, скраја да е нешто посложено.
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 16:00 ---
И откако твојот ,,мнозинството,, аргумент пропадна, сега ќе го правдаме атеизмот.
Паралелата е важна, ама толку успеваш ти да разбереш.
Аналогијата ти е апсурдна.
Ни омниворите, ни вегератијанците се ментално болни
Ни верниците, ни атеистите се ментално болни

Ти поддржуваш луѓе болни луѓе, луѓе кои имаат ментални болести и на кои им е потребна терапија.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас мислам дека без потреба се инаетите вие овде онака што се понаклонети при инцестот,заразлика од ние кои го сметаме за лоша појава.
Значи од една страна трубите вака-така,а сепак не го одобрувате за легализирање.Тогаш која е вашата поента?Што сакате да докажете,дека сте инаетчии ко магариња и магарици?
Нема потреба од тоа инцестот да биде казниво дело.
Кој тоа е против легализација од ,,нас,,?

Колку е моронско тоа некој на некого да кажува со кого ќе се онади?

ПРАВО НА ИЗБОР.
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 16:07 ---
Аналогијата ти е апсурдна.
Ни омниворите, ни вегератијанците се ментално болни
Ни верниците, ни атеистите се ментално болни

Ти поддржуваш луѓе болни луѓе, луѓе кои имаат ментални болести и на кои им е потребна терапија.
Тие луѓе НЕ СЕ ЛЕКУВААТ.
Како сакаш сфати го.
И да, поддржувам ПРАВО НА ИЗБОР.

Хомосексуалците не се БОЛНИ. Ако веќе и нив ги сврстуваме.

Не може нешто што е нормално во природата, во случајот со човекот да биде болест.
 
2

~2A

Гостин
Нема потреба од тоа инцестот да биде казниво дело.
Кој тоа е против легализација од ,,нас,,?

Колку е моронско тоа некој на некого да кажува со кого ќе се онади?

ПРАВО НА ИЗБОР.


Не може нешто што е нормално во природата, во случајот со човекот да биде болест.
Казниво дело е ако едниот сака,а другиот не сака.Мислам тоа е јасно,слично на силување е,ама на сето тоа па и во роднинска врска да се.....


Ако некој се онади дома со мајкаму,татко му ,дедо му ,бабаму , стрина му или евентуално ако им се присоберат и братучедите за Нова година па прават оргии дома,тогаш навистина нешто им фали.
Јас ти се чудам на паметот како може да го одобруваш ова,алал да ти е и тешко на децата што ќе ги имаш во иднина ако ги подучуваш вака... :cuc:
 
O

Orion.

Гостин
Нема потреба од тоа инцестот да биде казниво дело.
Кој тоа е против легализација од ,,нас,,?

Колку е моронско тоа некој на некого да кажува со кого ќе се онади?

ПРАВО НА ИЗБОР.
--- надополнето: 10 ноември 2012 во 16:07 ---


Тие луѓе НЕ СЕ ЛЕКУВААТ.
Како сакаш сфати го.
И да, поддржувам ПРАВО НА ИЗБОР.

Хомосексуалците не се БОЛНИ. Ако веќе и нив ги сврстуваме.

Не може нешто што е нормално во природата, во случајот со човекот да биде болест.
Ни за ХИВ вирусот нема лек па болест е!
Хомосексуалноста не е болест наспроти другиве ментални болести кои всушност и се признаени како такви од релевантни доктори и научници
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Казниво дело е ако едниот сака,а другиот не сака.Мислам тоа е јасно,слично на силување е,ама на сето тоа па и во роднинска врска да се.....


Ако некој се онади дома со мајкаму,татко му ,дедо му ,бабаму , стрина му или евентуално ако им се присоберат и братучедите за Нова година па прават оргии дома,тогаш навистина нешто им фали.
Јас ти се чудам на паметот како може да го одобруваш ова,алал да ти е и тешко на децата што ќе ги имаш во иднина ако ги подучуваш вака... :cuc:
Казнив е инцестот. А ако еден сака, друг не, тоа е силување.

Што мислиш? Ќе ги учам децата да се онадат меѓу себе? Хахаха. Ќе ги учам да ги прифаќаат другите, онакви какви што се, и да не судат никому.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.616
Поени од реакции
31.821
Па делумно да,со други зборови.Се додека не правеле деца,зошто да не?

:facepalm:
Че го загрешат некогаш. Че излези некоја мумисоидна дефекција.......:)
Јас давам нов предлог, кај нас нека се можи и пошироко, пример да си ги земи некој двете баби за жени ако му се присака, ако дедовците немаат сила повеќе или истите ги нема, воедно би се усреќиле и би живееле подолго ( да има кој да ги гледа серииве низ Сител ваму таму)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ни за ХИВ вирусот нема лек па болест е!
Хомосексуалноста не е болест наспроти другиве ментални болести кои всушност и се признаени како такви од релевантни доктори и научници
Не би се сложиле сите дека хомосексуалноста не е болест и под кои услови е тргната од листата на ДСМ :)
Многу работи се скриени во цела таа листа, не е ништо толку црно и бело.

Релевантните доктори и научници, прво работат за пари. Ако добијат доволно пари, да кажат дека хомосексуалноста е болест, демек нема да кажат?

Хомосексуалноста е пореметување во сексуалниот нагон, исто како инцестот, исто како мастурбирањето, фетишизмот и ред други работи ;) Официјално тоа, според АПА.

Имено, дури најрелевантните доктори и научници (АПА, де) за инцест во најновиот ДСМ 4 - ТР го спомнуваат само инцестот родител-дете, односно за деца под 18 години. Некако, слабо стојат со проучувањето и дијагностицирањето на возрасните кои своеволно имаат инцестоидни односи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom