Дали сте задоволни од животот во туѓина?

L

Luki Junior

Гостин
Знам, те сваќам. Ама прашањето ми беше колку слободни средства ти остануваат на крај на месец за да можеш пристојно да живееш (за излегување, гардероба, културни настани, инвестиција во образование, на берза и слично). Не мислев на печалбарско шпарање за да се к*рчиш со парите во Македонија кога ќе се вратиш.
У мојто скромно искуство, никој од гестарбајтерите нејке да каже колку печале.. А ако евентуално каже, ќе каже двојно поголема бројка.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
У мојто скромно искуство, никој од гестарбајтерите нејке да каже колку печале.. А ако евентуално каже, ќе каже двојно поголема бројка.
хаххахаааа обично така иде. Ја на сите им кажувам а бе бегајте пари во странство не растат на дрво - со крв се плаќаат. не веруваат, запнале ќе спечалеле огромни пари :cautious:
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Во Австралија сите се дебели велиш... Јас пак повеќе дебели луѓе од Македонија неам видено! Стомаци имаат од Куманово до Гевгелија, посебно тие од мојата генерација што ги мрзи да мрднат!

во Австралија мислам дека и се плаќа данок за дебелина
 
L

Luki Junior

Гостин
хаххахаааа обично така иде. Ја на сите им кажувам а бе бегајте пари во странство не растат на дрво - со крв се плаќаат. не веруваат, запнале ќе спечалеле огромни пари :cautious:
И јас не верувам на такви приказни, дека парите со крв се плаќат. ;)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.986
Поени од реакции
5.606
хаххахаааа обично така иде. Ја на сите им кажувам а бе бегајте пари во странство не растат на дрво - со крв се плаќаат. не веруваат, запнале ќе спечалеле огромни пари :cautious:
Добро е тоа што тука во Македонија парите никнуваат во градина… штета што и оваа година не изненади дождот, ни го уништи посеаното.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
И јас не верувам на такви приказни, дека парите со крв се плаќат. ;)
Не верувај. Што да ти кажам друго. Ја не зборам од верување или не....зборам од искуство. Па сеа ти како сакаш.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.148
Не верувај. Што да ти кажам друго. Ја не зборам од верување или не....зборам од искуство. Па сеа ти како сакаш.
Де бе шо работа работеше ти па данок во крв да плаќаш.Ако имаш образование и ако се потрудиш малку, лесно може да си најдеш office work.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Де бе шо работа работеше ти па данок во крв да плаќаш.Ако имаш образование и ако се потрудиш малку, лесно може да си најдеш office work.
Па не се сите со високо образување. Има и постари луѓе што доаѓаат. Не им е лесно. Младите, зависи кај ќе отидат и како знаат да се снајдат и КОГО знаат. На некој полесно, на некој потешко. Овде само фалење читам. Кај се тие што отишле и црнечат по ресторани и фабрики да се јават, а?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.148
Па не се сите со високо образување. Има и постари луѓе што доаѓаат. Не им е лесно. Младите, зависи кај ќе отидат и како знаат да се снајдат и КОГО знаат. На некој полесно, на некој потешко. Овде само фалење читам. Кај се тие што отишле и црнечат по ресторани и фабрики да се јават, а?
Па можеби спијат луѓето.Кој како си ја наредил или кој за што учел.Неможе некој со основно од Виница да го работи тоа што може некој со високо образование.
Така функционира светот, јбг.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Па можеби спијат луѓето.Кој како си ја наредил или кој за што учел.Неможе некој со основно од Виница да го работи тоа што може некој со високо образование.
Така функционира светот, јбг.
Така е. Па посебно кога ќе излезеш од својот елемент дома и отидеш негде кај што скоро никого не го знаеш....затоа велам не е лесно. Ако си се снајдеш - супер.
 
R

Randy

Гостин
Така е. Па посебно кога ќе излезеш од својот елемент дома и отидеш негде кај што скоро никого не го знаеш....затоа велам не е лесно. Ако си се снајдеш - супер.
А во која држава си ти?
 
L

Luki Junior

Гостин
Не верувај. Што да ти кажам друго. Ја не зборам од верување или не....зборам од искуство. Па сеа ти како сакаш.
Еми сега изборо за плаќајне со крв е лично твој. Сигурно има некакви лесни работички, и потешки работички.. На кој колку му фаќа црпката, и колку е снаодлив.
А шо работеш у Америка? Ако не е тајна.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Еми сега изборо за плаќајне со крв е лично твој. Сигурно има некакви лесни работички, и потешки работички.. На кој колку му фаќа црпката, и колку е снаодлив.
А шо работеш у Америка? Ако не е тајна.
За некои луѓе не е избор. Татко ми дојде после мене, ни англиски ни нишо. Рмбачи у ресторан мие садови. Не е лесна работа.

Лесна работа има, со школо, со све. Ама лесна работа не ти гарантира добро платена. Све е како ќе се снајдеш и кого знаеш. Последното најбитно.

Јас имам свој бизнис.
 
L

Luki Junior

Гостин
За некои луѓе не е избор. Татко ми дојде после мене, ни англиски ни нишо. Рмбачи у ресторан мие садови. Не е лесна работа.
Лесна работа има, со школо, со све. Ама лесна работа не ти гарантира добро платена. Све е како ќе се снајдеш и кого знаеш. Последното најбитно.
Јас имам свој бизнис.
Браво за сопственио бизнис. Сигурно е тешко, да миеш чинии за заработка не викам не. Ако не знае човеко јазик, ептен ќе му е тешко. Ќе се навикне, ама ќе му е мачно и тешко.

Мојта најголема грижа за странство е ако работеш на саатнина, ни у странство ни у Македонја ќе се збогатеш. Таа саатнина ќе ти покрива трошоците, и ќе си над миниумо, ќе живуркаш само...

Затава повеќе ме интересира шо е така поризично (без саатнини), ама па се зимат повеќе пари (нешто како бизнис, ово, оно). Колку е тешко да се започне такво нешто там? Има ли бирократски плетканици?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom