Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

М

Мартин`

Гостин
Не се работи за неисчистени сметки двајца од нив лично познавав и со сигурност тврдам дека зад себе немаат никакво мрачно минато
Ми цитираш мислење од првиот ден неколку часа по убиството, тоа беше само првична предпоставка :eek:
 
Член од
21 јуни 2012
Мислења
65
Поени од реакции
84
Ми цитираш мислење од првиот ден неколку часа по убиството, тоа беше само првична предпоставка :eek:
Е добро де, да си кажам во случај се уште некој да не има такво мислење :)
--- надополнето: 31 октомври 2012 во 21:21 ---
...од овердоуз умре, али тоа е најбоља смрт за џанак.


Пет месеци грч, болка и молк во Радишани: зошто ги убија нашите деца?
Поминаа речиси пет месеци од грозоморниот масакр врз петте млади Македонци кај Железарско Езеро, но не престануваат лелекот и болката во скопските населби Бутел и Радишани, каде што живееја убиените момчиња.


Траорна беше атмосферата вчера во домот на Диме Ацевски, татко на Цветанчо, едно од момчињата чиј живот згасна на 12 април, на Велики четврток. Го најдовме во дворот од семејната куќа, како седи стуткан од болка. Тешко се поткрена од столчето и стана. Нè погледна со очи истечени од солзи, уморни, и само ни рече:
„Јас сум мртов човек… мртов сум, да знаете… Ми го зедоа чедото мое, ни криво ни должно ми го отепаа. Пред да умрам сакам само да знам зошто. Сакам да ги видам убијците и само да ги прашам зошто. Ништо повеќе не сакам“, рече тој додека вилицата му се тресеше од болка, а солзи му капеа од уморните очи.
Цветанчо, заедно со другите убиени момчиња, тој кобен ден седел во дворот на неговата куќа. Им било досадно и решиле да заминат на езерото да пробаат да фаќаат риби.
„Па тој никогаш порано не бил по риба. Првпат во животот замина тој ден. Кога дојдов од работа околу 16.30 часот, децата седеа тука во дворот. Станаа одеднаш и тој ми вели: тато ја заминав, ќе одиме да фаќаме риби! Вечерта разбрав… Ми кажаа четири момчиња се убиени, како да знаев“. Солзи, тешка воздишка, лелек.
Цветанчо Ацевски имаше само 18 години. Неколку дена пред убиството, таткото Диме му купил нов автомобил, „пежо 307“. Автомобилот е паркиран пред куќата.
Со тешка мачнина во стомакот се збогувавме со Диме и заминавме кон домот на Александар Наќевски, другар и сосед на Цветанчо.
„Децата си заминаа, ништо не може да ги врати. Какво момче беше Александар и зошто ни го убија? Никому зло му нема направено, со никого се немаше замерено. Животот за нашето семејство замре. Татко му Горан сосема се осами, се затвори дома, се изолира цела фамилија. Ни со мене веќе не прави муабет“, низ солзи ни вели Борко Наќески, дедото на Александар.
Во Радишани по убиството на момчињата како да ни се смени животот на сите, вели Љубе Рајковски, сосед на Цветанчо.
„Какви момци беа, каква дружба имаа. Никогаш проблем не направија. Сега е пусто без нив. Тешко дека некогаш ќе ги прежалиме, ама убијците мора да ги фатат. Мора да се дознае вистината“, вели Рајковски.
Најблиските на убиените момчиња велат дека немаат никаков абер за тоа кога ќе биде закажано судењето на притворените и дали има каква било трага за осомничените убијци што се во бегство.
„Откако ги притворија тие дваесетмина и откако ни кажаа дека двајца се во бегство, нема никој стапнато во нашите домови. Не знаеме ништо“, велат роднините.
Филип Славковски, Александар Наќевски, Цветанчо Ацевски, Кире Тричковски од населбата Радишани и Борче Стефковски од селото Црешово беа свирепо убиени кај Железарско Езеро.
Во полициската акција „Монструм“ беа уапсени дваесетина осомничени, од кои во притвор се Агим Исмаили, Фејзи Азири и Рами Сејди, а Агим Исмаили и Алил Демири се во бегство и не ѝ се достапни на полицијата.
Во притвор се наоѓа и лицето Хаки Хазири, кој беше уапсен и обвинет подоцна од другите, а пред тоа имаше статус на заштитен сведок. Во текот на истрагата тој самиот побара да биде обвинет, а според неофицијалните информации што протекоа во јавноста, Хазири признал пред истражните органи дека лично ги возел убијците и дека двајца од нив му се блиски роднини.





Читам често денес: Кои се мотивите? Зошто ги убија?

Па можно ли е уште некој да има дилема?

-Кои се мотивите еден просечен Албанец да излезе да брани човек кој сексуално и физички мачел невини луѓе, така како што правеа обвинетите во хашките случаи?
-Кои се мотивите истиот просечен Албанец да излезе и повторно да бара слобода, овој пат за "хероите кои скинаа каурчиња на Велигден"?
-Кои се мотивите на пример, на Принц или оној Поларис, горе-доле реномирани членови на форумов, да истапат со подршка на насилните протести за ослободување на егзекуторите од Смилковско Езеро?

Кои се мотивите? Омраза кон каурите - лесно се стига до одговорот. Не е битна тука некаква морално-етичка премиса, битно биле каури и сега да ги одбраниме овие кои ги убија, истепаа.
Цели години, истата песна ја слушаме од албанскиот фантазмагоричен хор.

Уште ли некому не му е јасно кои се мотивите?
Мотивите се јасни, само не е јасно до кога ќе молчиме и до кога во своја држава нема да смееме безбедно да се движиме :sick:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.736
Поени од реакции
11.215
Мака ми е за децата, ама уште повеќе што живеам во држава со пички и идиоти чија работа зависи од книшки и лижење чмарови. Македонијо, да знаеја будалите за што се бореа, одамна ќе беше Грчка или Српска.
 
Член од
21 јуни 2012
Мислења
65
Поени од реакции
84
Мака ми е за децата, ама уште повеќе што живеам во држава со пички и идиоти чија работа зависи од книшки и лижење чмарови. Македонијо, да знаеја будалите за што се бореа, одамна ќе беше Грчка или Српска.
Да знаеше овој ненормален народ за што се бори во 2001 година оддамна сам ќе си пресудеше
 

filjandecko

Komandant benzini-HAVUZ
Член од
5 мај 2012
Мислења
327
Поени од реакции
396
A овој НАРАЧАТЕЛОТ

на убиството инаку е концесионер- узурпатор на земјиштето кај Смилјковци и пошироко и имаше пред некое време ,,геометриско мерење,, на меѓите на нивите со негов комшија албанец кај фарма Белимбегово со КАЛАШНИКОВ-мислам дека МВР тоа го зама во предвид.
Ако судот реално го осудил тој насилникот во медицинско што го претепал ученикот,а полицијата спровела истрага за оружената пресметка што ја имал овој

со свој соселанец од рачиново пред неко време многу многу ќе се изменило да не речам дека можеби и децата од Смилковско езеро ќе биле живи.
Има вести од протестот?
Интересен е фактот што вечерта кога се случи убиството полициска патрола во близина на фармата белимбогово ги застанувала возилата и им препорачува "патот под гз и право дома застанување никако покрај пат".-ми се чини дека убијците веднаш се лоцирани
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Ахх бее таа демократија и тие човекови права не донесоа до ова. За 5-6 години говнариве пак ќе бидат на слобода а децата заувек отидени. Пази им текнало да убиваат, боже ме сачувај. Таквите треба да се убиваат ама не по брза постапка, туку со бавна и мачна смрт.
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
Ајде правници, колку се лежи за тероризам?
Тешко дека се лежи 4-5 години.
А верувам, и 6 месеци да им дадат, нашиве тешко дека ќе ги милуваат по затворите :) Сами ќе се поубијат додека издржат затворска казна.
Овој вид тероризам спаѓа во категорија на ткн "квази-тероризам",затоа што првиот дел каде што спаѓа за заплашување и создавање на чувство на страв меѓу граѓаните е исполнет,но вториот дел кој би го комплетирал кривичното дело тероризам го нема,а тоа е политичката платформа која ја претставуваат(мотивот)...инаку ако обвинителството оди на тероризам,мислам дека казната беше тешко дело над 8 години,со олеснителна околност за оној кој ке кае и ке признае...
Кај нас страшното е што некој таму подржува вакви примери,праќа контрабанди за притисок и јавно на тв ти кажува дека тој ке ти ја прати постапката(што не е негова работа)...мое лично мислење е дека овие што се фатени,и да се и да не се тие сторителите,ке бидат осудени,затоа што евентуално неосудување ке се претвори во политички минус за МВР,сектор каде што ДПМНЕ никогаш нема да дозволи да се чепка...
 
Член од
21 јуни 2012
Мислења
65
Поени од реакции
84
Ахх бее таа демократија и тие човекови права не донесоа до ова. За 5-6 години говнариве пак ќе бидат на слобода а децата заувек отидени. Пази им текнало да убиваат, боже ме сачувај. Таквите треба да се убиваат ама не по брза постапка, туку со бавна и мачна смрт.
Бавна смрт? На пример..со вжештена игла да им боцкаме под нокти на "хероиве" а потоа ноктите со клешти да им ги вадиме..Во оваа бедна држава правда нема или ние или тие, ако вака продолжи за 20 години ќе им се оствари идејата за "Голема Албанија"..Павдата се бара на улица да беа нивни деца до сега во воздух ќе не дигнеа сите а кај нас секое чудо за 3 дена..кај нив за оние двајцата убиени од Гостивар дојдоа дури од Струга, Тетово, Гостивар, Дебар..а за нашите деца не ќе не имаше повеќе од 200 и плус згора на се и ќотек добивме..ПОЛИЦИСКА АНТИМАКЕДОНСКА ДРЖАВА, КОРУМПИРАНО СУДСТВО (n)
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
Ахх бее таа демократија и тие човекови права не донесоа до ова. За 5-6 години говнариве пак ќе бидат на слобода а децата заувек отидени. Пази им текнало да убиваат, боже ме сачувај. Таквите треба да се убиваат ама не по брза постапка, туку со бавна и мачна смрт.
Ако не примети , на нас Македонците само талионот ни остана како можност за задоволување на правдата,немаме независен систем кој би ја задоволувал правдата во вакви жешки политички случаи...
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Ајде правници, колку се лежи за тероризам?
Тешко дека се лежи 4-5 години.
Член 313 од Кривичниот законик
Тероризам
Тој што со намера да го загрози уставниот поредок или безбедноста на Република Македонија ќе предизвика или сериозно ќе се закани со предизвикување експлозија, пожар, поплава или друго општоопасно дејствие или акт на насилство, создавајќи чувство на несигурност или страв кај граѓаните, ќе се казни со затвор најмалку четири години.

Кој што член е сменет со измени и дополнување на Кривичниот законик од 15.01.2008:
Член 16
"Во членот 313 зборот„четири" се заменува со зборот„десет".
 
Член од
21 јуни 2012
Мислења
65
Поени од реакции
84
Член 313 од Кривичниот законик
Тероризам
Тој што со намера да го загрози уставниот поредок или безбедноста на Република Македонија ќе предизвика или сериозно ќе се закани со предизвикување експлозија, пожар, поплава или друго општоопасно дејствие или акт на насилство, создавајќи чувство на несигурност или страв кај граѓаните, ќе се казни со затвор најмалку четири години.

Кој што член е сменет со измени и дополнување на Кривичниот законик од 15.01.2008:
Член16
"Во членот 313 зборот„четири" се заменува со зборот„десет".
За нив или доживотен затвор или цела македонска нација нема да се смири. Ако можеа да го осудат на доживотен затвор човекот кој во делчиња си ја исецка жена си тогаш секој од нив треба да го остдат по 2 пати на доживотен затвор за тоа што им го направија на децата со цел некој болни умови да си лечат хирови
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
За нив или доживотен затвор или цела македонска нација нема да се смири. Ако можеа да го осудат на доживотен затвор човекот кој во делчиња си ја исецка жена си тогаш секој од нив треба да го остдат по 2 пати на доживотен затвор за тоа што им го направија на децата со цел некој болни умови да си лечат хирови
Минимумот е 10 години. Тоа горе се членови од закон.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.776
Поени од реакции
82.797
Ако не примети , на нас Македонците само талионот ни остана како можност за задоволување на правдата,немаме независен систем кој би ја задоволувал правдата во вакви жешки политички случаи...
Така е, сосема си во право.
Не зборуваме на памет. Хашките случаи и многуте случаи како овој, или кога без трунка срам пред камери му ги симнаа лисиците и го ослободија оној Омер Буњаку на Кале, или еден куп други, треба да му се доволен показател на Македонецот, правдата да не ја очекува од државава.

Затворањето очи пред албанскиот секојдневен терор, гласањето за ослободување на воените злосторници, давањето државјанства за гласови и еден куп други постапки, би требало да ви ги доловат интересите на македонските политичари (за ова, нека се проклети до трето колено).
Така да, кога Албанците ќе приредат журка повторно, би требало ваљда да ви е јасно дека сите смирувачки зборови на нашите политичари, за бескомпромисна примена на законите и санкционирање на виновниците, се гола вода, која следното судско рочиште, гласање у парламент или дил со албанските политичари ќе ја изнесе на површина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom