Струен удар (причини и како да се заштитиме)

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Жити мајка ако беше така до сега си еба мајката цело скопје, кај комшијата пробива грејач цела зграда у моментот што се бања ајт јабана :pos:
Нема врска пак ке повторам струјата бега по цевките во земја,освен мала сензација на пецкање ништо друго не се случува. Ехе многу и пред мене и пред тебе и пред таткоти го мозгале тоа.
--- надополнето: 24 октомври 2012 во 00:57 ---

Ете паметен бил тој што ја ставил,бањај се немај гајле, ај да не ни се умирисаш греота си наше дете.:icon_lol:
Океј тогаш,пунам кадата уште сега,ќе зеам опремата за нуркање и ќе нуркам.:D

Што функција врши таа жичка?Може многу лесно да се извади ако ја чепнеш.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Океј тогаш,пунам кадата уште сега,ќе зеам опремата за нуркање и ќе нуркам.:D

Што функција врши таа жичка?Може многу лесно да се извади ако ја чепнеш.

За што зборувавне до сега, за зааааааааа заааааааааааазеееееееееееемјууууууууу.......
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400

За што зборувавне до сега, за зааааааааа заааааааааааазеееееееееееемјууууууууу.......
Не го поти и ти сеа...

Од кај да знам дека таква жичка врши таква функција.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Спомнавте нешто жолто-зелена жица. Јас имам таква во купатило, ми излегува од подните плочки и не е поврзана со ништо (има и оголен врв). А и кога го мијам купатилото често ја туширам и неа, многу е ниско на подот нема шанси да не ја намокрам.... Си играм и јас со животот или не е ништо страшно?:cautious:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Спомнавте нешто жолто-зелена жица. Јас имам таква во купатило, ми излегува од подните плочки и не е поврзана со ништо (има и оголен врв). А и кога го мијам купатилото често ја туширам и неа, многу е ниско на подот нема шанси да не ја намокрам.... Си играм и јас со животот или не е ништо страшно?:cautious:
Таа жица спасува живот, треба да е врзана за водомерот.
Наоѓај мајстор комшија било кој да ја врзе за метална цевка во купатилото, која што е поврзана на мрежа.
--- надополнето: 24 октомври 2012 во 01:11 ---
Не го поти и ти сеа...

Од кај да знам дека таква жичка врши таква функција.
ЗАААААААЗЕЕЕЕЕМЈУУУУУУУУУУУУУУУУВААААААААААЊЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ

ај повтори,да видам дали внимателно си ја прочитал цела тема:pos:
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Едно прашање, дали и колку е ризично бањање кога е вклучена машината за перење алишта, одалеченоста од неа е некаде околу 1,5м?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Едно прашање, дали и колку е ризично бањање кога е вклучена машината за перење алишта, одалеченоста од неа е некаде околу 1,5м?
Теоретски имаш опасност и од телевизорот ако е уклучен додека се бањаш,практично немаш никаква од машината за перење,се додека се е во ред со заземјувањето,струјата се губи низ мрежата, водата не е баш добар проводник.

Значи сега сериозен муабет,доколку знаете некој кој што ги променил цевките во зграда,од метални да ставил пластични веднаш пријавете го во куќен совет а потоа и во полиција поради загрозување на здравје жживот и имот,слободно тужете го неинформираното глупо копиле кое што ви го пресекло заземјувањето, исто како да ви ги пресекол кочниците на колата само затоа што чул дека така цевките биле многу поздрави за околината. Исто и да си побарате од глупиот морон да ви спроведе прописно заземјување на негов трошок.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Читам и неможем да се изначудим на некои постови. Аман бе луѓе па заземјување незнаете што е? Го убивте dobro poznat со глупи прашања! Како може проточен бојлер да е добар или лош? Ако имате дома заземјување немате гајле од струен удар! За да проверите дали ви е во ред, прегледајте плановите од куќа/стан за електрична енергија. Сината ви е нула, црвена/црна/кафена фаза и жолтозелена заземјување - според ЈУС а и други стандарди.
Струја може да ве пецка и ако некоја жица од штекерот се откачила и допира ѕид, метал.
Инаку да, во зграда заземјувањето е на водоводната мрежа, а куќите имаат свое, најчесто арматура, цефка,профил набиен во земја!

Новите осигурачи не се викаат електромагнетни, туку биметални(два метала со различен коефициент на топлинско ширење)
Фид склопка препорачувам секој да ја има, штити од струјни удари при дефект на електричната инсталација во стан/куќа.
 

Пратеник

Ала Мадрид
Член од
28 ноември 2011
Мислења
995
Поени од реакции
617
Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Во мојата зграда има направено монгу измени во водовоната мрежа но пред да се уселам таму забележав жица која излегува од таблата со струјомери и влегува во земја (сигурно е со шипки за заземјување) штековите ги проверив сите имаат заземјување, исто така во бањата имам пластични цевки а бојлерот ми е заземјен преку кабелот на комплетното уземјување на зградата. Дали овој начин на заземување е добар ? Порано живеев во кука во која водоводната мрежа е со метални цевки а заземјувањтето е направено на повеке точки поточно на 2 те бањи посебно и на штековите посебно, кога се расипа бојлерот од едната бања имаше пецкање на сите чешми и на електричниот шпорет проверив со фазомер секаде светеше како да го решам тој проблем во куката бидејки стварно е страшно искуството ?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Во мојата зграда има направено монгу измени во водовоната мрежа но пред да се уселам таму забележав жица која излегува од таблата со струјомери и влегува во земја (сигурно е со шипки за заземјување) штековите ги проверив сите имаат заземјување, исто така во бањата имам пластични цевки а бојлерот ми е заземјен преку кабелот на комплетното уземјување на зградата. Дали овој начин на заземување е добар ? Порано живеев во кука во која водоводната мрежа е со метални цевки а заземјувањтето е направено на повеке точки поточно на 2 те бањи посебно и на штековите посебно, кога се расипа бојлерот од едната бања имаше пецкање на сите чешми и на електричниот шпорет проверив со фазомер секаде светеше како да го решам тој проблем во куката бидејки стварно е страшно искуството ?
Пушти од секој боијлер по една жица во земја,тоа за во куќата.
Што се однесува за во станот, не постои никаде електрична инсталација која што носи три кабли до бојлерот, и да носи тогаш жицата за заземјување на боилерот оди до цевката не продолжува до разводната табла па од таму да биде заземјена.Ти имаш заземјување но не е доволно зтоа и тоа пецкање се јавува, мора директно боилерот да биде заземјен, колку пократок пат на струјата толку подобро, затоа и панцир цревата се со челична мрежа која што води до цевка, да не беше битно ке ги заштитеа со некоја поевтина ткаенина.
Читам и неможем да се изначудим на некои постови. Аман бе луѓе па заземјување незнаете што е? Го убивте dobro poznat со глупи прашања! Како може проточен бојлер да е добар или лош? Ако имате дома заземјување немате гајле од струен удар! За да проверите дали ви е во ред, прегледајте плановите од куќа/стан за електрична енергија. Сината ви е нула, црвена/црна/кафена фаза и жолтозелена заземјување - според ЈУС а и други стандарди.
Струја може да ве пецка и ако некоја жица од штекерот се откачила и допира ѕид, метал.
Инаку да, во зграда заземјувањето е на водоводната мрежа, а куќите имаат свое, најчесто арматура, цефка,профил набиен во земја!

Новите осигурачи не се викаат електромагнетни, туку биметални(два метала со различен коефициент на топлинско ширење)
Фид склопка препорачувам секој да ја има, штити од струјни удари при дефект на електричната инсталација во стан/куќа.
Добро де таман почнаа со формули да искачаат и да кажуваат колку се брзи “ Електро Магнетните“ осигурачи ти сега овде кажуваш дека се биметални.
И не се ставаат шипки профили арматури во земја, се вкопува поцинкувана громобранска лента во земјата на длабочина од 80 до 120 цм. а должината на лентата треба да биде не помала од 10 метри. Сега во поново време лентата се става пред да почнат да се полнат темелите притоа водејки сметка да лепат на земја, и исполнувајки ја цела должина, иако се става во темелите мора и посебно да се пушти лента.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Добро де таман почнаа со формули да искачаат и да кажуваат колку се брзи “ Електро Магнетните“ осигурачи ти сега овде кажуваш дека се биметални.
И не се ставаат шипки профили арматури во земја, се вкопува поцинкувана громобранска лента во земјата на длабочина од 80 до 120 цм. а должината на лентата треба да биде не помала од 10 метри. Сега во поново време лентата се става пред да почнат да се полнат темелите притоа водејки сметка да лепат на земја, и исполнувајки ја цела должина, иако се става во темелите мора и посебно да се пушти лента.

Кај мене има два метри железен кол ф50 укопан до темелите. до сега само еднаш пецкаше струја и тоа заради фаза откачена од штекер, која допираше во ѕид.

Громобранска инсталација ретко кој има. Кај мене комшијава има и тоа на повисок објект од мојот. Така да решен е проблемот со громови.
 

P.Eskobar

Лева рака на Десницата!
Член од
2 септември 2011
Мислења
95
Поени од реакции
37
Ќе се заштитиме така што нема да чепкаме таму кај што не ни е работа! :)
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Пушти од секој боијлер по една жица во земја,тоа за во куќата.
Што се однесува за во станот, не постои никаде електрична инсталација која што носи три кабли до бојлерот, и да носи тогаш жицата за заземјување на боилерот оди до цевката не продолжува до разводната табла па од таму да биде заземјена.Ти имаш заземјување но не е доволно зтоа и тоа пецкање се јавува, мора директно боилерот да биде заземјен, колку пократок пат на струјата толку подобро, затоа и панцир цревата се со челична мрежа која што води до цевка, да не беше битно ке ги заштитеа со некоја поевтина ткаенина.

Добро де таман почнаа со формули да искачаат и да кажуваат колку се брзи “ Електро Магнетните“ осигурачи ти сега овде кажуваш дека се биметални.
И не се ставаат шипки профили арматури во земја, се вкопува поцинкувана громобранска лента во земјата на длабочина од 80 до 120 цм. а должината на лентата треба да биде не помала од 10 метри. Сега во поново време лентата се става пред да почнат да се полнат темелите притоа водејки сметка да лепат на земја, и исполнувајки ја цела должина, иако се става во темелите мора и посебно да се пушти лента.
Друже не знам зошто велиш дека никаде не се носи 3 жици до бојлерот јас од скоро почнав да работам електро инсталации и секогаш носам по 3 жици за сите уреди освен на лустерите, на многу места кај што сум бил на доградба или измена на инсталации сум го сретнал баш истиот принцип секаде се носат 3 жици од кој заземувањето е врзано насекаде и се носи до спратните табли а од таму до главната табла кај што се главните осгорувачи па од таму се носи жица со металната шипка во земја.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom