Венеција бара независност од Италија

Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Пак ќе кажам нема логика, секогаш ќе постојат сиромашни и богати региони, зарем не е патриотска должност и чуство за припадност на нацијата како побогатиот му помага на посиромашниот регион. Чудо вакви мислења од еден од насиромашниот регион во бивша-ЈУ, вака и за нас зборувале Словенците нели?

И никој не ми објасни што е разликата меѓу Венецијанци и Италијани за да првите имаат своја држава?
Да така зборувале за нас Словенците што е сосема нормално затоа и било целото негодување во Југославија.

Ние и Словенците не сме биле никогаш една нација и никогаш и нема да бидеме туку сме биле во ПОЛИТИЧКИ,ЕКОНОМСКИ И ВОЕН СОЈУЗ:

Имало многу добар предлог пред распадот на Југославија подржан и од Словенија.Југославија да опстане али само како слободен пазар и да има заедничка војска и надворешна политика.Се друго републиките сами да си се грижат што би значело и воедно дека секоја република ќе троши колко што си произведува.

Во Белград не сакаа да се откажат од парите и моќта и се деси тоа што се деси.

Затоа и е целото негодување во ЕУ.

ЕУ зима од Германија,Шведска,Холандија,Франција,Финска и дава на Полска, Естонија, Бугарија, Романија, Ирска, Грција и веднаш се создава непријателство меѓу населението на државите.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Ако побарале независност незначи дека ќе ја добијат. И појмата независност значи да се одделат само институциите а не да поставуваат граници и војска како што се прави тоа низ Балканот. Во Европа веќе оддамна граници не постојат ги боли к. за знамиња и сл.. туку економски сакаат да се одделат.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Нека барат бе , нивно право. Како тука овие белоглавите сакат Велика Албанија да ја дигнат, зашо да не и Венеција да си биде посебна држава.
Ама сте чудни со тоа сакале !
И јас може сакам на Венера да отворам бурекџилница....ама едно е да сакам а друго е да можам !
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Во право си се. Паданија е најбогатиот дел од италија. Ако се отцепат тие остатокот од Италија ќе биде побатал и од нас. Жими Рим нешто шо вреди се друго е наша милост.
Каталонија истата приказна. Имаат добро развиена економија во секоја смисла и воопшто не зависат од остатокот на Шпанија, туку напротив се осеќаат како Словенците во Југославија.
За Шкотска и Ирска нема шо да зборам на овие веќе во крвта им е да бараат независност. Имаат исто мислење за Британија како ние за Отоманска империја. Мала илустрација
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
И никој не ми објасни што е разликата меѓу Венецијанци и Италијани за да првите имаат своја држава?
Засега само ова

Venetian or Venetan is a Romance language spoken as a native language by over two million people,[10] mostly in the Veneto region of Italy, where of five million inhabitants almost all can understand it. It is sometimes spoken and often well understood outside Veneto, in Trentino, Friuli, Venezia Giulia, Istria, and some towns of Dalmatia, totalling 6-7 million speakers. The language is called vèneto or vènet in Venetan, veneto in Italian; the variant spoken in Venice is called venetian, venexiàn/venesiàn or veneziano, respectively. Although referred to as an Italian dialect (Ven diałeto, Itdialetto) even by its speakers, it is in fact a separate language, not a variety or derivative of Italian. Instead, Venetan differs both in grammar, phonetics, and vocabulary. Typologically, Venetan has little in common with the Gallo-Italic languages of northwestern Italy, but shows some affinity to nearby Istriot.
Venetan is not related to Venetic, an extinct Indo-European language that was spoken in the Veneto region around the 6th century BC.
From the Restoration to the Great War

In 1815, the Congress of Vienna confirmed the union of Veneto and Friuli with Austrian Lombardy, to constitute the Kingdom of Lombardy-Venetia. In 1838, the District of Portogruaro was removed from the Province of the Friuli due to the Austrians' wishes and assigned to the Province of Venice. Portogruaro had a long history of being part of Friulian culture, geography and language. Today it has asked to return under the administration of the Friuli region. In 1866 central Friuli (today's province of Udine) and western Friuli (today's province of Pordenone) were joined Italy with Veneto after the Third Italian War of Independence, while eastern Friuli (County of Gorizia and Gradisca) remained under Austria until the end of World War I.
During World War I, Friuli was a theater of battle that had serious consequences for the civilian population, specifically the Battle of Caporetto.

Autonomist movements

Aiello del Friuli
Friuli has a large number of Friulan native speakers.There are some movements and political parties that advocate a more autonomous Friuli in line with historical borders, such as the Lega Nord Friuli-Venezia Giulia, Friuli Movement, Giulian Front and the Front Furlan.
While standard Italian is the primary official language of the region, several other regional languages and dialects are spoken in Friuli.
Friulian is spoken in the provinces of Udine, Gorizia and Pordenone.
Venetian and its sub-dialects are usually spoken (for historical reasons) on the western border regions (i.e.Pordenone), sparingly in a few internal towns (i.e. Gorizia, etc.) and historically in some places along theAdriatic coast.
In the southeastern part of Friuli, a Venetian transitional dialect is spoken, called Bisiaco, that has influences of both Slovene and Friulian.


Превод:Слободен Фриули
и се послични по менталитет со Северна Европа, а јужниот дел Наполи, Бари, островите ги поистоветуваа со ‘сељаци‘ со оглед дека менталитетот им е посличен на Балканците (чуди се зошто во Наполи и Палермо е коренот на мафијата :D )
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Се започнува и завршува со Економијата .............. последниов период како Европа западна во лајна пардон во Економска криза, веднаш почна да се шушка за независност на Шкотска(од Британија), на Каталонија(од Шпанија), еве сега на Паданија(од Италија)... порано во тој дел од Европа актуелни беа Северна Ирска која сакаше да се припои кон Република Ирска како и Баскија која сакаше да се отцепи од Шпанија ................... кои региони од тој дел на Европа се следни да почнат да излегуваат по улиците и да бараат независност: Велс, Корнвол, Бретања, Окситанија, Корзика, Сардинија, Сицилија, Калабрија, Апулија, Андалузија, Галиција, Баварија, Тирол, Валонија, Фландрија, Фризија и.т.н. и.т.н. :tapp:
--- надополнето: 6 октомври 2012 во 21:51 ---
Па не знам кај читав, ама и некој град во Русија барал да се оддели од Русија.
Град, но уеј .............. сигурно мислиш на Чеченија, Дагестан, Ингушетија и сл. :tapp:
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
221
Поени од реакции
24
Се започнува и завршува со Економијата .............. последниов период како Европа западна во лајна пардон во Економска криза, веднаш почна да се шушка за независност на Шкотска(од Британија), на Каталонија(од Шпанија), еве сега на Паданија(од Италија)... порано во тој дел од Европа актуелни беа Северна Ирска која сакаше да се припои кон Република Ирска како и Баскија која сакаше да се отцепи од Шпанија ................... кои региони од тој дел на Европа се следни да почнат да излегуваат по улиците и да бараат независност: Велс, Корнвол, Бретања, Окситанија, Корзика, Сардинија, Сицилија, Калабрија, Апулија, Андалузија, Галиција, Баварија, Тирол, Валонија, Фландрија, Фризија и.т.н. и.т.н. :tapp:
--- надополнето: 6 октомври 2012 во 21:51 ---


Град, но уеј .............. сигурно мислиш на Чеченија, Дагестан, Ингушетија и сл. :tapp:

СВЕТ
Рускиот град Домодедово станува република!?

Поради игнорирање на резултатите од референдумот од 2007-ма година, кога жителите на рускиот град Домодедово се изјасниле против изградба на автопат низ градот, жителите на ова место објавиле формирање република и побарале признавање од Европската Унија.

Жителите на градот Домодедово, што се наоѓа јужно од Москва во близина на најголемиот меѓународен аеродром во Русија, објавиле фирмирање на Руска демократска република и бараат од ЕУ да ја признае.

Руско здружение на адвокати за заштита на човековите права соопштило дека акциона група која се наоѓа на чело на оваа република им пишала на лидерите на ЕУ тврдејќи дека руските власти сериозни ги прекршиле принципите на демократското општество.

Групата, како што пренесува Риа Новости, наведува дека Руската демократска република треба да биде интегрирана во ЕУ и дека другите земји треба да ја признаат како земја со специјален статус која е дел од Руската федерација со право на самоопределување.

Амблемот на новата република е едноглав орел.
автор: Нетпрес​
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
:pos::pos::pos:

Ваква смешка одамна немав чуено !

Јас па подчув дека Мариовците спремале референдум за независност на областа Мариово ! :drk::LOL:
 
M

Mussolini

Гостин
Искрено не мислам оти Венеција ке добие независност оти пред некое време, бех читал негде оти и Trentino-Alto Adige сака независност за да се приклуче кон Австрија оти таа е Австриска територија ама не... Ништо од тоа не бидна... Попрво Корзика и Сицилија би добиле независност отколку Венеција...
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Преку таквото од вакви напумпани вести, сеа секој град ќе бара независност, и шо ако биде Венеција независна, од што ќе живее, и така тоне, буквално. Кој бре ги вади од ракав овие проценти, 70-80% биле за независност. Таблоидни вести од нормално дежурниот таблоиден отварач на теми за подфорумот Свет.
Од што ќе живее Венеција??

Годишно ја посетуваат 14 милиони туристи,па сега ти види од што ќе живее.
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.489
Поени од реакции
11.221
Абе сега добро е некои држави да добијат независност.....ама па на секој втор да му текни да бара е веќе глупост. Шкотска на пример има потполно право да бара независност. Посебна држава си е и крај. Шпанија веќе не ја коментирам има таму доста области со поинаков народ па би требало цела Шпанија да се расцепка ако така гледаме. Ова со Венеција стварно не знам од кај им испадна ..........а ова со русиве не го коментирам.
Туку дајте и ние Битола да си ја прогласиме за независна држава дури е време и дури можиме хаосов да го искористиме та остајте друго :coffee:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Абе сега добро е некои држави да добијат независност.....ама па на секој втор да му текни да бара е веќе глупост. Шкотска на пример има потполно право да бара независност. Посебна држава си е и крај. Шпанија веќе не ја коментирам има таму доста области со поинаков народ па би требало цела Шпанија да се расцепка ако така гледаме. Ова со Венеција стварно не знам од кај им испадна ..........а ова со русиве не го коментирам.
Туку дајте и ние Битола да си ја прогласиме за независна држава дури е време и дури можиме хаосов да го искористиме та остајте друго :coffee:
Точно, од сите овие Шкотска најмногу има право на државност, посебна нација со големи разлики од Англија и со вековна државна традиција.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Преку таквото од вакви напумпани вести, сеа секој град ќе бара независност, и шо ако биде Венеција независна, од што ќе живее, и така тоне, буквално. Кој бре ги вади од ракав овие проценти, 70-80% биле за независност. Таблоидни вести од нормално дежурниот таблоиден отварач на теми за подфорумот Свет.
Има една дупка во твоево мислење. Како мислиш од што ќе живее Венеција. Па во Венеција годишно доаѓаат туристи туристи, се заработува супер. Според мене Венеција ќе ја добие независноста.
 
S

Sagan

Гостин
Ако планираат да ги бараат назад и колониите, имаат целосна моја поддршка :vozbud:


 

Kajgana Shop

На врв Bottom