Второто Христово доаѓање

Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Да, само што јас не сум автор на „преводов„, а и далеку од тоа дека „преводов„ е точен, освен што е личен став...
--- надополнето: 4 октомври 2012 во 09:14 ---

Не мој став мое размислување.
А освен тоа кажи твое размислување зошто ти е битно телото да си го добиеш назат ако не за некои земски задоволства.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А освен тоа кажи твое размислување зошто ти е битно телото да си го добиеш назат ако не за некои земски задоволства.
Телото е дел од сложената човекова природа, така да само човекот е „прекршочна точка„ меѓу духовниот и телесниот Свет, т.е.само човекот, и ниту едно друго живо битите, има: дух, душа и тело.

Човековото тело не е создадено за телесни кеифови...
--- надополнето: 4 октомври 2012 во 13:07 ---
Значи да утврдиме две работи:

1. Има спасение за душата ако таа нејќи да ја клеца комшиката, а телото сака;
2. И тоа ако сеуште не е човекот ан тоа ниво на бесстрастие, ама душата тежнее кон таа состојба
и најважно
3. Педерлак се лечи само со молитва и вера во Бога.
Немам утврдено ниту една од наведениве 3 точки.
Еве краток коментар кон истите.

Под 1: има спасение, само ако јас посакам да се спасам, без надворешна присила за еден таков став и чин.

Под 2: За почеток, сосема е доволно ако душата тежнее кон бесстрастие, оти живеењето според верата е процес, а не „секундарен„ настан. Бесстрастието се увежбува, не се стекнува моментално...

Под 3. педерлак се лечи не само со молитва и вера, туку со покајание и доброчинство, обратно пропорционални на сторениот неприроден чин, како што е педерлакот.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Телото е дел од сложената човекова природа, така да само човекот е „прекршочна точка„ меѓу духовниот и телесниот Свет, т.е.само човекот, и ниту едно друго живо битите, има: дух, душа и тело.

Човековото тело не е создадено за телесни кеифови...
--- надополнето: 4 октомври 2012 во 13:07 ---


Немам утврдено ниту една од наведениве 3 точки.
Еве краток коментар кон истите.

Под 1: има спасение, само ако јас посакам да се спасам, без надворешна присила за еден таков став и чин.

Под 2: За почеток, сосема е доволно ако душата тежнее кон бесстрастие, оти живеењето според верата е процес, а не „секундарен„ настан. Бесстрастието се увежбува, не се стекнува моментално...

Под 3. педерлак се лечи не само со молитва и вера, туку со покајание и доброчинство, обратно пропорционални на сторениот неприроден чин, како што е педерлакот.

Токму така Миксајло, има да те цитирам кај гејоњ у теман сеа.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Токму така Миксајло, има да те цитирам кај гејоњ у теман сеа.
А ја, батка, тоа Твое цитирање ќе го сметам за врвен домет у Твојот живот.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Телото е дел од сложената човекова природа, така да само човекот е „прекршочна точка„ меѓу духовниот и телесниот Свет, т.е.само човекот, и ниту едно друго живо битите, има: дух, душа и тело.

Човековото тело не е создадено за телесни кеифови...
--- надополнето: 4 октомври 2012 во 13:07 ---
ма не ме јеби...

А што правеле Ама и Ева у рајот.
И зошто сакаш ти одиш у рајот ако не за уживање.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
ма не ме јеби...
Јо!....Ќе ми изва‘ат муабети на форумов!...:pos:
--- надополнето: 4 октомври 2012 во 13:24 ---
А што правеле Ама и Ева у рајот.
/quote]
Она кое Бог им го одредил...
--- надополнето: 4 октомври 2012 во 13:25 ---
И зошто сакаш ти одиш у рајот ако не за уживање.
Бог не ни‘ го вети Рајот ради уживање, туку ради враќање на отпаднатиот човек во заедница со Бога.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.910
Поени од реакции
11.908
Да прашам: овде се зборува за доаѓањето на Исус по втор пат или за доаѓањето на тако му? Ептен ми е нејасно...
Поминато е ова доаѓање или ќе биде „наскоро“?

Ако доаѓа татко му, зошто ќе ги уништува и израилевите свештеници кои за него пролеваат крв?
Ајде ако е Исус, ја разбирам омразата кон нив, тие се преставници на старото... но ако е таткото, зошто?
И тие демек промашиле нешто од заповедите и задолженијата?

14 Воскликнувај од радост, Сионска Ќерко, викај од веселба, Израеле! Весели се и радувај се од сè срце, Ерусалимска Ќерко!
15 Господ те ослободи од твојата пресуда, ги отстрани Твоите непријатели! Господ, Израелевиот Цар, е во твојата средина! Не бој се веќе од зло!

Кои се тие непријатели на Израилот? Кој е тој бог и израилев цар? Израилев цар е бог на Земјата, на христијаните?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Црквата не познава чистилиште, како „меѓусостојба„.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јо!....Ќе ми изва‘ат муабети на форумов!...:pos:
--- надополнето: 4 октомври 2012 во 13:24 ---

Она кое Бог им го одредил...
--- надополнето: 4 октомври 2012 во 13:25 ---



Бог не ни‘ го вери Рајот ради уживање, туку ради враќање на отпаднатиот човек во заедница со Бога.
Муабети ти се веќе изваени.

Од друга страна Миксајло, кога сме кај сладострастие или ми ти ребрање за потомство, како се планира натамошно оплодение? Бесполово? Со Митоза или Мејоза.

И шо праел Адам со Лилит шо ја наругал на Бога дека сака да смени позиција у Митозата/Мејозата?
--- надополнето: 4 октомври 2012 во 14:14 ---
Црквата не познава чистилиште, како „меѓусостојба„.
Данте од мали мозок ја извајл Божествена КомеНдија?

Или Миксајло, од кај е Чистилиштето изваено? Од леф џеп на Б.Ц.?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Од друга страна Миксајло, кога сме кај сладострастие или ми ти ребрање за потомство, како се планира натамошно оплодение? Бесполово? Со Митоза или Мејоза.
Хммм, највероватно ќе биде астрално.
--- надополнето: 4 октомври 2012 во 14:16 ---
И шо праел Адам со Лилит шо ја наругал на Бога дека сака да смени позиција у Митозата/Мејозата?
А тко је „Лилит„?

Или, си ваѓаш ваквија прашања, со цел да ја исмееш Црквата и тоа што е можно по-јавно, вака, на медиум?
--- надополнето: 4 октомври 2012 во 14:17 ---
Данте од мали мозок ја извајл Божествена КомеНдија?
Не знам, можеби и од ‘рбетниот мозок. Данте то најубо го знајт.
--- надополнето: 4 октомври 2012 во 14:19 ---
Или Миксајло, од кај е Чистилиштето изваено? Од леф џеп на Б.Ц.?
Чистилиштето е една од многуте новотарии од римската Цкрва, исто како и филиокве, исто како и безгрешното зачнување на Мајката Божја, исто како и непогрешливоста папска и тн.

Према томе, това се десило многу порано од роденденот од лицето Б.Ц.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
At the same time Jehovah created Adam, he created a woman, Lilith, who like Adam was taken from the earth. She was given to Adam as his wife. But there was a dispute between them about a matter that when it came before the judges had to be discussed behind closed doors. She spoke the unspeakable name of Jehovah and vanished.


Purgatory is a "purification, so as to achieve the holiness necessary to enter the joy of heaven," which is experienced by those "who die in God’s grace and friendship, but still imperfectly purified"
Meosis eden
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Обрати се кај Бенедикт, верувам дека чоекот е убо упатен во чистењето..

А воа со Лилит, од дека си го ископал?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Од Света Книга бе, од кај, па и ти. Шо те глеам чуден.
 
W

Werther

Гостин
Обрати се кај Бенедикт, верувам дека чоекот е убо упатен во чистењето..
Би требало да се договорите со католиците за ова верава бидејќи ние непросветлените сме збунети незнаеме веќе што е лага,а што вистина...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom