ПМФ

Член од
2 август 2012
Мислења
4
Поени од реакции
3
Добро е, ме примија на БХФ и нека ни е со среќа на сите на ПМФ :)

А бидејќи има многу туристи на ПМФ, можеби меѓу нив ќе има и по некој екстратерестијален турист, па ќе ни отворат катедра за егзобиологија. :D :вонзем:
Се надевам ќе ме бива во лабараторија, оти единственото нешто слично на правење експеримент што сум правел е варење кафе :facepalm:

http://www.yuksrus.com/science_biology.html
 
Член од
29 август 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Сакам на втор уписен рок да аплицирам на Географски информациски системи, па ако може да ми кажете збор - два за перспективата на овој смер, немам идеја што би можело да се работи, бидејќи општо географијата важи за неперспективен факултет, а за ГИС сите ми велат дека бил перспективен факултет.
Какви се отприлика професорите, се излева на крај со нив или тешко, предметите од 10 кредити дали се многу тешки за учење.. и тоа.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Сакам на втор уписен рок да аплицирам на Географски информациски системи, па ако може да ми кажете збор - два за перспективата на овој смер, немам идеја што би можело да се работи, бидејќи општо географијата важи за неперспективен факултет, а за ГИС сите ми велат дека бил перспективен факултет.
Какви се отприлика професорите, се излева на крај со нив или тешко, предметите од 10 кредити дали се многу тешки за учење.. и тоа.
Кратко ќе ти објаснам:

- перспективен е, бидејќи е модерен склоп меѓу географија и информатика.
- професорите се сосема ОК; географијата е бренд за човечки односи. Никакви проблеми нема да имаш со никој од стручниот кадар. Никогаш.
- Предметите не се тешки; треба учење, ама каде не треба? Нека не те плашат кредитите, нормално учење - нормално знаење - нормална оценка.

Освен ГИС - постојат и други смерови, слободно разгледај и одлучи се.

http://igeografija.mk/
 
Член од
29 август 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Jас се одлучив веќе за ГИС, само ме интересираше што да очекувам во иднина во однос на перспективноста на факултетот.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Jас се одлучив веќе за ГИС, само ме интересираше што да очекувам во иднина во однос на перспективноста на факултетот.
Со среќа нека ти е. И тебе и на сите нови географи ;)
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Член од
26 мај 2009
Мислења
73
Поени од реакции
2
здраво ми треба помош околу една задача ако знае некој да ја реши би му бил мн благодарен. Нека a(алфа) е подредување во А а Б (бета) во B и нека y е релација во AxB дефинирана со (a1,b1)y(a2,b2) еквивалентно a1 a a2 ^ b1 В b2
Да се покаже дека y е релација за подредување во AxB.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Дечки колку кредити можат да се запишат максимум во семестар, јас кога се запишував беа 40, слушнав нешто демек до 36 кредита е сега или ова се шпекулации?
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Дечки колку кредити можат да се запишат максимум во семестар, јас кога се запишував беа 40, слушнав нешто демек до 36 кредита е сега или ова се шпекулации?
Веројатно се шпекулации. Меѓутоа, најарно да си прашаш на студентски прашања.

кај си на ПЕЕМЕФ, на кој смер?
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Веројатно се шпекулации. Меѓутоа, најарно да си прашаш на студентски прашања.

кај си на ПЕЕМЕФ, на кој смер?
Па ја како што знам у книжево од 2009 година пишува дека според член бла бла максимум по семестар можат да се запишат 40 кредити, а минимум 21.

Ја сум ендемичен вид, применета хемија. :icon_lol:
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Па ја како што знам у книжево од 2009 година пишува дека според член бла бла максимум по семестар можат да се запишат 40 кредити, а минимум 21.

Ја сум ендемичен вид, применета хемија. :icon_lol:
Зато те мрзело да појш до студентски прашања, далеку ти било.
Абе мора да бидит така, ко во книџулето, не може да менуваат кога ке им текне, 40 кредити ит из.

Само, прашај си, за најсигурно...:icon_mrgr:
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Дечки колку кредити можат да се запишат максимум во семестар, јас кога се запишував беа 40, слушнав нешто демек до 36 кредита е сега или ова се шпекулации?
Минимум 20 максимум 35, со просек над 8.5 можиш 40, а ако ти одобри координаторот можиш и цел факултет во еден семестар да го запишиш. Најдобро прашај си на студентски зошто можи и по лепота ги даваат кредитиве, никогаш не се знае.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Минимум 20 максимум 35, со просек над 8.5 можиш 40, а ако ти одобри координаторот можиш и цел факултет во еден семестар да го запишиш. Најдобро прашај си на студентски зошто можи и по лепота ги даваат кредитиве, никогаш не се знае.
Од кога се овие правила?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom