Починат родител, враќање кредит

Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Банката за колку време би ја покренала таа постапка за нужен наследник? Од смртта на личноста која ја зборувам има поминато веке 9 месеци, а банката нема покренато ништо...
Мислам дека беше до 3 години не ме фаќај за збор, прво убаво си опипуваат терен гледаат снимаат катастри сметки ова она па тек тогаш покренуваат знам една таква постапка што беше покрената после 2 години од смрта,не заборавај дека си тече каматата нив не им се брза за парите имаат многу можат да причекаат некое време без проблем.
 
P

Princ

Гостин
Како ве врти dobro poznat... а и мене, морав во никое време да се консултирам со адвокатот... значи како што вели законот и Антоние, се наследуваат права и обврски, но обврските не можат да бидат поголеми од правата.
Нацртано, ако од татко ти имаш наследено 1.000 денари а тој има борџ од 10.000 денари, од неговиот долг наследуваш 1.000 денари. 9.000те што остануваат доверителот ги наплаќа од останатите наследници, или во случај ако тоа не е можно нека си учука онакво у онакво кога дал долг без гаранција дека должникот ќе го врати.

Член 137

Наследникот одговара за долговите на оставителот до висината на вредноста на наследниот имот.
Наследникот којшто се откажал од наследството не одговара за долговите на оставителот.
Кога има повеќе наследници тие одговараат солидарно за долговите на оставителот, и тоа секој до висината на вредноста на својот дел од наследениот имот, без оглед на тоа дали е извршена делба на наследството.
Меѓу наследниците долговите се делат сразмерно со вредноста на имотот што секој од нив го наследил, ако со тестаментот поинаку не е определено.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.914
Поени од реакции
32.997
Најлошо нешто што може да им се случи на децата во овој случај е да не добијат наследство.

Еве ти копи пејст од закон за наследување, член 137:
Наследникот одговара за долговите на оставителот до висината на
вредноста на наследниот имот.
Прв писмен правен совет во темава!
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Како ве врти dobro poznat... а и мене, морав во никое време да се консултирам со адвокатот... значи како што вели законот и Антоние, се наследуваат права и обврски, но обврските не можат да бидат поголеми од правата.
Нацртано, ако од татко ти имаш наследено 1.000 денари а тој има борџ од 10.000 денари, од неговиот долг наследуваш 1.000 денари. 9.000те што остануваат доверителот ги наплаќа од останатите наследници, или во случај ако тоа не е можно нека си учука онакво у онакво кога дал долг без гаранција дека должникот ќе го врати.
Не не врти тоа и он истото го кажа o_O
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.732
Поени од реакции
4.483
Абе како не можеш да сватиш ?
Татко ти земал кредит,купил кола купил стан купил телевизор, кога татко ти ке умре го наследуваш целиот негов имот и долговите кој што ги има. Ако татко ти има стан кој што ти го препишал тебе одкако го земал кредитот а одкако ке умре нема што да се земе од него ке земат дел од станот кој што ти го препишал додека бил жив, истото ова го направија пред година две само што тогаш имоти препишуваа на браќа братучеди шуревци, им го земаа имотот поради не плаќање на долг им го земаа,ќабе што им префрлиле се на други дури и на комшии.
Во ред мене ова ми е прашањето.
На пример татко ми земал кредит.
Правел што правел и недај боже...
Банката си пробува да го наплати долгот,но она што татко ми го поседува не е доволно.
Јас живеам одвоено и немам ниеден денар добиено од татко ми.(се што имам пример живеалиште ,кола е со мои пари купено)
Јас ништо не сум потпишал дека го превземам долгот во случај на „недај боже“.
Значи фактички банката ми наметнува туѓ долг.
Заборавив да напоменам секако не земам никакво наследство кое во секој случај ако има долг банката со право си го зема(или се откажувам ако ми биде наметнато).

Нели би требало банката да има осигурање пред да го издаде кредитот на кој било?

П.С Не е ваква мојата ситуација и во одлични односи сум со татко ми ,но нелогично ми е да може да се наметнат долгови на мене без мој потпис/согласност

Ако е вистина ваков законот зошто никој ништо не направил за негова промена?
Или што спомна некој член погоре што ако некоја тетка од америка ми остави 300 милиони долг?
Ептен нелогично
 
P

Princ

Гостин
Не не врти тоа и он истото го кажа o_O
Прочитај ја цела тема, не само првата страна.

Во ред мене ова ми е прашањето.
На пример татко ми земал кредит.
Правел што правел и недај боже...
Банката си пробува да го наплати долгот,но она што татко ми го поседува не е доволно.
Јас живеам одвоено и немам ниеден денар добиено од татко ми.(се што имам пример живеалиште ,кола е со мои пари купено)
Јас ништо не сум потпишал дека го превземам долгот во случај на „недај боже“.
Значи фактички банката ми наметнува туѓ долг.
Заборавив да напоменам секако не земам никакво наследство кое во секој случај ако има долг банката со право си го зема(или се откажувам ако ми биде наметнато).

Нели би требало банката да има осигурање пред да го издаде кредитот на кој било?

П.С Не е ваква мојата ситуација и во одлични односи сум со татко ми ,но нелогично ми е да може да се наметнат долгови на мене без мој потпис/согласност

Ако е вистина ваков законот зошто никој не направил за негова промена?
Ако не превземаш наследство (односно се откажуваш од него) - не превземаш и долг (односно се откажуваш од него) по дифолт.
Ако превземеш наследство, наследуваш и долг кој може максимален на износот на наследството.
Нема друга приказна, нема друг дел. Ако стариот зел кредит или направил на друг начин долг од 1000 евра, и си наследил стан кој вреди 50.000 евра, врати го долгот и не мрчи.
Ако стариот зел долг 50.000 евра а ти оставил... што знам... шкода фелиција која вреди пример 2000 евра, ти наследуваш и долг од 2000 евра од гаренаведениот износ.
Тоа е тоа, едноставно ко грав.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Едноставен е заклучокот од темата:
Долгот ќе биде исплатен доколку наследството на починатиот е поголемо или еднакво на долгот (значи долгот ќе се одземе од наследството а тоа што ќе остане му припаѓа на наследникот), во случај кога наследството има помала вредност од долгот тогаш дел или целиот долг (кога нема наследство) ќе остане неисплатен (што е многу ретко) .
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.732
Поени од реакции
4.483
Прочитај ја цела тема, не само првата страна.



Ако не превземаш наследство (односно се откажуваш од него) - не превземаш и долг (односно се откажуваш од него) по дифолт.
Ако превземеш наследство, наследуваш и долг кој може максимален на износот на наследството.
Нема друга приказна, нема друг дел. Ако стариот зел кредит или направил на друг начин долг од 1000 евра, и си наследил стан кој вреди 50.000 евра, врати го долгот и не мрчи.
Ако стариот зел долг 50.000 евра а ти оставил... што знам... шкода фелиција која вреди пример 2000 евра, ти наследуваш и долг од 2000 евра од гаренаведениот износ.
Тоа е тоа, едноставно ко грав.
Да де во ред е тоа.
Ама јас го разбрав Dobro Poznat дека и доколку се откажеш од наследство долгот мора да го платиш.
Ако сум го разбрал погрешно се извинувам.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Да де во ред е тоа.
Ама јас го разбрав Dobro Poznat дека и доколку се откажеш од наследство долгот мора да го платиш.
Ако сум го разбрал погрешно се извинувам.
Да така кажа тоа е негова грешка во никој случај ако се откажеш од наследството нема да враќаш долгови!
--- надополнето: 22 септември 2012 во 23:21 ---
Прочитај ја цела тема, не само првата страна.



Ако не превземаш наследство (односно се откажуваш од него) - не превземаш и долг (односно се откажуваш од него) по дифолт.
Ако превземеш наследство, наследуваш и долг кој може максимален на износот на наследството.
Нема друга приказна, нема друг дел. Ако стариот зел кредит или направил на друг начин долг од 1000 евра, и си наследил стан кој вреди 50.000 евра, врати го долгот и не мрчи.
Ако стариот зел долг 50.000 евра а ти оставил... што знам... шкода фелиција која вреди пример 2000 евра, ти наследуваш и долг од 2000 евра од гаренаведениот износ.
Тоа е тоа, едноставно ко грав.
Да он кажа дека ако се откажеш од наследството ќе го добиеш долгот што не е точно. Али во однос на висината на долговите за прифатено наследство е точно.
--- надополнето: 22 септември 2012 во 23:23 ---
Прочитај ја цела тема, не само првата страна.



Ако не превземаш наследство (односно се откажуваш од него) - не превземаш и долг (односно се откажуваш од него) по дифолт.
Ако превземеш наследство, наследуваш и долг кој може максимален на износот на наследството.
Нема друга приказна, нема друг дел. Ако стариот зел кредит или направил на друг начин долг од 1000 евра, и си наследил стан кој вреди 50.000 евра, врати го долгот и не мрчи.
Ако стариот зел долг 50.000 евра а ти оставил... што знам... шкода фелиција која вреди пример 2000 евра, ти наследуваш и долг од 2000 евра од гаренаведениот износ.
Тоа е тоа, едноставно ко грав.
Одлично објаснето со практичен пример (y)
--- надополнето: 22 септември 2012 во 23:26 ---
Го поставувам прашањево овде затоа што е поврзано со банки, економија но ако не е на соодветното место молам нека се премести. Имал ли некој слично искуство? Дали децата или други законски наследници се должни да го враќаат кредитот откако родителот на кој гласел ќе почине? Или сопругата ако е жива треба да го враќа?
Прашањето е следно: Колкав е долгот на починатиот а колкаво е неговото наследство? Во евра ако ни кажеш ќе видиме дали ќе го враќате долгот или не?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Еј ај да видиме на крајот еве нека заврши цела постапка па ке каже човеков дали останал долгот не платен или бил платен.
Кога се работи со лихвари бидете сигурни дека никогаш не губат и ниеден долг не им останал не наплатен, ги спомнав случевите со префрлање на имот на трети лица иако отуѓени без одземени и кредитите наплатени. Никој не излегол на крај со крвопии ниту пак ке излезе во идинина. Имате закон читајте го пишува наследникот гарантира со својот дел дека доверителот ке може да си го наплати долгот од делот на наследникот а штом гарантираш дека може да се наплати со твојот дел тогаш ако не биде доволен што мислите што ке се случи, татко ми должи 30 000 евра јас со мојтот дел кој изнесува 1000 евра гарантирам дека долгот ке биде наплатен е сега далеку се од доволно тие пари за наплата на долгот остатокот од каде ке се земе ?
Поентата е што како што се наследува имот така се наследува и долг, никој не дава позајмица без гаранција дека парите ке му бидат вратени во недај боже случај.
Муабетот е се што се должи мора да се врати вака или онака, комшија мој татко му подигна кредит син му купи кола со тие пари,тужби ова она нагоре надоле на крајот синот ја продаде колата за да го плати догот кој го имаше татко му.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Еј ај да видиме на крајот еве нека заврши цела постапка па ке каже човеков дали останал долгот не платен или бил платен.
Кога се работи со лихвари бидете сигурни дека никогаш не губат и ниеден долг не им останал не наплатен, ги спомнав случевите со префрлање на имот на трети лица иако отуѓени без одземени и кредитите наплатени.
Работите се многу едноставни се што починатиот оставил во наследство може да се одземе за наплата на долг, воопшто не е битно на кој тоа наследство му припаднало, дали тоа биле деца, жена, комшии итн.
Незнам зашто само ја комплицирате темата?
Кој се задолжил ќе си враќа али само он ќе си враќа. Се што оставил било негово и него лично ќе му го одземат без разлика дали е мртов или жив. Ништо нема да им се одземе на другите туку само тоа што он им го оставил во наследство!
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.732
Поени од реакции
4.483
Еј ај да видиме на крајот еве нека заврши цела постапка па ке каже човеков дали останал долгот не платен или бил платен.
Кога се работи со лихвари бидете сигурни дека никогаш не губат и ниеден долг не им останал не наплатен, ги спомнав случевите со префрлање на имот на трети лица иако отуѓени без одземени и кредитите наплатени. Никој не излегол на крај со крвопии ниту пак ке излезе во идинина. Имате закон читајте го пишува наследникот гарантира со својот дел дека доверителот ке може да си го наплати долгот од делот на наследникот а штом гарантираш дека може да се наплати со твојот дел тогаш ако не биде доволен што мислите што ке се случи, татко ми должи 30 000 евра јас со мојтот дел кој изнесува 1000 евра гарантирам дека долгот ке биде наплатен е сега далеку се од доволно тие пари за наплата на долгот остатокот од каде ке се земе ?
Поентата е што како што се наследува имот така се наследува и долг, никој не дава позајмица без гаранција дека парите ке му бидат вратени во недај боже случај.
Муабетот е се што се должи мора да се врати вака или онака, комшија мој татко му подигна кредит син му купи кола со тие пари,тужби ова она нагоре надоле на крајот синот ја продаде колата за да го плати догот кој го имаше татко му.
Гарантира како?
Каде потпишал дека гарантира?
Сега ти ова го велиш или јас погрешно те сваќам:
Ги наследуваш долговите без разлика дали ќе го прифатиш наследството?

Ова што го кажа Princ е логично пример си наследил кола и колата ја зема банката, но по кој основ можат да ти земат нешто што не си наследил т.е да плаќаш туѓ долг?

Ова ми мириса на тролање до Америка и назад.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Гарантира како?
Каде потпишал дека гарантира?
Сега ти ова го велиш или јас погрешно те сваќам:
Ги наследуваш долговите без разлика дали ќе го прифатиш наследството?

Ова што го кажа Princ е логично пример си наследил кола и колата ја зема банката, но по кој основ можат да ти земат нешто што не си наследил т.е да плаќаш туѓ долг?

Ова ми мириса на тролање до Америка и назад.

Нема такво нешто како туѓ долг,ке се пронајде нешто што некогаш ти го дал починатиот како подарок или било како па ке ти го земат.
Не ли рабирате дека не може ама баш никако не може да остане не наплатено бре луѓе,еј отуѓуваа подаруваа препишуваа на комшии на пичке си материне па пак им го земаат тоа што го должат не вие за кредит од родител.:pos:
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.732
Поени од реакции
4.483

Нема такво нешто како туѓ долг.
Па ете бе си пишува
гарантира и долгува надоместок сразмерно со својот наследен дел.
Значи долгуваш колку што си наследил ниту денар повеќе.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Прво гледаат директни наследници па после имот и на крајот нужни наследници,во никој случај не иде во загуба банката што мислите вие зашто на пензионери со една нога во гроб им даваат кредит.
Тресење зелени без врска.
На лица постари од 60-65 години НЕ ИМ ДАВААТ КРЕДИТ.
Истото важи и ако последните рати ја поминуваат границата од 60-65 години
Пр лицето има 45 години и бара кредит на 30 години за стан,нема теоретски шанси да го добие кредитот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom