Nirvana

Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.651
Поени од реакции
1.597
Гижо,многу работи ги знаеш,и ги кажуваш точно како биле....ја немам биографии читано,сакам да читам ама не најдов на времето и баталив...имам полно концерти од Нирвана,ќе ги одвојам unplugged,MTV Rock'm Loud,Live Rock-Rio de Janeiro,Saturday night live...исто така и Destruction компилации,крадени од сегде :tv:
 

Ann'

Jezebel's Daughter
Член од
9 јуни 2008
Мислења
210
Поени од реакции
9
....ја немам биографии читано,сакам да читам ама не најдов на времето и баталив...
Ако си од Скопје, ја има Heavier Than Heaven во книжарниците, мада е многу критикувана. Кога почнав да се интересирам за Нирвана, ја купив и ја прочитав, меѓутоа Чарлс е премногу на страната на Кортни. Бев збунета, затоа што знам дека е "осомничена"... Потоа почнав да читам на други интернет страни, па испадна дека е замешана до гуша.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.651
Поени од реакции
1.597
не сум......:uvo:.ама сега и не ми се чита толку за Нирвана....помина тоа време за мене коа бев затрескан во нирвана.....јбг
 

Ш Т Е Т Н И К

Досадија
Член од
18 февруари 2008
Мислења
633
Поени од реакции
25
Стално ке бидам затрескан. Никогаш нема да ги заборам :pipi:
 
Член од
12 октомври 2008
Мислења
1.945
Поени од реакции
89
Aбе шо сте се запнале само за то да зборувате, разговарајте малце за нивната музика.

Јас не сум ги слушал Нирвана...а сакам таква музика, ја знам само Smells like teen spirit... дај препорачајте ми некоја добра песна од нив? :)
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.651
Поени од реакции
1.597
Aбе шо сте се запнале само за то да зборувате, разговарајте малце за нивната музика.

Јас не сум ги слушал Нирвана...а сакам таква музика, ја знам само Smells like teen spirit... дај препорачајте ми некоја добра песна од нив? :)
епа вака:
-lithium
-in bloom
-come as you are
-heart-shaped box
-about a girl
-all apologies
-the man who sold the world
-jesus don't want me for a sunbeam
-drain you
уствари сите се закон,ама како почетник овие највеќе ќе те влечат:salut:
едит:додека ги слушаш,отвори си lyrics на гугл да ги читаш текстовите,многу добри се....
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
епа вака:
-lithium
-in bloom
-come as you are
-heart-shaped box
-about a girl
-all apologies
-the man who sold the world
-jesus don't want me for a sunbeam
-drain you
уствари сите се закон,ама како почетник овие највеќе ќе те влечат:salut:
едит:додека ги слушаш,отвори си lyrics на гугл да ги читаш текстовите,многу добри се....
Или

"Blew"


"Floyd the Barber"


"School"


"Love Buzz"


"Paper Cuts"


"Negative Creep"


"Scoff"


"Swap Meet"


"Mr. Moustache"



"Sifting"


"Big Cheese"


"Downer"

 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.651
Поени од реакции
1.597
гижо,љубител си на "Bleach" или?:helou:
тој е иначе најHARD албум според мене....ќе го цитирам курт во едно интервју:
"I always thought that there must be a album before Bleach.That was the time when we was experimenting with the music waves,and we didn't know what we were up to..."-така нешто....
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
гижо,љубител си на "Bleach" или?:helou:
Го промовирам и Блич, пошто ретко кој му обрнува внимание. Сите по Невермајнд летаат, оправдано секако, ама иритира.

In utero:

"Serve the Servants"


"Scentless Apprentice"


"Heart-Shaped Box"


"Rape Me"


"Frances Farmer Will Have Her Revenge on Seattle"


"Dumb"


"Very Ape"


"Milk It"


"Pennyroyal Tea"


"Radio Friendly Unit Shifter"


"Tourette's"



"All Apologies"

 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.651
Поени од реакции
1.597
ја не летам по невермајнд.нај шо ми лежи е Ин јутеро(In Utero).а одкоа го изгледав концертот MTV's hard'n heavy во Siettle,многу ми се допадна живата изведба на албумот.....
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Нирвана повеќе ги слушав во средно школо , сега некако дали ги израснав или ми еволуираше вкусот за музика некако не ми лежат.Во секој случај имам позитивно мислење зашто имаат некоја посебна автентичност и оригиналност. Воедно ги препорачувам за секој што почнува да учи да свири гитара.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.651
Поени од реакции
1.597
Нирвана повеќе ги слушав во средно школо , сега некако дали ги израснав или ми еволуираше вкусот за музика некако не ми лежат.Во секој случај имам позитивно мислење зашто имаат некоја посебна автентичност и оригиналност. Воедно ги препорачувам за секој што почнува да учи да свири гитара.
еее па тоа дали...многу од песните им се многу прости по табела коа ги гледаш,со 2-3 акорда шо се повторуваат у цела песна....
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
еее па тоа дали...многу од песните им се многу прости по табела коа ги гледаш,со 2-3 акорда шо се повторуваат у цела песна....
каква врска има дали песната има 3 или 5 акорди. Преку едноставност да создадеш совршенство, нешто што те прави да уживаш во музиката.....е тоа е умешност.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Кортини го има оставено курт на умирање у тој Рим, у исто време била со него кога ги конзумирал апчињата Ронифол кои всушност се на Кортни ги користела место Валиуми и срања други. И демек оваа се буди у истава собата и го наоѓа без свест. Кортни иначе често конзумирала Ронифол со шампањ.
Цитат: “If Kurt Cobain wants to take Rohypnol, drink champagne and go into a coma, it’s up to him (and his wife, presumably,) and no-one else.”

Никој незнае што се десило, само знаеме дека Курт испил шампањ со апчиња кои се патем на Кортни, а и нејзин начин на конзумирање, во иста соба со ништото од личност Кортни Лав.

Теоријата е и дека ако се работи за обид за убиство, веројатно е Курт ич да не знаел дека во шампањот има Ронифол зашто кога ке се стават во пијалок тие се без вкус. Сосема доволно за да заебеш некого.

За писмото:
“Kurt insisted it was not a suicide note. He just took all of his and Courtney’s money and was going to run away and disappear.”
Знаеш веројатно дека многу пати се спомнува како Курт сакал и да ја напушти, преку кур му било веќе, миљон случаи има такви, Кортни и има изјавено дека нема така лесно да се откачи од неа. Баш и како такво се оценува прошталното писмо кога е најден мртов. Според специјалистите за ракописи последните неколкуи реченици се додадени од друг. И теоријата е дека е всушност проштално писмо од несамоубиствен вид. И Кортни и кариерата му има скурчено. После во Сител на адвокатката и вика да среди документи за развод и да ја исклучи Кортни од посед на имот. По Рим Курт и Кортни уште повеќе се закаруваат.

Во Рим, Кортни се буди во 3 саат, а вика амбулантна кола дури во 6-30.
Откако Курт умира, тогаш почнува да се етикетира овој настан како обид за самоубиство.
По Рим Кортни постојано нагласува дека Курт е џанки. Од сите можни дроги, Рафинол никад не била дрогата на Курт.
Сведоци викаат дека Курт за време на турнејата бил чист. И испитувања кажуваат дека во Рим, Курт во неговиот систем имал само Рафинол, ниедна друга дрога.
Последните месеци Курт инсистирал дека е чист. Steve Chatoff:“He was in full denial.” Дилан Карлсон: “He felt like he had no habit,”

Да споменам и дека Кортни у секоја интервју додава и изменува детали околу овие срања, како и за смртта.

“The last image I have of him, which in the light of the tragedy now seems pathetic, is of a young man playing with the little girl (Frances). He did not seem like a young man who wanted to end it. I had hope for him.” (Dr Galletta, who treated Kurt after his overdose in Rome. Newsweek April 18 1994).
Играш педерски...знаеш дека ме мрзи да пишувам волку многу.
Плус се ова шо го пиша пак е базирано само на теории.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom