Paypal конечно и во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 февруари 2011
Мислења
146
Поени од реакции
60
Не се радувајте многу нема да дојде никогаш кај нас . Знаете ли кога би имале пејпал колку би се намалил прометот кај нас ?? Па сите ќе купуваат од на интернет . Патики што коштаат овде 6000 ден на интернет се наоѓаат по 3-4.000 , еве за Iphone порачав заштитна маска овде иста таква беше 600 денари а на ebay 1.89$=помалце од 100 денари , за кај екранот протектори овде еден 200 денари , на ebay 6 за 1.99$ = 100 денари . Пред тоа за на еден другар ЛГ порачав екран 40$= 1900 денари а овде истиот го кошташе 4500 . Разлика има огромна има многу ефтини работи така да ако ни одобрат пејпал поштарите не ќе можат да постигнат од носење нарачки :icon_lol::D:P

Сосема си во право за разликата во цените, за тоа дали ќе дојде кај нас, времето ќе покаже. Јас имам Paypal преку словенска адреса, словенска картичка, скоро купив Iphone 3gs за 250 $ ама со испорака во Америка, од таму ми го донесе една другарка. Ако го купев на македонска адреса, веројатно ќе ме отепаа со царина и данок.

Сега чекам да ми стигнат маска за телефонот и други ситни работи на македонска адреса. Ме интересира дали плаќаше царина за тие ситните нарачки и за екранот и дали ти стигнаа дома на адреса ?
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
стасува на рака, давачки до 50 евра вредност не се плаќа.
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Сосема си во право за разликата во цените, за тоа дали ќе дојде кај нас, времето ќе покаже. Јас имам Paypal преку словенска адреса, словенска картичка, скоро купив Iphone 3gs за 250 $ ама со испорака во Америка, од таму ми го донесе една другарка. Ако го купев на македонска адреса, веројатно ќе ме отепаа со царина и данок.

Сега чекам да ми стигнат маска за телефонот и други ситни работи на македонска адреса. Ме интересира дали плаќаше царина за тие ситните нарачки и за екранот и дали ти стигнаа дома на адреса ?
Ништо не се плаќа за ситни работи т.е за работи до 45е вредност со вклучена достава .. све што е над 45е е подлежно на даноци , царини ..
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Зависи од кај ги порачуваш .. најмногу имам чекано 40 дена од кина.
И јас имам чекано месец и пол за кинеска роба, ама кога стигна, го видов печатот кога е испратено/царинето, се си беше во ред, некои 2-3 дена после мојата нарачка... се си мислам дека овде во нашата пошта го тупат...
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Член од
24 април 2008
Мислења
10.712
Поени од реакции
11.976
Треба да ургираме со закон да ни плаќаат новинарите од медиумите по 10 евра секој пат кога ќе излезат со ваква лага.

Ееех, колку пари ќе соберевме изминативе 4 години колку што ни продаваат магла.
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
А некој да им пише на paypal,дали е точно?
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
http://netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=109909&kategorija=1
--- надополнето: 20 септември 2012 во 23:21 ---
OMG OMG OMG, dali ovoj se razbira vo nesto ili treska gluposti---о меѓувреме ние комунициравме и со Ауерпеј, Манибукерс и Гугл чекаут и веројатно во брзо време некој од нив ќе пристигне во Македонија, па граѓаните ќе можат да користат некој од овие платежни процесори на поголем број од веб-страници кои електронски нудат производи, меѓу кои и Ибеј кој користи и Гугл чекаут и Мани букерс и Пејпал и други - вели Ивановски.Moneybookers veke koristam 5 godini isto taka i google checkout,, OMG,, ja neznam kaj ziveam,NAVISTINA VAKVI SELJACISTA JA VODAT MAKEDONIJA, ---se nadevam deka i moneybookers ke dojde vo makedonija muhahahahahaha, em se smejam em se nerviram
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.712
Поени од реакции
11.976
http://netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=109909&kategorija=1
--- надополнето: 20 септември 2012 во 23:21 ---
OMG OMG OMG, dali ovoj se razbira vo nesto ili treska gluposti---о меѓувреме ние комунициравме и со Ауерпеј, Манибукерс и Гугл чекаут и веројатно во брзо време некој од нив ќе пристигне во Македонија, па граѓаните ќе можат да користат некој од овие платежни процесори на поголем број од веб-страници кои електронски нудат производи, меѓу кои и Ибеј кој користи и Гугл чекаут и Мани букерс и Пејпал и други - вели Ивановски.Moneybookers veke koristam 5 godini isto taka i google checkout,, OMG,, ja neznam kaj ziveam,NAVISTINA VAKVI SELJACISTA JA VODAT MAKEDONIJA, ---se nadevam deka i moneybookers ke dojde vo makedonija muhahahahahaha, em se smejam em se nerviram
Јас не гледам каде во статијата ги спомнал тие глупости, можеби го избришале тој текст, но воопшто не ме изненадува доколку ги спомнал.

Министерството за Информатичко Општество и Администрација е една од најголемите грешки на актуелната влада на Република Македонија и ќе остане една од најголемите грешки и на идните влади на Република Македонија се додека не биде укинато.

Не само што не работи во корист на информатичарите во Република Македонија, туку и стана алатка за партиски вработувања во државната и во јавната администрација, а со тоа ова министерство стана целосно непотребно и бескорисно, а првиот човек на истото ова министерство е многу повеќе од непотребен и бескорисен, тој е чист баксуз со коефициент на интелигенција понизок од 50.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom