Нападнати амбасади и конзуларни претставништва (генерална дискусија)

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
А зошто некој христијанин би запалил света книга на друга религија? Што има паметно во тоа христијанин, верник, свештеник да пали нечиј куран? За момент остави ја на страна реакцијата на муслиманите, потруди се да ми ја објасниш логиката во тоа да палиш нечија света книга. А забегани будали имаш од двете страни. Јас не ги разбирам оние што палат и убиваат исто колку што не ја разбирам поентата да запалиш нечија света книга иако си самиот верник, или да снимиш некаков "филм" во кој исмеваш некоја друга религија. И двете се глупи нешта. Едната акција повредува духовно една група на луѓе, а другата акција повредува физички една друга група на луѓе.
Колку треба човече да си напреден за да земеш куран и упаљач и да го запалиш? Тоа све дивјаци се.

Со филмов исто така симптоматично е што истиот е излезен во 2011 година и за него релативно долго време никој не знаел дека постои. Но ете се дознало некако па излегле луѓе на протест пред амбасада. Потоа дошле милитанти. Најверојатно sponsored by the USA.


Не постојат средновековни правила во исламот. Постои исламот со неговите правила. Тоа што немаме надградена и проширена верзија на исламот јас не го сметам за нешто погрешно, напротив.
Numero uno: Слобода на говор. Секој може да ги искаже своето мислење. Ако на некој не му се допаѓа вистината, негов проблем. Постојат судови и слични институции каде може да реагира доколку содржината има навредлив карактер. А не да пали и убива по улици.
Zweite: Илјадниците излезени протестанти кои извикуваат смрт за америка и убиваат луѓе, тешко дека се спонзорирани од Америка. Не само тие, туку и милитантите. Која е целта ќе дознаеме од следната точка или:
Third: Која е целта што САД би ја постигнале со убиства на свои преставници во други земји и со организирање на одредени милитанти кои би биле против ЈуЕсЕј?
Ќе напаѓаат некого? Им треба дозвола за влез во некоја земја? Нафтата?
Знам дека тешко сфаќате, но нафтата Американците ја имаат во изобилство. Ја имаат С. Арабија, Ирак, Кубајт, кои се меѓу топ 5 производители на нафта. Потоа ја имаат Венецуела и самите себеси. Имаше многу коментари дека Либија беше нападната заради нафтата, но тоа воопшто не е така. Резервите на нафта во Либија не се споредливи како тие во погоре наброените земји.
Четврто и последно, она што повеќето луѓе не можат да го разберат директно е дека континуирано постои борба помеѓу религиите и таа борба која се одвива на секакви фронтови несомнено ќе продолжи во иднина. Исламот ќе биде напаѓан од Христијаните и обратно. Нормално, двете религии ќе продолжат да се борат за превласт.
Но не за долго...
 
P

Princ

Гостин
Numero uno: Слобода на говор. Секој може да ги искаже своето мислење. Ако на некој не му се допаѓа вистината, негов проблем. Постојат судови и слични институции каде може да реагира доколку содржината има навредлив карактер. А не да пали и убива по улици.
Një: Не е мислење палење на Куран. Лудило е, будалаштија. Моето мислење за христијанството не го искажувам со палење на скара во мојот двор со страници од Библијата. Срам, перде, почит.... логика.

Zweite: Илјадниците излезени протестанти кои извикуваат смрт за америка и убиваат луѓе
Протестантите што излегле на протест не излегле да убиваат. Излегле да протестираат, демократско право ебаго. Не знам колку си информиран за целата случка, ама ако не си подобро прочитај на интернет отколку да ми трошиш бајти на нешто што можеш многу лесно да го најдеш.
За почеток земи линк на македонски, а на и еден на англиски за секој случај (ако разбираш англиски јазик).
Само на еден цитат ќе обрнам внимание (македонскиот линк):

Имало или немало протест?
Нормално дека имало протест. Како што имаше во Египет во вторникот и во Јемен и во Тунис во четвртокот, така цивили се собраа пред конзулатот на САД во Бенгази за да го искажат својот гнев околу трејлерот за филмот во кој се навредува муслиманскиот пророк Мухамед. По одредено време, група на тешко вооружени милитанти се мешаат со толпата и ја користат за да го нападнат конзулатот, прво со лесно оружје, а потоа и со ракетни фрлачи.
Third: Која е целта што САД би ја постигнале со убиства на свои преставници во други земји и со организирање на одредени милитанти кои би биле против ЈуЕсЕј?
Ова нема ни да го одговорам, смешно е. САД се добропознати по ниската цена која ја плаќаат за човечкиот живот кога се работи за нафта. Авганистан, Ирак... Јас велам не е срамота да не знаеш, срамота е да не се трудиш да научиш.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Një: Не е мислење палење на Куран. Лудило е, будалаштија. Моето мислење за христијанството не го искажувам со палење на скара во мојот двор со страници од Библијата. Срам, перде, почит.... логика.
Зависи како гледаш на работите. Јас сум верник, но еве, хипотетички да речеме дека не сум. За мене немаат никакво значење Библијата и Куранот и сега незнам зошто палењето на тие книги би го класифицирал како лудило. Тоа ти е исто ко да му забранам на бабами да пали шпорет со новина, затоа што имам одредени чуства кон тоа парче хартија и ги сметам дека новинарите се Богови... уствари не да му забранам, туку да протестирам и да ја линчувам.

Некој решил да прави филм или да пали книга и сеа ајде ќе го паљам со бенѕин. Не оди тоа така во цивилизираниот свет, како што рече Human, постојат институции, судови.

Џабе бегате од фактот дека тие земји се далеку позади западот, назад се милион години, факт. Никогаш не развивале наука, култура, спорт, а дури и да ја развиваат, светлосни години се од западот и Америка. Во Нигерија масовно се убиваат христијани (значи човечки живот, а не книга), во Иран мислам дека една жена ја осудија на смрт затоа што премина во Христијанство... но јас не видов во центар на Париз да се пали амбасадата на Иран, да се линчуваат дипломати итн.
 
P

Princ

Гостин
Тоа ти е исто ко да му забранам на бабами да пали шпорет со новина, затоа што имам одредени чуства кон тоа парче хартија и ги сметам дека новинарите се Богови... уствари не да му забранам, туку да протестирам и да ја линчувам.
Ако баба ти не може да го разбере концептот дека тебе еден лист хартија страшно многу ти значи и дека ти би сакал таа да го почитува тоа и да не го гори баш тој лист хартија но таа сепак го прави тоа, не би рекол дека е исклучиво интелигентна баба. За танго се потребни двајца.
но јас не видов во центар на Париз да се пали амбасадата на Иран, да се линчуваат дипломати итн.
Не знам јас каде ти гледаш, но јас видов Норвежанец како уби при здрава свест и разум (судот го потврди тоа) 77 души искажувајќи го својот став и мислење за муслиманите.
Многу е заебано и непродуктивно кога дискутираш со некои кои by default одбиваат да ја погледнат другата страна на медаљата, па затоа се повлекувам од натамошни дискусии на оваа тема (тоа не значи дека нема да ја следам темата, чисто од модераторски аспект) :/
Патем, не се трудам да го оправдам тоа што го направиле некои кои за себе велат дека се муслимани, само сакам едните да престанат да снимаат филмови и цртаат карикатури а другите да престанат да ги убиваат првите. Глупо е.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Ако баба ти не може да го разбере концептот дека тебе еден лист хартија страшно многу ти значи и дека ти би сакал таа да го почитува тоа и да не го гори баш тој лист хартија но таа сепак го прави тоа, не би рекол дека е исклучиво интелигентна баба. За танго се потребни двајца.

Не знам јас каде ти гледаш, но јас видов Норвежанец како уби при здрава свест и разум (судот го потврди тоа) 77 души искажувајќи го својот став и мислење за муслиманите.
Многу е заебано и непродуктивно кога дискутираш со некои кои by default одбиваат да ја погледнат другата страна на медаљата, па затоа се повлекувам од натамошни дискусии на оваа тема (тоа не значи дека нема да ја следам темата, чисто од модераторски аспект) :/
Нема везе интелегенција, зборуваме за право на избор, нели, демократија. Тоа ми беше муабетот.

Поединец, цела толпа, милиони луѓе. Некако не е иста тежината, од аспект на генерално размислување и расудување, ама океј. Нема везе, што правиме со тоа што дневно се дешава по 50 луѓе да загинат на некој пазар во Афганистан/Пакистан/Ирак само затоа што биле шиити/сунити ? Колку луѓе имаат загинато, мислам дека и двајцата знаеме дека станува збор за фрапантни бројки.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
А зошто некој христијанин би запалил света книга на друга религија? Што има паметно во тоа христијанин, верник, свештеник да пали нечиј куран? За момент остави ја на страна реакцијата на муслиманите, потруди се да ми ја објасниш логиката во тоа да палиш нечија света книга. А забегани будали имаш од двете страни. Јас не ги разбирам оние што палат и убиваат исто колку што не ја разбирам поентата да запалиш нечија света книга иако си самиот верник, или да снимиш некаков "филм" во кој исмеваш некоја друга религија. И двете се глупи нешта. Едната акција повредува духовно една група на луѓе, а другата акција повредува физички една друга група на луѓе.
Колку треба човече да си напреден за да земеш куран и упаљач и да го запалиш? Тоа све дивјаци се.

Со филмов исто така симптоматично е што истиот е излезен во 2011 година и за него релативно долго време никој не знаел дека постои. Но ете се дознало некако па излегле луѓе на протест пред амбасада. Потоа дошле милитанти. Најверојатно sponsored by the USA.


Не постојат средновековни правила во исламот. Постои исламот со неговите правила. Тоа што немаме надградена и проширена верзија на исламот јас не го сметам за нешто погрешно, напротив.
Нормално дека палењето на куранот не е чин кој треба да се поздрави. Но како што кажа некој погоре тука е слободата на говорот. Режисерот има право да сними каков било филм. Колку филма постојат што ја навредуваат христијанската религија, ама јас никаде не видов да има немири.
Иначе можеш да зборуваме колку сакаме, но исламот е тој кој држи милиони луѓе назад, кој не им овозможува да напредуваат и да се развиваат, бидејќи е премногу испреплетен во самото општество.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Një: Не е мислење палење на Куран. Лудило е, будалаштија. Моето мислење за христијанството не го искажувам со палење на скара во мојот двор со страници од Библијата. Срам, перде, почит.... логика.
.
ако се одеше по Куранот ти денес ниту интернет ќе имаше ниту ќе досадуваше со некои заостанати мислења.........кога еднаш ќе сфатите дека секој има право на сопствено мислење и дека може да го искаже кога сака и како сака ?? (нормално физички и материјално да не оштетува никого) Куранот ако си има вредност тоа треба да се докажува а не одма на колец ако некој го искритикува тоа дело,за некого книга/хартија,за друг светост и идол

и фала му на бога што не створи,ама неубаво што не остави вака очите да си ги вадиме (n)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.204
Незнам дали да се вмешам во дискусијата пошто не се сметам за некој посебно посветен верник, дури напротив па така моето мислење можеби би било малце пристрасно.
Искрено сум против на сквернавење на верски објекти или споменици на културата од било кој тип и религија. Но од друга страна воопшто не гледам причина ради кажан збор или филм да се крени толкава фама или протести. Сепак ветер дупка не полни што би рекле.
Но од друга страна дали библијата , куранот и другите свети книги спаѓаат во таа категорија? Ако се работи за многу ретко дело, оригинал, старо е со стотици и стотици години и има непроценлива вредност како истриски артефакт тогаш да тоа дефинитвно според мене спаѓа во сквернавење и е за осуда без разлика за што се работи. Од друга страна копиите на тие дела во никој случај не спаѓаат во оваа категорија и според мене е несватливо од цивилизациска гледна точка да се прават протести уште помалце убиства ради ова. Да се случи во дворот или во самиот верски објект е друга приказна, но да уништиш копија на света книга ради искажана мисла или порака посебно на филм е сосем друга работа. Едноставно немам оправдување за нападите и протестите. Крајно нецивилизрано и заостанато.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
296
Поени од реакции
59
pa normalno nema da stoime ramnodusni na ova. mislam deka preterija so filmot. go znaete nasiot karakter i silnata verba sto ja imame vo sebe kon islamot pa i zatoa ne provociraat izgleda.
filmot e baziran na ponizuvanje na islamot kako religija i ismejuvanje na nasiot prorok. neznam zosto lugjeto tolku se zamaarat so islamot, a i vie ste svedoci deka povekjeto od islamskite zemji ziveat pod opsada i vojna.
toa jasno dokazuva deka muslimanite ne se teroristi.
poslevikate muslimanite se teroristi a zaboravate koj prv pocnuva ;)
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
На нецели два месеци пред американските избори мора да се направи малку огномет за да се покаже претседателот и неговата цврстина и решителност.
Нели сега излегоа со разарачите па маринците па томохавките,а се со цел да му покажат на американецот дека нивниот претседател е непоколеблив човек.
Има тука и многу други аспекти(тие со еден удар сакаат да утепаат повеќе муви) на ова случување,ама тајмингот ни го покажува главниот мотив.
Се се мислам дали ова ќе биде последниот огномет или пак ќе следи Иран?
--- надополнето: 15 септември 2012 во 13:07 ---
pa normalno nema da stoime ramnodusni na ova. mislam deka preterija so filmot. go znaete nasiot karakter i silnata verba sto ja imame vo sebe kon islamot pa i zatoa ne provociraat izgleda.
filmot e baziran na ponizuvanje na islamot kako religija i ismejuvanje na nasiot prorok. neznam zosto lugjeto tolku se zamaarat so islamot, a i vie ste svedoci deka povekjeto od islamskite zemji ziveat pod opsada i vojna.
toa jasno dokazuva deka muslimanite ne se teroristi.
poslevikate muslimanite se teroristi a zaboravate koj prv pocnuva ;)
Ти стоеше рамнодушен или излезе на протести?
Јас не ве видов да го палите американското знаме,или пак мислите дека ќе можете да го лажете и попот и оџата?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
Само да споделам една слика што ја постираше страната на пешадијата на САД.
Еве ќе оставам линк, бидејќи има многу интересни коментари.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=444518242254245&set=a.164713593568046.28704.151223081583764&type=1
Како што можам да видам, поголемиот дел се ситат на тоа што наскоро невини луѓе ќе го загубат животот за туѓи интереси.
Знам дека се глуп народ ама до толку да не им дојде паметот дека ова е уште една реприза на игран филм?
Еве еден од попаметните коментари
Luke MathesonYou know, I'm tired but I think there may be a pattern here...I just can't put my finger on it. Can someone help me out?

1. 1968, Bobby Kennedy was shot and killed by:
a. Superman
b. Jay Leno
c. Harry Potter
d. A Muslim male between the ages of 17 and 40

2. In 1972, at the Munich Olympics, athletes were kidnapped and massacred by:
a. Olga Corbett
b. Sitting Bull
c. Arnold Schwarzenegger
d. Muslim males mostly between the ages of 17 and 40

3. In 1979, the US embassy in Iran was taken over by:
a. Lost Norwegians
b. Elvis
c. A tour bus full of 80-year-old women
d . Muslim males mostly between the ages of 17 and 40

4. During the 1980's, a number of Americans were kidnapped in Lebanon by:
a. John Dillinger
b. The King of Sweden
c. The Boy Scouts
d. Muslim males mostly between the ages of 17 and 40

5. In 1983, the US Marine barracks in Beirut was blown up by:
a. A pizza delivery boy
b. Pee Wee Herman
c. Geraldo Rivera
d. Muslim males mostly between the ages of 17 and 40

6. In 1985, the cruise ship Achille Lauro was hijacked and a 70 year old American passenger was murdered and thrown overboard in his wheelchair by:
a. The Smurfs
b. Davey Jones
c. The Little Mermaid
d. Muslim males mostly between the ages of 17 and 40

7. In 1985, TWA flight 847 was hijacked at Athens, and a US Navy diver trying to rescue passengers was murdered by:
a. Captain Kidd
b. Charles Lindberg
c. Mother Teresa
d. Muslim males mostly between the ages of 17 and 40

8. In 1988, Pan Am Flight 103 was bombed by:
a. Scooby Doo
b. The Tooth Fairy
c. The Sundance Kid
d. Muslim males mostly between the ages of 17 and 40

9. In 1993, the World Trade Center was bombed the first time by:
a. Richard Simmons
b. Grandma Moses
c. Michael Jordan
d. Muslim males mostly between the ages of 17 and 40

10. In 1998, the US embassies in Kenya and Tanzania were bombed by:
a. Mr. Rogers
b. Hillary Clinton, to distract attention from Wild Bill's women problems
c. The World Wrestling Federation
d. Muslim males mostly between the ages of 17 and 40

11. On 9/11/2001, four airliners were hijacked; two crashed into the World Trade Center towers, one crashed into the Pentagon and the other was diverted and crashed by the passengers. Almost 3,000 people were killed by:
a. Bugs Bunny, Wiley E. Coyote, Daffy Duck and Elmer Fudd
b. The Supreme Court of Florida
c. Mr. Bean
d. Muslim males mostly between the ages of 17 and 40

12. In 2002, the United States began fighting a war in Afghanistan against:
a. Enron
b. The Lutheran Church
c. The NFL
d. Muslim males mostly between the ages of 17 and 40

13. In 2002, reporter Daniel Pearl was kidnapped and his head was cut off by
a. Bonnie and Clyde
b. Captain Kangaroo
c. Billy Graham
d. Muslim males mostly between the ages of 17 and 40

14. In 2012, the American Embassy in Egypt was stormed and the American flag was burned by:
a. the Prime Minister of Israel, Benjamin Netanyahu
b. former Governer Mitt Romney
c. Secretary of State, Hillary Clinton
d. Muslim males mostly between the ages of 17 and 40

15. In 2012, the American consulate in Libya was stormed and the American Ambassador was killed by:
a. Barak Hussein Obama
b. the unrepentent terrorist, Bill Ayers
c. Rahm Emmanuel and David Axelrod
d. Muslim males mostly between the ages of 17 and 40
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
1979 Монти Пајтон го сними филмот Животот ма Брајан
http://mk.wikipedia.org/wiki/Житието_на_Брајан_според_Монти_Пајтон
Верувам дека повеќето учесници ја гледале ова извонредна комедија - религиозна сатира. Ако не сте, Ви препорачувам да ја погледате. Овој филм, јас сум го гледал повеќе пати.
Да подсетам дека се работи за комедија во врска со случките од животот на Исус Христос.
Кога за првпат е прикажан овој филм, можеби имало одредени протести од одредени црковни службеници но немало ништо што наликува на вакви протести
И во Јудаизмот и во Христијанството, големо е значењето на Десете Божји заповеди.
http://mk.wikipedia.org/wiki/Десет_Божји_заповеди
Четвртата Божја заповед гласи:
Не ќе си правиш врезан лик, ниту некаква слика на она што е горе во небото, или долу на земјата, или во водата под земја.
И во склад со ова, долго време не се снимаа филмови во кој ќе се појави ликот на Исус.
1959 година е снимен филмот Бен-Хур
http://mk.wikipedia.org/wiki/Бен-Хур
Ова е филм со 11 оскари, но ликот на Исус не се појавува, и ако филмот е приказна за Исус Христос( има една сцена каде се појавува неговата сенка )
Но 1973 година е снимен филмот Исус Христ Суперстар - кој базира на театерски мјузикл во кој се појавува ликот На Христос
http://en.wikipedia.org/wiki/Jesus_Christ_Superstar_(film)
во 1977 е снимена мини ТВ серија Исус од Назрет во режија на Франко Зафирели
http://en.wikipedia.org/wiki/Jesus_of_Nazareth_(miniseries)
Околу прикажувањето на оваа серија имаше реакции на голем број црковни достоинственици ( колку се сеќам и од наши)
во 1979 е снимен.филмот Исус
http://en.wikipedia.org/wiki/Jesus_(1979_film)
потоа се снимени повеќе подобри или полоши филмови

Што значи, имало филмови што би ги навредиле чувствата и на Христијаните. Имало и реакции но не биле од оваков карактер како што се овие
Убиени се Луѓе....
Како го објаснувате овој факт?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Një: Не е мислење палење на Куран. Лудило е, будалаштија. Моето мислење за христијанството не го искажувам со палење на скара во мојот двор со страници од Библијата. Срам, перде, почит.... логика.
Тука конкретно зборуваме за филмот, кој е еден од начините за изразување на мислењето. Заради филмот тука се извикува смрт за Америка, се убиваат Американци и се палат амбасади на Западните земји.
Но дури и палењето на куранот е изразување на мислењето на поединецот/групата што го има за исламот.
Како што реков, ако е некој навреден, има посебна институција за тоа, а не колење на се што ќе му дојде при рака.



Протестантите што излегле на протест не излегле да убиваат. Излегле да протестираат, демократско право ебаго. Не знам колку си информиран за целата случка, ама ако не си подобро прочитај на интернет отколку да ми трошиш бајти на нешто што можеш многу лесно да го најдеш.
За почеток земи линк на македонски, а на и еден на англиски за секој случај (ако разбираш англиски јазик).
Само на еден цитат ќе обрнам внимание (македонскиот линк):
Скоро секогаш каде протестантите протестираат на вакви протести, тие се проследени со закани и најчесто убиства.
Милитантите кои влегле во амбасадата во Либија сигурно не биле мотивирани од филмот Dark Knight Rises.
Патем, милитанти упаднаа во амбасадите во Јемен, Судан и во останатите амбасади во муслиманскиот свет?





Ова нема ни да го одговорам, смешно е. САД се добропознати по ниската цена која ја плаќаат за човечкиот живот кога се работи за нафта. Авганистан, Ирак... Јас велам не е срамота да не знаеш, срамота е да не се трудиш да научиш.
Како тоа се добро познати? Ова од лично искуство го знаеш?
САД добиваат нафта од многу извори (земји) така да глупаво е да се кажи дека САД убиваат за нафта. Делумно е точно, но само делумно. Од сите земји кои ги нападнале последните декади, само една земја е богата со нафта, впрочем војната со таа земја беше исклучиво заради нафтата.
 

ЛеоЛе07

Не биди трол
Член од
8 октомври 2010
Мислења
879
Поени од реакции
375
Не се такви муслиманиве. Западниот свет нема нафта па пали секаде свои послушници, за потоа да ги нападне и да им ја одземе нафтата. Кур го боли типичниот муслиман што имал да каже некој евреј за исламот. Филмов е излезен 2011 година и никој не чул за него дека е глуп и непотребен, ни христијанин не би гледал такво глупо нешто 2 саати, ама му одговараше некому да потплати мала група педери да прават бељи (во име на исламот, секако) за потоа да ја нападнат истата земја за нафта.
Не се такви. Истиве овие не протестиаа во Струга за Вевчанскиот карневал? И тогаш „никој не чул за него дека е глуп и непотребен, ни христијанин не би гледал такво глупо нешто“, ама по две недели има текна на „мала група педери да прават бељи (во име на исламот, секако)“.

Добра вест: во Македонија има нафта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom