Помош: SQL и останати бази на податоци

Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
помош.. работам ес ку ел 2005ка и ми треба во едно поле да внесам слика.. гледам у 2005ка има поле имиџ е арно ама шо и да пишам у тоа проклето поле ми вика дека не е валиден податокот... - чаре? како да ставам локација до слика ???
Локација до слика запиши во поле од тип nvarchar(xxx) ... сепак патеката е стринг нели?
 

Mind In Motion

Smirking Revenge
Член од
29 мај 2007
Мислења
816
Поени од реакции
46
помош.. работам ес ку ел 2005ка и ми треба во едно поле да внесам слика.. гледам у 2005ка има поле имиџ е арно ама шо и да пишам у тоа проклето поле ми вика дека не е валиден податокот... - чаре? како да ставам локација до слика ???
Сугестија, декодирај ја сликата ко byte низа и зачувајја. :D
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
86
Поени од реакции
41
Ме интересира доколку може да ми објасните што/како конкретно треба да се сними/направи за да мојот програм со датабазата работи на друг компјутер..
(.mdf)

Дали е ок да се сними SQL Express, или ова е премногу и има нешто друго што е клиентски доволно да се сними за да работи датабазата?

Исто како би можело да се направи за да може да се користи датабазата во мрежа?

Фала однапред :)

П.С. користам visual studio 2008 со sql server 2005...
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.086
Поени од реакции
11.483
Ме интересира доколку може да ми објасните што/како конкретно треба да се сними/направи за да мојот програм со датабазата работи на друг компјутер..
(.mdf)
За каков програм станува збор? Ако е веб решение тогаш не мора ништо да инсталираш, доволно е со браузер од другиот компјутер да пристапиш на веб страната хостирана на твојот компјутер.

Исто како би можело да се направи за да може да се користи датабазата во мрежа?
Зависи што подразбираш под користење, ако ти е за девелопмент тогаш најдобро на другите машини да имаш SQL Express за да може да се конектираш на серверот (твојата машина во случајов) преку ИП адреса и јузер нејм/пасворд.
Ако треба твој програм што е инсталиран на други машини да се конектира на твојата база заради податоци тогаш тоа најчесто се конфигурира во connection string-от што се користи во програмот.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
86
Поени од реакции
41
За каков програм станува збор? Ако е веб решение тогаш не мора ништо да инсталираш, доволно е со браузер од другиот компјутер да пристапиш на веб страната хостирана на твојот компјутер.
За десктоп апликација се работи...

Зависи што подразбираш под користење, ако ти е за девелопмент тогаш најдобро на другите машини да имаш SQL Express за да може да се конектираш на серверот (твојата машина во случајов) преку ИП адреса и јузер нејм/пасворд.
Ако треба твој програм што е инсталиран на други машини да се конектира на твојата база заради податоци тогаш тоа најчесто се конфигурира во connection string-от што се користи во програмот.
Базата локално ќе си работи. Но во иднина би сакал да наместам да може и во мрежа да се конектираат на истата база. На пример имаме компјутер 1,2 и 3, и базата се наоѓа на компјутер 1, а на 2 и 3 само апликацијата, и 2 и 3 да треба да се конектираат на 1 во однос на базата... (мислам дека се обидов да објаснам што сакам да направам XD)

Иначе ми треба повеќе како целосно решение како може да се изврши ова, затоа и отворив посебна тема но гледам споена ми е.. Односно доколку некој решавал ваков проблем да ми ги објасни постапките/процедурите. Еве веќе 2 дена го гуглам ова, но се само збунет си завршувам..

фала ти за сега :)
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.086
Поени од реакции
11.483
Еве веќе 2 дена го гуглам ова, но се само збунет си завршувам..
Со ова мене ме буниш, има доста примери и туториали како да направиш SQL конекција во WinForms со C# или VB.NET.

Можеш подетаљно да ми пишеш во ПП како ти е решено конектирањето до базата, а кој дел те буни.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
86
Поени од реакции
41
:)
ме буни теоретскиот дел, односно тоа што не ми е направено..
на пример моментално конекцискиот стринг ми е:
"Data Source=.\SQLEXPRESS;AttachDbFilename=|DataDirectory|\Baza.mdf;Integrated Security=True;User Instance=True"

И моментално си работи добро. Но што треба да се направи ако сакам мрежно да работи апликацијата?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Како треба да изгледа кодот во VS/C++ да кога би стартувала програмата, полињата на оваа табела
Код:
mysql_query(mysql,"CREATE TABLE Zapisnik (\
                  zapisID INT PRIMARY KEY,\
                  mbr CHAR(30), FOREIGN KEY  (Mbr) REFERENCES Vozac (Mbr));\
                  vreme_na_zapiranje DATE,\
                  kazneni_poeni INT,\
                  brzina INT,\
                 promili INT,\
                 parizna_kazna INT,\
                 napraven_prekrsok VARCHAR(255)");
би се потполнувале како:
cout<<"Vnesi broj na zapis";
cin>>zapisID;
и оваа вредност директно да се внесе во табелата, наместо јас „рачно“ да ги потполнувам полињата т.е. да не користам однапред зададени вредности (пример: INSERT INTO Zapisnik VALUES ('01', '1512992490011" ... )
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.779
Поени од реакции
11.833
:)

"Data Source=.\SQLEXPRESS;AttachDbFilename=|DataDirectory|\Baza.mdf;Integrated Security=True;User Instance=True"

И моментално си работи добро. Но што треба да се направи ако сакам мрежно да работи апликацијата?
Малку касно пишувам но за некој што ќе има маки во иднина
1. Додадете ја базата на SQL 2008 Server-от (вака може и aspnetdb да направиш да работи за логирање и регистрирање корисници).
2. Конекцискиот стринг би изгледал вака:
Код:
       "Data Source=SQL Server(име или IP адреса);Initial Catalog=baza_na_sql_server(онаа со која работите);Integrated Security=True"
Пробајте и видете дали ќе работи.

П.С. Нормално треба да ти е среден SQL серверот со отворена порта, да имате пристап до базата итн итн
 
Член од
4 јануари 2006
Мислења
160
Поени од реакции
109
Не знам каде да го поставам оваа прашање, никаде не најдов таква тема па ке пишам тука.
Се работи за Microsoft Access.

Имам форма каде треба да се внесуваат баркодови со податоци за повеке продукти.
Е сега, баркодовите се подредени по ред, односно кога внесам еден и ги внесам другите податоци за тој продукт, следниот баркод треба да биде за +1 поголем (пр: првиот C2205050; вториот C2205051; третиот C2205052 итн).
Важно е тоа што ова се нови податоци, не се зимаат од некоја табела, впрочем со внесувањето се додаваат во нова табела.
Проблемот е во тоа што секој нов баркод треба да се внесува рачно, а тоа одзема доста време а често може да се случуваат и грешки при испишувањето.
Барам начин како можам со некоја функција или било што да направам откако ке го внесам првиот баркод и ги додадам податоците за него, вториот да не треба да го пишувам туку тој самиот да се пополни (autofill) така што ќе биде за еден број поголем од првиот и се така по ред, третиот за еден поголем од вториот, четвртиот за еден поголем од третиот итн. Нормално останатите податоци пак ќе треба да се пишуваат рачно бидејки се различни за секој продукт.

Ако има некој решение ке бидам многу благодарен.
HELP!
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
За вакви „рачни“ процедури ако веќе неможеш да испрограмираш макротоа да го направи, пробај со Excel. Направи ги сите колони од базата и внесувај го во Excel. Колоната со баркодови со помош на бројач е лесно да ја направиш таму и после само ископирај ги.
Инаку може да пробаш ако користиш форма да направиш модул кој ќе го зема последниот баркод, стрингот да го преработиш во бројка (да отстраниш C) да го зголемиш и пак да му залепиш C, па добиената вредност да ја доделиш на полето за баркод.
Трета варијана за да направиш свој индекс е да направиш помошна колона (аутонамбер) и при снимање, односно по снимање на записот со функција да го дефинираш вистинскиот бар код со лепење на стрингот и бројката. Но ова може да е и зафркнато ако бришеш редови ... бројката ќе рипа па ќе имаш дупки.
Со среќа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom