Помош: SQL и останати бази на податоци

Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Ахам, фала SkyDriver, си ме разбрал за индексот, да така е, ги зема со $_GET и така ги става у упитот со LIKE '$_GET[key]%' ги дава тие шо почнуваат на таа буква, шо е селектирана со линкот. Мене проблемот ми е што и кога не се поврзува со базата, во обичен html во кој и покрај meta тагот, пример почетната во која не селектира податоци од база, никаков string, туку само во <td></td> тагови внесени со мк подршка, не ги прикажува ниту нив како шо треба. А пробав кај друга форма, кај што зима податоци од база со овие функции што ми ги кажа, после селекцијата на базата ја копирав прво едната, не даде ништо, па после и другата функција и не даде ништо, т.е. кога кликнам на некоја буква, имам и на латиница и на кирилица внесувано во табелите имиња за проба и не ги дава податоците од базата празно само, а кога работев со латиница, без функцијата ги даваше само тие на латиница. Има некој проблем, не знам.. менував и кај php.ini кај default_charset ставав utf-8 и на некои други места кај што видов ISO-.... менев utf-8, ама нејќе. :/
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.310
Поени од реакции
18.146
Дали HTML страната има во мета

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Луѓе го оправив!!! Да teneke имаше meta со utf-8 пишав тоа во првиот пост, затоа ми беше чудно што ми прави проблеми. И тоа го оправив со тоа што ништо не сменив во кодот, затоа и ми беше сомнително бидејќи изгледаше се' како што треба, туку бидејќи на овој pc немав dreamweaver и кодирав во notepad++, симнав dreamweaver, го копирав целиот код, истиот скроз од notepad во dreamweaver и функционираше. Не знам, изглеа во dreamweaver се додава или нешто плус во таговите, не знам... али битно функционира се' откако ги копирав сите кодови во dreamweaver и само ги преснимав. Чудно а? Некоја логика... хммм
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.310
Поени од реакции
18.146
Луѓе го оправив!!! Да teneke имаше meta со utf-8 пишав тоа во првиот пост, затоа ми беше чудно што ми прави проблеми. И тоа го оправив со тоа што ништо не сменив во кодот, затоа и ми беше сомнително бидејќи изгледаше се' како што треба, туку бидејќи на овој pc немав dreamweaver и кодирав во notepad++, симнав dreamweaver, го копирав целиот код, истиот скроз од notepad во dreamweaver и функционираше. Не знам, изглеа во dreamweaver се додава или нешто плус во таговите, не знам... али битно функционира се' откако ги копирав сите кодови во dreamweaver и само ги преснимав. Чудно а? Некоја логика... хммм
Не бил снимен како UTF.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Дали знае некој квери кое ќе ја даде целосната хиреархиска патека во форма родител / дете / внук доколу во табелата имаме родители и деца и еден елемент кој е корен. Подредувањето да биде такво што секогаш ќе се отиде до детето на кој и да било член па ќе се продолжи со нов член.
 

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
Правам страна во асп.нет и имам проблеми со страничењето симнав готова контрола за страничење http://en.webdiyer.com/AspNetPager и сега ми треба процедура во mssql ако мозе некој да ми напише една за страничење во база имам една табела фирми и атрибутите кои сто ми требаат да ги вракја процедурата се : фирма,вебсајт,линк,емаил,опис.
Колку што видов по неколку дневно пребарување на гоогле процедурата треба да индекс на почетна страна ,вкупен број на страници и големина на страницата (број на записи) ако може некој нека помага.
однапред фала
http://en.webdiyer.com/AspNetPager
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
CREATE PROCEDURE dbo.proc_Paging_TempTable
(
@Page int,
@RecsPerPage int
)
AS

-- The number of rows affected by the different commands
-- does not interest the application, so turn NOCOUNT ON
SET NOCOUNT ON

-- Determine the first record and last record
DECLARE @FirstRec int, @LastRec int

SELECT @FirstRec = (@Page - 1) * @RecsPerPage
SELECT @LastRec = (@Page * @RecsPerPage + 1)

-- Create a temporary table
CREATE TABLE #TempItems
(RowNum int IDENTITY PRIMARY KEY,
Title nvarchar(100),
Publisher nvarchar(50),
AuthorNames nvarchar(200),
LanguageName nvarchar(20),
FirstLine nvarchar(150),
CreationDate smalldatetime,
PublishingDate smalldatetime,
Popularity int)

-- Insert the rows into the temp table
-- We query @LatRec + 1, to find out if there are more records
INSERT INTO #TempItems (Title, Publisher, AuthorNames, LanguageName,
FirstLine, CreationDate, PublishingDate, Popularity)
SELECT TOP (@LastRec-1)
s.Title, m.Publisher, s.AuthorNames, l.LanguageName,
m.FirstLine, m.CreationDate, m.PublishingDate, m.Popularity
FROM dbo.Articles m
INNER JOIN dbo.ArticlesContent s
ON s.ArticleID = m.ID
LEFT OUTER JOIN dbo.Languages l
ON l.ID = m.LanguageID
ORDER BY m.Popularity desc

-- Return the set of paged records
SELECT *
FROM #TempItems
WHERE RowNum > @FirstRec
AND RowNum < @LastRec

-- Drop the temp table
DROP TABLE #TempItems

-- Turn NOCOUNT back OFF
SET NOCOUNT OFF
GO

Начинот како ќе ги претставиш овие податоци е твој. Замени ги полињата од табелата кај мојот пример со полињата од твојата база
 

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
Може малце е глупо прашањево али има ли можност за SQL Injection у процедурава ?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
ајде од мене едно прашање. значи имам 3 табели но едната не игра улога.. врзани се со релација и сега ја теба да бришам од табела поточно табелите идат вака

табелата Модел е врзана со табелата Оценка со релација е сега за да јас избришам запис од табелата модел прво треба да избришам во Оценка ( за да се ослободи клучот) па после да бришам во табелата модел. и сето ова теба да ми е во една SQL наредба.

Некое чаре нешто? решение некој да му се наоѓа?
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
DELETE pole1,pole2 FROM Ocenka JOIN Model
WHERE UslovNekoj

pole1 и pole2 тие се полињата кои треба да се избришат од двете табели
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
ајде од мене едно прашање. значи имам 3 табели но едната не игра улога.. врзани се со релација и сега ја теба да бришам од табела поточно табелите идат вака

табелата Модел е врзана со табелата Оценка со релација е сега за да јас избришам запис од табелата модел прво треба да избришам во Оценка ( за да се ослободи клучот) па после да бришам во табелата модел. и сето ова теба да ми е во една SQL наредба.

Некое чаре нешто? решение некој да му се наоѓа?
Постои нешто што се вика foreign key constraint. Пиши ги табелите за да ти објаснам попрецизно.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
помош.. работам ес ку ел 2005ка и ми треба во едно поле да внесам слика.. гледам у 2005ка има поле имиџ е арно ама шо и да пишам у тоа проклето поле ми вика дека не е валиден податокот... - чаре? како да ставам локација до слика ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom