Русија ја сака Србија во својот воен сојуз

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Dardan-ia може ли да ми најдеш некаде статистика или релевантен извор колку направи штета нато на србија во 1999 кога го бомбардираа београд? да ги споредиме бројките чисто онака... ако мене некој ми направил штета 10 милијарди а ми дал 1 милијарда кој ќар го имам јас од тоа?

еве нешто од википедија пошто најдов ке го доврзам на посотв..


Материјална штета



Ушће у пламену
За више информација погледајте чланак Материјална штета у НАТО бомбардовању СРЈ
Процењена материјална штета током НАТО бомбардовања износи (по процени Југословенске владе) 100 милијарди долара [29] док је Група-17 дала процену од око 30 милијарди долара.[30] Током бомбардовања је уништено много мостова, индустријских постројења, много цивилних објеката, јавних објеката и предузећа, касарни и војних инсталација. Треба посебно напоменути уништење две рафинерије нафте, рушење Авалског торња,[31] зграде Радио-телевизије Србије[32], петрохемије у Панчеву[33], гађање Жежељевог моста[34], фабрике аутомобила Застава из Крагујевца[35], зграде Генералштаба[36] у самом центру Београда, амбасаде Републике Кине[36] и многе друге цивилне циљеве.[37]

ГоцкоПоцко

русија за разлика од америка никаде не отиде да шири „демократиј“ да си ги пробува оружјата д ги размрда тенковите и сл.... американците колку војни почнаа? колку војни од почнатите воошто причина за да дојде до војна? - николку. секоја војна тие си ја направија вештачки и секоја војна е само за нивни интерес... кога ке видиш све се сведува на нафта злато пари и моќ... светот ги дознава американците какви се (мислам на нивната политика) па може да се каже дека веќе се прочитана карта...
:icon_lol: Грузиja? Порано Афганистан? Сега Сириja?
Овде е игра на големите. И САД и Русиja са едно и исто сране. ;)
Интереса клати феса!
--- надополнето: 6 септември 2012 во 16:20 ---
Косово нема да се врати во услови кога владее мир во светот туку во услови кога ќе настанат големи тектонски пореметувања, односно кога една империја умира а се раѓа другата.
Инаку во овој момент, сега, имаме процеси на проширување на Косово и Албанија кон јужна Србија, Црна Гора, Македонија и Чемерија и тие процеси се во насока на менување на граници, или дозвола имаат за менување ?

Но исто така и нашите браќа Блгари кои сонуваат за Македонија а ја губаат Тракија и таму има инстересни инсталации од турска страна.
Кога станат такива големи тектонски поместуваниja, значи е дошла 3-та светска воjна. Се уште ваква не е дошла, ке видиме во иднина.
Коjто смета,дека може да крои границити нови на Балканот се лаже и си игра со оган. Не ви беше доволно 90-те години? Западен Балкан го поделивте по невозможни граници. Нацепивте се како никоj друг, крв се лееше насекаде...Уште ви треба?
Тоа за Тракиja дали да се смеjaм или да плачам? Ти дали си стапнувал поне един пат во Тракиja?Точно днес преди 127 години, Тракиja се спои со кнежеството.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Ти дали си стапнувал поне един пат во Тракиja?Точно днес преди 127 години, Тракиja се спои со кнежеството.
Еми де бе фми, па не сум јас од Тунгузија.
Пред некоја година бев на саем во Цариград, видов, слушнав, знам.
Инаку Македонија на сите им понуди мир, како народ, ама има толку забегани народи на мал простор да просто мирот бега од сите нив.
Мада и планетава таква постана, ама ќе не истресе еден ден, си знае и она.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.159
:icon_lol: Грузиja? Порано Афганистан? Сега Сириja?
Овде е игра на големите. И САД и Русиja са едно и исто сране. ;)
Интереса клати феса!
--- надополнето: 6 септември 2012 во 16:20 ---

Кога станат такива големи тектонски поместуваниja, значи е дошла 3-та светска воjна. Се уште ваква не е дошла, ке видиме во иднина.
Коjто смета,дека може да крои границити нови на Балканот се лаже и си игра со оган. Не ви беше доволно 90-те години? Западен Балкан го поделивте по невозможни граници. Нацепивте се како никоj друг, крв се лееше насекаде...Уште ви треба?
Тоа за Тракиja дали да се смеjaм или да плачам? Ти дали си стапнувал поне един пат во Тракиja?Точно днес преди 127 години, Тракиja се спои со кнежеството.
За разлика од тебе кој во односот срби-албанци си секогаш на страната на албанците јас знам дека бугарите ни се секогаш поблиски од Турците па затоа би се спротиставил на секоја загуба на Бугарија.
Мене ми е жално кога ќе напишат некој нешто толку наивно како што ти пишуваш дека не е можан проблем во Бугарија со етнички елементи.
Д а го имаше нашето искуство сигурен сум дека немаше да мислиш така,ама мене ми е страв што Турција за разлика од албанците е многу поопасна.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Еми де бе фми, па не сум јас од Тунгузија.
Пред некоја година бев на саем во Цариград, видов, слушнав, знам.
Инаку Македонија на сите им понуди мир, како народ, ама има толку забегани народи на мал простор да просто мирот бега од сите нив.
Мада и планетава таква постана, ама ќе не истресе еден ден, си знае и она.
Гледам не си от Тунгузиja,ама еве близо Габон си.Заповедаj виж, па после ке зборуваме пак. Jaс се вратив вчера от екскурциja от Велес, Битола, Охрид, Гостивар, Тетово, Радуша, Скопje.
Извини, на западен Балкан пукавте, се колевте, се масакриравте, се цепевте. Изтокот е бил многу помирен, многу поустоjчив от запада. Вие имате други стандарди, вие уживате во малцинствени права. За вас тиja са средство.
Кога се помирите целиот Западен Балкан... тогава ке си зборуваме пак. Само си вадите един други нож. Ефект - 0.
--- надополнето: 6 септември 2012 во 16:37 ---
За разлика од тебе кој во односот срби-албанци си секогаш на страната на албанците јас знам дека бугарите ни се секогаш поблиски од Турците па затоа би се спротиставил на секоја загуба на Бугарија.
Мене ми е жално кога ќе напишат некој нешто толку наивно како што ти пишуваш дека не е можан проблем во Бугарија со етнички елементи.
Да го имаше нашето искуство сигурен сум дека немаше да мислиш така,ама мене ми е страв што Турција за разлика од албанците е многу поопасна.
Имаме изкуство со албанците, не си запознаен просто. Турциja е поопасна за цел Балкан и подалеку от Сараево преку Белград, преку Приштина, па до Скопje, Атина, Софиja и Букурешт. Стигнува до Виена и Берлин.
Проблем на етничка основа во източен Балкан не е имало и тежко некоj да предизвика. Тоа можеш да си го запишеш ако сакаш,а зашто е така - отговор дава сегашниот министар за надворешни работи на Турциja.
Овде на Балканот се приплеткуват интересите на многу држави, во тоа число е и Русиja,овде е и веке САД, овде е и Велика Британиja,овде е и Германиja.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Гледам не си от Тунгузиja,ама еве близо Габон си.Заповедаj виж, па после ке зборуваме пак. Jaс се вратив вчера от екскурциja от Велес, Битола, Охрид, Гостивар, Тетово, Радуша, Скопje.
Извини, на западен Балкан пукавте, се колевте, се масакриравте, се цепевте. Изтокот е бил многу помирен, многу поустоjчив от запада. Вие имате други стандарди, вие уживате во малцинствени права. За вас тиja са средство.
Кога се помирите целиот Западен Балкан... тогава ке си зборуваме пак. Само си вадите един други нож. Ефект - 0.
--- надополнето: 6 септември 2012 во 16:37 ---


Неможе бе мене еден Болгар денеска да ми држи предавање за мирење.
Де ѕирно во таа читанката по историја кој са били сојузници на Хитлер.
Де види во истата, се извинивте ли поради тоа ?
Ајде провери, тука сум јас, ќе те почекам.

Само да не чекам одговор како на она староно мое прашање, Од каде потекнува терминот Болгар ?
--- надополнето: 6 септември 2012 во 16:47 ---
Гледам не си от Тунгузиja,ама еве близо Габон си.Заповедаj виж, па после ке зборуваме пак. Jaс се вратив вчера от екскурциja от Велес, Битола, Охрид, Гостивар, Тетово, Радуша, Скопje.
Извини, на западен Балкан пукавте, се колевте, се масакриравте, се цепевте. Изтокот е бил многу помирен, многу поустоjчив от запада. Вие имате други стандарди, вие уживате во малцинствени права. За вас тиja са средство.
Кога се помирите целиот Западен Балкан... тогава ке си зборуваме пак. Само си вадите един други нож.
Неможе бе мене еден Болгар денеска да ми држи предавање за мирење.
Де ѕирно во таа читанката по историја кој са били сојузници на Хитлер.
Де види во истата, се извинивте ли поради тоа ?
Ајде провери, тука сум јас, ќе те почекам.

Само да не чекам одговор како на она староно мое прашање, Од каде потекнува терминот Болгар ?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
--- надополнето: 6 септември 2012 во 16:47 ---


Неможе бе мене еден Болгар денеска да ми држи предавање за мирење.
Де ѕирно во таа читанката по историја кој са били сојузници на Хитлер.
Де види во истата, се извинивте ли поради тоа ?
Ајде провери, тука сум јас, ќе те почекам.

Само да не чекам одговор како на она староно мое прашање, Од каде потекнува терминот Болгар ?
Не може комунизма да држи лекции, тоj си замина от Европа. Провери ,па пак ке зборуваме. СССР си замина. Тиja имаха мок, допуштиха грешките и заминаха во историjaта на Европа. Загубиха влиjанието си. Тиja,кои ни се изсмеуваха за врзките со СССР,па и со Русиja, днес сакат топла комунстичка преградка. Тоja филм заврши, даjте друг.
Източен Балкан е во пати постабилен и тоа е факт. Децата немат етнички смени, школи не си менуват иминjaта, нема рамковни догори и се што ти доjде на ум. Држави,кои взривиха своja етнички модел нема како да држат лекции за помируване. Целиот Западен Балкан е со взривен етнички модел. Каде не се взриви? СР, БиХ,РМ, Хрватска?
Соуз Србиja со Русиja ке е аналог на Албаниja со Кина во времето на Енвер Ходжа.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Америка не е Турција.Остави ти тоа желби и посакувања ЌЕ СЕ ВРАТИ.Македонија била до Индија па кажи ми кој дел го вратила распадот на Империјата,и било која друга СВЕТСКА ИМПЕРИЈА ? па Србија неможе да изджи оваква каква што е,делот околу Нови Пазар чист муслимански нема ниеден Србин,Јужна Србија исто,секој месец демонстрации за отцепување,Војводина се има само Срби нема,врие од Хрвати и Унгарци а и никогаш ни ни била Српска.И сеа некој ќе ми каже Србија ќе го врати Косово.Ако Србија се здружи со Русија се ова што спомнав ќе им отиде во неповрат исто како и нивното ВОЛЕНО КОСОВО.
Конкурирај за најглупа изјава дадена. Ова е како да кажеш во Македонија се има Македонци нема.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Америка не е Турција.Остави ти тоа желби и посакувања ЌЕ СЕ ВРАТИ.Македонија била до Индија па кажи ми кој дел го вратила распадот на Империјата,и било која друга СВЕТСКА ИМПЕРИЈА ? па Србија неможе да изджи оваква каква што е,делот околу Нови Пазар чист муслимански нема ниеден Србин,Јужна Србија исто,секој месец демонстрации за отцепување,Војводина се има само Срби нема,врие од Хрвати и Унгарци а и никогаш ни ни била Српска.И сеа некој ќе ми каже Србија ќе го врати Косово.Ако Србија се здружи со Русија се ова што спомнав ќе им отиде во неповрат исто како и нивното ВОЛЕНО КОСОВО.
Па тогаш Турција беше голема империја исто како САД сега што е,па кога се промениле политиките,и кога цела Европа заедно со Русија станаа против турците,србите се вратија во Косово.. Ех сега треба пак да се промени светската политика за да се врати Србија поново во Косово.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Ама Америка веќе се зацементира тука..Види колкава база,гх пардон,"Амбасада" направија..Русите ги третираат како најобична земја..Не ни ги сметаат за светска сила..Ама тоа е со право,да беа Русите сила сега ќе имаше Руска амбасада на Кале...
Никогаш не го потценувај противникот. Да беа русите светска сила? Русите се светска сила и без ти тоа да го признаеш. Американците имаат своја 'амбасада' овде благодарение на плодната почва. Под плодна почва имаш 'лижачи' кои за одредена цена се нудат на пазарот.

па Србија неможе да изджи оваква каква што е,делот околу Нови Пазар чист муслимански нема ниеден Србин


Зеленото се Бошњаци, црвеното се Срби. Инаку на картата е Санџак (поделен на Црна Гора и Србија).
Јужна Србија исто,секој месец демонстрации за отцепување,Војводина се има само Срби нема,врие од Хрвати и Унгарци а и никогаш ни ни била Српска.


Муабетов за Србија ти држи вода, и тоа кисела.

И сеа некој ќе ми каже Србија ќе го врати Косово.Ако Србија се здружи со Русија се ова што спомнав ќе им отиде во неповрат исто како и нивното ВОЛЕНО КОСОВО.
А ако влезат во ЕУ/НАТО Косово ќе стане српско?

А замислете со новите околности колку го примаат (уште и Украина да се зачлени во НАТО) :


Украина во НАТО? не зезај. Преку 17 % од населението во Украина е руско. Севастопол е главна база на Руската Црноморска флота. Украина тешко дека ќе биде дел од НАТО без благослов на Кремљ.
Ние народите на Македонија , имаме потекло од античките народи.

Што има да се радуваме на силата на словените ?
А што имате заедничко со Американците? Убивање цивили можеби?
Русија е така направена , способна да ги одбрани своите граници.

Но не е создадена од Господ за да има моќ надвор од своите граници.

Да бидеш сила која се прашува и влијае во светот , не е лесно веруј.

А не знам јас некогаш Русија да ја имала таа моќ.

За разлика од Европа која секогаш имала влијание во светот.

Одлично нашиот форумџија Ристо-поп-Арсов , да не даде Господ : Русија да брани , Грција да те храни.

Русија никого нема одбрането , сите го имаат јадено најлошо , некои држави мислејќи дека имаат подршка од Русија се правеа непослушни пред Европа и САД , а кога веќе ги удираше НАТО , тогаш гледаа како биле измамени од русите.

Русија , земја која ги остава пријателите во кал.
Русија (СССР) добро им парираше на САД во студената војна. Надвор од своите граници. Русија нема никого одбрането? Ти текнува на екскурзијата на Грузија во Цкинвал?Клипчево нека ти ја освежи меморијата.


Сватете една работа ! Русија го пика носот само каде МОЖЕ ДА ИМА ДИРЕКНА КОРИСТ !! а тоа значи финансикка,материјална и друг вид на корист ! Кнез зошто во 1999 г. Русија не стави Вето а можеше за НАТО да не ја бомбардира Србија во советот на ОН ? А во 2012 за Сирија стави одма ?
А Америка е чесна сестра која му помага на светот? Зашто Америка не ја нападне ЈАР? полицијата на ЈАР уби рудари пред камери најладнокрвно?
Русија дозволи напад на Либија? САД ја нападнаа Либија? Ја окупираа.
Во тие списоци има и милиони километри телефонски кабли, канцелариски материјали, шатори, лекови...... буквално се. Америка водеше војна и на пацифик и во африка и во европа, превезуваше целии армии преку океани на други континенти, ги снадбуваше и истовремено праќаше голема воена помош на советите кои до 1944 година се бореа на своја територија. Дури при крај на 44та советските војски излегоа од своите граници, а при крај на 44та Америка веќе го прочешла пацификот со своите војници, ја исчисти Африка, ја завзеде Италија, се бореше во европа......
Никој не ја негира сојузничката помош за СССР. Силата на САД во ВСВ е тоа што војната не се водеше на нивна територија.
Се извинувам моја грешка во врска со ООН.Но сепак не им помогнаја ич и со 1244 резолуцијата пак го изгубија Косово и стана држава што значи дека резолуцијата беше само една мала пречка која ќе го одложи станувањето на држава на Косово за неколку години подоцнаЛицемерно е тоа што и тие Руски Мигови што им ги дадоја беа расипани,на едниот не работел радарот,друг системот за пукање,тркалата итн..
Ја знаеш резолуцијата 1244? Со неа се вели дека територијата на АП Косово и Метохија е под контроја на ООН (УНМИК) не на некоја Република Косово.
Аха,епа тогаш да те прашам,што мислиш Иран,Ирак,Израел,Египет и Индија дали се изгубени за Македонија и се окупирани територии ? нели наши биле и што мислиш..
Дали во Иран, Ирак, Израел, Египет и Индија има Македонци? Нема. Цело време на темава тресиш зелени (немало Срби во Санџак и Војводина итн...)
Дали Шпанија е изгубена територија за Италија? Нели римската империја се простирала до таму.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Конкурирај за најглупа изјава дадена. Ова е како да кажеш во Македонија се има Македонци нема.

Извини ама ти ако си Србоман немора да значи дека Војводина е Српска.Никогаш не била нема ни да биде,сега е во Србија затоа што уште така сака Западот.А како второ бидејќи Војводина врие од Унгарци и Хрвати,што ако еден ден баш овие 2 народи посакаат да војводина стане држава,кој ќе ги допре,Србија можеби а ? па да им направат уште една Олуја... а Унгарија уште едно смачкување како во Првата светска војна..
--- надополнето: 6 септември 2012 во 20:18 ---
Webster.. бидејќи си ме цитирал многу да почнам по ред.Карти има милиони,но еве за твоиве што си ги стаел од Војводина и Санџак.Дури и да се точни сосема е доволно зеленото во Санџак да се предизвика уште една војна во која НАТО пак ќе ја рушува Србија како во 1999 со или без мандат на ООН под веќе познати изговори.Војводина,е тука имаме Хрвати и Унгарци ете и таа карта нека биде точна ете и тука ќе попуштиме бидејќи е сосема доволно.Ако сакаат Хвратите и Унгарците да ја отцепат Војводина (само за потствуање во Книн пред 1995та во градот имаше 95% Срби а Далмација исто повеќе Срби од Хрвати) и ако почне војна за отцепување на Војводина автоматски можеби не првиот ден но кога тогаш Хрватска и Унгарија ќе се вмешаат воено што Русија влезе во Грузија со изговор дека брани нивни жители.Плус доле Прешево,Бујановац и Медвеџе се 80% Албанци пред некој ден како и многу пати пред тоа бараја отцепување.И сега кога ќе видиш ако овие територии одеднаш (НЕ ДАЈ БОЖЕ) прогласат независност Србија ќе има сила да војува на 3 фронтови нели ? немој само тоа да ми кажеш... реалноста е тоа како што нас ни се закануваат за Западна Македонија на Србија тоа им се заканува на Југ,Југозапад и горе на Север.Како и тогаш пријателката Русија сигурен сум дека ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО ОГРОМНАААА ЕКОНОМСКА КРИЗААА.... и нема да мрдне со прст како и до сега.Ти предлагам на тебе и на овие уште неколку души овде погледајте неколку видеа за Војната во Хрватска... за Олуја 1995..

A што се однесува до Америка они не се замараат со секакви глупости и тоа што ти го спомна чисто се сомневам дека тоа воопшто го служнале во Америка во Пентагон.Друго ја знам одлично резолуцијата 1244 и токму тоа и се обидувам да кажам,дека никој не ја прашува ни Русија ни Србија што сакаат и дали се сложуваат со тоа.Кога НАТО влезе на Косово 1999 русија своите едници од БиХ со голема брзина ги префрли во Косово на еден еден Аердром дали во Приштина или негде другде беше не ми текнува,НО СЕПАК БЕА НА КОСОВО и да останеа сега ЌЕ ИМ ПРУЖЕЈА НЕКАКВА НАДЕЖ на србите во Косовска Митровица,а тие што напраеја ? НАТО ги ногира им рече ајде фаќајте вид виделија и си заминаја културно ка господа.И за на крај за Македонците... ете има Македонско малцинство во Турција мало ама скромно а да не збориме за стотиците илјади кај нашите соседи и ? ене ја гледам АРМ патрлира низ Истанбул,Атина и другите балкански метрополи...
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Не може комунизма да држи лекции, тоj си замина от Европа. Провери ,па пак ке зборуваме. СССР си замина. Тиja имаха мок, допуштиха грешките и заминаха во историjaта на Европа. Загубиха влиjанието си. Тиja,кои ни се изсмеуваха за врзките со СССР,па и со Русиja, днес сакат топла комунстичка преградка. Тоja филм заврши, даjте друг.
Източен Балкан е во пати постабилен и тоа е факт. Децата немат етнички смени, школи не си менуват иминjaта, нема рамковни догори и се што ти доjде на ум. Држави,кои взривиха своja етнички модел нема како да држат лекции за помируване. Целиот Западен Балкан е со взривен етнички модел. Каде не се взриви? СР, БиХ,РМ, Хрватска?
Соуз Србиja со Русиja ке е аналог на Албаниja со Кина во времето на Енвер Ходжа.
Од каде сега источен, западен, северен Балкан.
Вие увек страната на фашистите, при вас сите се Болгари иако има се помалку Болгари а тие од таа страна на црното море одамна изумреа што го донесоа името Болгар.

Се извинивте некому за фашистичка Бугарија од 1941 ?
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Нормално е да ја сака во свој сојуз. Така, од локална сила, ќе премине во регионална, или како да наречам - трансрегионална. Т.е. ќе има и влијание подалеку од „локалното“. :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom