Училиштата во Чаир со променети имиња

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.098
Поени од реакции
21.741
Се бараше дозвола, но одговорот со месеци не се враќаше, се чудам зошто???????
И ?
Решивте правдината да си ја земете во свои раце?
А добро што ако беше негативен одговор, тогаш што ке беше оправдување. Ние ете побаравме ама не ни одобрија па затоа решивме да си тераме по свое. Како сакаш врти пак на исто ке дојдевте.
И сега тука се трудиш да објасниш дека што, уставниот поредок важи само тогаш кога треба рамковниот да се спроведи, во други случаи пу пу неважи.
 
Член од
21 август 2012
Мислења
22
Поени од реакции
13
Пошто ја затвориле темата МАкедонија Внатрешни сличувања после нека ја спојат оваа со таа тема
нека пишат сега рамковните што се ситеа дека ги сменија имињат на училиштата
Чекам одговро од тој Puno и Dardi (ние не сме терористи ние сме плањињари)


Доколку во рок од осум дена не бидат вратени таблите со старите имиња на четирите основни училишта во општина Чаир, Државниот просветен инспекторат ќе поднесе прекршочни пријави.


Ова го истакна директорот на Инспекторатот Надица Николоска при посетата на основното училиште „Блаже Коневски“ во скопската општина Аеродром
Николоска посочи дека нема согласност од Министерството за образование за промена на статутот на училиштата, а со тоа и на имињата на училиштата.
- Државниот просветен инспекторат изврши инспекциски надзор и донесе усни решенија за констатираните недостатоци. Даден е временски рок од осум дена за да се вратат имињата согласно статутот на училиштата. За не постапување по решението на Државниот просветен инспекторот ќе бидат поднесени прекршочни пријави до основните судови. Казните изнесуваат две илјади евра за правниот субјект, додека од 500 до 800 евра за одговорните лица во правниот субјект, изјави Николоска.
Имињата на училиштата, појасни, се дефинирани во статутот на училиштата, а согласност за статутите дава МОН.
- Во конкретниот случај нема согласност од МОН за промена на училиштата. Поради тоа, Државниот просветен инспекторат ќе изврши повторен инспекциски надзор и после месец дена може да донесе повторно решение, односно да поднесе прекршочни пријави, рече Николоска.
Прецизира дека денеска се во тек инспекциски надзори во сите 556 основни и средни училишта, вклучувајќи ги и училиштата во Чаир.
kadee makedonceto oni si rabotat anie samo vaka onaka samo se napagame
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.405
Поени од реакции
4.879
1. Aко е само име зошто во старт го менуваат ? нека остане тоа што било ;) не е само име пријателе да не се лажеме ...
2. Припадник на она да се потсетиме што значи тоа и да се потсетиме што им беше првичната желба на ОНА (отцепување на "албанските" територии и протерување на славомакедонскиот окупатор)
друго со слики да се потсетиме околу таа организација


Ова М , Македонија никогаш нема да го заборави !

Eве Имри Елези за што умре ако ова е Херој за тебе и за 25% од популацијата значи вие не ја сакате оваа држава овој уставен поредок , Значи се согласувате со оние кој ги палеа Македонските знамиња не ја почитувате Химната не го почитувате знамето не ја почитувате државата едноставно сонувате за друга држава на оваа територија ... зар сакаш да кажеш дека 25% од популацијата сте вакви ? стварно имав надеж за нешто подобро ...
Ако Имри Елези го направил ова, јас прв ќе протестирам против тоа име.....
Не е добро едностранично да се потсетиме, прошири ги мемориите............
Па секако дека не ја почитувам химната или државата затоа што ме гледа како туѓинец а не како граѓанин на оваа држава.......
25% од популацијата сме албанци ИСТОВРЕМЕНО СМЕ ЛУЃЕ КАКО ВАС.......

Стварно не разбирам, навистина ли мислите дека е од стратешко значење за државата сите имиња на училиштата да останат исти (неалбански), мислиш дека Македонија ќе ослабее поради тоа......
--- надополнето: 5 септември 2012 во 00:18 ---
И ?
Решивте правдината да си ја земете во свои раце?
А добро што ако беше негативен одговор, тогаш што ке беше оправдување. Ние ете побаравме ама не ни одобрија па затоа решивме да си тераме по свое. Како сакаш врти пак на исто ке дојдевте.
И сега тука се трудиш да објасниш дека што, уставниот поредок важи само тогаш кога треба рамковниот да се спроведи, во други случаи пу пу неважи.
Дали е законски да не се даде одговор со месеци?????????
јас тука ништо не се трудам, само ви кажувам дека премногу непотребно сте фрустрирани...........
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Ако Имри Елези го направил ова, јас прв ќе протестирам против тоа име.....
Не е добро едностранично да се потсетиме, прошири ги мемориите............
Па секако дека не ја почитувам химната или државата затоа што ме гледа како туѓинец а не како граѓанин на оваа држава.......
25% од популацијата сме албанци ИСТОВРЕМЕНО СМЕ ЛУЃЕ КАКО ВАС.......

Стварно не разбирам, навистина ли мислите дека е од стратешко значење за државата сите имиња на училиштата да останат исти (неалбански), мислиш дека Македонија ќе ослабее поради тоа......
--- надополнето: 5 септември 2012 во 00:18 ---


Дали е законски да не се даде одговор со месеци?????????
јас тука ништо не се трудам, само ви кажувам дека премногу непотребно сте фрустрирани...........
Фала ти тоа сакав да го чујам од тебе дека си Македономразец ;) како што бил Имри Елези човек по којшто сакаат да именуваат школо во сред Скопје :)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.405
Поени од реакции
4.879
Фала ти тоа сакав да го чујам од тебе дека си Македономразец ;) како што бил Имри Елези човек по којшто сакаат да именуваат школо во сред Скопје :)
Добордојден..........ми ги читаш мислите (y)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.098
Поени од реакции
21.741
Дали е законски да не се даде одговор со месеци?????????
јас тука ништо не се трудам, само ви кажувам дека премногу непотребно сте фрустрирани...........
Далеку од фрустриран, само веќе ако се залагате за соживот почнете да ги почитувате законите на оваа држава како за почеток.
Друга работа се расфрлаш со процентите, демек 25 % ова она.
И сега што желбите и потребите на тие 25 проценти( ете од мене ке ви дадам уште 5 за да бидете 30, нека бега нешто ) се побитни од останатите 70% од населението.
По твојата логика тогаш некој кој има само 1 % од населението можи да прави што сака. Мнозинството и нивните потреби и желби не се битни. Тоа е за тебе демократија ако во една соба во која има 10 души , останатите треба да им одат по кефот на тие 2 .
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.405
Поени од реакции
4.879
Не читам мисли читам тоа што го пишуваш единствено ;)
Верувај ми, не пишувам меѓу редови, ако во редовите си видел такво нешто тогаш треба малку да вежбаш за твојата интелегенција...............
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Верувај ми, не пишувам меѓу редови, ако во редовите си видел такво нешто тогаш треба малку да вежбаш за твојата интелегенција...............
Пиша дека не ја почитуваш државата и дека не почитуваш ги почитуваш Македонците :) бидејки нема Македонец на којшто не му смета името Имри Елези односно името ОНА ;)
друго Хасан Беј Приштина секоја почит човек на место ама Иван Михајлов на нас кога не ни го дозволуваат не треба ни вас Хасан ферски ...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.405
Поени од реакции
4.879
Далеку од фрустриран, само веќе ако се залагате за соживот почнете да ги почитувате законите на оваа држава како за почеток.
Друга работа се расфрлаш со процентите, демек 25 % ова она.
И сега што желбите и потребите на тие 25 проценти( ете од мене ке ви дадам уште 5 за да бидете 30, нека бега нешто ) се побитни од останатите 70% од населението.
По твојата логика тогаш некој кој има само 1 % од населението можи да прави што сака. Мнозинството и нивните потреби и желби не се битни. Тоа е за тебе демократија ако во една соба во која има 10 души , останатите треба да им одат по кефот на тие 2 .
Законите на оваа држава не значи дека се свети нешта, се знае дека секогашш низ историјата имало лоши закони, но лошите закони можат лесно да се менуваат но навиката на луѓето има треба време да се лечи.......како што вие сте се научиле да бидете алфа и омега во макеоднија............тоа законот ви велел, а на вас ви доаѓал тоа слатко, а албанците во секоја институција под 2.5% вработени......кога процентот се покачува во последните години, се покачува и незадоволвството и станувате од сонот (добриот закон(лошиот закон)), навика ви беше да не слушате воопшто албански збор на вработното место............ќе се навикате во новите околности (кои требаше да бидат стари..........), но изгледа ќе ви треба многу време да (сакате да) научите барем да се поздравувате на албански...(понекогаш (многу ретко)).......
Ќе бидеш прогласан како предавник ако так дигаш проценти, ако си патриот треба да кажеш дека процентот е под 20............
Јас не велам дека во таа соба 100% треба да се слушаат тие двајца, туку 20%, фер би било така, а не како што ти велиш тие осмина да кажат како тие сакаат а тие двајца како да не постојат........
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.098
Поени од реакции
21.741
Законите на оваа држава не значи дека се свети нешта, се знае дека секогашш низ историјата имало лоши закони, но лошите закони можат лесно да се менуваат но навиката на луѓето има треба време да се лечи.......како што вие сте се научиле да бидете алфа и омега во макеоднија............тоа законот ви велел, а на вас ви доаѓал тоа слатко, а албанците во секоја институција под 2.5% вработени......кога процентот се покачува во последните години, се покачува и незадоволвството и станувате од сонот (добриот закон(лошиот закон)), навика ви беше да не слушате воопшто албански збор на вработното место............ќе се навикате во новите околности (кои требаше да бидат стари..........), но изгледа ќе ви треба многу време да (сакате да) научите барем да се поздравувате на албански...(понекогаш (многу ретко)).......
Ќе бидеш прогласан како предавник ако так дигаш проценти, ако си патриот треба да кажеш дека процентот е под 20............
Јас не велам дека во таа соба 100% треба да се слушаат тие двајца, туку 20%, фер би било така, а не како што ти велиш тие осмина да кажат како тие сакаат а тие двајца како да не постојат........
Некако многу сигурен за навиките.
Јас не сум навикнат Албанец да збора на Македонски ако земиш така туку претежно на Српски ( затоа што повеќето сте населени од Косово пошто на времето таму немаше многу памет продавање, а за возврат на нашето гостопримство враќате ептен недомакински, ама за тоа на друго место).
Можеби е редно време да почнам да се навикнувам да слушам како Албанец зборува течно и чисто на Македосни, не затоа што сте 30% туку затоа што е тој официјален јазик и јазикот на останатите 70% кој по логика на нештата е повеќе од 30%.
Не мислиш ти така??
Или треба останатите 70% да научат албански ?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.247
Поени од реакции
5.210
Училиштето “7 март“ ќе биде преименувано во Адем Јашари.

Директорот вели дека одлуката е донесена во 2004та , но тогаш не се променило за да не свати како провокација , но сега е дојдено време да се промени , а новата табла ќе биде поставена најдоцна до 28 ноември (денот на албанското знаме и денот кога е роден Адем Јашари).
http://alsat-m.tv/lajme/vendi/154466.html

7 март - се слави кај албанците како ден на учителот.

Адем Јашари е најголемиот командант на косовското УЧК , кој загина заедно со околу 40 членови на семејството.

За мене немало потреба од ваква промена , да чекаа ако се изградеше некое ново училиште.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.302
Поени од реакции
21.755
Што е ова само терористи ги ставата на школиве, немате некој подруги, поасални луѓе? Ете Скендербег, Мајка Тереза, Енвер Хоџа а не Хасан Приштиници и други неписмени „борци“ па уште и на школа имињата :facepalm:
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Што е ова само терористи ги ставата на школиве, немате некој подруги, поасални луѓе? Ете Скендербег, Мајка Тереза, Енвер Хоџа а не Хасан Приштиници и други неписмени „борци“ па уште и на школа имињата :facepalm:
Па они врска немаат со Албанија,да имаа ќе ставеа писатели,уметници,музичари,образован народ.Што сакаш од планинци?Нормално овците и пушката,нема он култура,која култура ја сакаш свиркаат по женски на улица и стрелаат по милиони муниција за мочана свадба или сунет.Намерно сака да прави конфликт,со тоа муџахедините,изгледа им ги потпалиле гаќите пак американците.Ова нема врска со соживот,да им се намочам на соживотот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom