Рок музика и рокерски бендови

Член од
11 април 2009
Мислења
46
Поени од реакции
4
Абе, само ако ги затворат кафаните, тогаш би се популаризирал рокот, панкот, металот наш. Иначе :nenene:, само ќе го лажат нашиот кутар ограничен (како коњине шо не гледаат настрана) народ, нема кој да го просветли.
Не се слагам. Шо ако се затворат кафаните? Ќе им ги земат компјутерите, цедињата? Ќе ја забранат таквата музика? :/

Мразам турбофолк али ја поштувам секоја музика иако у главно слушам рок и метал. Да не доја де забуна - турбофолкот не го ни сметам за музика. Секоја култура си има нешто свое. Башка, не би било интересно сите исто да сакаат и сите исто да слушаат - досадно би било.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
KINGS OF LEON се закон:vozbud::vozbud:
Мислев дека нема да се појави нов и квалитетен Рок бенд во поново време,се некако овие постариве рок групи си владееја со рок сцената како RHCP,Rolling Stones,U2...И од никаде се појавуваат момциве и направија растур.Барем мене нивната музика многу ми се допаѓа.....:pipi:
 
Г

Господ

Гостин
Не треба да ги затворат кафаните туку тие што ја прават таа....музика.
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
KINGS OF LEON се закон:vozbud::vozbud:
Мислев дека нема да се појави нов и квалитетен Рок бенд во поново време,се некако овие постариве рок групи си владееја со рок сцената како RHCP,Rolling Stones,U2...И од никаде се појавуваат момциве и направија растур.Барем мене нивната музика многу ми се допаѓа.....:pipi:
Kings of Leon се прост пример за испопуларизиран кич бенд. И они и Kaiser Chiefs. Такви бендови секојдневно никнуваат. Заеби тоа што ти сервира емтиви, гледај нешто што вреди, нешто што не е кич и што не е испопуларизирано или наједноставно да нема ништо поврзано со зборот ПОП.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Kings of Leon се прост пример за испопуларизиран кич бенд. И они и Kaiser Chiefs. Такви бендови секојдневно никнуваат. Заеби тоа што ти сервира емтиви, гледај нешто што вреди, нешто што не е кич и што не е испопуларизирано или наједноставно да нема ништо поврзано со зборот ПОП.
Види се е прашање на вкус.Од кога знам за себе оваа музика ми била омилена,се изнаслушав свашта,посебно британците имаат навика да вадат некои рок бендови без везе со две добри песни кои после тоа тонат.Момциве според мене не се таков случај.Воопшто не се кич,а за вметнување поп секвенци тоа е веќе друго прашање,речиси сите рок бендови кои постојат во денешно време имаат такви секвенци на албумите,комерцијализацијата си го направи своето.
П.С ОД каде тоа МТВ репер за музика?
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Види се е прашање на вкус.Од кога знам за себе оваа музика ми била омилена,се изнаслушав свашта,посебно британците имаат навика да вадат некои рок бендови без везе со две добри песни кои после тоа тонат.Момциве според мене не се таков случај.Воопшто не се кич,а за вметнување поп секвенци тоа е веќе друго прашање,речиси сите рок бендови кои постојат во денешно време имаат такви секвенци на албумите,комерцијализацијата си го направи своето.
П.С ОД каде тоа МТВ репер за музика?
А кој други песни ги имаат освен онаа Sex on Fire? Види колку им се слушани песните овде и ќе видиш дека освен 2-3 (нели нивните најголеми хитови) другите се ептен помалце слушани.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
А кој други песни ги имаат освен онаа Sex on Fire? Види колку им се слушани песните овде и ќе видиш дека освен 2-3 (нели нивните најголеми хитови) другите се ептен помалце слушани.
Sex on fire и Use somebody ги знаат сите,убаво склопени песни кои лесно допираат.Според мене албумот Only by the night e одличен,симнав доста песни од нив и ги преслушав.
Ретко некоја песна за мој вкус да е утната,на пример,Manhattan,Closer,I want you,Be somebody,Notion,Revelry:vozbud:.....и многу други многу ми се допаѓаат.Пак ќе кажам се е прашање на вкус,супер што открив толку добар бенд кој според мене донесе големо освежување на музичката рок сцена.Се надевам дека нема да се изгубат во морето.
 
Член од
26 април 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Koj slusa metal toj valjda slusa i rok :) pozz:eek:jea::music1:
(kako mene)
 

penkaloto

......
Член од
17 април 2010
Мислења
412
Поени од реакции
269
ТБ Трачери ми се едни од најомилените бендови во државава, имаат супер песни со прилично зајадливи текстови.Штета што не можев да дојдам на концертот вечерва.Ако некој бил нека каже како била свирката.
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720


AC/DC's performance was amazing , Bulgarian audience needed to see in live this great band - 65 000 fans could not say anything more .....Ror those about to rock I salute you :eek:jea::eek:jea::eek:jea::devil2::devil2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom