Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Дечки, ве молам за совет. Сакам да купам кола до 3500 евра, горе доле. Не ме интересираа коли кои имаат над 35 до 40 000 илјади максимум поминати. Така да без совети за Гољф и слични.
Заинтересиран сум за пежо 107, киа пиканто, поло можеби, значи помала кола.

Потрошувачката ми е битна и евтино одржување. Значи се на се, сакам да земам кола која ќе ја возам барем 4 до 5 години и нема да мислам за дефекти освен за редовен сервис. И да биде над 2006, 2007 година. Дизел нејќам. Гледам дека има доста пежоа 107 до таа цена, но не баш ги фалат.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Дечки, ве молам за совет. Сакам да купам кола до 3500 евра, горе доле. Не ме интересираа коли кои имаат над 35 до 40 000 илјади максимум поминати. Така да без совети за Гољф и слични.
Заинтересиран сум за пежо 107, киа пиканто, поло можеби, значи помала кола.

Потрошувачката ми е битна и евтино одржување. Значи се на се, сакам да земам кола која ќе ја возам барем 4 до 5 години и нема да мислам за дефекти освен за редовен сервис. И да биде над 2006, 2007 година. Гледам дека има доста пежоа 107 до таа цена, но не баш ги фалат.
Да ѕирнеш имаше форд фиести неколку 06-07 тие со 1,25 мотор бензинци со многу малку поминато км, мислам дека околу таа цена се движеа
сеа не ми текнува нешто слично, ај ако најдам нешто ќе ти пишам
како и да е имаш и шевролет авео предпоследен модел, со плинка за тие пари мислам 05 негде
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Да ѕирнеш имаше форд фиести неколку 06-07 тие со 1,25 мотор бензинци со многу малку поминато км, мислам дека околу таа цена се движеа
сеа не ми текнува нешто слично, ај ако најдам нешто ќе ти пишам
како и да е имаш и шевролет авео предпоследен модел, со плинка за тие пари мислам 05 негде
Знаеш колку лесно се продаде Бравото? Телефон потешко сум продал. :) :)

Шевролетов го глеав ама едноставно не ми се свиѓа. Знам дека е GM и све ама шо знам. А фиестата исто не е лош избор само разбрав дека трошеле доста.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Дечки, ве молам за совет. Сакам да купам кола до 3500 евра, горе доле. Не ме интересираа коли кои имаат над 35 до 40 000 илјади максимум поминати. Така да без совети за Гољф и слични.
Заинтересиран сум за пежо 107, киа пиканто, поло можеби, значи помала кола.

Потрошувачката ми е битна и евтино одржување. Значи се на се, сакам да земам кола која ќе ја возам барем 4 до 5 години и нема да мислам за дефекти освен за редовен сервис. И да биде над 2006, 2007 година. Дизел нејќам. Гледам дека има доста пежоа 107 до таа цена, но не баш ги фалат.
Бегај од пежо!
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
На повеќе места го слушнав ова. :) Многу кварови имале.
За 5 години сум сменил аксијално рамо, јабучица, над 20 Н7 сијалички, плус позициони, линискиот ремен, сервото ми истекуваше масло и еве откажа акумулаторот пред еден ден. Уште 70 илјади немам поминато, а ја пазам поприлично!

Земај германско бар нема да се мафташ по сервиси!
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
За 5 години сум сменил аксијално рамо, јабучица, над 20 Н7 сијалички, плус позициони, линискиот ремен, сервото ми истекуваше масло и еве откажа акумулаторот пред еден ден. Уште 70 илјади немам поминато, а ја пазам поприлично!

Земај германско бар нема да се мафташ по сервиси!
Ти за маките заслужваш да ти дадат нова кола гратис, кај си ја погодил толку ебаго :(
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Кое место би ми го препорачале како најдобро за да ставам аларм на колата?
Имам поло од 2009та, ми кажаа демек имале различни приклучоци алармите, па на местата што не биле специјализирани ги сечеле жиците и ги менувале приклучоците (не ми се смејте ако не е точно, ич не се разбирам од тоа) :oops: Колку отприлика чини ставање на квалитетен аларм што ќе реагира на пример и некој ако пробува да отвори прозор со тегнење на прозорот и сл?
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
На крај испадна дека цркнал акулуматорот, но сеуште не завршил. Протекува масло од вакумскиот прекинувач на сервото, и линискиот ремен треба да се замени.

Ме уби овој месец колава со дефекти!
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
На крај испадна дека цркнал акулуматорот, но сеуште не завршил. Протекува масло од вакумскиот прекинувач на сервото, и линискиот ремен треба да се замени.

Ме уби овој месец колава со дефекти!
Извини не сум во тек, а за кое ауто се работи? 107ца?

Едит: Прочитав, 206ка.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Дечки, ве молам за совет. Сакам да купам кола до 3500 евра, горе доле. Не ме интересираа коли кои имаат над 35 до 40 000 илјади максимум поминати. Така да без совети за Гољф и слични.
Заинтересиран сум за пежо 107, киа пиканто, поло можеби, значи помала кола.

Потрошувачката ми е битна и евтино одржување. Значи се на се, сакам да земам кола која ќе ја возам барем 4 до 5 години и нема да мислам за дефекти освен за редовен сервис. И да биде над 2006, 2007 година. Дизел нејќам. Гледам дека има доста пежоа 107 до таа цена, но не баш ги фалат.
Поло
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Знаеш колку лесно се продаде Бравото? Телефон потешко сум продал. :) :)

Шевролетов го глеав ама едноставно не ми се свиѓа. Знам дека е GM и све ама шо знам. А фиестата исто не е лош избор само разбрав дека трошеле доста.
Колку го продаде? ама и долго го продаваше не зезај од коа го имаше стаено на оглас :)

Шевчето го имам возено до охрид, струга ваму таму едно 300-400 км и стварно удобна кола е, пространа внатре, голем багажник итн, јас ја возев со мотор 1.4 или 1.6 незнам кој беше ама воглавном беше истот мотор што се вградуваше на опел
имам доста пофални зборови за тоа авео мене ми легна тогаш ептен ама штета авантурата беше 3 дена со него :(
Башка ова ти е со атест плин, не верувам дека повеќе од 8 ќе троши плин градска што значи за околу 300 денари цепаш 200км во град
јас се мислев на корсата да и ставам плин ама има сензори ваму таму ќе ги "јадел" плинот + и не возам долги релации (освен одмор) така да се откажав од помислата

А што спомна за гомцето пежо 107 ... НЕМОЈ само ќе ти кажам :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Колку го продаде? ама и долго го продаваше не зезај од коа го имаше стаено на оглас :)

Шевчето го имам возено до охрид, струга ваму таму едно 300-400 км и стварно удобна кола е, пространа внатре, голем багажник итн, јас ја возев со мотор 1.4 или 1.6 незнам кој беше ама воглавном беше истот мотор што се вградуваше на опел
имам доста пофални зборови за тоа авео мене ми легна тогаш ептен ама штета авантурата беше 3 дена со него :(
Башка ова ти е со атест плин, не верувам дека повеќе од 8 ќе троши плин градска што значи за околу 300 денари цепаш 200км во град
јас се мислев на корсата да и ставам плин ама има сензори ваму таму ќе ги "јадел" плинот + и не возам долги релации (освен одмор) така да се откажав од помислата

А што спомна за гомцето пежо 107 ... НЕМОЈ само ќе ти кажам :)
Тешко малце 8 во град да троши познати се по тоа што трошат комшија го има на бензин под 9-10 го нема симнато
 

Kajgana Shop

На врв Bottom