Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Дечки да ве прашам имам Фабија СДИ и прееска во возење сервото(воланот) ми се укочи односно стана премногу тежок за вртење односно за возење,а сијаличката на шалт-таблата за сервото нормално си се гасне.Дали е можно да го потрошило уљето од сервото(и зашто не би светнала сијаличката) или може да е некој друг квар недајбоже поголем :) ? Моментално додека ја возиш колата е најверојатно без серво затоа што премногу е тешко да ја свртиш.
па дигни капачето за серво и види дали има АТФ во него доволно... ако нема дотури...

понатака, може и нешто друго да е, немора да значи дека нема масло...

да не беа фабиите случајно со електрична пумпа за серво? ај провери?
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.897
Поени од реакции
717
па дигни капачето за серво и види дали има АТФ во него доволно... ако нема дотури...

понатака, може и нешто друго да е, немора да значи дека нема масло...

да не беа фабиите случајно со електрична пумпа за серво? ај провери?
Се е тоа во ред ако не беше цел мотор покриен со капаци и да знаев каде е тоа за дотурање :) А незнам каква пумпа имам,колата е 2002 година сега ке разгледам на интернет што како...И тоа АТФ само за тоа е или не..?
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
ај едно прашање до вас ......на риото што го имам мењачот преку ноќ стана полесен...многу лесно влегува во брзина...иначе нема разлика никаква у возење ,само чудно ми е...со другар видовме он ми вика ништо не е...ме интересира вие што мислите.... да не е некој квар или нормално е??
и плус денес видов дека кај мене у кола може да мењам брзини без кумплуг..... нормално е за кола ????
фала однапред
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
е вака ми треба помош при избор на автомобил од 1999 до 2002 година до 3200-3300е да излезе преведено на мк табли. се мислам меѓу
Golf 4 1.9TDI
или
Opel Astra Classic II 1.7 DTI
ако може малце детали за царинење, тув , делови поевтини поскапи , трошење и сл. Некои викаат дека golf 4 не биле добри за в зима пошто колата била многу ниска. ај ако може да добијам солиден одговор . однапред фала. поздрав
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Се е тоа во ред ако не беше цел мотор покриен со капаци и да знаев каде е тоа за дотурање :) А незнам каква пумпа имам,колата е 2002 година сега ке разгледам на интернет што како...И тоа АТФ само за тоа е или не..?
ATF е масло за серво уреди. Такво треба да дотуриш.

А кај треба, отвори си во проспектот пишува. Или барај мало тубе со жолто капаче, на капачето (најчесто) пишува steering power... и најчесто е жолто, на видливо место е поставено (лево или десно на некој ќош).

ај едно прашање до вас ......на риото што го имам мењачот преку ноќ стана полесен...многу лесно влегува во брзина...иначе нема разлика никаква у возење ,само чудно ми е...со другар видовме он ми вика ништо не е...ме интересира вие што мислите.... да не е некој квар или нормално е??
и плус денес видов дека кај мене у кола може да мењам брзини без кумплуг..... нормално е за кола ????
фала однапред
Појќе возење, помалце експериментирање. Ако требало да менуваш брзини без кумплуг, ќе го смислеле тоа така и немало да има потреба од педала.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
е вака ми треба помош при избор на автомобил од 1999 до 2002 година до 3200-3300е да излезе преведено на мк табли. се мислам меѓу
Golf 4 1.9TDI
или
Opel Astra Classic II 1.7 DTI
ако може малце детали за царинење, тув , делови поевтини поскапи , трошење и сл. Некои викаат дека golf 4 не биле добри за в зима пошто колата била многу ниска. ај ако може да добијам солиден одговор . однапред фала. поздрав
Za tie pari moze samo krš so 500.000km da kupiš. Astrite se poeftini ama motorite se gjubre,posebno DTI e najgolem promašaj. Ako veke kupuvaš sekako zimaj golf 4 1.9tdi i toa samo 66kw,nemoj 81kw im crknuvaat turbinite. Ama da znaes kako sto sum rekol bezbroj pati golf4 tdi sto stvarno e dobar ne navagas za pomalku od 4500 evra do registracija.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Се е тоа во ред ако не беше цел мотор покриен со капаци и да знаев каде е тоа за дотурање :) А незнам каква пумпа имам,колата е 2002 година сега ке разгледам на интернет што како...И тоа АТФ само за тоа е или не..?
АТФ за 2 работи се користи... за серво волан и како масло за автоматски мењачи...

во моторот треба да имаш некое пластично резервоарче на кое би требало да имаш ознака некаква... во принцип може да ти пишува нешто од ова:
-ATF
-SERVO OIL
-ATF OIL
-или нешто слично... разгледај убаво, гледај на капачињата што пишува, употреби логик и преведи од англиски на македонски... во принцип тоа е некаде од страна.... кога рече ке прогуглаш, па прогуглај и за тоа, гарант негде ке најдеш слика каде е... побарај на нет USER MANUAL за твојата кола...

поздрав
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.897
Поени од реакции
717
ATF е масло за серво уреди. Такво треба да дотуриш.

А кај треба, отвори си во проспектот пишува. Или барај мало тубе со жолто капаче, на капачето (најчесто) пишува steering power... и најчесто е жолто, на видливо место е поставено (лево или десно на некој ќош).
АТФ за 2 работи се користи... за серво волан и како масло за автоматски мењачи...

во моторот треба да имаш некое пластично резервоарче на кое би требало да имаш ознака некаква... во принцип може да ти пишува нешто од ова:
-ATF
-SERVO OIL
-ATF OIL
-или нешто слично... разгледај убаво, гледај на капачињата што пишува, употреби логик и преведи од англиски на македонски... во принцип тоа е некаде од страна.... кога рече ке прогуглаш, па прогуглај и за тоа, гарант негде ке најдеш слика каде е... побарај на нет USER MANUAL за твојата кола...

поздрав
Фала дечки конечно го пронајдов тоа после толку барање,иначе ставено е на најТешко пристапливо место,под акомулаторот требаше 500 пластики од моторот да излезат и да отштрафиш пред да стигнеш до него,и кога го отворивме мерачот беше сув буквално и ја однесов на сервис ја оставив да проверат зашто се потрошило и дали од некаде тече.И дали би можело да има поголеми дефекти,прво проблем со струјата ми спомнаа но на компјутер беше океј колата,па незнам електричната пумпа да не?Иначе,фала стварно на помошта. :)
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.013
Фала дечки конечно го пронајдов тоа после толку барање,иначе ставено е на најТешко пристапливо место,под акомулаторот требаше 500 пластики од моторот да излезат и да отштрафиш пред да стигнеш до него,и кога го отворивме мерачот беше сув буквално и ја однесов на сервис ја оставив да проверат зашто се потрошило и дали од некаде тече.И дали би можело да има поголеми дефекти,прво проблем со струјата ми спомнаа но на компјутер беше океј колата,па незнам електричната пумпа да не?Иначе,фала стварно на помошта. :)
Можно е течноста да истекува преку цревата - ништо чудно да изгнијат после толку време. Во тој случај едноставно ќе треба да се купат нови.
--- надополнето: 22 август 2012 во 01:38 ---
ај едно прашање до вас ......на риото што го имам мењачот преку ноќ стана полесен...многу лесно влегува во брзина...иначе нема разлика никаква у возење ,само чудно ми е...со другар видовме он ми вика ништо не е...ме интересира вие што мислите.... да не е некој квар или нормално е??
и плус денес видов дека кај мене у кола може да мењам брзини без кумплуг..... нормално е за кола ????
фала однапред
ваљда тоа “на празно“, кога е исклучена колата? тоа не е ништо чудно, само не треба (никако) да се прави кога работи колата (моторот, де). за првото не знам, можеби се “разработил“ менувачот? некој постручен овде да каже.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
626
Поени од реакции
323
Можно е течноста да истекува преку цревата - ништо чудно да изгнијат после толку време. Во тој случај едноставно ќе треба да се купат нови.
--- надополнето: 22 август 2012 во 01:38 ---
ваљда тоа “на празно“, кога е исклучена колата? тоа не е ништо чудно, само не треба (никако) да се прави кога работи колата (моторот, де). за првото не знам, можеби се “разработил“ менувачот? некој постручен овде да каже.
фала на совет..иначе бев до сервис денес за мењачот и ми кажаа дека е разработен мењачот (после 5000 километри се разработувал) и дека немало никаков проблем со него
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.897
Поени од реакции
717
Ај уште едно прашање.Бидејќи вчера кога ја однесов на сервис немаше време до затварање да ја доправат беше оставена без акомулатор бидејки тоа за дотур на масло за сервото е под акомулаторот.Е сега некои вредности како досега поминати км со резервоарот,саатот и слични работи беа пореметени приметив дека и прозорите напред односно електриката е изместена.Како што си има 2 нивоа на регулирање едно за ти да го спуштиш/кренеш колку сакаш а другото ако стиснеш посилно сам да се спушти/крене до крај мене ми се изгуби 2рата функција односно кога ке ја стиснеш посилно сам да се спушти/крене прозорот до крај.Дали ова се мести некако?И да надополнам ако е од некое значење колата има централно со далечинско а доколку го ставам клучот на брава и свртам на лево за отклучување и држам подолго прозорите си се отвараат сами и истото е за заклучување ако го држам клучот подолго на десно прозорите сами си се затвараат.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.897
Поени од реакции
717
Ај да се надоврзам испозамарав деновиве...Отидена ми е летвата на воланот но од сервис уште не ми кажале дали е TWR или SIM-KOJO.Некој да ми каже каде би можел да најдам на старо зашто на ново комплет е безобразно скапо (48 000 ~ 60 000 ден) или некаде по набавни цени или штознам..
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Едно глупаво прашање.Често забележувам на патарини дека се пропуштаат фиќиња и воопшто не ги застануваат.Според таксистот ги пропуштале бидејќи сега биле сметани како земјоделски машини (?).Држи вода ова или не и дали се сеуште во категорија Б?
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Едно необично прашање-Ми се јави еден подалечен роднина, сакал да оди во странство со кола (со мк таблици) и ми вика: Ако може да ја запишам на твое име (не знам на чие се води) за да платам помалце давачки, ништо нема да се деси.

Е сеа ми е прашањето: Што може тој да направи за јас да ја наебам цела ситуација т.е. да си останам со к...т в раце.

Тоа дека ке си останам со к....т в враце ке си останам ама да не биде уште полошо (со некој прекршок, сообраќајка....)

Би прифатиле да “помогнете“ во ваков случај?
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Едно необично прашање-Ми се јави еден подалечен роднина, сакал да оди во странство со кола (со мк таблици) и ми вика: Ако може да ја запишам на твое име (не знам на чие се води) за да платам помалце давачки, ништо нема да се деси.

Е сеа ми е прашањето: Што може тој да направи за јас да ја наебам цела ситуација т.е. да си останам со к...т в раце.

Тоа дека ке си останам со к....т в враце ке си останам ама да не биде уште полошо (со некој прекршок, сообраќајка....)

Би прифатиле да “помогнете“ во ваков случај?
Сака да ја регистрира колата на твое име или?За да патуваш во странство за автомобилот ти треба зелен картон и меѓународна возачка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom