Охрид ги губи туристите од кои преживува

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување
Член од
12 март 2008
Мислења
1.029
Поени од реакции
711
Сабајлево истото му го реков онака на заебанција на еден вработен во хотел (еден од поголемите хотели по брегот).Не си свесен каков поглед ми даде.Ми рече дека се зафатени од средината на Април до 20-ти Октомври со 100% исполнетост (60/40 во однос странци/домашни).
А ова прашање му го поставив во смисла кревањето галама од медиумите.Рече нека дојдат нека видат, ама пак нема да видат при очи :) Ќе да е во право.Вест пред некое време имаше напишано Охрид е празен, со исполнетост на сместувачки капацитети од просечни 85% :pos:
Се шалам малце со членовите од Охрид. Дај боже да има премногу туристи. И Охриѓани треба леб да јадат. Иначе, секоја година е ист муабетот. :)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.127
Се шалам малце со членовите од Охрид. Дај боже да има премногу туристи. И Охриѓани треба леб да јадат. Иначе, секоја година е ист муабетот. :)
Со оваа реченица доволно е да ја затвориш темава:)Ама ај нека е интересно ;)

Ова сега тебе те цитирам за повторувањето на муабетот со години, другово е општо.

Освен жалбите од дел туристи, од друга страна интересен феномен е дека местата (кафетерии/плажи/хотели) со некое си име и познати како некаква си шема :pos: се редовно попосетени од некои ‘обични‘ места/плажи со многу поефтини цени.Стара болна особина на Македонецот ‘да е виден‘ на Х место :) И поради ова првиот тип објекти ќе ќарат редовно секоја година (дел и секоја година ќе одат со цените 10 денари плус за се, без разлика на релативно стабилната посета), а другите ќе работат уште послабо без разлика на поефтини цени, а дел дури и посредени плажи и ќе останат релативно непознати (и мене ми се случи летово таква ситуација да налетам на ефтина средена плажа со прифатливи, а сум ‘локален‘).Постојат и места со прифатливи цени, само на никој не му е до барање, секој би на готово.Поназад напишав дел кафетерии со 30/40 денари макијато, 60/70 пиво, па се бунеа зошто не било до езеро...епа...

А истите тие ‘газди‘ од првата ‘елитна‘ група објекти ќе плачат после дека немало луѓе па се и тие делумно криви за погрешна слика иако цело лето тешко се наоѓало и место кај нив.Логично, пошо никогаш не им е доволно и се ненормално алчни.
Зошто ако е толку послабо секоја година, пак ќе платат концесија на истата плажа (случајот со последната концесија - најголем дел од бившите закупци се пријавија пак за плажите и ги добија на уште една тура)?
Од друга страна, персоналот никогаш не е без 10 работни саати, обично непријавен или на пола работно време, а плата 10-12 или макс. 15.000 (ова се веќе друга категорија газди).Па после ќе имаме случаи на крадење за секоја втора маса.Па тие деца не дошле од Прилеп, Кичево, Скопје, Кочани за мизерната дневница, туку да бидат 3 месеци ‘на одмор‘ :)
Ако почнат со поголема плата ‘газдите‘, заебаните ситуации ќе се намалат доста (да не се лажиме, никогаш нема да прекинат)...или реновирање или да вложат во нови содржини во објектот...ама побитно е да купат бесна кола после (не)успешната сезона, па ќе кукаме после немало луѓе.
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
Скопје не е туристички центар и во ДалМетФу не одеа туристи туку најчесто стални гости, политичари и други проминенти затоа и има квалитет. Јас ти зборував за класично туристичките ресторанти кои живеат од туристи. Секако дека има исклучок но непишано правило е дека малските кафанчиња нудат подобра храна од преценетите ресторани во централните градски подрачја.

П.С.Во ДалМетФу сум јадел и сум бил презадоволен од услугата и квалитетот на храната а тогаш и да платиш не ти е криво.
Скопје е по посетено од странски туристи отколку Охрид. За ова имаш и потврда од завод за статистика.Ме мрзи да барам линкови ако нешто најдеш постирај.
А за Далметфу,нема друг таков ресторан кој е по посетен од странци во Скопје. Заедно со Тренд и Џино па и Кинескиот ресторан ако сакаш.Од кај има најдобар поглед на мудата на коњот,таму имаш највеќе странци :D
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Скопје е по посетено од странски туристи отколку Охрид. За ова имаш и потврда од завод за статистика.Ме мрзи да барам линкови ако нешто најдеш постирај.
А за Далметфу,нема друг таков ресторан кој е по посетен од странци во Скопје. Заедно со Тренд и Џино па и Кинескиот ресторан ако сакаш.Од кај има најдобар поглед на мудата на коњот,таму имаш највеќе странци :D
Skopje e poposeten od strancite koj doagaat za biznis a ne za turizam.
 
В

Вештерот

Гостин
Со она ниво нека бидат среќни и толку малку туристи што им доаѓаат. Се однесуваат како да се центар на светот, а всушност се една обична дупка. Искрено за иста цена има поубави дестинации каде нема да бидеш пречекан како душман и нема да пробуваат да те зафркнат на секој чекор. И да не набројувам сега што се му фали на тој град ама листата е долга. Мене најмногу ми бодеше очи дрскоста, кичот и некултурата насекаде.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Скопје е по посетено од странски туристи отколку Охрид. За ова имаш и потврда од завод за статистика.Ме мрзи да барам линкови ако нешто најдеш постирај.
Тоа што заводот за статистика секој странец кој доаѓа во Ск го става во категорија Турист,не значи дека е така.Си има точна дефиниција што е(а што не е) турист.
Во Охрид летово имаше 15 000 туристи од земјите на Бенелукс со потврдени аранжмани.Такво нешто за Ск никогаш не сум слушнал.
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
Тоа што заводот за статистика секој странец кој доаѓа во Ск го става во категорија Турист,не значи дека е така.Си има точна дефиниција што е(а што не е) турист.
Во Охрид летово имаше 15 000 туристи од земјите на Бенелукс со потврдени аранжмани.Такво нешто за Ск никогаш не сум слушнал.
Во Скопје има туристи кои пак воопшто не слушнале за Охрид.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Во Скопје има туристи кои пак воопшто не слушнале за Охрид.
Човече кои црни туристи во Скопје.Аман свести се малку шо пишиш.Шо се мислите вие таму Скопје дан сте Прага или Рим???Залутал некој странец во Скопје и се радвите.Па уште и не слушнале за Охрид,а голем дел од туристите што престојуваат во Охрид ги носат на излети во Скопје.И нормално статистиката ги бележи како туристи во Скопје.
Му текнало на некој странец,ај наредниов месец ќе одам за Скопје.:facepalm:
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
41
Поени од реакции
22
Солид, плс не збори глупости ... Може не се туристи али дека има странци во Скопје има во секој период од годината... Претежно странски бизнисмени ... Сите странските фирми се во Скопје се наоѓа, не за џабе Скопје е пренаселен град ... Од цела Мк со 2 милиони жители, 700 000 се во Скопје...
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
585
Поени од реакции
550
Човече кои црни туристи во Скопје.Аман свести се малку шо пишиш.Шо се мислите вие таму Скопје дан сте Прага или Рим???Залутал некој странец во Скопје и се радвите.Па уште и не слушнале за Охрид,а голем дел од туристите што престојуваат во Охрид ги носат на излети во Скопје.И нормално статистиката ги бележи како туристи во Скопје.
Му текнало на некој странец,ај наредниов месец ќе одам за Скопје.:facepalm:

Абе нема крај на вашата глупост и ограниченост!кај си шут па и бодеш уште.


Скопје во мај го посетувале 492 странски туристи дневно

13 јул 2012 17:48

Во мај странците оствариле 10.000 ноќевања повеќе (14,1 отсто) во македонските хотели од мај лани. Скопје во мај угостило вкупно 15.257 странски туристи, со 25.356 ноќевања во главниот град. Тоа значи 41 отсто од вкупниот број странци во мај го посетиле Скопје, или просечно дневно во главниот град престојувале 492 странски туристи.

http://www.mkd.mk/44153/makedonija/stranski-turisti-makedonija-skopje-brojot-raste/

Ова се вика: Read and weep !

еве ти го истиот извор од Државен завод за статистика:

http://www.stat.gov.mk/PrikaziSoopstenie.aspx?rbrtxt=69

Нека каже некој од вас ориџите дали сте виделе Јапанци или Кинези да шетаат низ оридот?
Ја до сеа што сум гледал низ Охрид,ниеднаш не сум видел такви,можда еднаш ај да не е ич.

Знам дека боли фактот дека не сте веќе топ туристичка дестинација во МК и дека туристи доаѓаат повеќе во Скопје(гледано преку цела година) отколку кај вас. и тоа статистикава е до Мај. а тек во Септември кога ке излезе нова статистика преку летово колку странски туристи имало ке паднете у несвест. Да не зборам кога ке се заврши проектот Скопје 2014.

И уште си убеден дека овие 15000 туристи месечно залутале случајно низ Скопје? М?
--- надополнето: 10 август 2012 во 15:19 ---
Солид, плс не збори глупости ... Може не се туристи али дека има странци во Скопје има во секој период од годината... Претежно странски бизнисмени ... Сите странските фирми се во Скопје се наоѓа, не за џабе Скопје е пренаселен град ... Од цела Мк со 2 милиони жители, 700 000 се во Скопје...
Може и милион.
остај го чоекот отиде да се исплаче,уште е во шок од фактот дека повеќе туристи имало во Скопје а тој си бил убеден дека кај нас се губеле случајно барајки го патот накај Охрид.
Ако ги рачунаме како туристи Грците и Бугарите во Гевгелија,Битола и Струмица што секојдневно купуваат,се коцкаат и одат на забари,тогаш ке испаднеме сите смешни у тој поглед.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Дечкото си е во право, кои црни туристи во Скопје? Што ќе гледаат, Вардар, портата, психоделијата од споменици? Дај, реално, што некого би го поттикнало да дојде во Скопје како турист? И кога спомна веќе Јапонци, кај си видел во Скопје организирана тура Јапонци да шетаат низ град? Или БИЛО КАКВА организирана група на туристи низ Скопје? Смешно...
Скопјанка сум, ама ваков локал патриотизам е трагикомичен. Тие што го посетувале Скопје "туристички" се веројатно луѓето кои доаѓале во Скопје по работа, дали 1/10 (во најдобар случај) од сите се дојдени за шетање. Разграничете "работна посета" и "туристичка посета" на град.
 
Член од
5 јуни 2012
Мислења
41
Поени од реакции
22
Па и кога е работна посета они некаде се сместуваат и трошат пари во скопските ресторани и кафулиња. Секое сабајле на плоштад е преполно од тури ( постари лица) со туристички водачи кои ги шетаат низ Скопје и ги сликаат спомениците. Кој бил на плоштад во 8 насабајле знае :)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Добро бе username1 ,првин научи да разликуваш работна од туристичка посета.Нормално дека има многу странци што доаѓаат во Ск,ама тоа не значи дека се туристи.И пак ќе ти повторам дека многу од туристите што доаѓаат во Охрид се носат на тури во Ск.
Скопје го нема како туристичка понуда во ниедна агенција надвор од Мк.Охрид го има.Никој не се инати ,нити ми е криво за нешто.Ти кажувам факти.Скопје не е туристички град.Охрид е.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Па и кога е работна посета они некаде се сместуваат и трошат пари во скопските ресторани и кафулиња. Секое сабајле на плоштад е преполно од тури ( постари лица) со туристички водачи кои ги шетаат низ Скопје и ги сликаат спомениците. Кој бил на плоштад во 8 насабајле знае :)
Да, ама не се дојдени за ТУРИЗАМ на ТУРИСТИЧКА посета, туку на РАБОТНА посета.
Значи, не ги привлекле знаменитостите на прекрасното Скопје да дојдат во градот, туку РАБОТА.
Различни категории. Како што кажа Solid, Скопје не е туристички град. Главен град на Македонија е, најголем е, итн, но туристички град - не е. А дека бил преполн плоштадот со тури бабички и дедички што ги сликаат спомениците, да видум да не верувум.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Дечкото си е во право, кои црни туристи во Скопје? Што ќе гледаат, Вардар, портата, психоделијата од споменици? Дај, реално, што некого би го поттикнало да дојде во Скопје како турист? И кога спомна веќе Јапонци, кај си видел во Скопје организирана тура Јапонци да шетаат низ град? Или БИЛО КАКВА организирана група на туристи низ Скопје? Смешно...
Скопјанка сум, ама ваков локал патриотизам е трагикомичен. Тие што го посетувале Скопје "туристички" се веројатно луѓето кои доаѓале во Скопје по работа, дали 1/10 (во најдобар случај) од сите се дојдени за шетање. Разграничете "работна посета" и "туристичка посета" на град.
Се зезаш за ова или не си поминала на плоштат или низ центар повеќе од две години. Значи кога и да поминам низ плоштат преку камени до чаршија ќе сретнам по една до две групи што дршат табли напред а позади нив сурија од 20 до 30 души ги следат.

Не викам дека Скопје е некоја туристичка атракција или има повече туристи во Скопје отколку во Охрид ама последниве години има некоја раздвиженост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom