Графички карти

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Oд каде, и дали се работи за нови карти?

Сум ги имал двете карти, подобар гејмплеј нуди 4870, (smooth) но грее и троши малце повеќе. Генерално се слични но со оглед на мојата природа и тестирање на картите до своите максимални можности забележав дека една карта нуди повеќе перформанси во такви услови, а тоа е 4870 1гб.

Пред се мислам на (Very High) сетинг во игрите + АА/АФ модови преку контрол панел (драјвери) нели. Сепак се зависи од тоа какви потреби имаш ти и која резолуција ја користиш. Или поточно колкав монитор имаш и дали сакаш да играш на високи сетинзи?
Dvete se polovni so garancija do leto 2011 god imam LG 2243S 1980x1200 rezolucija Full HD potocno i da normalno deka sakam na visoki rezolucii da igram, najubava slika ima nativnata rezolucija taka.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Dvete se polovni so garancija do leto 2011 god imam LG 2243S 1980x1200 rezolucija Full HD potocno i da normalno deka sakam na visoki rezolucii da igram, najubava slika ima nativnata rezolucija taka.
Ако температурата не ти е проблем, јас би идел на 4870, е сега мора да знаеш дека двете карти се тука негде така што и да земеш GTX260 нема утка. Мој избор е 4870, иако двете се одлични карти за тие пари. Значи финалната одлука е на тебе, ти кажав во кои услови 4870 доаѓа до израз. Згора на тоа за мене најбитно е што Нвидиа по дифолт го форсираат јакиот контраст и пресилните бои така што приказот е потемен и некако грозен, т.е. ја прави сликата вештачка за разлика од Ати кои имаат по умерен, по бистар, и пред се подетален приказ на сликата. Тестирано со 3 серии на карти од двата табора.
 

shifty

En Taro Adun, Executor!
Член од
31 август 2009
Мислења
269
Поени од реакции
25
... јас пак би одел со gtx260-ката :) понатака може да послужи за physX, а во перформанси ќе имаат и двете слични резултати зависно за која игра се работи.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
... јас пак би одел со gtx260-ката :) понатака може да послужи за physX, а во перформанси ќе имаат и двете слични резултати зависно за која игра се работи.
Физикс, е веќе момент за адвансд јузери не ми се верува дека он би ја користел за тоа ама како и да е како што рековме, двете карти се супер така да и да сака неможе да згреши.
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
и gtx260 и 4870 се појаки графички од 5750 без разлика што се од постара генерација.
5750 допрва ќе се докаже бидејќи подржува DirectX 11. или си заборавил?

boro1 напиша:
прво нека каже на која конфигурација ке ја стави графичката. and btw.. HD5970 е оверкил.
ако има пари за трошење ич нека не мисли иксДЕ
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
5750 допрва ќе се докаже бидејќи подржува DirectX 11. или си заборавил?



ако има пари за трошење ич нека не мисли иксДЕ
Wrong, Q9550 ќе биде тесно грло и за сингл 5870, а камоли за 2 т.е. 5970, за да функционира 5970 како што треба потребен е и7 оверклокуван на најмалце 3.6гхц.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Кој дел не го разбра? :)

Еве имаш 500.000 евра купиш ферари за да го возиш низ скопјево, колку ке кренеш? 160/170 најмногу? значи нема ќар од моќ ако нема услови за истата, т.е. во неговиот случај 5970 која е 2x5870 со намалени клокови ќе работи исто како да има една, 5870. Во битките и деловите од игрите каде што има спам /многу единици на екранот или акција во која се случуаат многу работи во исто време минималните фремови ќе бидат ниски и ќе му сецка, така да место да ужива во играњето ќе се мачи. Значи не само што не му треба него дури и да му ја дадат без пари игрите нема да му идат убаво, тоа е поентата.
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Ако температурата не ти е проблем, јас би идел на 4870, е сега мора да знаеш дека двете карти се тука негде така што и да земеш GTX260 нема утка. Мој избор е 4870, иако двете се одлични карти за тие пари. Значи финалната одлука е на тебе, ти кажав во кои услови 4870 доаѓа до израз. Згора на тоа за мене најбитно е што Нвидиа по дифолт го форсираат јакиот контраст и пресилните бои така што приказот е потемен и некако грозен, т.е. ја прави сликата вештачка за разлика од Ати кои имаат по умерен, по бистар, и пред се подетален приказ на сликата. Тестирано со 3 серии на карти од двата табора.
znaci kako osto pisav prethodno sakav da zemam gtx260 bidejki nema druga a raspolaganje. Ama bidejki pred 2 meseca prv pat staviv na pc radeon 3870 i sum prezadovolen od nea taka da tuka mi dojde nedvoumicata odnosno ne sakav da se vratam na nvidia iako se dobri ama kako sto kaza radeon stvarno ima po smooth slika vo odnos na nvidia.. za temperatura ne mi prestavuva problem NZXT m59 so 4x120 mm kuleri na nego nema sansa da zagree poveke od 60c pod load.E sega isto imam i uste edna ponuda saphire 4890 1gb za 5500 den mozam i taa da ja zemam.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
znaci kako osto pisav prethodno sakav da zemam gtx260 bidejki nema druga a raspolaganje. Ama bidejki pred 2 meseca prv pat staviv na pc radeon 3870 i sum prezadovolen od nea taka da tuka mi dojde nedvoumicata odnosno ne sakav da se vratam na nvidia iako se dobri ama kako sto kaza radeon stvarno ima po smooth slika vo odnos na nvidia.. za temperatura ne mi prestavuva problem NZXT m59 so 4x120 mm kuleri na nego nema sansa da zagree poveke od 60c pod load.E sega isto imam i uste edna ponuda saphire 4890 1gb za 5500 den mozam i taa da ja zemam.
Без размислување 4890, и да ставиме крај на дебатава :) 4890 e позната по одличните минимални фремови, податок кој е најбитен за течен гемплеј. Згора на тоа се клока одлично!
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Чоек од кај бе картиве за толку евтино? Дај и наваму набаци нешто :)
pa i ne e tolku eftino koa ke razmislime tuku taa e cenata gore dole ima na pazar3 se naoga po nekoja, sekoja nedela razlicna ke im se javis posledna cena garancija ova ona i ako ti se dopaga ke si ja kupis.. proveri
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
EAH5750 FML/2DI/1GD5/A, PCIE/PCIE 2.1, Radeon HD 5750


Земај ова и не му ја мисли
 

Kajgana Shop

На врв Bottom