Графички карти

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
abe 9600 sum imal taa temperatura e sekad, a za ovaa drugata zboruvam posto imam 3870 i taa e non stop na 41 C idle pod load 47-8 c, 4670 e 2 stepeni moze pomalce ama sepak isto kako 9600gt i mnogu zavisi sto kukiste imas i ventilacija najbitnoto.Ne ti zboram jas od linkovi tuku od iskustvo od toa sto sum imal doma ili uste imam. A baska proveri garantiram deka otprilika taa temperatura ja vrti 4670

--- надополнето ---

Pa taman posle ke ne prasa i sto procesor da kupi pa da mu kazeme i ke ima dobar pc :)
Абе не е толку до процесорот (Е5200 лесно се оверклокува, може и со stock кулер, само не над 3GHz) колку што е до тоа колку грее. Јас имам 4850 со dual slot кулер, добра вентилација во куќиштето, 72C ко ништо накачува додека играм CoD4. А за трошењето струја и квалитетно 450-500W ќе заврши работа (под услов да биде CM и тоа од подобрите модели)
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Абе не е толку до процесорот (Е5200 лесно се оверклокува, може и со stock кулер, само не над 3GHz) колку што е до тоа колку грее. Јас имам 4850 со dual slot кулер, добра вентилација во куќиштето, 72C ко ништо накачува додека играм CoD4. А за трошењето струја и квалитетно 450-500W ќе заврши работа (под услов да биде CM и тоа од подобрите модели)
Neznam jas toa do pred edna nedela imav E2200 odnosno uste go imam samo vo drugo kukiste i go overclokuvav na 2814 i bez muka rabotese pod load maksimalno 66 c vadese sakav uste da go overclokuvam ama imav ckart napojuvanje pa da ne rizikuvam. A za toa sto tebe ti kreva 72c toa neznam moze nemas dobar priliv na laden vozduh vo kuisteto ne e samo do kulerot na grafickata na nea i treba nov/laden vozduh, a ne istiot da go vrti celo vreme.Stavi eden kuler dole kaj grafickata da vnesuva vozduh ili od napred ako imas takva opcija i eden kuler od pozadi da vadi vozduh i vidi kolku ke ti se namali teperaturata vo kuisteto/grafickata.
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
158
Поени од реакции
9
Фала на сите за помошта ја земав 9500GT графичката.Само што чекам вечер да дојде комшијата да ја намести.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Neznam jas toa do pred edna nedela imav E2200 odnosno uste go imam samo vo drugo kukiste i go overclokuvav na 2814 i bez muka rabotese pod load maksimalno 66 c vadese sakav uste da go overclokuvam ama imav ckart napojuvanje pa da ne rizikuvam. A za toa sto tebe ti kreva 72c toa neznam moze nemas dobar priliv na laden vozduh vo kuisteto ne e samo do kulerot na grafickata na nea i treba nov/laden vozduh, a ne istiot da go vrti celo vreme.Stavi eden kuler dole kaj grafickata da vnesuva vozduh ili od napred ako imas takva opcija i eden kuler od pozadi da vadi vozduh i vidi kolku ke ti se namali teperaturata vo kuisteto/grafickata.
Абе слушај што ти викам, HD 4800 серијата грејат ептен! Ако не веруваш прочепкај на нет.......

--- надополнето ---

Фала на сите за помошта ја земав 9500GT графичката.Само што чекам вечер да дојде комшијата да ја намести.
OMG зошто ја зема таа карта??? 4670 е мн. подобар избор!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
OMG зошто ја зема таа карта??? 4670 е мн. подобар избор!
Класичен Македонски синдром прашува само колку да истепа време, т.е. да му биде интересно не оти планира да купи нешто, општо зборам не за овој случај. Кoлку пати така сум пишувал реферати (со цел да објаснам/помогнам) за на крај да ми напишат "абе не купувам сега понатака...за некоја година" :nesvest:

Значи кај советите не се прифаќаат, туку и не се ни купува ништо :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Класичен Македонски синдром прашува само колку да истепа време, т.е. да му биде интересно не оти планира да купи нешто, општо зборам не за овој случај. Кoлку пати така сум пишувал реферати (со цел да објаснам/помогнам) за на крај да ми напишат "абе не купувам сега понатака...за некоја година" :nesvest:

Значи кај советите не се прифаќаат, туку и не се ни купува ништо :)
Абе може дечкото сака да игра кантер на раат :)
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Фала на сите за помошта ја земав 9500GT графичката.Само што чекам вечер да дојде комшијата да ја намести.
epa top sea pocni da baras igri proizvedeni do 2008 zosto sekoja igra od 2008 navaka ke ja igras na low setings odnosno grafika ke imas kako na playstation 1. Inace nema problem poveli i drug pat :D
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
157
Поени од реакции
40
Здраво
Сакам да купам 9800gt 1 gb цена 5700 денари. Ме интересират дали вредит за париве или можам да најдам нешто појако?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Здраво
Сакам да купам 9800gt 1 gb цена 5700 денари. Ме интересират дали вредит за париве или можам да најдам нешто појако?
Кај ја најде за толку пари бе? :)

Што компјутер имаш прво?
 

Hellz Guardian

We do what we want
Член од
2 февруари 2008
Мислења
6.857
Поени од реакции
1.232
Некој совет за добра и ефтина графичка?Моментално сум на ебана ATI Radeon 5550 од пред 5 години :D не го користам многу за играње, али барем да можам ПЕС да играм, вака аборт ми дава :D
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Некој совет за добра и ефтина графичка?Моментално сум на ебана ATI Radeon 5550 од пред 5 години :D не го користам многу за играње, али барем да можам ПЕС да играм, вака аборт ми дава :D
Radeon HD5550 излезе пред неколку месеци и е одлична графичка за парите. Без проблеми ќе играш ПЕС на неа, тоа аборт што ти дава е сигурно ради нешто друго.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom