Adobe Photoshop - совети, туториали, помош

  • Креатор на темата Acid
  • Време на започнување

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Ако веќе си решил да ја средуваш во PS, тогаш прв чекор е чистење.. вака, уште повеќе си ги потенцирал "лошите" точки.. да не те учам, си знаеш и сам :)

Ништо екстра, не се тргнати елементи по кои можат да те препознаат (бемки :)).. не, не сум фан на средување машки лица во PS =|
 

Attachments

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Btw фитата беше да се направи HD ефект а во HD финтата знајш што е оштрина длабина да се добие појак ефект, за ретуширање знам чоек, одма можам со clone glow blur ефекти да средам ама не ми беше тоа целта . HD efektot mi bese celta.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Btw фитата беше да се направи HD ефект а во HD финтата знајш што е оштрина длабина да се добие појак ефект, за ретуширање знам чоек, одма можам со clone glow blur ефекти да средам ама не ми беше тоа целта . HD efektot mi bese celta.
Сфатив што е работата, само ти велам дека подобро би излегла крајната слика ако како извор се земе исчистена/ретуширана.. затоа и не ја чачнав понатаму :)
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
Може ли да се избрише текст од слика, ама текстот е на цела слика. И ако знае некој со туторијал ако може да објасни.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Може ли да се избрише текст од слика, ама текстот е на цела слика. И ако знае некој со туторијал ако може да објасни.
Уф... Околу ова сигурно би можел да ти помогне некој од поискусните... не сум до толку вешт во фотошоп за да направам clone или како се викаше таа опција. Ај ќе видам ако најдам некој туторијал ќе го преведам и ќе го оставам тука.
 

gramat

click here to continue
Член од
23 јуни 2007
Мислења
340
Поени од реакции
8
Може ли да се избрише текст од слика, ама текстот е на цела слика. И ако знае некој со туторијал ако може да објасни.
Зависи од локацијата на текстот.
ПрАТИ слика.... :smir:
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Еве едно видео како да ги избришаш непожелните работи на сликата
[media]http://www.youtube.com/watch?v=WcJbN8CA49c[/media]
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13
Како се изоштрува слика на фотошоп?
 

Адиктус

Дрф.
Член од
26 јануари 2008
Мислења
725
Поени од реакции
33
Како да добиете "Matrix" ефект со Фотошоп...
Еве што ке добиете:


1.Јас користев документ со големина 350 x 150 а background го ставив на background color

2.Filter->Texture->Grain
Settings intensitivity-100
Contrast-измеѓу 75 и 100(ваша желба)
Grain Type-Vertical







3.Filter->Artistic->Neon Glow

glow size-5
glow brightness 15
glow color-зелена





4.Filter->Stylize->Glowing edges

edge width - 1
edge brightness - 8
smoothness - 1

 

IvicaPunK

Старо нов член
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.084
Поени од реакции
85
Луѓе одлична е темава. Со фотошоп незнам ништо ама имам мерак да научам.. Се надевам дека доста ќе научам од ова.. Браво
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
имам едно прашање .. на пример превземам слика од интернет што е *.gif и кога сакам да и направам duplicate payer неможе , неможе едноставно нисшто да и се прави :toe:.. ? ?? поздрав :smir:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
имам едно прашање .. на пример превземам слика од интернет што е *.gif и кога сакам да и направам duplicate payer неможе , неможе едноставно нисшто да и се прави :toe:.. ? ?? поздрав :smir:
Горе кај File/Edit/Image/Layer/Select/Filter/ итн итн ќе стиснеш на Image->Mode и ќе видиш дека на .gif ти е чекирано Index....Ќе одбереш RGB и ќе можеш се да правиш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom