Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.289
Поени од реакции
58.247
некој ако може да ме запознае со тоа кога од кога смеам да возам кола над 71киловати ( Kw )? Мислам дека имаше некој закон за тоа :/
75 киловати се
2 години одкако ќе ја добиеш возачката не смееш
Само ако имаш 18 години, 3 години несмееш да возиш појака од 75kw...
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
19
75 киловати се
2 години одкако ќе ја добиеш возачката не смееш
Само ако имаш 18 години, 3 години несмееш да возиш појака од 75kw...
Да надополнам,и после 23:00 часот не смееш да возиш сам,освен со тебе ако има човек со возачка и да е над 25 години.
 
Член од
14 јули 2012
Мислења
27
Поени од реакции
1
некој ако може да ме запознае со тоа кога од кога смеам да возам кола над 71киловати ( Kw )? Мислам дека имаше некој закон за тоа :/
od kako ke polozis narednive dve godini ne smeesh da vozis kola poveke od 75 kw i ushe eden zakon od 23-00 do utrovo do 05-00 ne smeesh da vozis ili pak ako imas pridruznik nad 25godini pa sreknoo :)
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
проблем имам со 1,7 дизел фиатов мотор, нејќе да запали, вергла пали и одма се гаси.. пред тоа имав проблеми со него ми гаснеше во вожња.. сега па ич не ни пали...едино што ми паѓа на памет е дека нешто има проблеми со довод на нафтата.. некој ваш совет, да не имал некој слично искуство... ?
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
19
проблем имам со 1,7 дизел фиатов мотор, нејќе да запали, вергла пали и одма се гаси.. пред тоа имав проблеми со него ми гаснеше во вожња.. сега па ич не ни пали...едино што ми паѓа на памет е дека нешто има проблеми со довод на нафтата.. некој ваш совет, да не имал некој слично искуство... ?
Имам другар,вектра има и кај него вака слично,испадна бош пумпата.Или па да не си ја оставил без нафта,па да има примено воздух.За уно ли се работи?
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Имам другар,вектра има и кај него вака слично,испадна бош пумпата.Или па да не си ја оставил без нафта,па да има примено воздух.За уно ли се работи?
за фиорино се работи, нема шанси да е останат без нафта, пола резервоар е полн... нишо ќе го влечкам кај мајсторот па нека му бара чаре..
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
19
за фиорино се работи, нема шанси да е останат без нафта, пола резервоар е полн... нишо ќе го влечкам кај мајсторот па нека му бара чаре..
Едно слично искуство околу тоа,сеа ми текна.Имам брава тд 100 коња,и пред некоја недела ја однесов на перална моторот да го исперат.И сеа како шо го переле моторот,со млазот батките да ми избијат некоја жица за греачите,и неможев да ја запалам на пералната.Давам контакт греачите и тоа за дизните не се уклучува.Не сум знаел дека без греачи неможе да запали никако.Вергла,а не пали,како тебе твојот случај.Го викнав механичарот,виде што е,и некоја жица наддаде само ли незнам како ја управи за 20 мин.Може и тоа да е и кај тебе,да се одлемила некоја жица.Или па некое црево да не имаш скинато да не прима воздух.Има ли таа кола потопна пумпа?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
за фиорино се работи, нема шанси да е останат без нафта, пола резервоар е полн... нишо ќе го влечкам кај мајсторот па нека му бара чаре..
Ако е 1.7 дизел, обичен... таков возев едно 7 години во Лада Нива... Го научив како диши. Најверојатно имаш проблем со бош пумпата (евентуално довод на гориво, мада невервам дека е тоа, пошто тој мотор ќе работи на 2 и пол цилиндри и ќе запали ако е ОК).

п.с. ако е заминат бошот, одговара од Голф 2 (да неречам исти се).
Не сум знаел дека без греачи неможе да запали никако.Вергла,а не пали,како тебе твојот случај.
Кај него прпка по малце од време на време... не е исто. Него ти шо очекуваше без греачи? Особено ако има 200.000 + моторот, абер нема да има. Ако е понов, ќе се помачи, ама има шанса да запали.

Има ли таа кола потопна пумпа?
Не. Ни твојата нема. Потопна пумпа кај CDTI моторите.
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Ако е 1.7 дизел, обичен... таков возев едно 7 години во Лада Нива... Го научив како диши. Најверојатно имаш проблем со бош пумпата (евентуално довод на гориво, мада невервам дека е тоа, пошто тој мотор ќе работи на 2 и пол цилиндри и ќе запали ако е ОК).
бош пумпата беше... „мајсторот“ претходно немал ставено стега на едно црево, имаше примено воздух.. сеа е ок :) сепак фала..
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Кажете која цена се движат и каде можам да најдам добри предни амортизери за опел астра 1.7 D 92 , дали да земам половни , репарирани или нови ???
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Кажете која цена се движат и каде можам да најдам добри предни амортизери за опел астра 1.7 D 92 , дали да земам половни , репарирани или нови ???
Ако имаш кеш лупни нови. Репарирани не траат многу.
За цена неззнам колку се движат.
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Има едни нови германски 4200 двата две години гаранција. Па се прашувам дали има нешто поефтини и колку е работн а рака за да ми ги наместат ?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
бош пумпата беше... „мајсторот“ претходно немал ставено стега на едно црево, имаше примено воздух.. сеа е ок :) сепак фала..
Онакво за пумпање (на филтерот за нафта или некаде на доводот за гориво) треба да имаш... па во случај да не ти пали, пумпаш едно 20-30 пати и пробваш повторно. Се вика AC пумпа кај мерцедесите, ама на новите е само пумпа, рачна... и ги полни цревата со гориво.

Има едни нови германски 4200 двата две години гаранција. Па се прашувам дали има нешто поефтини и колку е работн а рака за да ми ги наместат ?
Какви се тие нови германски? Марка имаат?

Инаку оди прашај колку се Monroe или Bilstein и напрај си споредба. Овие се врв во амортизерите, даваат 3 години гаранција, неограничено километри и гага монтажа. За Форд Ескорд, два напред беа околу 9000 денари.
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Bilstein мислам дека беа не сум сигурен денес ке одам да видам баш, а германски знам дека ми кажа а имало и некој кинески испод 1200-300 денари 1 ама гаранција 0 :) па стварно не знам а за монтажа како што ми побараа 800 да ми ги наместат и двата
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Me interesira edna rabota. Pri poaganje pri nagornina, neli se pusta kumplung za da pocne da vibrira kolata i se dodava gas, takasto dvete pedali da se izednacat. Posle toa se spusta racnata, e sega me interesira dali otkako ke se spusti racnata kumplungot ostanuva na istoto mesto ili se pusta celosno, odnosno ja trgnuvame nogata celosno od nego ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom