Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
14 јули 2012
Мислења
27
Поени од реакции
1
Го извадив ладилникот денес, и сеа чистам уље од под нокти :icon_lol:
Го исправ, киселина не му турив пошо според татко ми ѕидовите на каналите биле тенки и поради тоа што бил многу стар(скоро 20год) па можело киселината да ги пробие, бла бла. Сакав и киселина да стаам али неможеш против твдоглави старци :star: , јебига. Имало добар проток и вака :mist:
Утре ке го монтирам па ке видам резултати, иако пак се сумњам у термостатот дека е заглавен, го извадив и него и незнам на кој начин функционира па ке го ставам пак него. Ако не чини го мењам, барем вадењето не е тешко :)
Апдејт за конечни резултати, утре вечер, се надевам :kajg:
--- надополнето: 14 јули 2012 во 01:26 ---
zdravo nov sum vo forumot pa ne sam se mnogu dobro uklopil vo vasiot muabet.:) da vi postavam edno prasanje?
KAKVO MISLENJE IMATE ZA ALFA ROMEO 156 za brzina znam deka e kako avion :D onaka nejzinata izdrzlivost
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
19
--- надополнето: 14 јули 2012 во 01:26 ---
zdravo nov sum vo forumot pa ne sam se mnogu dobro uklopil vo vasiot muabet.:) da vi postavam edno prasanje?
KAKVO MISLENJE IMATE ZA ALFA ROMEO 156 za brzina znam deka e kako avion :D onaka nejzinata izdrzlivost
Јас само позитивно до сега.Не сум слушнал да се жали од таа кола,а каква сакаш ти,дизел-бензин.Бензинците трошат,пошто е јак моторот.А дека се издржливи се,зависи како ќе ја чуваш,со правилно одржување и квалитетно и скапо улје немаш мака,селениа на пример.Големи,комфорни коли се.Ја би одел на дизел верзијата,на Da silva.Се на се,само позитивно мислења за таа кола.
 
Член од
14 јули 2012
Мислења
27
Поени од реакции
1
Јас само позитивно до сега.Не сум слушнал да се жали од таа кола,а каква сакаш ти,дизел-бензин.Бензинците трошат,пошто е јак моторот.А дека се издржливи се,зависи како ќе ја чуваш,со правилно одржување и квалитетно и скапо улје немаш мака,селениа на пример.Големи,комфорни коли се.Ја би одел на дизел верзијата,на Da silva.Се на се,само позитивно мислења за таа кола.

pa vidi sega i jas samo toa go mislam posto jas mnogu gi cuvam kolite samo ne gi stedam okolu brzoto vozenje bidejki sum ljubitel.
pa i jas mi ja odbral taa masina 2.4 diesel sakam da ja donesam od germanija okolku 1400evra najde preska edna tuka nz kako ke mi ispadne
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
117
Поени од реакции
19
pa vidi sega i jas samo toa go mislam posto jas mnogu gi cuvam kolite samo ne gi stedam okolu brzoto vozenje bidejki sum ljubitel.
pa i jas mi ja odbral taa masina 2.4 diesel sakam da ja donesam od germanija okolku 1400evra najde preska edna tuka nz kako ke mi ispadne
Па провери ја детално,1400 евра малку пари се за таа кола.Колку км има поминато,моторот у какво стање е,ги пратам ја на autoscout.it,таму за тие пари,или се каравани,или се со над 250.000 км.Ги има и со послаб мотор,1.9 JTD,околу 105 коња,мислам дека тој мотор е истиот што го ставаат у браво,брава.Види ги и 166-ките тие ептен ми го прават меракот,тука некаде се со цените.Ако се ти одговара после прегледот,земај и не се мисли.Ако таму си ја платил 1400 евра,рачунај и тука ќе дадеш исто толку.По таа математика сметај.Колку таму,толку и тука,и нема промашај.
 
Член од
14 јули 2012
Мислења
27
Поени од реакции
1
Па провери ја детално,1400 евра малку пари се за таа кола.Колку км има поминато,моторот у какво стање е,ги пратам ја на autoscout.it,таму за тие пари,или се каравани,или се со над 250.000 км.Ги има и со послаб мотор,1.9 JTD,околу 105 коња,мислам дека тој мотор е истиот што го ставаат у браво,брава.Види ги и 166-ките тие ептен ми го прават меракот,тука некаде се со цените.Ако се ти одговара после прегледот,земај и не се мисли.Ако таму си ја платил 1400 евра,рачунај и тука ќе дадеш исто толку.По таа математика сметај.Колку таму,толку и тука,и нема промашај.
wow eden drugar imashe 166 toa e vozilo fenomenalno.
kolata ima izminato 180.000 km pa ne znam i 1.9 se dobri poveke mi zemal 2.4 za pobrza voznja e toa da narednata tura zdravje da otidam ja zimam i neka e cestito sto mi rekle nasite makedonci
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Za tie pari kolku sto ke ti izleze tuka ke najdes. Izbor imas golem. Jas ne bi idel,ovde bi kupil,ama ako veke odis neka ti e so sreka..
 
L

Luki Junior

Гостин
Алфите имат ногу, ногу, ногу убав дизајн, и са луди и забавни коли. Ама не знам как са со издржливоста и надежност.Сепак, немат некоја голема слава за издржливост.. Ама па са луди коли:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
Нешто како БМВ ама италијанско, гласно, тврдо и спортско...
 
Член од
14 јули 2012
Мислења
27
Поени од реакции
1
Алфите имат ногу, ногу, ногу убав дизајн, и са луди и забавни коли. Ама не знам как са со издржливоста и надежност.Сепак, немат некоја голема слава за издржливост.. Ама па са луди коли:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
Нешто како БМВ ама италијанско, гласно, тврдо и спортско...
alfa si e kefska kola ne se za pocetnici :)
--- надополнето: 14 јули 2012 во 16:55 ---
Za tie pari kolku sto ke ti izleze tuka ke najdes. Izbor imas golem. Jas ne bi idel,ovde bi kupil,ama ako veke odis neka ti e so sreka..
da drugar se te sfakam ama imam bg pasos jas pa na bg tabli ke ja vozam
 
Член од
13 март 2011
Мислења
68
Поени од реакции
12
Добро и толку незнае некој колку испаѓаат давачки за корсава.Ајде ако може и друго прашање.Можно ли е да ја земе еден пријател кој има бугарски пасош и на мене да ми даде да речеме дозвола за користење на туѓо моторно возило во странство.Веројатно така нема да треба да се палти и царина.Прашувам зашто не ми се даваат на преварантиве 1000 евра давачки кога колата не е толку.Сепак најверојатно ќе одам на сеат ибица 1.2 или корса 1.0 или 1.2 бензин.Што би препорачале,особено кај ибицата...
 
L

Luki Junior

Гостин
Добро и толку незнае некој колку испаѓаат давачки за корсава.Ајде ако може и друго прашање.Можно ли е да ја земе еден пријател кој има бугарски пасош и на мене да ми даде да речеме дозвола за користење на туѓо моторно возило во странство.Веројатно така нема да треба да се палти и царина.Прашувам зашто не ми се даваат на преварантиве 1000 евра давачки кога колата не е толку.Сепак најверојатно ќе одам на сеат ибица 1.2 или корса 1.0 или 1.2 бензин.Што би препорачале,особено кај ибицата...
Дебре Гоце не се нервирај, јас ќе ти објаснам... Увезувах пред 1 година корса 1.7 дизел... околу 38 000 давачките (царина и ддв). Другите давачки сам ги напишал у темата за увоз на возила, најди ми го посто и ќе ги видеш кое колку пари са малите нешта..

Од дека мислеш да го зимаш?
Ако е од бугарија и на какви табли од бугарија?
Словенија и какви табли од словенија?
Германија и на какви табли од германија?

Да знам шо цени да ти кажам...

Хаха, не си играј со полномоштво ако немаш пасош.... Јас лично не ти го препорачувам... Ќе ти го земат од царина возилото, и после никој жив нема да го изваде од судските лавиринти.

Никоја од трите... 1.4 бензин 55 киловата (и опел и сеат и полото ги имат тија мотори и са доста добри).. Сеат ти е шпанско Поло... Со тај 1.0 мотор и 50 којна на некоја ритка ке требе да слевнеш и да буташ одзади... Истото е и со Корсата 1.0 мотор.

1.2 мош да е поарен ама не знам, никојпат не сам возил или пробувал толку мали коли.. Еден другар има сеат ибица 1.0 повози ме 10тина километри и се изнервирах оти е бавен и не прима.
 
Член од
13 март 2011
Мислења
68
Поени од реакции
12
Дебре Гоце не се нервирај, јас ќе ти објаснам... Увезувах пред 1 година корса 1.7 дизел... околу 38 000 давачките (царина и ддв). Другите давачки сам ги напишал у темата за увоз на возила, најди ми го посто и ќе ги видеш кое колку пари са малите нешта..

Од дека мислеш да го зимаш?
Ако е од бугарија и на какви табли од бугарија?
Словенија и какви табли од словенија?
Германија и на какви табли од германија?

Да знам шо цени да ти кажам...

Хаха, не си играј со полномоштво ако немаш пасош.... Јас лично не ти го препорачувам... Ќе ти го земат од царина возилото, и после никој жив нема да го изваде од судските лавиринти.

Никоја од трите... 1.4 бензин 55 киловата (и опел и сеат и полото ги имат тија мотори и са доста добри).. Сеат ти е шпанско Поло... Со тај 1.0 мотор и 50 којна на некоја ритка ке требе да слевнеш и да буташ одзади... Истото е и со Корсата 1.0 мотор.

1.2 мош да е поарен ама не знам, никојпат не сам возил или пробувал толку мали коли.. Еден другар има сеат ибица 1.0 повози ме 10тина километри и се изнервирах оти е бавен и не прима.

Дизел корсава сигурно отпаѓа од варијанта.Едноставно некако ибица ме влече или кордоба,е сега незнам дали старава или поновава.Евентуално може да земам дизел кордоба над 2001 год.

П.С за табли незнам,веројатно ќе биде на бг табли бидејќи возилото ќе биде од Бугарија.Напомени ми каква врска имаат таблите и со кои е најдобро да биде.Слушав имало некои временески бугарски.Е сега кои се подобри поим немам.
 
L

Luki Junior

Гостин
На тетин ми цариних му толедо од старите 1.8 бензинец... околу 44 000 излезе на царина со ддв.. Ама он си го вози претходно на бугарски табли, заради децата си го царини да можат да го возат.

А шом си цврсто одлучил на бг табли да го возеш, вози си го на регуларни табли... имаш околу 200 лева осигурање, 50 лева табли и регистрација, 100тина лева еко такса, и данок у општината дека шо ке го регистрираш (требе даноко секоја година да си го плаќаш)...

Ако мислеш да го увезуваш, па го напрај на регуларни бугарски табли, само му плати осигурување за 1 месец со зелен картон, и комотно си го донеси дома на царина без да се брзаш (за разлика ако е на цолл табли требе одма д го носеш на царина)... и си вадеш по ред документи шо ти требат за македонска легализација и сиго регистрираш на МК табли... (само коа ке дојде време за регистрација требе да го одјавеш од бугарија).
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Добро и толку незнае некој колку испаѓаат давачки за корсава.Ајде ако може и друго прашање.Можно ли е да ја земе еден пријател кој има бугарски пасош и на мене да ми даде да речеме дозвола за користење на туѓо моторно возило во странство.Веројатно така нема да треба да се палти и царина.Прашувам зашто не ми се даваат на преварантиве 1000 евра давачки кога колата не е толку.Сепак најверојатно ќе одам на сеат ибица 1.2 или корса 1.0 или 1.2 бензин.Што би препорачале,особено кај ибицата...
Пријателот може да ти ја земе, ама нема да важи полномошното за тебе, треба и ти исто државјанство со другарти да имаш.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
некој ако може да ме запознае со тоа кога од кога смеам да возам кола над 71киловати ( Kw )? Мислам дека имаше некој закон за тоа :/
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
некој ако може да ме запознае со тоа кога од кога смеам да возам кола над 71киловати ( Kw )? Мислам дека имаше некој закон за тоа :/
Колку што знам после 2 години од кога ја имаш возачката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom