Легализацијата и имотно-правните проблеми

VMP

VMP
Член од
8 октомври 2010
Мислења
104
Поени од реакции
14
Мислам дека не сум единствена којшто се соочува со имотно-правни проблеми што се пречка за легализација. Ќе го наведам мојот пример. Се надевам дека некој знае како да се постапи во ваков или слични случаи.
Ве молам, ако некој може да ми помогне околу проблемот со легализација на објект, ќе му бидам многу благодарна.

Купивме парцела на којашто изградивме викендичка, прилично оддалечена од оградата помеѓу нас и соседите. Инаку, оградата е таму многу пред да ја купиме парцелата и сметавме дека е на меѓата. Барањето за легализација го предадовме навреме, а веднаш потоа и елаборатот. Но, испадна дека со едно ќоше од градбата сме навлезени 25 цм во парцелата на соседите (се на се, станува збор за 5 м2). Сопственикот на парцелата е умрен, а не е направена физичка делба на имотот. Прво прашање е како може да се реши овој имотно-правен проблем (верувам дека не сум единствена што го има), а второ - дали со тоа што го запазив рокот за пријавување и го предадов елаборатот, ми останува уште време да го решам некако проблемот со навлегувањето од 25 цм (ненамерно) во соседната парцела? Уште еднаш однапред благодарам за секоја информација.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Мислам дека не сум единствена којшто се соочува со имотно-правни проблеми што се пречка за легализација. Ќе го наведам мојот пример. Се надевам дека некој знае како да се постапи во ваков или слични случаи.
Ве молам, ако некој може да ми помогне околу проблемот со легализација на објект, ќе му бидам многу благодарна.

Купивме парцела на којашто изградивме викендичка, прилично оддалечена од оградата помеѓу нас и соседите. Инаку, оградата е таму многу пред да ја купиме парцелата и сметавме дека е на меѓата. Барањето за легализација го предадовме навреме, а веднаш потоа и елаборатот. Но, испадна дека со едно ќоше од градбата сме навлезени 25 цм во парцелата на соседите (се на се, станува збор за 5 м2). Сопственикот на парцелата е умрен, а не е направена физичка делба на имотот. Прво прашање е како може да се реши овој имотно-правен проблем (верувам дека не сум единствена што го има), а второ - дали со тоа што го запазив рокот за пријавување и го предадов елаборатот, ми останува уште време да го решам некако проблемот со навлегувањето од 25 цм (ненамерно) во соседната парцела? Уште еднаш однапред благодарам за секоја информација.
Секако дека имате време. Тоа и е основната намера на законов, освен што требаше да овозможи легализацијата. Нашиве сакаа да убјат две муви со еден удар. Ем имот со имотен лист, ем решени имотно правни односи. Ама не оди така лесно. Овој проблем кој го наведе, е проблем на можеби половина од луѓето кои прават легализација. Овде кај мене во населба којзнае колку луѓе се навлезени во туѓа парцела. Во вашиов случај треба наследниците на човекот да се договорат меѓу себе судски за да може да ја поделат парцелата, па вие да си имате работа со тој на кој му припаднала парцелата каде фаќа вашата куќа.

За времето, немојте да доживувате стресови, бидејќи има и позамрсени случаи од вашите кои којзнае колку време ќе им треба да се решат. Секако, вие терајте си го случајот, но ако барате на пример одговор во општина до кога имате фора да го решите ова, нема да знаат да ви кажат зашто временска рамка за вакво нешто е тешко да се постави.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: VMP

HEATHY

BARCA!
Член од
21 јуни 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
154
Најубаво ти е да си ја средиш сам со сопственик на парцелата (во случајот член од неговото семејство). Ако е човек, нема ништо да ти речи за 5 квадрата. Ако речи, договорете се за цена меѓу вас. Не верувам дека ќе биде голема. :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: VMP

VMP

VMP
Член од
8 октомври 2010
Мислења
104
Поени од реакции
14
Секако дека имате време. Тоа и е основната намера на законов, освен што требаше да овозможи легализацијата. Нашиве сакаа да убјат две муви со еден удар. Ем имот со имотен лист, ем решени имотно правни односи. Ама не оди така лесно. Овој проблем кој го наведе, е проблем на можеби половина од луѓето кои прават легализација. Овде кај мене во населба којзнае колку луѓе се навлезени во туѓа парцела. Во вашиов случај треба наследниците на човекот да се договорат меѓу себе судски за да може да ја поделат парцелата, па вие да си имате работа со тој на кој му припаднала парцелата каде фаќа вашата куќа.

За времето, немојте да доживувате стресови, бидејќи има и позамрсени случаи од вашите кои којзнае колку време ќе им треба да се решат. Секако, вие терајте си го случајот, но ако барате на пример одговор во општина до кога имате фора да го решите ова, нема да знаат да ви кажат зашто временска рамка за вакво нешто е тешко да се постави.
Blgodaram.
--- надополнето: 14 јули 2012 во 13:02 ---
Најубаво ти е да си ја средиш сам со сопственик на парцелата (во случајот член од неговото семејство). Ако е човек, нема ништо да ти речи за 5 квадрата. Ако речи, договорете се за цена меѓу вас. Не верувам дека ќе биде голема. :)
Blagodaram ya sovetot.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Добро бе ме интересира има ли во Македонијава наша барем едно семејство кое нема воопшто никакви нерешени имотно-правни проблеми, пошто како што гледам и слушам сите имаат ЈБГ ?! :facepalm:
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Незнам дали прашањето е за темава и бидејќи не најдов друга слична ќе прашам овде па ако дадете одговор ок, ако не здравје.

Мајка ми заедно со уште нејзините две сестри ја наследија куќата од татко им. Тоа се среди преку оставинска постапка поднесена пред 2-3 години и дури сега судот одобри да може да се префрли на нивно име, а дедо ми е починат во 1995 година. Бидејќи неможат и трите да живеат во една куќа а додуша си имаат и трите живеалишта, решија да ја продадат. Сега мајка ми се интересира дали кога ќе се продаде куќата парите што ќе ги добијат од неа треба да поминат преку сметка во банка, дали парите треба сите заедно да се префрлат на еден од наследниците или треба и трите посебно со нивниот дел од парите да ги пријават, дали треба да се обезбедат некои други документи за тие пари како на пример во УЈП и слично. Ако може некој да ми појасни околу ова прашање би бил благодарен!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Незнам дали прашањето е за темава и бидејќи не најдов друга слична ќе прашам овде па ако дадете одговор ок, ако не здравје.

Мајка ми заедно со уште нејзините две сестри ја наследија куќата од татко им. Тоа се среди преку оставинска постапка поднесена пред 2-3 години и дури сега судот одобри да може да се префрли на нивно име, а дедо ми е починат во 1995 година. Бидејќи неможат и трите да живеат во една куќа а додуша си имаат и трите живеалишта, решија да ја продадат. Сега мајка ми се интересира дали кога ќе се продаде куќата парите што ќе ги добијат од неа треба да поминат преку сметка во банка, дали парите треба сите заедно да се префрлат на еден од наследниците или треба и трите посебно со нивниот дел од парите да ги пријават, дали треба да се обезбедат некои други документи за тие пари како на пример во УЈП и слично. Ако може некој да ми појасни околу ова прашање би бил благодарен!
Значи вака... кога ќе ја продадат куќата, ќе направат договор за купопродажба кај нотар. Купувачот си е купувач, а како продавач се сите три.
Оттука, парите одат на посебна трансакциска сметка на секој од трите продавачи, по 1/3 од договорената цена.
При купопродажбата, треба да се плати данок на имотот кој се продава (данок на промет со недвижности), а тоа обично го прави купувачот, но тоа е ствар на договор. Тој данок не се плаќа во УЈП, туку во општината кадешто се наоѓа недвижноста.
Други документи освен договорот не се потребни.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Значи вака... кога ќе ја продадат куќата, ќе направат договор за купопродажба кај нотар. Купувачот си е купувач, а како продавач се сите три.
Оттука, парите одат на посебна трансакциска сметка на секој од трите продавачи, по 1/3 од договорената цена.
При купопродажбата, треба да се плати данок на имотот кој се продава (данок на промет со недвижности), а тоа обично го прави купувачот, но тоа е ствар на договор. Тој данок не се плаќа во УЈП, туку во општината кадешто се наоѓа недвижноста.
Други документи освен договорот не се потребни.
Ти благодарам за одговорот, ми помогна многу! (y)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.820
Поени од реакции
15.749
eve eden problem što se ignorira, ama nekoj den ke pukne... vo eden provinciski grad, pred 8-10 godini ( a možebi i porano) gradežnata mafija i nivnite notari si izmislija kupoprodažni dogovori so termin vkupna površina, a vo Solemnizacijata pak samo površina, a koja vrednost se množi so cenata po m2 i se dobiva vkupnata cena.. Imeno se raboti za dogovori praveni na nevideno, t.e. togaš nemaše privatni geodeti.
Pokraj problemot so potkradnuvanje vo kvadratura, ima ušte pogolem problem. Imeno, terasite , balkonite i logite se računaat odamna so pomala cena po m2 , no vo praksa se množeše so koeficient površinata na tie pomošni prostorii. Poradi toa vkupnata površina za presmetka na parite a so edna cena po m2 e sekogaš pomala od gabaritnata površina. N.pr., ako ima stan so stanbeni prostorii 40m2 i pomošni 10m2, vkupnata gabaritna površina za geometarot e 50m2. A vo dogovorite i solemnizaciite ja izrazuvaat vkupnata površina kako 45m2, t.e. pomošnata prostorija ja množat so koeficient 0.5. Poradi ova kaj geometarot dobivaš 5m2 BEZ praven osnov, t.e. kupuvačot pravno gubi 5m2 pomošna površina (n.pr. terasa, balkon ili lođa).
Ova e storeno kaj mnogu, ama nikoj ništo ne pokrenuva da se rasčisti, t.e. da se pritegnat firmite i notarite da napravat aneks dogovori...
 
Член од
3 септември 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Pocituvani. Vo 2003 godina kupiv plac 500 m2 od vkupna povrsina 1860 m2, so kupoprodazen dogovor kaj notar uredno solemniziran i sproveden vo katastar, no poradi toa sto prodavacot pocina ne e napravena fizicka delba. Naslednici i se 4 nejzini deca (toa se vozrasni luge na koi jas ne im znam ni iminja nitu adresi na ziveenje osven na eden), megusebno skarani i nepodeleni so ostavinska postapka za drugi nekoi imoti ili pak se podeleni no za toa nemam soznanie, bidejki odbivaat sekakva komunikacija. Vo meguvreme napraviv kuka za koja blagovremeno podnesov elaborat za legalizacija, uredno i redovno plakam danok od 2003 navamu, no od opstina mi baraat soglasnost od sopstvenikot zatoa sto na imotniot list stojat dvete iminja, moeto i imeto na sega pocinatiot sopstvenik bez nikakva naznaka deka e pocinat i deka ima eventualni naslednici. Dali da izvadam dvizenje na imot ako toa da mi go resi problemot ili mozam sudski da baram fizicka podelba (kade, kako?) bidejki na naslednicite osven na eden koj mu znam ime i adresa no odbiva da dade bilo kakva informacija za sestrite? Ve molam za tocna postapka preku sud, zaradi toa sto nitu vo katastar nitu vo opstina ne mi dadoa nikakva informacija za toa kako gi resavaat ovakvite slucai koi veruvam gi ima mnogu. Blagodaram!:facepalm:
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Многу бабици - детето килаво !
Ова се случува со секоја работа која ке се започне на јуриш .
Во законот за легализација не беше точно регулирано прашањето за земјиштето на кое лежи бесправно изградениот објект . Чувајки си ја задницата општините не се осмелија да го апстрахираат тоа прашање а можеа . Одтаму секоја општина стана толкувач на законот , се разбира ,по свое !
Мое мислење е дека требаше да се оддели сопственоста над земјиштето и сопственоста над недвижноста изградено на неа , како што тоа е сторено со објектите изградени на земјиште сопственост на РМ.
Тие две прашања да се решаваат одделно , без притисок од страна на владата , во разумни рокови , затоа што тоа над што е затварано очи 60 години не може да се реши во 2-3.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.351
Поени од реакции
5.008
Do koga vazi ova so Privatiziranjevo na zemjiste. 31 Dekemvri?
Se raboti za kuka so dvorno mesto od 800tina m2 koja bese vo sopstvenost na dedo mi pa se napravi raspredelba na negovite sinovi za na kraj tie da izumrat i seto toa da pripadne na segasnite vnuci koi od nebulozni pricini seuste nekoi nemaat regulirano imoten list.

Prasanjeto mi e, kukata si ima zakonski naslednici i kupoprodazen dogovor od 60tite godini koj go sklucil dedo mi so prodavacot. Megutoa zemjisteto se vodi pod R. Makedonija sto znaci sto znaci treba da se izvrsi taa privatizacija.

Dali moze da se otpocne toa kolku da se zapazi rokot pa posle postapkata da tece i vo narednata 2013 ili seto toa mora da se zavrsi vo predvideniot rok?

Sto ako poradi gluposti ne se privatizira do krajot na 2012? Koj se posledicite?
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Do koga vazi ova so Privatiziranjevo na zemjiste. 31 Dekemvri?
Se raboti za kuka so dvorno mesto od 800tina m2 koja bese vo sopstvenost na dedo mi pa se napravi raspredelba na negovite sinovi za na kraj tie da izumrat i seto toa da pripadne na segasnite vnuci koi od nebulozni pricini seuste nekoi nemaat regulirano imoten list.

Prasanjeto mi e, kukata si ima zakonski naslednici i kupoprodazen dogovor od 60tite godini koj go sklucil dedo mi so prodavacot. Megutoa zemjisteto se vodi pod R. Makedonija sto znaci sto znaci treba da se izvrsi taa privatizacija.

Dali moze da se otpocne toa kolku da se zapazi rokot pa posle postapkata da tece i vo narednata 2013 ili seto toa mora da se zavrsi vo predvideniot rok?

Sto ako poradi gluposti ne se privatizira do krajot na 2012? Koj se posledicite?
Да , законот за трансформација важи до 31 декември иако требаше до 23 јануари 2013 ама тоа тебе не ти врши работа.
Имате 2 месеци да спроведете оставински постапки ама ако сте многу наследници па уште и незаинтересирани -тешко дека ке успеете. пробајте да дадете пријава за трансформација во општина со еден дел од документите а останатото да го завршувате во од.
Во крајна мера ако не го трансформирате земјиштето ке ви остане корисничкото право ама во тој случај ке и плакате закуп на РМ секоја година.
Други последици нема освен што кога некој од пра пра пра внуците ке спроведе оставинска ке плати данок , што не би било случај ако вашите родители го сториле тоа.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.351
Поени од реакции
5.008
Да , законот за трансформација важи до 31 декември иако требаше до 23 јануари 2013 ама тоа тебе не ти врши работа.
Ma fintata e da se sredi toa trckancite da se prodade sto znaci treba da bide se cisto.
5mina imaat sprovedeno ostavinska postapka Se ceka uste na eden.....Ke treba da opteretam telefonite denovive...
Si igraat lugevo kurtasak. A koga ke dojde za pari zemanje, tolkavi se zinati.

E da i kolku otprilika ke ojdat pari za taa procedura za privatizacijai?
Napomenuvam
- Elaborat e napraven
- Ostavinska postapka e napravena kaj 5 od 6 deldzii
- Se ceka uste privatizacijata koja kosta otpilika kolku?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom