Студентски домови

Член од
16 јули 2007
Мислења
2.165
Поени од реакции
134
Кој студентски дом освен Кузман би бил добар за седење (во смисла да не е многу далеку, и да е посолиден) за студирање на Градежен факултет? Знам дека Кузман е најблиску, ама немањето на ве-це во секоја соба е мал проблем..
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Дали некој имал проблем како мојот?
Планирам да аплицирам за во студентски дом, и сега во пријавата не знам како да напишам за положени испити бидејќи сите ми се положени, ама од еден немам земено оценка и не знам дали ќе ми се смета за положен.
Е сега знам кога се дава УВЕРЕНИЕ тогаш не е битно дали ти е земена оценката или не, ама обична потврда што само ти ставаат печат мислам дека гледаат од индекс и можно е да ми прават проблеми.
П.С. Ако има некој таков од ЕКОНОМСКИ факултет уште подобро.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.333
Поени од реакции
9.446
Дали некој имал проблем како мојот?
Планирам да аплицирам за во студентски дом, и сега во пријавата не знам како да напишам за положени испити бидејќи сите ми се положени, ама од еден немам земено оценка и не знам дали ќе ми се смета за положен.
Е сега знам кога се дава УВЕРЕНИЕ тогаш не е битно дали ти е земена оценката или не, ама обична потврда што само ти ставаат печат мислам дека гледаат од индекс и можно е да ми прават проблеми.
П.С. Ако има некој таков од ЕКОНОМСКИ факултет уште подобро.
Според мене најдобро ти е,пред да пополниш електронска пријава извади си потврда од факултетот и ќе видиш таму како ти се води предметот -како положен или неположен. Една оцена,или еден предмет не може да ти направи голема разлика во рангирањето,мислам дека многу повеќе влијаат други работи,ама ако не ти е исто на електронската потврда и на документот им даваш причина да те одбијат.
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Според мене најдобро ти е,пред да пополниш електронска пријава извади си потврда од факултетот и ќе видиш таму како ти се води предметот -како положен или неположен. Една оцена,или еден предмет не може да ти направи голема разлика во рангирањето,мислам дека многу повеќе влијаат други работи,ама ако не ти е исто на електронската потврда и на документот им даваш причина да те одбијат.
Проблемот е што не работат студентски прашања, мислам дека се на одмор дури до 8ми август, а ептен леви се кај нас за тие работи. Ќе ми помине рокот за електронско аплицирање и плус проблем, не сум од Ск за да одам секој ден до факултет и да проверувам.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.911
Поени од реакции
41.874
Може ли во стан од 60-80 квадрати што има 3 соби за спиење + кујна и купатило што се издава по 300 евра да се сместат 6 студенти?
По што трошковите би им биле по околу 4000-5000 ден со струја, вода,парно и интернет? Исто како во студентски секој со цимер во соба но пак барем е почисто wc-то и кујната. :)
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.333
Поени од реакции
9.446
Проблемот е што не работат студентски прашања, мислам дека се на одмор дури до 8ми август, а ептен леви се кај нас за тие работи. Ќе ми помине рокот за електронско аплицирање и плус проблем, не сум од Ск за да одам секој ден до факултет и да проверувам.
Е да и други од економски се имаат жалено за тие работи. Инаку денеска испадна конкурсот електронското пријавување е до 12-ти август,па имаш доволно време да ги прашаш од кога ќе се вратат од одмор или некој друг да провери за тебе.
--- надополнето: 13 јули 2012 во 20:30 ---
Може ли во стан од 60-80 квадрати што има 3 соби за спиење + кујна и купатило што се издава по 300 евра да се сместат 6 студенти?
По што трошковите би им биле по околу 4000-5000 ден со струја, вода,парно и интернет? Исто како во студентски секој со цимер во соба но пак барем е почисто wc-то и кујната. :)
Тоа како ќе се договорите со газдата/газдарицата. Тешко во толкав простор некој да ви намести 6 кревети а во исто време и да има други основни потребни работи.Ако некој се нафаќа да спие на кауч, можно е,ама во секој случај ќе ви биде како гужва пред гол :)
 
Член од
28 јануари 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
страната за пријавување не работи ? се пријави ли некој веќе ?
 

akcioner

стартер
Член од
20 февруари 2010
Мислења
174
Поени од реакции
85
Дечки, има ли шанси да се влезе во некој студентски на пример Пелагонија, без врски?
Прва година ќе бидам сега.
И ако може некој накратко да ги подреди по квалитет студентските во Скопје. Фала.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Дечки, има ли шанси да се влезе во некој студентски на пример Пелагонија, без врски?
Прва година ќе бидам сега.
И ако може некој накратко да ги подреди по квалитет студентските во Скопје. Фала.
Има шанси без врски ако си ВМРО или во случајов за Пелагонија, ДУИ.;)
 

akcioner

стартер
Член од
20 февруари 2010
Мислења
174
Поени од реакции
85
Невозможно е значи, не игра многу улога успехот и слично.Фала ти во секој случај.
А што е финтава со Пелагонија, некој Албанец е директор, има доста таму Албанци?
 
Член од
11 март 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Невозможно е значи, не игра многу улога успехот и слично.Фала ти во секој случај.
А што е финтава со Пелагонија, некој Албанец е директор, има доста таму Албанци?
Директорот е Албанец, а заменик директорот е Македонец, ваљда за ВМРО (:)
Патем, не е до тоа да има албанци, студентскиот дом е топ само ете така функционираат работите кај нас ... просечен човек(без врски и слично) не можи да оди во подобар студентски, барем јас така мислам (:)
Позз (Инаку и јас сакам да одам во Пелагонија, прва год ќе бидам и јас сега)
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.480
Поени од реакции
8.070
ajde neka kaze nekoj od koga izleguva konkurs za NEbrucoshi? gleam trojca nagore go postavija ova prasanje, nikoj ne im odgovori...
 
Член од
10 јули 2012
Мислења
8
Поени од реакции
1
ajde neka kaze nekoj od koga izleguva konkurs za NEbrucoshi? gleam trojca nagore go postavija ova prasanje, nikoj ne im odgovori...
"Рок за електронското пријавување на студентите од II година и повисоките години почнува од 12.07.2012 година до 12.08.2012 година. Рок за електронското пријавување на студентите од I година почнува од 21.08.2012 година до 27.08.2012 година." ова ти е од mon.gov.mk
 
Член од
9 јануари 2009
Мислења
188
Поени од реакции
72
К О Н К У Р С за прием на студенти во државните студентски домови и други објекти за сместување во Република Македонија за академската 2012/2013 година

http://www.mon.gov.mk/en/aktivnosti/1175--20122013
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Мене ми кажуваа пред некој ден, дека прошлава година било катастрофа, ако досега важел за еден од најдобрите, Пелагонија лани била срање, многумина планираат да се преселат годинава. Имало околу 75-80% Албанци, вработените Албанци, во менза преку ред ако збориш Албански итн. Катастрофа...:facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom