Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

L

Luki Junior

Гостин
а има и понови :D До 2005та година, но над 5000 евра ќе излезе
Но зашто 330д...
Јас кога би избирал меѓу 320 и 330, 320д би избрал
Може е послаб моторот, но потрошувачката е за литро ипол помала
За секој воз има патници. 330ката си ги мразе гумите до 3та... :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:

На мене не ми е важна потрошувачка споредено со расипување и мајстори.. Битно е парите за бензин да си ги даваш, а не на мајстори...
А дека ке ја возам... има патишта и вонка од македонија... :sneaky:

за тие пари каква и кола да земеш на тие години ќе е над 300 000 километра и еден куп проблеми...
А да, Бората е убава кола... малку е безлична у фацата.. ама ќе ти врше работа...
мој совет, на француско не се качувај....

А аудито ако е пумпа дизна систем, питај колку пари е една дизна.... да си знаеш од старт.

http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s-anzeige/bmw-320d-/67849825
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
58
Поени од реакции
11
Па има и понови :D До 2005та година, но над 5000 евра ќе излезе
Но зашто 330д...
Јас кога би избирал меѓу 320 и 330, 320д би избрал
Може е послаб моторот, но потрошувачката е за литро ипол помала

Јас би ти предложил Фолксваген Бора, за тие пари (околу 4000 евра) солидна кола... за TDI моторите на фолксваген се слушаат добри зборови
За разлика од другиве што ги спомена, и со потрошувачката е помала (околу 6.5 литри градска)

Може некој ќе рече зашто толку се фаќам за потрошувачка...
Но мене лично многу ми е поважно да е поекономична, него да има појјак мотор... Што има врска дали ќе е 100 коња, дали 150...дали ќе има 200 или 250 максимална брзина...каде ќе ја возиш толку ? по трки ? (не барам одговор на ова) :D
За секој воз има патници. 330ката си ги мразе гумите до 3та... :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:

На мене не ми е важна потрошувачка споредено со расипување и мајстори.. Битно е парите за бензин да си ги даваш, а не на мајстори...
А дека ке ја возам... има патишта и вонка од македонија... :sneaky:

за тие пари каква и кола да земеш на тие години ќе е над 300 000 километра и еден куп проблеми...
А да, Бората е убава кола... малку е безлична у фацата.. ама ќе ти врше работа...
мој совет, на француско не се качувај....

А аудито ако е пумпа дизна систем, питај колку пари е една дизна.... да си знаеш од старт.

http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s-anzeige/bmw-320d-/67849825
Искрено и на мене много не ми значи јачината на моторот дали ќе е 100 коња или 150-200, али VW Bora или Passat никад не ми иде во опција како и Golf-от.За BMW би размислувал али за добар примерок од BMW 3 чиџани и правени без веза како овој прилогот овде не иде во опција.Преферирам и нешто Шведско Volvo и сл како и нешто Јапонско збора два за тие марки ако може?
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
За секој воз има патници. 330ката си ги мразе гумите до 3та... :icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:

На мене не ми е важна потрошувачка споредено со расипување и мајстори.. Битно е парите за бензин да си ги даваш, а не на мајстори...
А дека ке ја возам... има патишта и вонка од македонија... :sneaky:

за тие пари каква и кола да земеш на тие години ќе е над 300 000 километра и еден куп проблеми...
А да, Бората е убава кола... малку е безлична у фацата.. ама ќе ти врше работа...
мој совет, на француско не се качувај....

А аудито ако е пумпа дизна систем, питај колку пари е една дизна.... да си знаеш од старт.

http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s-anzeige/bmw-320d-/67849825
Ова од искуство а?Или од чаршиски муабети?
 
L

Luki Junior

Гостин
Кога не беше дефект, беше супер кола..
“Стандардни“ проблеми...
Лапна едно турбо, дихтун на глава, ново подвозје (амортизери, чаури, стабилизатори), проблеми со електрониката ( вентилаторите на парното си правеа шо сакат и кога сакат), шалт таблата имаше навика да се исклучува у сред вожна.... Сервото протече на дупките, меначо почна да струга и рже.... сума сумарум толку и беа дефеците..

пежо 405ка... ама поодамна беше...Накрајо ојде кај еден мајстор и ја растурија за делове мислам...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Совет дали да земам Audi A4 B6 TDI -131 коњи или Peugeot 407 2.0 HDI -136 коњи и 2те произведени 2004 година? Молам за ваше мислење.позз

П.С. Може и совет за возило со дизел машина до 4.500 - 4.800 евра само кола без трошкови во Македонија (рег, царина и сл).

Ви благодарам однапред
Dizel se kupuva samo so motor od VW 1.9tdi i toa do 2001 god,samo takvi so obicna boš pumpa,VP tehnologija.. Znaci so 66kw ili 81kw. Sve sto e ponovo od 2001 e gjubre,poarno benzinec da si zemeš. Kaj nas nema kvalitetna nafta za raznorazni DCI,CDI,HDI itn. Edna vreka pari ke frliš za popravki i servisi,ako voopsto moze nekoj kaj nas ovie da gi opravi. Eden drugar se zaeba i zema megan dci od 2004,se podlaža poeftino mu izleze nego da zemese golf4 ili leon 1.9tdi od 98-2000 sto jas mu sovetuvav da zeme,i sega si plače,neznam veke kolku pati na majstor go noseše,te pumpa edna,te pumpa druga,te dizni,abe go odraa čovekot.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Dizel se kupuva samo so motor od VW 1.9tdi i toa do 2001 god,samo takvi so obicna boš pumpa,VP tehnologija.. Znaci so 66kw ili 81kw.
А да му даеше совет да земи голф кец 1.6 обичен дизел? Пошо можи и турбото да рикни, па да напрај зијан.

Sve sto e ponovo od 2001 e gjubre,poarno benzinec da si zemeš. Kaj nas nema kvalitetna nafta za raznorazni DCI,CDI,HDI itn. Edna vreka pari ke frliš za popravki i servisi,ako voopsto moze nekoj kaj nas ovie da gi opravi.
Сега се шо е поново од 2001 е ѓубре, или кај нас нема квалитетна нафта? Или можеби и двете? Се чудам како ги произведуваат 10 години уназад, и не само еден произведувач.... сите дизели се свртеа на таа технологија. И нема дизел мотор без турбо. Чудно а?

Eden drugar se zaeba i zema megan dci od 2004,se podlaža poeftino mu izleze nego da zemese golf4 ili leon 1.9tdi od 98-2000 sto jas mu sovetuvav da zeme,i sega si plače,neznam veke kolku pati na majstor go noseše,te pumpa edna,te pumpa druga,te dizni,abe go odraa čovekot.
Јас пак познавам 4 дачии (eдната е 1.5 dci, остатокот се 1.9) шо ги возат такси. Со нормално возење и редовна промена на филтри за гориво, секоја има поминато над 300.000 км. Единствен дефект беше заглавена дизна на едната (1.5 dci) шо кошташе околу 400е нова. Си ја сменија, и толку.

Така да, не ти држи муабето вода ич, особено не за дефеците. Мислиш дека голф 4-ка од 1998 и ако имаш среќа 250.000 км (ако немаш можеби и 2.5 до 3 пати по толку) ќе нема дефеци?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Drugar jas se zanimavam so prodažba na vozila,mene ne treba da mi kažuvaš sto treba da se zima i sto ne. Ako e pameten ke me posluša,ako ne zdravje. Pogjubre motor od Dci nema,baš taksistite gi kolnat 24 časa dnevno. Na zapad pola dci vozila sto gi prodavaat se ispozaribani. Jas svoeto go kažav,sekoj natamu so svoja pamet. Ako bi kupuval vozilo ponovo od 2002 jas definitivno bi kupil benzinec.
Partizanskite TDI od 95-2002 bez maka ke svrtat po milionče,posebno 90 konjskite. Toa ti e ista izdržlivost kako 1.6d od golf dvojka. Koj se razbira od koli dobro znae što sakam jaz da kažam i deka samo toa se isplaka da se zeme i ništo drugo,ako sakaš dobar dizel. A bez gajle se naogaat i ekstra socuvani volksvageni i so malku kilometri,ama treba skapo da se plati. Epa sega imaš krs golf4-ka 1.9tdi za 3500evra,imaš i staklo so pomalku od 200.000km realni za 5000evra. E sega kolku pari tolku muzika,kaj nas na zalost narodot samo cenata ja gleda,i posle placenje kako se zaklale.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Кога не беше дефект, беше супер кола..
“Стандардни“ проблеми...
Лапна едно турбо, дихтун на глава, ново подвозје (амортизери, чаури, стабилизатори), проблеми со електрониката ( вентилаторите на парното си правеа шо сакат и кога сакат), шалт таблата имаше навика да се исклучува у сред вожна.... Сервото протече на дупките, меначо почна да струга и рже.... сума сумарум толку и беа дефеците..

пежо 405ка... ама поодамна беше...Накрајо ојде кај еден мајстор и ја растурија за делове мислам...
А сето тоа на колкава километража и какво одржување? И, кој мотор?
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
58
Поени од реакции
11
А што ќе кажете за 2.2 DTI (125 коња) моторот на Opel Vectra од 2003 ми ја нудат за добри пари?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
А што ќе кажете за 2.2 DTI (125 коња) моторот на Opel Vectra од 2003 ми ја нудат за добри пари?
Колку е таа добра цена? инаку опеловите дизели не се погодени, добри се старите дизели кои се од исузу 1.7 пример кој се ставаше на корса/астра/вектра од постарите генерации
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
А што ќе кажете за 2.2 DTI (125 коња) моторот на Opel Vectra од 2003 ми ја нудат за добри пари?
Sto podaleku toa podobro.
:D
Na toj model strašno im stradaat bosh pumpite,i znae da zaribe kaj lagerite. Nemoj da se lažeš opel dizel da zimaš. Može samo ako ima motor 1.9cdti toa ti e ustvari fiatov 1.9jtd i tie se dobri masini.
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
119
Поени од реакции
19
Планирам да земам едно Пунто 1.2 од 2001 година.Стандарт опрема е.Ако може некој од поискусниве да ми каже на што да обрнам внимание т.е која им е најголемата мана...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom