Бон-тон

Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Што знаат младите од бон-тон Ништо.Ајде да пробаме нешто да ги поднаучиме.
Кога по тротоар се движат заедно машко и женско, женското е секогаш од внатрешната страна - машкото е од страна на улицата.
Кога се седнува во ресторан кафич кафана,машкото седнува дури одкако ке седне дамата,доколку девојката стане од масата машкото задолжително станува, иако не оди никаде исто се повторува и кога ке се врати девојкатa.
Кога ке дојде келнерот, девојката прва избира од менито и се чека таа прва да го направи својот избор потоа ти ,ти му ја кажуваш порачката на келнерот.
Кога излегувате од локалот машкото станува прво и се движи позади девојката или паралелно со неа.
Кога се влегува во јавен објект машкото и ја отвара вратата на девојката притоа таа влегува прва, и го причекува за да влезат заедно, или одкако ке влезат тој оди прв.
Ножот се држи со десната рака а вилушката со левата свртена надолу.
Доколку три лица се возат во кола две машки и едно женско,доколку женското е во било каква врска со возачот седнува напред доколку не седнува позади а машкото напред.
На девојката и се отвара вратата од кола.
Доколку купувате цвеќе за девојка, најчесто роза Доколку ви е пријателка се подарува бела или жолта, доколку сте во врска се подарува црвена роза.
Кога се плаќа некаде сметката, не е културно дури и навредливо е кон другата личност да настојувате вие да ја платите целата сметка,се остава простор истата да се подели,или доколку вие сте кавалерот тоест додворувачот истата вие ја плаќате.
Има уште еден куп бон-тон или убаво однесување правила кој што ги практикувам јас лично,но за жал се повеќе и повеќе се губат.
 

AntiZionist

undergoing construction
Член од
31 март 2009
Мислења
305
Поени од реакции
144
Па во нашата ни држава има многу "тесна дефиниција" if you will во овој поглед. Јас имав ваков предмет на факултет (студирам гастономија иначе) и мислам дека сите угостителски објекти во Македонија треба да имаат вакви обуки пошто ми се има десено да чекам 20 минути за да ме послужат а по правило и по светски стандарди треба да те послужат 2 до три минути откако ќе седнеш, исто ми се има десено на келнерот/келнерката да не им е денот и да ме извадат од такт а по стандардите треба секогаш насмеани да бидат и слично I can go on for days.
 
Член од
28 март 2012
Мислења
12
Поени од реакции
3
Isto taka i koga nekoj ke kivne ne se vika nazdravje tuku treba da se ponasas kako nisto da ne se desilo inace mene mi se ima deseno vo restoran bas pred nekoj den koga bev so devojkata da i go namestam stolot da sedne i edni supaci masa do mene da mi se iznasmeat pa bas i za toa ja otvoriv temava.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Isto taka i koga nekoj ke kivne ne se vika nazdravje tuku treba da se ponasas kako nisto da ne se desilo inace mene mi se ima deseno vo restoran bas pred nekoj den koga bev so devojkata da i go namestam stolot da sedne i edni supaci masa do mene da mi se iznasmeat pa bas i za toa ja otvoriv temava.
Во ресторан келнерот би требало да го повлече столот, или пак ако сакаш да бидеш кавалер само треба да го извлечеш столот од под маса,се седнува еден спроти друг доколку сте сами доколку сте два пара седнувате со девојката еден до друг така што парот од спротивната страна седнува девојката карши тебе. Не се седи машко спроти машко.
Кога се чепкаат забите со чепкалка,секогаш ја покриваш устата со левата рака а во десната ја држиш чепкалката.
Под бон тон се подразбира и наздравување тоест подигање на чашата во знак на здравица кон личностите на соседната маса.
Кога пиеш кафе и уз него имаш чаша вода или друг пиалок чашата е секогаш сместена од десната страна на шољата со кафе.
Доколку девојката кивне не и велиш на здравје туку и подаваш шамивче или салвета, на дискретен начин.
Доколку и порачаш пијачка на непозната девојка и таа ја прифати тоа не е знак дека веднаш те вика на маса, истото се прашува преку келнерот или по суптилно самиот приоѓаш и прашуваш дали би можел да и се придружиш.
Секогаш кога ја испраќаш девојката ја испраќаш до пред врата, не до пред влез не до капија,или пак доколку живее во куќа ако не влегуваш во дворот причекуваш надвор додека да влезе дома.
Никогаш не го повишувај тонот на гласот,делуваш несигурно и нестабилно,пцовки не доаѓаат во предвид ( остај јас шо рендам на форум :pos:) , кога се смееш немора да ги покажеш сите заби 7 до 7.
Секогаш кон лице што не го познаваш доволно добро персирај со вие, не е културно да му се обраќаш со ти.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Isto taka i koga nekoj ke kivne ne se vika nazdravje tuku treba da se ponasas kako nisto da ne se desilo inace mene mi se ima deseno vo restoran bas pred nekoj den koga bev so devojkata da i go namestam stolot da sedne i edni supaci masa do mene da mi se iznasmeat pa bas i za toa ja otvoriv temava.
Остај ги тие што се смеат, такви луѓе стварно не треба да ги приметуваш, обично тие се од типот на луѓе што седат со прст во уста и не знаат муабет да направат. Тоа значи дека ти имаш манири, а тие не...
 
Член од
28 март 2012
Мислења
12
Поени од реакции
3
Во ресторан келнерот би требало да го повлече столот, или пак ако сакаш да бидеш кавалер само треба да го извлечеш столот од под маса,се седнува еден спроти друг доколку сте сами доколку сте два пара седнувате со девојката еден до друг така што парот од спротивната страна седнува девојката карши тебе. Не се седи машко спроти машко.
Кога се чепкаат забите со чепкалка,секогаш ја покриваш устата со левата рака а во десната ја држиш чепкалката.
Под бон тон се подразбира и наздравување тоест подигање на чашата во знак на здравица кон личностите на соседната маса.
Кога пиеш кафе и уз него имаш чаша вода или друг пиалок чашата е секогаш сместена од десната страна на шољата со кафе.
Доколку девојката кивне не и велиш на здравје туку и подаваш шамивче или салвета, на дискретен начин.
Доколку и порачаш пијачка на непозната девојка и таа ја прифати тоа не е знак дека веднаш те вика на маса, истото се прашува преку келнерот или по суптилно самиот приоѓаш и прашуваш дали би можел да и се придружиш.
Никогаш не го повишувај тонот на гласот,делуваш несигурно и нестабилно,пцовки не доаѓаат во предвид, кога се смееш немора да ги покажеш сите заби 7 до 7.
Секогаш кон лице што не го познаваш доволно добро персирај со вие, не е културно да му се обраќаш со ти.
pa da ali kelnerot dojde po izvesno vreme :D Inace fala na sovetive bas za ova podavanje na samivce ne sum znael i za ova so kafevo :D
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
pa da ali kelnerot dojde po izvesno vreme :D Inace fala na sovetive bas za ova podavanje na samivce ne sum znael i za ova so kafevo :D
Како џентламен треба секогаш да имаш чисто шамивче со тебе.
И уште нешто кога си во дискотека кафич во кој што има гужва секогаш ти се движиш напред а девојката по тебе.
И не го лижи лажичето од кафето, не го ставај во пепеларник туку смести го во тацната,не се подига само шољата за кафе туку се подига и тацната и тоа со левата рака..
Чашата не се држи со цела рака туку се држи со показалецот и средниот прст малиот и домалиот ти се одлепени од чашата, и се држи малку подолу од средината на чашата.
Доколку ви донесат пијачки во шише ти и ја сипаш пијачката во чашата на девојката доколку не го стори тоа келнерот.
Чекаш прво таа да се напие или започне со јадење па потоа ти.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.406
mislam ovaa tema ce ja zinteresira mladata kajgana generacija
i ce ja dobro nauci i primeni vo sekojdnevniot zivot,kako sto gi ima dobro so golemo vnimanie prelistano slednive temi.
1. Nejce da pusi - pregledi..........22.776
2. Analen seks............................45.232
3.Najdobri baloni.........................30.547
4.So kogo seks........................132.527
5.I ostanati gluposti..................321.321
-------------------------------------------------------
Ocekuvam za kratko vreme temava za Bon-Ton
da gi nadmine ovie rezultati
Jas veruvam vo toa (a vie)

.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Ги почитувам сите, ретко некој мене да ме почитува јебига.
 

Sapphire

Persona non grata
Член од
30 јануари 2011
Мислења
935
Поени од реакции
1.559
Со оглед на тоа дека живееме во средина каде што повеќе се угледуваме на постапките на другите луѓе, не важат многу тие бон-тон правила.
Еве да земиме пример во автобус влегува постар човек нормарно треба да се отстапи место ама зошто да станам јас, нека стани некој друг што се другите повеќе..
и јас лично нема што да кријам, ретко почитувам такви правила бидејќи сфатив дека не вреди, никој нема да ти речи фала и да ти даде златна медалја за тоа што си бил учтив, денес си го гледат ќеифот а зошто јас да му ја мислам за другите што ќе речат и онака народот има многу поголеми проблеми од тоа да мисли дали да премини на црвено :/
 
Член од
11 јули 2012
Мислења
137
Поени од реакции
74
не е**м жива сила бе, природна сум си и како ми дојде у момент така се понашам.за ваква средина и тоа е превише културно шо го праам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom