Стипендии

Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
А на некој што поднел приговор му има стигнато одговор?
Ми нема, па си поднесов на повторениот повторно. Додуша никаков одговор ми нема стигнато досега, овие на мутави се прават.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Ме интересира дали некој има информација, или да сподели искуство од минатите години, околу стипендија за постдипломски студии (двегодишни) на УКИМ? Кои се условите, дали воопшто има некакви конкурси, кој ги објавува, кога се објавуваат, колкави се стипендиите, итн...
До толку никој ништо незнае?
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
До толку никој ништо незнае?
Незнам многу за ваков тип на стипендии, мислам дека едно време се зборуваше дека воопшто нема да се доделуваат, но најдобро провери на страницата на министерството, имаш посебен дел за конкурси, па провери таму, како и кога даваат.
 

ZIKS

Ај за убо да е.
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
39
Прашање до поискуснисте: Завршив прва година на е-бизнис со просек 9,71 (значи само една 8 друго се 10). примањата на моите мислам дека ги исполнуваат условите за добивање стипендија, и ме интересира колку типови стипендии има и за која е најдобро да аплицирам (од аспект на тоа кои сигурно се добиваат со вакви услови ). Фала однапред.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Прашање до поискуснисте: Завршив прва година на е-бизнис со просек 9,71 (значи само една 8 друго се 10). примањата на моите мислам дека ги исполнуваат условите за добивање стипендија, и ме интересира колку типови стипендии има и за која е најдобро да аплицирам (од аспект на тоа кои сигурно се добиваат со вакви услови ). Фала однапред.
Конкурирај и за А и за Б, евентуално ако не ти ја дадат А, Б 99.9%
 
Член од
2 јуни 2012
Мислења
119
Поени од реакции
19
Здраво!Заинтересиран сум да се запишам на Економски факултет.Е сега се мислам помеѓу американ колеџ или на државен на битпазар.Ова на Битпазар ми е малку подалеку,а американ колеџов ми е доста блиску.


Е сега ме интересира како е со пичиња на овој американ колеџ.Има ли по некоја или тапа џонсон.Да не испадне да се запишам и после да не можам да избегам:).

Исто така ме интересира што документи се потребни за на државниот економски.Завршив минатата година,па оваа година планирам да се запишувам.Веќе бев и се распрашував,но не добив информација дали сведителствата треба да се заверени на нотар.Исто така видов на конкурсот кој излезе во весник дека упис на државниот универзитет св.Кирил и методиј ќе има упис на 27.08.
Ме интересира дали сега може да се поднесе барање за упис или мора да се чека до тогаш.Исто така ме интересира ако може некој да ми каже кога точно ќе се полага државна матура.Не бев во Македонија последниве 3 месеци,па не сум во тек што се случува.Благодарам однапред...

Исто ме интересира кои се условите за да се влезе за 200 евра на државниот економски.Битни се оценките од средно или пак фактори како некои награди и натпреварувања имаат врска.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Здраво!Заинтересиран сум да се запишам на Економски факултет.Е сега се мислам помеѓу американ колеџ или на државен на битпазар.Ова на Битпазар ми е малку подалеку,а американ колеџов ми е доста блиску.


Е сега ме интересира како е со пичиња на овој американ колеџ.Има ли по некоја или тапа џонсон.Да не испадне да се запишам и после да не можам да избегам:).

Исто така ме интересира што документи се потребни за на државниот економски.Завршив минатата година,па оваа година планирам да се запишувам.Веќе бев и се распрашував,но не добив информација дали сведителствата треба да се заверени на нотар.Исто така видов на конкурсот кој излезе во весник дека упис на државниот универзитет св.Кирил и методиј ќе има упис на 27.08.
Ме интересира дали сега може да се поднесе барање за упис или мора да се чека до тогаш.Исто така ме интересира ако може некој да ми каже кога точно ќе се полага државна матура.Не бев во Македонија последниве 3 месеци,па не сум во тек што се случува.Благодарам однапред...

Исто ме интересира кои се условите за да се влезе за 200 евра на државниот економски.Битни се оценките од средно или пак фактори како некои награди и натпреварувања имаат врска.
Ова би требало да го префрлиш во прашања и одговори, бидејки не се однесува на стипендии.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Дали е пуштена втора рата од стипендијата од Б категорија за стари корисници?
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Y NO MONEY!?!?!?

Сpедина на јуни е, а немаат пpефpлено ниту паpи за пpодолжените стипендии (оние пpед да ги поделат на азбуката), ниту па го има оној конкуpсот за апсолвентски компјутеpи!!!

Се' било pеклама! :/
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Y NO MONEY!?!?!?

Сpедина на јуни е, а немаат пpефpлено ниту паpи за пpодолжените стипендии (оние пpед да ги поделат на азбуката), ниту па го има оној конкуpсот за апсолвентски компјутеpи!!!

Се' било pеклама! :/
Провери си сметка, ми кажаа пуштени се тие.
 

Божана

Morning sun
Член од
17 август 2009
Мислења
226
Поени од реакции
111
Пратени се трите посленди рати за новите информатичари. :)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
21.06.2012, 15:56
СТИПЕНДИИТЕ НЕ СЕ ИСПЛАТЕНИ ОД ФЕВРУАРИ
Владата им должи милион евра на студентите
Министерството за образование и наука не им исплатило ниту денар за вториот семестар на студентите со кои има договор за стипендирање. Над 4.200 студенти не добиле пари од февруари наваму, иако Министерството за образование со договор се обврзало стипендиите да им ги исплаќа секој месец.
"Ние ги почитуваме сите обврски со договорот за стипендирање, а државата не. Трошоците на факултет нe чекаат, и ние мора половина година да се снаоѓаме како знаеме", реагираат студентите.
Подетално во печатеното и во електронското издание на Вест.

Текстот е прочитан 4434 пати.
#
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Пуштени ратите за тип А продолжени...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom